Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Te Alkmaar heersckt de malaria (moeras koortsen) als 't ware epidemisch, terwijl er in den laatsten tijd dag aan dag gevallen van ontsteking van den blinden darm voor komen. (R- N De kunst om in 10 minuten een paar nieuwe laarzen te maken Onder de bijzonderheden, die te zien zullen zijn op de 23 dezer te Waalwijk te openen tentoonstelling van alles, wat betrekking hoeft op de vervaardiging van schoenen en laarzen, komt o. m. ook voor een Ameri- kaansche machine, waarmede in den onge looflijk korten tijd van 10 minuten een aan alle eischeu voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf-registreerend toestel, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die er mede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar 't kan worden gehuurd, tegen een bepaalde som voor elke 1000 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zendt de eigenaar een contro leur die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde bedrag in rekening te brengen. Longtering In de maand Mei 1903, stierven in Neder land aan tuberculose 1235 personen, waarvan aan long-tuberculose 724, dat is gedurende een jaar 13 832 personen en aan meer bepaalde longtuberculose of tering 8638. Schrikbarende cijfers Op Oranje-Nassau-Oord zijn alle plaatsen (100 in getal) bezet. In verhouding tot het totaal aantal teringlijders biedt Oranje Nassau- oord dus slechts een heel kleine, zij het zéér welkome, gelegenheid tot genezing. De besmettingsgevaren in kleine woningen zijn een treurige waarheid Dezer dagen zond dr. Le Rutte, te 's-Gra- venhage, naar een ziekenhuis een aanvallig goed kind van 18 jaar, dat een tuberculeus heer had opgepast, om daar, als slachtoffer van haar plicht, aan longtering te sterven. Met groote ingenomenheid zal zeker ver nomen zijn, dat de Zuidhollandsche Vereeni- ging „Het Groene Kruis" besloten heeft tot de oprichting te komen van een sanatorium, uitsluitend voor onvermogende longlijders, in de provincie Zuid-Holland. Het streven zal zijn om van particulieren financieelen steun te verkrijgen en vooral van het Rijk, provincie, gemeenten, armbe sturen enz. Getracht zal worden de overtuiging op te wekken, dat -eigen belang medebrengt, zich offers te getroosten voor de bestrijding van een ziekte, die zoo nadeelig werkt op de algemeene welvaart. De werkman Yerwoerd te Opheusden stond aan den voet van een steenhoop te „snappen", dat is het opvangen vansteenen die bij paren worden afgeworpen. Deze steenen moest hij per kruiwagen vervoeren. De personen, die op den hoop stonden, voelden dezen wankelen en sprongen er bij tijds af. V. echter kreeg de gansche massa op zich. De steenen waren nog gloeiend en moesten eerst afgekoeld worden vóór ze konden weggeruimd worden. V. werd half verbrand en leefde nog even toen men hem onder de massa vandaan gehaald had. De zwakkere sexe. Dinsdagmorgen te 9 uren werd de Noor derstraat te Amsterdam al in rep en roer gebracht door een twist, welke tusschen een paar buurvrouwen was ontstaan. De twistenden lieten het niet bij woorden, doch gingen elkander met bloempotten, knijp tangen, groote krammen en dergelijke voor werpen te lijf, waarop de eene vrouw zich in haar kelderwoning terugtrok. Hier werd de twist voortgezet. De bewoonster van de kelderwoning nam een bezem uit haar gang en sloeg daarmede haar tegenstandster zoo onzacht op den rug, dat de stok brak en het onderstuk van den bezem afviel. Nu begon de bezem-heldin met het eind stok, dat zij in de hand had gehouden, te slaan, en diende de andere vrouw daarmede eenige klappen toe, zoodat haar het huilen nader stond dan het lachen. Deze wierp toen verwoed het onderstuk van den bezem naar het hoofd van de kelderbewoonster, dat evenwel het doel miste en door een ruit van de deur in huis te land kwam. Na elkander nog menigmaal te hebben uitgenoodigd „de'r uit te komen" verscheen op het oorlogsterrein oen politie-agent, die met eenige kalmeerende woorden de vechten den scheidde. (Tel.) In een kruiskopje „Toont je solidair 1" zegt „De Maasbode" De heeren