B u i t e n 1 a ii d. M arktberichten. De gevolgen van het ongunstig hooi- gewin blijven niet uitzoo lezen wij dat ten gevolge hooibroei te Landsmeer een boerderij in de asch is gelogd van J. v. d. R.; te Akkrum (Fr.) de boerderij van Anne Wieling en te Jutiijp een boerderij behoorende aan de wed. M. Vos. Zulks moest niet noodig zijn. Bij advertentie in het advertentieblad van Limburg te Maastricht, onderteekend door 81 burgemeesters in het kiesdistrict Sittard, wordt verklaard, dat in hun gemeente geen misbruiken hebben plaats gehad van bier of jenever bij de verkiezing van den heer Jean Beckers te Jabeek tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Bij de Tweede Kamer is aanhangig een wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Voor- loopig verslag is onlangs al uitgebracht en nu heeft Minister Harte daarop zijn memorie van antwoord ingediend. Daarin leest men, dat uit een iDgesteld onderzoek in verschillende streken des lands is gebleken dat vermoede lijk de belastbare opbrengst van de 151,122 hoeven, welke thans nog bedraagt f 5,135 655 en bij de herzieniug geschat is op f6,841.900, zal stijgen tot f 11,609,047. Zelfs dan nog zal de belastbare opbrengst, welke tegen woordig in de kadastrale leggers is ingeschre ven met een vierde zijn gedaald. Een ongepaste grap Op een valsch telegram, van Rotterdam verzonden, is een milicien van het 6de regiment infanterie, te Breda in garnizoen, naar Rotterdam gereisd, omdat volgens dat telegram zijn vrouw ernstig ziek zou zijn, In de echtelijke woning in de Lange Pannekoekstraat gekomen, bleek er van eenige ziekte geen sprake. (N. R. C.) Weinig snijboonen dit jaar Onder Hiilegom zijn tuinders, die gewoonlijk ruim 1000 manden gevuld met snijboonen aan de markt brengen en nu constateeren, dat zij voor hun eigen huishouding niet ge noeg hebben Geen „kale knikkers" meer? In een oud boek leert men t volgend middel tegen het uitvallen van het hoofdhaar Men smelt 10 gram amandel olie en 10 gram cacaoboter bij matige warmte met elkan der. Bij de half verkoolde pomade voegt men 6 gram tannine en even zooveel zuivere chinine. Alles wordt m9t een beetje Eau- decologne en nog 12 druppels perubalsem aangemengd, Men kan deze hoeveelheid pomade vermeerderen door er nog wat zuiver varkensvet aan toe te voegen. Met deze pomade zou men dan dagelijks den schedel moeten bestrijken. Een eigenaardige kwestie is te Rotterdam aanhangig. Door den keurmeester Van Dongen zijn afgekeurd 13 vaten haring, als zijnde—vol gons hem ondeugdelijk voor menschelijk voedsel. De haring is toen vernietigd en tegen de eigenaar is proces-ver baal opgemaakt. De eigenaar zal echter voor den kanton rechter niet alleen de bevoegdheid van den keurmeester bestrijden, maar hij zal ook trachten het bewijs te leveren, dat deze keur meester hoegenaamd geen kennis van het artikel heeft. Kan hij dan zijn vrijspraak bewerken, dan zal hij de gemeente in rechten voor de door hem geloden schale aanspreken Stonden in het begin des jaars in Zee land de erwten zeer slecht en zij r zij door het latere goede weer zeer verbeterd, nu zal de oogst nog tegen gaan vallen door den veelvuldigen regen groot gevaar voor rotten is te vreezen, zoodat dan de oogst even slecht zou zijn als verleden jaar. Omtrent de diefstallen aan de Hembrug meldt het N. v. N. „In het begin van dit jaar en ook nog eenige dagen geleden, werd door ons medegedeeld, dat goederen uit de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug en vermoedelijk van diefstal af komstig, te Amsterdam in beslag zijn geno men, Nader vernemen wij dat aan die in richtingen op schandelijke wijze moet zijn gestolen. De diefstallen moeten loopen over een tijdvak van jaren; men spieekt zelfs van 5 jaar; drie werklieden, die bereids zijn ge arresteerd, verlieten schier dagelijks de werk plaatsen, onder hun arm een pakje messing, enkele kilo's zwaar, dragende, die dan te Amsterdam aan verschillende opkoopers zijn verkucht die eveneens zijn gearresteerd. Deze laatsten wisten het gestolene weder van de hand te doen aan een groothandelaar in oude en nieuwe metalen, die het bij groote partjjen wist te verkoopen In het geheel moet er voor een waarde van ongeveer tien duizend gulden zijn gestolen. Misschien zal het Haagsche Hof van Arbitrage eons wat