Buitenland. Marktberichten. Aan het, bureau van politie te Zeist j vervoegde zich een jongmensch, die zich kwam beklagen dat een juffrouw hem had beschul digd van diefstal. De dienstdoende beambte die den klager te woord stond, ging mede naar do bewuste juffrouw om het zaakje te onderzoeken en weldra bleek dat de klacht gegrond was. De winkelierster bekende dat zij hem inderdaad van lade-diefstal had be schuldigd en dat zij de beschuldiging in tegen woordigheid van den politiedienaar wel wilde herhalen. De leelijk in den val geloopen lade lichter zwoer aanvankelijk bij hoog en bij laag,' dat hij de daad niet had bedreven, doch viel ten slotte door de mand. Kan 't nog brutaler De levensloop van den mensch volgens de krant. Als hij geboren wordt, is de mensch in de kranteen „gezonde, flinke jongen"als hij van zijn ouders wegloopt„een beminde goede zoon, wien voor het voorgevallene vergiffenis wordt verzekerdals hij een vrouw langs den niet meer ongewonen weg in de krant "zoekt„een jonge, beschaafde man van fatsoen lijke familie en van aangenaam uiterlijk" als hij een portefeuille met bankpapier verloren heefteen arme kantoorbediende" als hij in verstrooidheid de paraplu van een ander meegenomen heeftde heer die bekend is en die zich onaangenaamheden op den hals zal halen, als" enz.en als hij dood is„de brave echtgenoot en de trouwe vriend voor allen, die hem kenden". Een kiekje. Zondagmorgen werd in de uitspanning het Tolhuis, Velperweg te Arn hem, een gezelschap Amsterdammers, onder wie vele dames, dat in een „Jan pleizier" aankwam op een zeer eigenaardige wijze verrast. Toen men aan tafel plaats genomen had in het midden van den voortuin, waar eenige z. g. bedriegertjes zijn aangelegd onder het grint, werd het gezelschap gevraagd of men ook een „kiekje" wilde laten nemen, een aanbod dat met genoegen aanvaard werd. Nauwelijks was het zoogenaamde photo- grafietoestel, bestaande in een gewoon kastje met een zwart kleedje er overheen, op een tafeltje aangebracht of er werd binnen een kraantje opengezet, waardoor de bedriegertjes in werking kwamen, alle oogen waren natuurlijk gevestigd op den „amoteur" en terwijl men keek werd men van onder tot boven natgespoten. Men lachte, eerst wat gedwongen doch spoedig goedsmoeds om de grap. Zaterdagavond omstreeks halfnegen werd het stille Borger opgeschrikt, door het gelui der brandklok- Er was brand ontstaan in het huis, bewoond door Steging en toebe- hoorende aan den heer J. Kremer, Maar geen nood spoedig was de brandspuit ter plaatse en Borgers burgerij zou eens laten zien, wat ze kon Toen echter de spuit in werking zou gesteld worden, kwam men tot de ontdek king, dat de zuigslang in den toren hing te drogen 1 Na ruim een kwartier gewacht te hebben, kwamen ze er mee aandragen, maar natuurlijk te laat, in dien tjjd was hetheele huis reeds afgebrand (Prov. Gr. Ct.) In de laatste dagen leest men nogal eens berichten, dat wanneer de man op den een of anderen tijd thuis kwam hij zijn vrouw verdwenen en het huis ledig vond. Een aardi- gen tegenhanger van echtelijke liefde gaf gistermorgen te Haarlem een vrouw, die haar man, welke Maandagavond door de politie wegens dronkenschap en rustverstoring in verzekerde bewaring-was gebracht, met een rijtuig van het politiebureel kwam halen. Reeds Maandagavond was zij met een rijtuig aan het bureel geweest, waar haar te kennen werd gegeven, dat zij Dinsdagmorgen moest terugkomen, nadat de man zijn roes had uit geslapen. Vele menschen stonden het innig wederzien der echtgenooten af te wachten. Een gevaarlijke plaats. Maandag werd op de graanbeurs te Rotter dam door den graanhandelaar H. H. van Waveren, uit Hillegnm, een portemonnaie met driehonderd gulden vermist, De porte monnaie is aan het station, te Haarlem door den eigenaar teruggevonden. Een andere op de Beurs te Rotterdam dien dag gerolde portefeuille behoorde aan een handelsagent te Rotterdamdaarin bevond zich f 2700 aan bankpapier. Kind levend begraven De 9-jarige Trijntje Boerdarn te Hattem ging met haar jonger broertje in de nabijheid der woning in het veld wat zand halen voor moeder. Toen deze even later naar de kinde ren uitkeek, vond zij haar dochtertje onder het ingestorte zand ongeveer 1 Meter bedolven. Niettegenstaande spoedig verleende hulp werd het