OuDÉscHiiiti, 18 Aug. Veel vroeger dan an dere jaren is een aanvang gemaakt met liet plaatsen van palingfuiken nabij den zeedijk van de Schanswaard. Zelden wordt voor Septem ber zeepaling gevangen. De bedoeling der visscliers is dan ook meer om zich van een goede plek te verzekeren, dan wel te ver wachten nu reeds op vangst van eenige betee- kenis te mogen rekenen. Waarborgen inzake Loterijen. De minder geede geruchten, welke omtrent sommige loterijen gaan en ook wel eens blij ken niet geheel ten onrechte te zijn, leiden tot een meer verscherpt toezicht op die loterijen. Doch ook de ondernemers er van nemen maatregelen, welke het publiek meer ver trouwen kunnen inbiezemen. Zoo lezen wij omtrent de 5e groote Zuid- Hollandsche Verloting van Landbouw, welke ook in dit nummer wordt aangekondigd en die den 26 dezer zal plaats hebben, dat de trekking zal geschieden in het openbaar te 's-Gravenhage door den Deurwaarder bij de arrondissementerechtbank te 's-Garvenhage, den heer Van Batenburg, onder controle van den WelEd.Gestr. heer Snel, advocaat en procureur bij die rechtbank. Die mededeeling is zeker belangrijk genoeg om deze verloting vertrouwen te schenken. Verhooging der Successie-belasting De „Kamper Ct." die versterking der midde len onvermijdelijk acht, dringt op verhooging der Successie-belasting aan. Sluit men de rechte lijn van die verhooging uit, dan is 't de meest aanbevelenswaardige weg om tot vermeerdering van inkomsten te komen Toen minister Gleichman de uitbreiding tot de rechte lijn voorstelde, vond dit ge weldige bestrijding thans weet men niet beter of het behoort zoo. Niet al te angstvallig moet men op bedenkingen letten. Ook zou het het blad evenals wijlen mr. Rutgers van Rozenburg de belasting willen uitstrekken tot schenkingen onder de levenden. Maar in ieder gevalverhooging, behalve in de rechte lijn, licht geheel in de richting van den tijd en er is ook geen belasting denkbaar, welke zoo weinig wordt gevoeld. De Staat neemt den belastingschuldige niets af van hetgeen hij bezit of zijn arbeid hem opbrengt, maar alleen van hetgeen hem toevallig in den schoot wordt geworpen en veelal een buitenkansje voor hem is. Slechte manieren. Aan de Nassau- kade te Amsterdam liep een 15-jarig meisje te huilen. Toen eenige voorbijgangers haar naar de reden van het verdriet vroegen, verklaarde zij een portemonnaie met geld te hebben verloren Enkele personen gaven haar iets, maar iemand, die het zaakje niet vertrouwde, bracht haar aan het politiebureel Raampoort. De afdeelingschef ondervroeg haar en toen bekende het meisje, dat zij om snoepgoed te koopen haar oorbelletjes had beleend. Zij durfde zonder deze sieraden niet thuis komen en had om ze weer in te lossen, het medelijden van de voorbijgangers trachten op te wekken. Een stuurman van een in de haven te Zaandam liggend stoomschip, die eens uit passagieren was gegaan, heeft wonderlijke avonturen beleefd. Tengevolge van zijn bene velden geest kon hij zijn schip niet terug vinden en keek hij een aan het water staande bank voor een stoel in zijn hut en het daar naast gelegen grasveld voor zijn kooi aan. De man ontkleedde zich, vouwde zijn kleeren netjes op, legde ze op de bank en schoot toen in zijn kooi. d. w. z. hij rolde.een eindweegs door het gras en sliep in. Een voorbijganger vond de kleeren, doch daar het nacht was, zag hij den man niet. Hij nam de kleeren mee en deponeerde ze bij de politie, die aan zelfmoord door ver drinking dacht de bank toch stond aan het water en met een dreg uittrok. Intusschen was de man wakker geworden en zijn kleeren missende, zette hij zijn wandeling blootsvoets voort. Zelfs een paar nachtvlinders was zulk een costuum te eenvoudig Zij ontvluchtte hem en meende in hem een krankzinnige te zien. Hoewel niet geheel nuchter, gevoelde de man behoefte aan kleeren. Hij zocht en vond. In een schuurtje hing een natte wasch en zonder besef van mijn en dijn, ja zelfs nog minder van wat des mans of wat des vrouws was, trok hij aan wat hem in handen kwam drie paar kousen, een tricot onderbroek en daarover een dames pantalon met geborduurde kantjes, een paar hemden, een borstrok, eenige rokken en eindelijk een katoenen japon van de keuken meid, alles nat en wel. Aldus toegetakeld kwarn bij eindelijk aan boord, waar men hem eerst tot bezinning liet komen en