te doen krijgen. Wij lezen in de „Matin" M. Philippe Mércas, een Fransch architect, is van plan den Shah van Perzië voor het Haagsche Hof van Arbitrage te dagen tot betaling van een som van f 150,000. Mevrouw G-randgousier, die het bericht aan het blad mededeelt, zegt, dat indien deze procedure aangenomen wordt, zij een nieuwe jurisprudentie zal kunnen scheppen, die van het grootste belang zal zijn voor een regeling van de betrekkingen tusschen Regeering en personen. De vraag is te weten of het Hof van Arbitrage, verbonden aan de conventie van donzelfden naam, zich competent zal kunnen verklaren. De architect is door de Porzische Regee ring belaft geweest met het bouwen van het paviljoen no. 18 (Perzische paviljoen) op de Parijsche tentoonstelling van 1900. Hij heeft reeds tevergeefs voor de Fransche rechtbanken de zaak vervolgd. Op advies van den heer Cloaree, afgevaardigde voor Finisteré en van zijn advocaat, de heer Phi lippe, heeft hij besloten de zaak internatio naal te maken In verschillende bladen is dezer dagen het bijzondere feit vermeld, dat te Zandvoort zoet water uit de zee wordt opgepompt. Iets dergelijks geschiedt op de Groninger wadden reeds sedert onheugolijke tijden. Op kwelders toch tusschen den Noord- en Negenboeren- polder wordt zoet water opgepompt tot dren king van het buitendijks grazende vee, dat van uitstekende kwaliteit is. Bij hooge vloe den komen de pompen natuurlijk onder water en moet het bovenstaande eerst weggeworpen worden. (Tel.) Hebt maar medelijden Donderdagavond om half elf waren twee knaapjes in de Jansstraat te Haarlem, de een met een pet zonder klep en de ander met het haar door de pet heen, beiden in buigende houding, de een nog meer snikkende dan de ander en zoekende naar geld, wat de aandacht van het publiek trok. Zoo vroeg ook een heer wat ze kwijt waren en met snikkende stem hoorde men „Ja mijnheer wij moeten bood schappen doen voor moeder en nu hebben wij drie kwartjes, in een papier gerold, ver loren en nu durven wij niet thuis komen," Spoedig werd de belangstelling grooter, en ieder tastte in den zak om de knaapjes uit hun benarden toestand te reddeu. Weldra waren er in plaats van drie kwartjes 17 stuivers bij elkaar, wat onder groote vreugde van de knaapjes werd aangepakt. De een veegde de tranen weg met zijn pet en de ander met zijn mouw en toen trokken ze af. Het duurde niet lang of de aap kwam uit de mouw. Eenige jongens bleven n. 1. aan het zoeken, in de hoop de drie verloren kwartjes te zullen vinden, Een persoon, die hetzelfde relletje een uur- geleden van dezelfde knaapjes in het Waaigat had gezien, vroeg aan de zoekende jongens „Hebben die bengels, die daar gaan, nog wat gekregen Natuurlijk werd luidkeels ge roepen „Ja, 17 stuivers." De jeugdige kwartjesvinders hadden met hun buit zich al uit de voeten gemaakt. Onlangs verloreu door een brand te Schijndel een paar groote gezinnen hun wo ning. Om daarin nu zoo goedkoop mogelijk te voorzien, is een middel bedacht, dat na volging verdient. Ieder werkman, zoowel metselaars als timmerlieden, heeft zich bereid verklaard twee dagen te komen wei ken, waarvan éóu dag gratis; dus voor ieder gezin éen halve dag. Goedgezinde buren voeren de bouwstoffen aan, zoodat de gezinnen weer spoedig en goedkoop een eigen huis zullen hebben. (Nbr.) Vreeseljjk onheil te Par ij s. Uit Parijs wordt telegrafisch melding ge maakt van een vreeseljjk onheil op den „Me- tropolitain" (ondergrondschen spoorweg) al waar Maandagavond een ledige waggon in brand geraakte en tengevolge daarvan den weg. Een daarop volgende trein werd gedwongen tot stilstaan en de passagiers door den rook verstikt, namen de vlucht. Pogingen tot redding werden terstond aan gewend, doch 't was een moeielijke taak voor de brandweermannen. Volgens do laatste berichten werden aan de stations 82 dooden boven gebracht: 61 mannen, 17 vrouwen en 4 kinderen. Het aantal slachtoffers wordt ochtor wel grooter geschat. Mon vreesde dat ook nog een vierden trein met slachtoffers in de tunnel zou z(jn. Te Newcastle-on-Tine zaten Donderdag in de wachtkamer van een polikliniek: een aantal patiënten te wachten. De dokter ont dekte nu dat een vrouw de pokken had. Een ambtenaar van den stedelijken genees kundigen dienst werd toen gehaald en deze deelde het feit