=NC 1672. Donderdag 27 A#. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. pral Ik eei dut ij da k al miji Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. BONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBun» op Texel Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Wij berichten, dat tengevolge verwisseling van machine het zich (lal kunnen voordoen dat een der volgende Rummers niet op tyd kan worden bezorgd. Wij verzoeken alsdan eenige toegevendheid. lonstelling) achter den rug: de bekroningen Ion ebben plaats gebad, (zie de lijst hierachter) de niet gelukkigen daarbij mogen zich jsten met het „later betór"; - laat ons jvenschen dat zij ook met de nederlaag hun oordeel zullen doen. Als vervolg der feesten (het schoontijden net paard en kar zal ook wel alreeds zijn n ?lfgeloopen) wacht ons nog voor dezen dag likte 8 uur „Verlichting van de Groeneplaats", en ipgeluisterd door Muziek van het Texelsch Fanfarecorps, dat naar wij meenen zeer po- idtpulaire wijzen zal spelen, ook dansmuziek, er. waarvan de liefhebbers gebruik zullen kun- j]j jen maken om een dansje te maken op elk on leel van het terrein. Ier Het programma, thans verschenen, wijst ngvoor den tweeden dag aan: )n- 's Morgens 10-2 uur Tentoonstelling. w-1 's Morgens te 10 uur opening der feeste- rd.fijkheden op de Groeneplaats en eene wan- ik deling door het dorp door de feestcommissie, voorafgegaan door muziek. at 's Namiddags 2 uur Ringsteken met paard Sn karretje. 's Avonds 7 uur Uitreiking der prijzen in ur-de Vergulde Kikkert". I 's Avonds 8 uur Schitterend Vuurwerk op ;n het land van den heer Joh. Keijser Dz., (ach- 1-8 tor de Vergulde Kikkert.) Het vuurwerk, zoo vermeldden wij reeds, cr bevat een groote verscheidenheid nummers en belooft inderdaad fraai te zullen wezen. 8 Eet programma daarvan laten wij hieronder Volgen Ann I 1 niiOHCC. 3 Luchtkanonnades, 1 Bomb meteora, Saucesson, 3 Vuurpijlen met sterren, 1 Vul- I can serpentine. Chartunille, prachtige vuurregens, beginnende p met draaijende rosetten met kleuren versierd I en eindigende met kanonnades. i Vuurpijlen met sterren fluit, 1 Bom met vuurstralen, 1 Saucesson chinois, 1 Vulcan I met luchtzwermers. Groot Guilloché Rad, met diverse kleuren goud- I en zilver-regen en kanonnades. I Bom met sterren, 1 Bom met zilverregen, 4 I Vuurpijlen goud en ster, 1 Saucesson brillant, I 1 Vulcan Serpentine. fcruaijcndc Batterij, met sterrenregens en ver- schillende luchtkogels in alle kleuren. I Vuurpijlen met kleuren, 1 Bombe tricolore, 1 I tourbillon chinois, 1 Vulcan Serpentine. Groote Elcctrischc Bengaalschc Zon om het I geheele terrein te verlichten. I Bom met goudstralen, 4 Vuurpijlen marqui- I ses, 1 tourbillon brillant. Waterval en fonteinwerken, met blauwe von- I ken en witte vlokken, groot effectstuk, eindi- I gend met zware kanonnades (Nieuw). I Bom met kleuren, 1 Saucesson chinois, 4 I Vuurpijlen met fluit on sterren, Vulcan met I luchtzwermers. Groot Bombardement van honderden gekleurde I lichtkogels door batterijen romeinsche kaarsen. 