kind levenloos opgegraven. Tegen de sociaal-democraten, merkt „Tiet Huisgezin" op, kan niemand opbieden. Die doen altijd een hooger bod dan wie ook. Dit zullen binnenkort de vrijzinnig-demo craten weer eens ondervinden. Dezen hebben onlangs een voorstel tot Grondwetsherziening ingediend. Dit voorstel beoogt het toekennen van het kiesrecht aan alle staatsburgers, met uitzon dering slechts van hen, „wier uitsluiting het publiek belang gebiedend eischt." Binnen korten tijd is een sociaal-demo cratisch voorstel tot Grondwets-herziening te wachten. Daarin zal vermoedelijk niemand uitgesloten worden. Het „Volk" vonnist ten minste alvast het vrijzinnig-democratisch voorstel als weinig principieel en consequent. Op welken grond? Omdat het wel het algemeen kiesrecht wil invoeren, doch in de Grondwet zelf faillieten, en vaste bedeelden van het kiesrecht uitsluit. „Het Volk" had er bij kunnen voegen ook gevangenen, krankzinnigen en idioten. Sluiten toch de sociaal-democraten deze categorieën uit, dan is ook hun voorstel niet principieel en consequent. Een principieel algemeen kiesrecht voorstel kent in het geheel geen uitsluitingen. Dat is natuurlijk je ware. En al het andere is brodddelwerk, beun hazerij. Met streng principieel te zijn slaat men altijd het record. Soms ook in de dwaasheid. Baksteenen van Kurk. Men vervaardigt tegenwoordig baksteenen van kurk en ge bruikt hiervoor datgene wat men op de kurk- fabrieken van onwaarde beschouwt. Deze stukken worden fijn gemaakt en vermengd met gebluschte kalk en potaarde. Dit meng sel wordt vervolgens onder lichten druk ge malen. Daarna worden de steenen gedroogd in een oven bij een hitte van 140 d 150 gr. Deze kurksteenen zijn zeer licht, vrij sterk, en slechte warmtegeleiders, ze kunnen ge makkelijk doorgehakt worden. Bij 't metselen gebruikt men evenals bij gewone steenen kalk of cement. Ze hebben op de laatsten vooral dit voor, dat men er gemakkelijk spijkers en schroeven in kan bevestigen. De „Jewish Chronicle," die te Londen verschijnt., meldt dat de Hongaarsch-Israëli- tische gemeente te Chicago onlangs een rabbijn heeft aangesteld op een phonografisch over gebrachte proefpreek. Het kerkbestuur had zich tot den opperrabijn van Presburg gewend om een geschikten candidaat, maar de aan- bevolene was niet geneigd de reis naar het verre Westen te ondernemen, in de onzeker heid of hij voldoen zou. Hij nam daarom de phonograaf te hulp en zond zijn proefpreek zoo in het Duitsch als in het Magaarsch, op de bekende rollen naar Chicago. Daar werd de preek in een zittiug van den kerkeraad door het toestel voorgedragen en zij voldeed door den inhoud, vorm en stemgeluid zoo goed, dat terstond tot de aanstelling op een hooge jaarwedde besloten en den benoemde hiervan per telegraaf kennis gegeven werd. Een landbouwer van het Engelsche graafschap Essex, John Philipps, eenige van zijn hoeve ver verwijderde velden willende bezoeken, bediende zich daartoe van een au tomobiel. Het nieuwe voertuig mishaagde in het bijzonder aan een in de streek zeer gevreesden halfwilden stier. Het geluid van den seinhoren maakte het woeste dier razend, zoodat het met gebogen kop tegen de automobiel instormde. Den aan val hebbende voorzien, verdubbelde de land bouwer de snelheid van zijn tuf tuf; een vreeselijke schok had plaats en de stier rolde ter aarde. Doch weldra stond hij op en her nieuwde den aanval. De heer Philips, die in dien tjjd zijn voertuig had doen keeren, kon nu den stier van achteren pakken en wierp hem andermaal omver. Nog eens op staande, ging thans het dier aan den haal, steeds van nabij gevolgd door de automobiel. Eindelijk in een hoek gedrongen, werd het razende beest gegrepen. In de feestzaal van het raadhuis te Dortmund zijn Donderdagavond 87 trouw die nende dienstboden openljjk geëerd. Voor meer dan 5 jaar dienst in een en hetzelfde gezin bestond de belooning in di ploma's in lijst achter glas, voor 10-jarigen dienst iu zilveren broches, voor 20-jarigen dienst in gouden broches, en voor 25-jarigen dienst in gouden horloges en spaarbankboek jes met 76 mk. er op. De oudste dienstbode was reeds 48 jaar b(j een familie werkzaam. Madame Lebègue, een erg bij-de-hande Parijsche waschvrouw, kreeg het onlangs te kwaad met haar man. In een overdreven liefdesbetuiging