mede aan de wachtenden en ried hen aan zich te laten heiinenten. Nauwelijks hadden de menschen echter van pokken gehoord of in paniek drongen zij naai de deur en de uitgang werd versperd. Toen verbrak men de ruiten en vluchtte door het laam. Enkelen, die nog in de polikliniek waren, stemden er in toe ingeënt te worden. Toenemende geldnood. Volgens Dun's Revieuw is in de Vereenigde Staten het totaal bedrag der faillisementen gedurende de maand Juli booger dan dat van eenige andere maand sinds tien jaren, namelijk 16.751.245 dollars, tegen 6.932.851 dollars in Juli 1902. Die groote toeneming is niet alleen te wijten aan mislukte speculation. Een voorname oor zaak is te zoeken in geldelijke ongelegenheden tengevolge van werkstakingen, welke zoo velerlei schade veroorzaakten. Te Lorient (Frankrijk) is de muiterij Woensdagavond weer begonnen, erger nog dan den vorigeu avond, en heeft voortgeduurd tot drie uren in den nacht. De infanteristen hebben een steenregen moeten doorstaan, waarbij er velen zijn gekwetst. Lantaarns, boomen en banken zijn omver gehaald, tallooze ruiten, waar geen luiken voor waren, ingegooid. Met een verhuiswagen werd een barricade gemaakt. Van alle kanten was het: „Weg met het leger, leve de anarchie 1" Volgens de „Petit Bleu" zou een van de muiters zijn doodgestoken met een bajonet. Een moderne roofridder. Te Burgfarnnbach, een klein Middenfran- kisch dorp bij Furth, hoeft zekere graaf Pückler een kasteel. Om uit zijn flnanciëele moeie- lijkheden te geraken, stichtte hij een „spaar bank" voor de omwonende boeren, handwerks- lui en andere spaarzame menschen. Om deze te lokken, betaalde de graaf van hot ingelegde geld 4'/i percent rente, terwijl de banken en gemeentelijke spaarbanken uit den omtrek maar 3 percent gaven. Er waren ook genoeg menschen, die het zich tot een eer rekenden, hun spaarduitjes aan den graaf ter hand te stellen, zoodat op deze wijze anderhalf mil- lioen mark, waarvan alleen uit den omtrek van Burgfarnnbach een half millioen „naar het kasteel" gebracht werd. Kort daarna doken geruchten op, dat de Burgfarnnbacher graaf zijn betalingen had gestaakt. Toen de inleggers ongerust wer den en hun geld terugverlangden, dreigde de graaf hen eerst met een aanklacht, maar daarna troostte bij ze met de verzekering, dat zij, met behulp van zijn broeder, al hun geld terug zouden krijgen. De onderhande lingen in het grafelijk huis zijn nu geëindigd, maar de uitkomst is, dat de schuldeischers nu zeker weten, dat hun geld reddeloos ver loren is. De graaf kon het niet met zijn broeder eens worden, doordat deze laatste eeu dame uit den burgerstand heeft getrouwd. De broer verlangde voor zijn financieele hulp van het hoold van het huis, den graaf van Burgfarnnoach, de toezegging, dat zijn nakomelingschap gorechtigd zou wezen den grafelijken titel te voeren. Maar de Burg- farnbacher graaf wilde daar niet in treden, vanwege de unebenbürtige schoonzuster. Op zijn geweten als edelman zou dit erger ge drukt hebben dan dat hij een aantal goed- geloovige menschen van have en goed heeft beroofd. Den schuldeischers zal nu niets anders overblijven dan genoegen te nemen met drie percent van hun vorderingen, want de bezitting van den graaf is een fideicom- mis en krachtens zijn vrijheerlijke rechten onaantastbaar. Hjj zal dus'in de toekomst nog zeer fatsoenlijk van de opbrengst kun nen leven, al zullen de burgerluitjes hem ook niets moer leenen. Maar een groot getal kleine lieden is tot den bedelstaf gebracht. (Acc) I'urmcrend, 11 Aug. Aangevoerd 246 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.: 238 nucht. Kalveren f 11 A f' 24; 252 vette Varkens 40 k 44 ct. por KG. 78 magere Varkens f 13 k 17 373 Biggen; f 5 k f 8; 1623 Schapen f 20 a f' 30,600 Lammeren f 8—a f 19,—, 899 Runderen en 41 Stieren. Kip-Eieren f 3.30 k i 3.90 por 100. st. Vette Koeion, 539 lager in prijs, h. stug. Melkkoeien, prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. h. matig. Vette Kul voren, prijsh., h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. stug. Vetto Schapon, hoogor in prijs,h. stug. Vette Varkons, hoogor. h. vlug. Magere Varkons prijsh. h. matig. Biggen prijsh. h. matig. «vyrjr'j' «xJ xgorfrwviutMroroMW/Maiwwiut.r e, ,-n*

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2