1 Bom Zilverregen, 1 Saucesson chinois, 1 Bom 1 goudregen, 4 Vuurpijlen kleuren, 1 Vulcan I brillant. Bengaalsclic verlichting in diverse kleuren van het terroin. TEXEL, 26 Augustus. Be Feestdagen. De feestdagen zijn aangebroken en-wan eer dit nummer het licht ziet is reeds een oedfoornaam gedeelte (de eerste dag der ten- LEYE DE LANDBOUW in vuurletters in kleuren omgeven met deco ratief van fonteinen en draaijende gekleurde rosetten, eindigende met zware kanonnades. Slot Bouquet. Batterijen rom. kaarsen, eindi gende in een bouquet van luchtserpentines. Daarna opstijging van 200 Vuurpijlen, die te zamen een groot bouquet vormen. Met deze mededeeling meenen wij te kun nen volstaanmoge goed weder ons feest begunstigen dan zal het Landbouwfeest van 1903 zeker lange in aangename herinnering blijven. Eene aangename verrassing. Na het Landbouwfeest wacht ons nog eene verrassing. Naar wij vernemen heeft de feest commissie besloten de muziektent op de Groeneplaats nog eenige dagen te laten staan, om ter gelegenheid van Koninginne jaardag op Maandag 31 Augustus a.sdezelve nog eens in gebruik te nemen voor een muziek uitvoering, alzoo het nog eens dunnetjes over te doen. Wij vinden dat een uitstekend idéé van de commissie, waarvoor wij haar gaarne een woord van hulde brengen. De Schoolopziener in het district Alk maar en in het Arrondissement Texel en 32 Onderwijzeressen en Onderwijzers hielden Zaterdag j. 1. eene prettige vergadering in hotel de Lindeboom. De bijeenkomst werd geleid door Mevrouw van Rijsens, Arr. Schoolopziener, die met een hartelijke toespraak, waarin de wensch werd geuit, dat door een gezellig samenzijn de onderlinge band zou mogen worden ver sterkt, de vergadering opende. In het kort werd aangegeven, welke muta- tiën op Texel bij het onderwijzerspersoneel hebben plaats gehad en gewezen op de goede werking der leerplicht, waartoe alle onder wijzers zoo welwillend medewerken. In het geheel waren slechts 5 processen-verbaal gepasseerd in het geheele Arrondissement, waarvan twee in deze Gemeente. Hierna gaven de Heeren Groenewold en Ooykaas een tweetal stukken muziek op piano en viool, n. 1 „Gavotte Marche de la Reine", en „Der Barbier van Sevilla" van Rossini, die daarvoor luiden bijval inoogstte. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer van Rijsens, Districts-Schoolopziener, die eene leziDg gaf over Blücher, waarnaar met diepe aandacht geluisterd werd. Vooraf werd aangegeven hoe or opvoedende kracht uitgaat van het onderwijs in Geschie denis en hoe het steeds schoon en verheffend is een volk te zien strijden voor geloof en onafhankelijkheid. Zoo streden Nederland, Pruisen en Transvaal, steunende op hun Bijbel. Vervolgens werdt geschetst de krach tige Blucher, die Europa heeft verlost van Napoleon's geweldenarijen de kalme strijder, die zijn pijp niet liet uitgaan, toen een paard onder hem werd doodgeschotenen de man, die de stelling huldigde niemand heeft grooter liefde, dan die zijn leven voor zijne broeders waagt. Menig treffend staaltje werd gegeven uit het leven van den grijzen held en uit dat van zijn rechterhandGneisenau. En dat Blucher de hulp van laatstgenoemde op hoo gen prijs stelde, bleek uit zijn gezegde „Mijn vermetelheid, Gneisenau 's beraden heid en Gods barmhartigheid hebben alles gedaan." Het doel dezer schoone lezing was, om de daad van mannen van een edele nature in hoog en helder daglicht te plaatsen. Op de onderwijzers, zoo werd gezegd, rust de dure plicht, om dezelfde edele gevoelens te wekken bij de kinderen, aan hunne leiding toever trouwd, en daardoor voor het nageslacht te kweeken hoogere levensopvatting. Daverend was het applaus, dat aan den spreljer ten deel viel. De heeren Groenewold en Ooykaas ver gastten hierna de vergadering andermaal door achtereenvolgens