daarna met behulp der politie zyn eigendom terug bezorgde terwijl de ontvreemde kleeding- stukken met vele excuses bij de eigenaresse werden terugbezorgd. (N. Ct.) Een uitdrager te Rotterdam is de dupe geworden van een brutale oplichtster. Een vrouw kocht bij hem een nieuw karpet voor f 3,50, doch toen het op betalen aankwam, bleek zij niet voldoende geld te bezitten, en om vertrouwen op te wekken, noodigde zij den uitdrager uit iemand mede te geven naar haar woning om het geld in ontvangst te nemen. Hieraan werd voldaan en het tien jarig zoontje van een buurman met dezen post belast. Na een paar straten te hebben doorgeloopen, scheepte de oplichtster de jon gen af mot de boodschap, dat hij bedankt werd, hem een dubbeltje voor zijne moeite gevende. De vrouw, die het karpet steeds zelf had gedragen, maakte zich uit de voeten toen zij zag dat haar geleider gehoorzaam naar huis terugkeerde. Dat is goed werk. Eenige landeigenaars van den Eemnesser- polder hebben aan hun j geheele kwijtschelding der huur geschonken, wegens de totale mislukking van den hooioogst dooi de jongste overstrooming. In de vorige week kwam een bewoner van de Balthazar Floriszstraat te Amsterdam zoo beschonken thuis, dat hij zich niet meer bij de trap kon opwerken en in het trappor taal bleef liggen. Twee personen, die hem in een dusdanigen toestand vonden, sjouwden hem naar boven en legden hem op zijne kamer te bed. Hij ging hierbij heftig te keer en uitte heel wat onbetamelijke woorden tegen hen, die zich zijn lot hadden aangetrokken. Den vol genden dag was hij niet van zijn legerstede opgestaan en toen een zijner huisgenooten naar hem kwam kijken, vond deze den man dood. T.vee geneesheeren hebben later het lijk geschouwd en gaven als vermoedelijke oorzaak op dat de man door overmatig gebruik van alcohol was gestorven. Eenige kinderen te Leek speelden bij den houtzaagmolen. Een stapel planken kan telde en viel. Een lief 8-jarig meisje raakte er onder. Toen men haar uit deze benarde positie bevrijdde, waren de levensgeesten reeds geweken. De volgende motie is aangenomen op de 70e algemeene vergadering van de Nederl. Veroeniging tot Afsch. van Alcoholh. Dranken De Algemeene Vergadering der Ned. Ver. t. Afsch van Alcoholh. Dranken, gehouden te 's Gravenhage op 3 Aug. 1903, acht het een schande voor onze beschaving, een vernedering voor de volksvertegenwoor diging en een hoon aan 't Nederlandsche Volk, dat in de Tweede Kamer zitting neemt iemand, wiens verkiezing is bevorderd door bedwelming der kiezers spreekt daarom haar diepe verontwaardi ging uit over de misbruiken, die plaats ge had hebben bij de verkiezing van een fid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal te Sittard en elders; hoopt, dat in de Volksvertegenwoordiging zelve een krachtig protest opga tegen deze brutale ontaarding der politieke zeden besluit dat afdruk van deze motie zal worden gezonden aan de Pers en aan de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal. Een treurig speeluurtje. Vrijdagmiddag heeft in een speeltuin in de Saenredamstraat te Haarlem een treurig ongeluk plaats gehad. Een vrouw, die daar met haar kindertjes speelde, kreeg een schommel tegen het hoofd en viel bewusteloos neder. Zonder bij kennis te zijn gekomen en uit neus en mond bloedende, is zij, nadat men 2 uur tevergeefs gepoogd had het bewustzijn terug te brengen, naar het gasthuis vervoerd en zoo is zij daar over leden. Zij laat drie kindertjes na. Op het terrein der Gemeentegasfabriek aan den Oostzeedijk te Rotterdam is Vrijdag avond een 6-duims buis gesprongen, welke van een reservoir op het achterterrein aan den Oudendijk petroleum op het voorterrein aan brengt. Ten gevolge daarvan spoot de petroleum uit den grond, alsof daar een bron was ontstaan. Een groote hoeveelheid petroleum zocht haar uitweg in riolen, die uitmonden aan het einde der langs de Nieuwe Plantage loopende sloot, met het gevolg, dat in een ommezien het geheele water met een dikke laag olie was bedekt en een onaangename geur zich door een groot gedeelte der stad verspreidde. Schadelijke zomer I In Groningen hebben sommige vlasbouwers het vlastrekken gestaakt, omdat de oogst door den overvloedigen regen bedorven is. Men zal het laten trekken of maaien, om nog zaad te winnen, terwyl het vlas geperst en voor zeer lagen prijs zal