r° i67i Zondag 23 Augustus. A°. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. niet ;gen het die en. eine oxe, tijd ider inde g Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- keel Nedf.rea.nd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ort, het- jBONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel een Wij berichten, dat tengevolge verwisseling van machine het zich kunnen voordoen dat een der volgende miners niet op tijd kan worden bezorgd. SVij verzoeken daarom cenige toegevendheid. GEVONDEN VOORWERPEN. oe gedeponeerd ten Raadhuize eon lens van wagen gevonden op den Hoornderweg. TEXEL, 22 Augustus. Be a. s. tentoonstelling en volksfeesten. Wij naderen de dagen, waarop in ons dorp een zal worden gebracht het eêlste, het ste van Texel's veestapel, en dat den eemdeling, die ons wellicht komt bezoeken, n denkbeeld zal kunnen geven van den kdom welke op het kleine plekje grond, ssclien Noord- en Zuiderzee gelegen, wordt ngetroffen. Doch niet alleen voor den vreemdeling, voor de eilandbewoners onderling zal het n verheftenden aanblik zijn, datgene te nschouwen wat door eigen plaatsgenooten 3rd gefokt en aangekweekt, en dat (zij dan ook zeker wel het beste) een deel maakt van ieders veestapel. |'t Zal zijn een onderlinge wedstrijd, van n, gefokt en gekweekt op denzelfden [dem. Aan bet aangename van zulk een wed- rijd zal zich zeker aansluiten het leerzame, mneer het ingezondene van de eene het derspit zal moeten delven tegen dat van n ander, die op mogelijk andere wijze een ter aan de eischen voldoend product heeft 3ten klaar te krijgen, dan hij die wellicht et geheel met zijn tijd is medegegaan. Laat 't zoo zijn een leerzame wedstrijd. IAanvankelijk liet het zich aanzien ol de entoonstelling door gebrek aan deelname et zou kunnen doorgaan, de laatste ver lering van de H. M. v. L. zelfs getuigde .ai'van. Wat daarvan de reden was, kunnen wij liet beoordeelen, 't kan zijn dat de goede ijzen voor het vee, menigen veestapel van t beste had beroofd, 'tkan ook zijn dat )or de tentoonstelling niet genoegzaam nbitie bestond, mogelijk ook zijn er andere denen voor aan te geven. Hoe 't ook zij, naar de aangifte te oor- >elen scheen het of de tentoonstelling eene vero figuur zoude maken doch verkeerde, en eene inzage van liet pro imma, waartoe wij in de gelegenheid aren, mocht ons overtuigen dat de inzen- Ing thans zelfs zeer groot zal wezen. Voor Idero rubriek zijn beteekenende inzendingen >n niet het minst de rubriek: „Tot opluiste- 'ing ingezonden", bevat een zeer groot aan- lal nummers op verschillend gebied, waar- inder we ook aantreffen vele inzendingen lm buiten Texol. |Dat alles te samen belooft een schoon o verzameling te worden, die op het zoo bij Jtstek daarvoor geschikte terrein van den er Dikkers, een schoon geheel zal vormen. Aan de tentoonstelling zullen worden toe gevoegd eenige feestelijkheden, waarvan we i\ reeds vroeger kortelijk mededeeling deden. De feestcommissie zal geven naar gelang .re flnanc. krachten toelaten, m. a. w. naar tgeen door de burgerij voor dit feest is offerdmeer mag men ook niet verwachten. Reeds den eersten dag van de tentoonstel ling, des avonds te 8 uur, zal de comm. hare bemoeiingen aanvangen met verlichting van de Groeneplaats. Den tweeden dag wachten ons een feeste- lijken rondgang door het dorp, ringrijden en des avonds een vuurwerk. Wij hoorden van enkele zijden de opmer king maken, dat de feestelijkheden niet vele zijn, doch men vergete niet, dat de commissie voor een Gulden volstrekt niet meer kan koopen dan een ander voor 100 centen, en aangezien het aantal guldens niet zoo ruim kwam toerollen, zal men zich tevreden moe ten stellen met hetgeen voor het beschikbare is te koopen. Doch zijn de feestelijkheden al niet vele hetgeen zal worden aangeboden belooft goed te zijn en dat is zeker een voornaam punt, want nog immer geldt het meermaal be weerde „niet het vele is goed, maar het goede is veel". Om de verlichting van de Groeneplaats goed te doen wezen, heeft men andere ver maken moeten offeren en daaraan deed de commissie wel, beter één goed, dan twee maar half voldoende. Ook het programma van het vuurwerk beloofd zeer veelvele nummers, met rijke afwisseling, zullen te samen een goed slot aan de feestdagen geven. Vullen wij hierbij aan dat ons Fanfaren- korps zich met die dagen zeker niet onbe tuigd zal laten, dan hebben wij alle reden om te meenen dat we een paar prettige dagen mogen tegemoet zien. Wanneer nu de burgerij niet verzuimt om door het uitsteken van vlaggen de gemeente een feestelijk aanzicht te geven en met het aantrekken der Zondagsche j kleeding tevens een Zondagschgezicht er bij zet, dan komt het alles zeker terecht opgeruimdheid en goeden zin toch, maken meer feestelijkheid dan hetgeen vaak met groote kosten wordt tot stand gebracht. En dan het wederAls dat ons nu maar wat ten gunste wil wezen. Wanneer de steeds mild vloeiende waterstroom in de komende week een staking zou willen