socialisten hebben per extra-trein een tweedaagsch uitstapje naar Brussel gemaakt. Het gerucht gaat dat eenige honderden daaraan deelgenomen hebben. Za terdagochtend zijn ze vertrokken, en Maandag nacht omstreeks 2 uur arriveerden zij weer in de hoofdstad. De „spoorwegkoelies" hebben dus Zondag extra-dienst moeten doen, om den heeren socialisten een pretje te bezorgen. Nadat door toedoen van deze heeren eenige honderden flinke spoorwegarbeiders, door hun sirenen zang verleid, in April dezes jaars aan den dijk zijn gezet, gaan de heeren naar Brussel per extra-trein om pret te maken. Een nuchtere vraag Zou het niet meer solidariteit getoond hebben, als de heeren socialisten het geld, dit dit uitstapje hun kostte, aangewend hadden ten bate van hun hongerende slachtoffers, de ontslagen spoor- weg-„koelies" Toont je solidair, heeren, gij in de eerste plaats Om een bokking. De directie der Staats spoorwegen heeft te Rosendaal een onderzoek ingesteld naar den aldaar voorgekomen dief stal van visch, waaraan zich vier werklieden hadden schuldig gemaakt. Hoewel de diefstal slechts twee bokkingen betrof, die de mannen bij hun boterham hadden opgegeten, zijn toch allen uit'den dienst ontslagen. (Hbld.) - Te Geulle (L.) hebben drie studenten van Utrecht een bivouac betrokken. Zij hebben een tent opgeslagen, waarvoor een hunner beurtelings de wacht houdt. Een der studenten is op zijn beurt belast met het doen van inkoopen en met de verdere zorg voor de menage. Dit vreemdsoortig kamp lokt vele bezoekers (N. R. C.) Den Duitschen postbeambten is onlangs een buitenkansje ten deel gevallen. Bij Keizerlijk decreet werd dengenen onder genoemde beambten, die op 15-jarigen trou wen dienst konden wijzen, het recht verleend gouden schoudertressen te dragen. Die tres sen echter moesten zij op eigen kosten aan schaffen. Velen dergenen nu, wier verdiensten op deze wijze werden beloond, zijn lieden die erg op den penning moeten letten. Zij von den de uitgaaf te duur en meenden genoeg zaam te zijn beloond met de toekenning van het recht tot het dragen der gouden schou derversiersels aan het dragen zelf voelden zij geen behoefte. Maar het hoofdbestuur der posterijen was hiervan niet gediend en aan de kleederma gazijnen werd gelast de onderscheidingstee kenen aan de tot dragen gerechtigden af te leveren en dezen de kosten in rekening te brengen. De „Vörwarts". die het geval verhaalt, zegt dat een aantal ondergeschikte postbeambten hierover een bezwaarschrift hebben ingediend. Tevergeefs echter. De beloonden zullen hun belooningen moeten dragen en betalen. Indertijd werden verschillende staaltjes aangehaald van de milddadigheid van kardinaal Sarto. Z. H. Paus Pius X schijnt dien karak tertrek niet te verloochenenvolgens de „Köln. Volksztg." heeft de Paus aan den grootalmoezenier mgr. Donstantini 100,000 lire ter hand doen stellen voor de armen van Rome. Mannelijke werkmeisjes, keukenmeisjes, linnenmeisjes, acht Jmen in Engeland, waar de dienstbodennood nog heel wat hooger schijnt gestegen te zijn dan in ons land (niet lang geleden verdronk een mevrouw zich, uit wanhoop dat zij niet met een keukenmeid kon klaar komen), volstrekt niet meer tot de onbestaanbare grootheden Dezer dagen werd een eerzaam huisvader te Londen voor den politierechter geroepen, omdat hij een mannelijke bediende hield en daar geen aan gifte van had gedaan. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat die man „zijn werk meid" was. Engelsche bladen roemen dien huisvader- als een der groote uitvinders, wien de mensch- heid dank verschuldigd is. Op het oogen- blik, zegt de „Westminster Gazette", gebruikt men reeds in tal van pensions en ook in particuliere huizen, mannen voor diensten, welke vroeger alleen aan vrouwen werden opgedragen, en naar het heet voeren zij dat werk netter en flinker uit dan gewone „vrouwelijke" meiden. Zou, zegt het blad, in deze dagen, waar het al even moeilijk gaat een behooriyke dienstbode te krijgen als om een mooien dag te snappen in deze maand, in het gebeurde met den Londenschen heer niet een werkelijk lichtstraaltje te