worden verkocht, om bjj het breeuwen van schepen dienst te doen. De schade is buitengewoon groot. Men schrijft uit Friesland Het Staphorster boertje heeft in den laatsten tijd een tegenhanger gekregen in een collega, resideerende te Suameer. Door een zijner patiënten vernamen we, dat er gemiddeld vijf dagen per week( des Zondags en Vrijdags wordt geen consult gegeven) wel tachtig perso nen dagelijks zijn hulp komen inroepen, af komstig van heinde en verre, zelfs uit 's- Gravenhage. De methode van onderzoek die deze Aasculaap, naar schatting tusschen 60 en 70 jaar oud, er op na schijnt te houden, verschilt blijkbaar weinig van de gebruikelijke het bezien van „urine uit den nanacht" met een vergrootglas. Als medicamenten dienen, volgens onze zegsman, veelal karnemelk met bruine of witte suiker het eerste als obstruc ties intreden. Op de vraag naar de kosten van behandeling antwoordt het boortje, dat deze nihil zijn natuurlijk, zoodat ook hierin weinig verschil valt op te merken met andere soortgelijke specialiteiten. (D. Ct.) Door een Eugelsche firma worden po gingen aangewend tot het bekomen van visch- schubben, voornamelijk de schubben van bliek, waarvoor zij f 2,50 wil betalen. Te Rotterdam is zij reeds met een persoon in onderhandeling, die als agent zal optreden. Dat gaat zoo maar nietTe Naarden werd vier weken geleden een paar in den echt vereenigd. Dezer dagen kwam nu de vrouw zich bij de autoriteiten aanmelden om „een briefje van echtscheiding". Het kostte heel wat moeite haar aan het verstand te brengen, dat echtscheiding niet zoo gemakke lijk gaat, als zij scheen te denken. In een Van-dag tot-dag in het „Handels blad" leest men Er is een leerzame vraag, welke men zich zelf vaak kan stellen. Die vraag luidt „Wat zou ik gedaan hebben, indien ik als minister in deze had moeteh beslissen Ik stelde mij die vraag, toen ik hoorde van dr- Kuyper's beslissing over de korting van salaris van openbare onderwijzers als ze ziek zijn, en deze vermindering van inkom sten dus het minst kunnen verdragen, daar ze door die korting in financieele moeilijk heden worden gebracht, welke, juist als ze nog zwak en niet geheel hersteld zijn, hun levensmoed, hun geestkracht ernstig moeten benadeelen. Welnu, ik antwoordde mijzelfDit zou ik zeker niet gedaan hebben I Het is een daad, die mij ontzaggelijk is tegengevallen in dr. Kuyper. Ik acht haar onwettig, want ze druischt regelrecht tegen den geest van de wet in, die den onderwijzer een vast salaris toezegt. Maar ik vind haar boven dien onbillijk en onedelmoedig. En in dit laatste opzicht juist deed dr. Kuyper zich zelf er onrecht door. Want in mijn veel jarigen strijd met hem heb ik hem niet on edelmoedig gevonden. Hij ziet te breed en is zich van zijn kracht te veel bewust om zich te bezondigen aan die ellendige kleingeestigheid en kleinhartig heid, welke men onedelmoedigheid noemt. Hiervan ben ik zoo overtuigd, dat ik geloof, dat hy zijn voornemen om openbare onder wijzers te beboeten wanneer ze ziek zijü, zal opgeven, als hy nadenkt over de gevol gen voor duizenden gezinnen van zulk een harden, onbillijken maatregel. En ook als hij denkt aan het slechte voorbeeld, dat de Regeering in deze zou geven, juist nu tal van werkgevers hun werklieden het loon blijven uitbetalen, als ze ziek zijn, en de Staat zelf door de Ongevallenwet allen poogt te dwingen in dien geest te handelen. Bredasche instructies, De Hooge Brug te Breda wordt gerepareerd, en er mogen geen rijtuigen over. Wel voetgangers. Maar nu gebeurde dezer dagen, verhaalt het „D. v. N. Bdat een heer met een fiels voor de brug kwam. Halt, zij de daar gestationneordo politie agent, u moogt er niet over. Waarom niet De brug is alleen toegankelijk voor voetgangers. Goed, dan zal ik mijn flets bij de hand leiden. Mag niet. Dan zal ik mijn fiets op den schouder nemen. Mag ook niet. He? Neen, mijnheer, 't mag niet. Maar ik ben dan toch een gewoon voet ganger, als ik met myn fiets op myn schouder over de brug wandel Kan wel zijn, mijnheer, tnaar u moogt er niet over. Juist kwam er een bakkersknecht aan mot een mand brood op den schouder. Die word ongehinderd doorgelaten. De hoer met de fiets zei natuurlijk, dat 't precies hetzelfde was of je een fiets of wel oea mand met brood op je schouders had,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2