houden en een vroolijk zonuetje feestterreinen en feestgangers vriendelijk zou willen tegen lachen, dan zal de feeststemming er wel inkomen en doen wij al te samen met op gewektheid mede aan de tentoonstelling en feestelijkheden van de afdeeling Texel der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Dat het zoo moge wezen Oosterend, 21 Augustus. De Weei kaartjes van het Koninklijk Nedorlandsch Meteorolo gisch Instituut, die binnen korten tijd ook dagelijks alhier te bezichtigen zullen zijn, geven een overzicht van de waarnemingen te Utrecht, Groningen, Den Helder, Vlissin- gen en Maastricht voor ons land, on verder over geheel Westelijk Europa. In enkele bewoordingen wordt de verwachting omtrent do aanstaande weersgesteldheid aangegeven, terwijl men er verder op vermeld vindt de kustsignalen voor stormwaarschuwing, gege vens voor luchtdrukking, temperatuur, neer slag, enz. De Minister van W., H. en N. heeft goed gevonden, dat deze kaartjes gedurende een geheel jaar dagelijks zullen worden toegezon den voor het luttel bedrag van f3,—. De Noordzeevisschers, die in den laat- sten tijd zoo weinig besomden, konden ook deze week pas Woensdag vertrekken, Don derdag was het reeds weder te ruw. Den Hoorn, 20 Aug. Heden middag is aan de stuifdijk door J. Boon Az. een flesch gevonden waarin zich een briefje bevond hetwelk in 'tEngelsch was geschreven en in 't Hollandsch is vertaald. Deze flesch werd uit de salon van den Philomel geworpen op den Oden Juli 1903, 2 uur namiddag, dicht bij Harwich op weg naar Yarmouth. Vlieland, 21 Aug. De heer M. C. Hofstede Broekman, Candidaat tot den H, D., heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Aan de Belgische grenzen, tusschen Rozendaal en Kalmhout, hebben de ambte naren 10 koeien benaderd, welke des nachts nit Nederland waren binnengesmokkeld. De smokkelaars zijn gevangengenomen en het vee, ter waarde van f1750, verbeurd verklaard. Wederom komt uit Haarlem bericht) dat een bankinstelling hare betalingen ge' staakt heeft. Deze heeft filialen te Aalsmeer. Lisse en Hillegom. De inventarisatie van het gefailleerde bankierskantoor der firma Laane en Van Bemmel, te Haarlem, is afgeloopen. Er be staat een activa in contanten, yreemde muntspeciën, effecten en borgtochten. De waarde is niet te bepalen van de schulden bedragen de onopgevraagde deposito's f 180.000 Verder is nog in de eerste weken niets te bepalen. Volgens de curator is de oorzaak van het failiiet de vastwerking in industrieele ondernemingen, welke de middellen der firma niet toelieten. Een eeds-quaestie Te Winschoten is iemand in gijzeling ge steld, dewijl hij, als Baptist, weigerde den eed voor den kantonrechter af te leggen. Gevaarlijke tractatie. Men meldt uit Ureterp, d.d. 15 Aug., aan de „L. Crt." Drie ingezetenen van onze plaats moesten gisteravond, als naaste buren van iemand die overleden was, de kist afhalen. De gewoonte brengt mede, dat de leverancier bij die gelegenheid trakteert. Nadat een borreltje was gebruikt, kwam men tot de treurige ontdekking, dat uit een flesch ge schonken was, die arsenicum bevatte. Spoedig openbaarden zich de gevolgen. In allerijl werd de hulp van een geneeskundige uit Drachten, dr. Beyerman, ingeroepen, die tegengift verstrekte. Zomerweer. Men meldt, dat het Zondag te Hooge Zwaluwe sneeuwde. Ook al nadeel. Was het 't begin van dezen zomer door het aanhoudend natte en winderige weder op de Friesche kleigronden al heel slecht met de bijen, de ijmkers hadden nog hoop op de heidebloem in Augustus, 't Gaat evenwel nog slechter. Door het on stuimige weder verlaten de diertjes hunne korven niet, zoodat er geen honig wordt verzameld. Er zijn groote ijmkers die daar door f25 tot flO schade lijden. Nog een paar weken en de heidebloem is niet meer en het ijmkersjaar 1903 is één schadepost. De „Badhoeve", gesticht door wijlen mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, zal weldra onder sloopershauden vallen. Dooi de splitsing van het land zullen 2 nieuwe boerderijen gebouwd worden. Vele vorstelijke personen hebben die modelhoeve, die oor spronkelijk 200 H. A. groot was, bezocht. Erg vrijpostig. Io de „Schoonhovensche Ct." leest men de volgende zonderlinge waar schuwing van zekeren A. Kraaijeveld te Lopikerkapel „De ondergeteekende heeft een jaar ge leden 2 maal in de Schoonhovenze Korant bekend gemaakt dat niemand zoo vrijpostig meer zal zijn om mijn vrouw weg te halen zonder daar van mijn kennis te geven en dat een ieder zich daarvoor zouw wachtte en nu heeft A. Rijks te Lopikerkapel zoo vrijpostig geweest, die heeft mijn vrouw buite mijn goedvinding voor een tijt geeigent dag en nagt en zijn huis." Wat een liefhebbers. Voor de betrekking van gemeentebode en concierge van het Raadhuis in Enkhuizen hebben zich 450 personen aangemeld 1 i ik zou nias COURANT Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ;on- am n 't aid de be- lijn ier eel de en De Uitgevers.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1