te spelen „Nordische Fans- weize". „Die Hugenotten" van Meierbeer, en „Tiirkischen Marsch." Nadat de Heer Hillenius de meening van den Schoolopziener over de regressieve me thode bij het Geschiedenis-onderwijs had ge vraagd en deze had te kennen gegeven, dat zij vele moeilijkheden oplevert, werd de ver gadering gesloten met dankzegging voor aller belangstelling en medewerking. De meesten der aanwezigen hielden daarna een gemeenschappelijk diné, waarbij ook nog menig hartelijk woord werd gesproken en een bijzonder gezellige toon heerschte. Schoolopzieners en onderwijzers zien zeker allen met genoegen op dezen dag terug, die heeft gegeven, wat men er van wenschte versterking der goede verstandhouding tus- schen allen, en zonder onderscheid roepen allen een dergelijken dag terug. Ter markt waren Maandag aangevoerd 2 paarden, 2 veulens, 5 koeien, 2 n. kalve ren, 430 schapen, 227 lammeren, 1 varken en 10 biggen. Omtrent de prijzen die besomd werden, vernamen wij dat die waren voor paarden f 150 a f 200, veulens f 50 a f 75, koeien f 125 a f 230, Schapen f 16 a f 22, lamme ren f 12 a f 14,50 en voor biggen f 10 a f 12. Invoer van Amerikaansch Yee in België. Men schrijft aan de „Tel" van de Belgische grenzen Bekend is het, dat bij de hooge veeprijzen en de schaarschte in slachtvee, belangheb benden in België proeven hebben genomen met den invoer van Amerikaansch vee. Het is voor den Nederlandschen veehandel zeker niet van belang ontbloot een oog ge richt te houden op dien Amerikaanschen invoer. Ofschoon België onzen vee-invoer door aller lei hinderlijke bepalingen belemmert, komt geregeld heel wat Nederlandsch vee tot flinke prijzen over de grenzen en daarom zal menigeen zich reeds afgevraagd hebbenhoe is die proefneming met Amerikaansch vee bevallen, en zullen, zöo de proefneming geheel en al slaagt, onze zuidelijke naburen dan aan gene zijde van den Oceaan niet gaan halen, wat wij steeds geleverd hebben Beide vragen zullen wij trachten te beant woorden. In Mei en Juni werden 859 Ameri- kaansche ossen en stieren ingevoerd, in de afgeloopen maand bedroeg de invoer 485 stuks; terwijl in de laatste dagen weder een 450-tal ossen en stieren, uit Baltimore en New York verzonden, te Antwerpen ontscheept en per as naar het slachthuis of de quarantainestallen werden vervoerd. Over het algemeen zag het vee er frisch en gezond uit. Het gemiddeld gewicht der stieren bedroeg 578 kilogram. Tal van ossen wogen meer dan 800 kilo. Ook bij het slachten vielen ze niet tegen, zoodat schoon aan den haak het vleesch 60 percent haalde van het levend gewicht. Hoe het in Amerika zal gaan, laat zich moeilijk vooruit bepalenmaar dat het Bel gische vee in prijs zal dalen, is bijDa zeker. Reeds nu zijn de prijzen een tiental centimes per kilo minder dan voor een paar weken. Hierdoor is de tweede vraagzal de invoer van Amerikaansch vee geen oorzaak zijn, dat België ons vee niet meer vraagt? reeds ge deeltelijk opgelost. Doch er is nog meer, dat er op wijst, dat onze handel in vee met België niet noemenswaardig door dien invoer zal verminderen. Vooreerst mag Amerika geen fokvee invoe ren. Het fokvee zal België dan uit ons land blijven betrekken; doch ook het slachtvee zal voor verreweg het grootste gedeelte wel uit ons land blijven komen. t W£ inlij TEXELSCHE COURAMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Uitgevers.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1