sloeg deze haar een paar tanden uit den mond en bovendien maakte hij een soort pastei van haar neus. Onmid- delijk werd madame Lebègue naar het hos pitaal St. Louis gebracht, waar men de wond genas. Ze had echter geen neus meer. Wat te doen De geneesheeren die haar verzorgden, meenden niet beter te kunnen doen dan haar een nieuwen neus te maken. Een verpleegde uit het hospitaal bood zich aan om een stuk van zijn wang te missen. Men drukte het stukje vleesch op de neus gaten van madame Lebègue en de enting ging zoo goed dat de waschvrouw op een zekeren dag opstond met een prachtigen Griekschen neus. Zij was er over in de wolken en bleef dit tot verleden week. Acht dagen geleden bemerkte ze dat haar neus hier en daar zwarte puntjes vertoonde, zij wiesch haar nieuw geveltje zoo goed als het kon, maar de vlekjes werden steeds duide lijker. Drie dagen later had ze haar heele neus vol haren zitten. Een geraadpleegd geneesheer gaf haar uit legging van het geval. Het vel dat men op haar neusgaten had ingeënt bevatte nog eenige baardstoppels van den gedienstigen menschen- vriend. Vandaar haar behaarde neus en als gevolg hiervan is madame Lebógue gedwon gen om zich iedere week bij den neus te laten nemen om dat lichaamsdeel te laten scheeren. Te Schaerbeek heeft het toeval een groote rol gespeeld. Een metselaar, die op het dak van een zestien meter hoog huis aan het werk was, viel plotseling naar bene den, maar bleef in zijn val hangen aan een uitstekend voorwerp en zweefde toen twaalf meter hoog boven den grond. Toen zijne kameraden echter met een ladder kwamen aansnellen en een werkman naar boven wilde klimmen, was het reeds te laat, want de gescheurde kleederen waren niet in staat nog langer den ongelukkige op te houden. Hij viel op de ladder, die middendoor brak, zoodat hij op straat terecht kwam en daar bewusteloos bleef liggen. Maar wonderlijk genoeg had hij geen letsel bekomen en vroeg, bijgekomen, om een „slokkie", waarop hij weer welgemoed op zijn dak aan het werk ging- De gierigaardstypes zijn met een zeer eigenaardig vermeerderd. In een perceel der Cailléstraat te Parijs woonde sedert een jaar op de zesde verdieping in de grootste armoede een oude bedelaar, Yvon Kerlec, met zijn vriend een Borneoschen aap. Zij sliepen zelfs in één bed. Drie maanden geleden is het beest gestorven. De oude man deed den overledene opzetten, maar was troosteloos en nu heeft de concierge hem dood in zijn bed gevonden, den opgezetten aap in zijne armen. Toen men later dezen eens bekeek, ontdekte men een insnijding in den buik en bij onderzoek kwamen er 30,000 frcs. voor den dag, met een papier, waarop Kerlec geschreven had, dat men met het geld doen kon wat men wilde, daar hij volstrekt geen familie meer had. Men was te meer verrast, omdat de oude man bedeeld werd. Op de wereldtentoonstelling te St. Louis zal een reuzen-rozentuin worden aangelegd. Ten westen van het Landbouwpaleis op een terrein 160 aren groot, zullen 50,000 rozenstruiken bloeien, ingezonden door 30 der voornaamste bloemkweekers. Elke collectie, ofschoon geheel afzonderlijk blijvend, vormt toch één onderdeel van het artistieke geheel. Om elke verzameling zal een grasgazon worden aangelegd, ter breedte van vier tot acht voet. Voetpaden van wit zand zullen worden aangelegd om door dezen uitgestrekten tuin te wandelen. Op de kruis wegen komen fonteinen. De aanleg van dezen reuzentuin geeft aan vele handen werk. Voor elke collectie heeft men den grond 18 duim afgegraven in den vorm van de perken. Dat aldus uitgediepte terrein wordt met vette aarde en mest gevuld. De meeste der 50,000 rozenstruiken behoo- ren tot soorten, die vrij sterk zijn en een over planting kunnen doorstaan. Voorzorgen te gen koude en vorst zullen echter in voldoende mate genomen worden. Schagcn, 5 Aug. Aangevoerd: 13 paarden f 100 a 1250 12 Stieren f 100 a f160: 20 Gelde- kooien f 120 af 195: 45 Kalf kooien f 150 a f 290; 23 Nuchtere Kalveren f 10,a 20, 140 Schapon f 15 a f21 200 Lammeren f 12, a f 18; 18 Varkens f 12.— a f 15,— 9 Vette Varkens 36 a 44 cent per kg.65 Vette Koeien f 190 a f 295; 0 Graskalvoren f 0a f O—; 56 Biggon f 6,— a f 8,—Boter 95 a 105 per KG.; Kipoieren i 2,00 a 1 3,40. «uinii i iMaocaaggaBtt—waw

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2