N°. 1667. Zondag 9 Augustus. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuaa ot Tm HERHALINGS-OEFENINGEN. e. 1 TEXEL, 8 Augustus 1903. i Gansch onverwacht, althans voor menigeen» ontlastte zich Donderdagavond een onweder i boven de gemeente't was evenwel niet van 3 langen duur, zoodat het uur van ter rust gaan, niet zooveel werd verlaat. 1 Voor een enkel oogenblik was èn het bliksemlicht èn het gerommel van den donder i nog al sterk, doch scheen geen onrust te i baren. Hoe verwonderd hoorde men daarom den volgenden morgen op, toen werd medegedeeld i dat de kerktoren te Oudeschild door het j hemelvuur was getroflen en in brand was geraakt, zelfs dat de aanjager van den Burg nog was gerequireerd om hulp te verleenen. 'tWas een bericht, zoo geheel onverwacht, I dat meer dan een niet kon begrijpen, dat zulk een voorval had plaats gehad, tijdens h(j de zoete rust genoot. - Van hier wordt aan de „Tel" geschreven: „De jagers te Texel zijn niet ingenomen met de wijze, waarop thans door den inspec teur der staatsbosschen en ontginningen ver gunningen zullen worden verleend voor de verschillende jachtvakken in de staatsduin- en mientgronden aldaar. Er zijn 4 jachtvakken, waarvoor 30 ver gunningen zullen kunnen worden verleend. Nu zijn er jagers, die gaarne eene behoor lijke som voor eene vergunning willen geven, als voor datzelfde vak geen vergunningen worden verleend aan zoogenaamde „brood jagers," die alle dagen het veld zullen afloopen en het wild met totale uitroeiing bedreigen zoodat er voor den liefhebber niets overblijft! Doch men is vooraf niet verzekerd, dat aan minder gewilde jagers geene vergunningen zuilen worden gegeven, daar een en auder bij inschrijving plaats heeft, zoodat men niet weet te bepalen, hoeveel een vergunning waard zal kunnen zijn. Voor elke vergunning zullen de volgende bepalingen gelden a. Drijf- en klopjachten zijn niet geoorloofd. b. Jagen met honden (behalve op de van wege het staatsboschbeheer aan te wijzen plaatsen) is verboden. c. De vergunninghouder mag slechts verge zeld zijn van één wilddrijver of drager. d. Beschadiging der beplanting is verboden. e. De vergunning wordt terstond, zonder eenig recht op teruggave, ingetrokken, wan neer de houder naar het oordeel van den inspecteur niet nakomt de voorwaarden, waarop zij is uitgereikt." Oudeschild, 7 Aug. Gisterenavond om streeks halfelf sloeg de bliksem in den toren der Ned. Herv. Kerk. Weldra stond de houten toren in lichtelaaie en de brandspuit van Oudeschild was niet bij machte het vuur te stuiten. Per renbode verzocht men as sistentie der brandweer te den Burg, daar men vreesde, dat het kerkgebouw ook ver loren zou gaan. Het duurde niet lang of de Aanjager van den Burg verscheen op het torrein van den brand en verrichtte goede diensten. Om circa vijf uur 's morgens was men den brand meester en alleen de toren was een prooi der vlammen geworden. Het kerkgebouw heeft echter groote waterschade geleden hier en daar is de vloer verzakt. De lichtkronen, kerkelijke boeken en registers had men reeds in veiligheid gebracht. Het geheel levert nu een treurig schouw spel op. Uit het land waar de bloemkool groeit 1 In een deel van „Holland's Noorderkwartier" heeft de oogst van Bloemkool, in de laatste dagen, vele handen geöischt. Door de warmte, in de tweede helft van Juli, begon deze vrucht erg „te loopen", zooals de vakterm luidt. Dan is er groote haast bij het werk, daar de bloemkool geheel waardeloos wordt, wanneer zij, ook maar één dag, te lang blijft staan op den akker. Reeds des nachts, vaak om één uur, begeeft zich dan de bouwer, met zijn arbeiders, naar den akker, om bloem kool te hakken. Op één dag werden aan de markt te Broek 80 000 bloemkoolen aangevoerd 1 Wat zegt gij van dat cijfer Op de horens genomen. Te Voor stonden, gemeente Brummen, is een vrouw in de weide door een koe op de horens ge nomen en over de rekken geworpen, welke ruim anderhalven meter hoog zijn. Op het geschreeuw der vrouw kwamen haar huisgenooten toegesneld en hielpen haar naar de woning. Gelukkig schjjnt de vrouw het er goed af gebracht te hebben. Dinsdagmiddag tegen 3 uren sloeg te Leeuwarden de Drachtster boot „Voorwaarts" met de binnenzijde naar den wal gekeerd om. Vreeseiyke kreten gingen op uit de zich op de boot bevindende passagiers, kreten die weerklank vonden bij de toevallig voorbij komenden en de zich bij dat gedeelte der gracht altijd bevindende toeschouwers. Weldra vlogen van alle kanten honderden bij honderden naar de plaats des onheils. 