herkennoD zijn voor de toi wanhoop gebrachte huismoeders De „Gazette" ziet reeds in het yerschiet gegageerde cavaleristen ot infanteristen als dienstmeisjes den godspenning aannemen. Wanneer zij dan maar niet vroeger ver keering met keuken- of andere meisjes hebben gehad, die hen op de hoogte brachten van de tegenwoordig in zwang zijnde manieren. Dan waren ook zij glad bedorven Verschillende bedden. De mensch brengt een derde gedeelte van zijn leven slapende door en dus is het geen wonder, dat aan zijn bed veel zorg en kosten worden besteed. Maar er is ook in dit opzicht veel verschil bij de onderscheidene volken. Het Duitsche, dikwijls veel te dikke en zware veerenbed kan niet bepaald als het ideaal van een legerstede worden beschouwd. In Engeland en Amerika gebruikt men sinds lang in plaats daarvan de veel gezondere matras met één deken en bij grootere koude meer. De Fransche bedden zijn dikwijls zoo kort, dat het voor eon ietwat grooten vreemdeling een groote kunst is, zich zoo ineen te krommen, dat hij er eenigzins in past. In Noorwegen zijn de bedden zoodanig in gericht, dat zij overdag verstopt zijn en tegen den nacht te voorschijn worden gehaald. Men vindt daar dikwijls tamelijk harde sofa's, welke door het uittrekken van het onder gedeelte, dat een soort van kast is, als bedden gebruikt kunnen worden. In Zuid- en Midden-Amerika worden het meest hangmatten gebruikt. De Indianen van Guatemala vlechten hangmatten van gras en weten die zeer fraai te kleuren. In Japan spreidt men het bed op den vloer door matten daarop te leggen, met een houten steunsel voor het hoofd er bij, hetgeen ieder Europeaan een vreeselijk martelwerktuig vindt. De Chineezen gebruiken lage, dikwijls kunst vaardig gesneden ledikanten, met matrassen en matten als dek. 's Winters slapen zij in dikke, met watten gevoerde kleederen. Niemand maakt het zich zoo gemakkelijk met zijne slaapstede als de neger. Hij rolt zich als eene kat ineen en slaapt rustig, waar hij maar eene plaats vindt om zich neder te leggen. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 15 Augustus tot den 21 Augustus 1903. ONDERTROUWD: Christiaan WeijdtonWil- lemina Boon (Oudeschild), Johannes van Nes (Haarlem) en Marretje de Wijn (den Burg), Pieter Kalis en Hillogonda van den Berg (Eierland). GETROUWDGeene. GEBORENDirkzv Bodewijk Vermeulen en Antje Boon (Oosterend), Corstiaan Hendri- cus, zv Hendrik Adrianus Kikkert en Hen- drikje Zegel (Zuid-Haffel), Johannes zv Fre- derik Halsema en Frouwtje Gilles (Eierland). OVERLEDEN: Antje Huisman 59 jaren,we duwe van Pieter Cornelis Zunderdorp (den Burg), Johannes de Graaf 54 jaren, geh. met Naantje Bakker (Eierland). Schagen, 20 Aug. Aangevoerd 23 paarden f 100 af 160 16 Stieren f 110 a f260; 24 Gelde- koeien f 150 a f 205; 80 Kaltkooien f 150 a f 270; 18 Nuchtere Kalveren f 8,a 10, 450 Schapen f 16 a 122: 525 Lammeren f 13, af 18; 6 Varkens f 10.a f 12,19 Vette Varkens 38 a 44 cent por kg.50 Vette Koeion f 190 a f 280 0 Graskalveren f 0a f 0 85 Biggen f 5,a f 8,Boter 95 a 10,50 per KG.Kipeieren f 3,20 a f 3,00. Leiden, 21 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 202 stuks f 127 af 290; 125 Stieren f 66 a f 375; Veulens 0 stuks f 0— a f 0— 161 kalfkoeien f 124 a f 264 Melkkoeien f 122 a f 361 120 Varekooien f 110 a f 238 202 Vette kooien f' 138 a 1 2S5, 56 Vette kalveren f 44 a f 130 43 Magoro kalveren f 9,at 2663 Graskalveren f 20 f 62; 617 Vette schapen f 18 a f 30.428 schapen (weide) f 13 af' 23.0 Paarden f af 350 Magere Varkens f 16 af' 38. Vette Varkens a ct. 457 Biggen 1 4,50 a f 13,798 Lammeren f 950, a f 15,. Zondag 23 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schrödor. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffot. Oudeschild. Nam. 6 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 do Ilr. Van Zweden Cocksdorp. Voorm. half 10 do Ilr. Baronds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bury Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. (Mnnndclijksche Collecte). Waal. Voorm 10 uur Ds. Smits.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2