't Was een vreeselijk, een angstwekkend too- neel. Zij, die zich tijdens het ongeval bovenop bevonden, waren weldra allen gered. Hoeveel passagiers de boot telde, |niemand kon het nauwkeurig zeggen; de antwoorden liepen te zeer uiteen om ze voor waarheid op te geven. Dat het aan helpende en reddende handen niet ontbrak, wie twijfelt daaraan. In zulke oogen blikken verloochent zich de innerlijk goede aard van den mensch nooit. Met bijlen en breekijzers werden voor eu achter in het dek, aan de zijde die boven het water uitstak, gaten geslagen 't Ging moeie- lijk en langzaam te langzaam naar de in angstige spanning zich op den wal en de kaai verdringende menigte - te langzaam zeker ook naar den zin der werkers, die wisten dat het leven van eenige medemenschen van hun al of niet slagen afhing, maar Goddank 1 eindelijk waren de openingen groot genoeg om een doortocht te geven aan wie daar bin nen in doodsangst naar redding uitzagen. Eindelijk, na eenige minuten wachtens, die de omstaanden uren schenen, klonk plotseling de uitroepeen kind 11 En uit de achterste opening werd werkelijk door de daarbij staande mannen een wicht te voorschijn ge bracht. J 6 De mannen, die hun reddingwerk voorloopig met goeden uitslag zagen bekroond, hadden weldra reden tot nog meer blijdschap. Op het eerste kind volgde een tweede, daarna een ouder meisje, vervolgens een vier tal vrouwen, welke onmiddellijk naar het vlak bijstaand ziekenhuis werden vervoerd. In het ziekenhuis waren in het geheel 18 personen opgenomen, waaronder 4 zeerjonge kinderen. De oorzaak van het ongeval moet, zoo werd algemeen beweerd, aan te zwaren bovenlast te wijten zijn. (L. C.) Woensdagmiddag is in de Spoorweg haven te Rotterdam, nabij het handelsterrein het Manheimer beurtschip „Wilhelm" (schipper Mueller) van aanzienlijke lengte, tjjdens het overladen van pijpaarde in het stoomschip „Ariadne", middendoor gebroken. De beide uiteinden stonden overeind in het water, doch later op den avond is alles gezonken en staken alleen de masten nog boven water De be manning en de werklieden wisten zich intijds te redden. De „zomer" voor goed afgetrokken? Maandag vertoonden zich een 20-tal ooie vaars op de schuur van den landbouwer P. M nabij Dordrecht, 't Is te hopen, dat dit jonge' ooievaars geweest zijn, die van hun oefenings- tochten vermoeid, daar voor een wijl een rustplaats zochten. Het ongunstige weder wekt evenwel het vermoeden dat dit reeds de voorteekenen zijn van de groote reis. die gewoonlijk op het einde van Augustus ondernomen wordt. Het soc.-dem. wetsontwerp tot in over weging nemen van een voorstel tot grond wetsherziening, bij de griffie der Tweede Kamer ingediend, heeft ten doel lo. voor de Staten-Generaal, de Prov. Staten en den gemeenteraad het algemeen stemrecht in te voeren 2o. alle belemmeringen tegen het actief en passief vrouwenkiesrecht uit de grondwet weg te nemen 3o. invoering der evenredige vertegenwoor diging mogelijk te maken en 4o. de Eerste Kamer te vervangen door het referendum (de volksstemming). Het wetsontwerp is onderteekend door alle soc.-dem. Kamerleden, met mr. Troelstra als eersten onderteekenaar. JM. UU schjj mij nbas estei rep® I, zoo ultas s ver wan toe TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. De Burgemeester vau Texel, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de miliciens MAARTEN GORTER en ARIE DE RIDDER, lichting 1898, om op Dinsdag, 1 September a.s., des namiddags vóór 4 uur bij hun korps te llelder aanwezig te zijn, voorzien van hun kleeding en uitrusting, zak boekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken Ij dienst te worden gesteld. itf De Burgemeester voornoemd. C. KEIJSER PzLo. B. E KENNISGEVING. 3t BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente 11 Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen n van voorzorgdie naar het oordeel van deskun- J digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neêr: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het njodig, dat het grcts werkelijk hooi zij alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen wordenj aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depots van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkoljjk te vervaardiger is van stevige man denmakerstwijgen of van eenig eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aanschaffing van accijns-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, don 27 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Pz. Keijser, Loc.-Burg. G. A. Hajenius, Secr. n

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1