ii it en land I r G Van 2 tot en met 8 Sept. zijn van hier verzonden: 423 lammeren, 864 schapen, 12 koeien, 7 kalveren, 6 paarden, 1 veulen en S varkens. Oudeschild, 9 Aug. Na den torenbrand is het eeu groot ongerief voor velen, dat ook het uurwerk in 't ongereede geraakte 'en meermalen voor den juisten tijd gegist moet worden. De kerkvoogdij heeft in deze leemte zooveel mogelijk voorzien en ziet de gemeen tenaren gaarne met hun tijd meegaan of, beter gezegd, op de hoogte van den tijd blijven. Daartoe is een eenvoudige doch doel matige klok aangekocht en geplaatst voor een der ramen van het hulppostkantoor. Ook het luiden yau den torenklok kan weer geschieden en heeft plaats op de oude be graafplaats, nabij het kerkgebouw, waar de klok is opgesteld. De torenopening is voor- loopig dichtgemaakt. De wederopbouw van den toren zal vermoedelijk dit jaar niet meer plaats vinden. Brandnetels als haarmiddel Volgens Pastor Kneipp, den bekenden natuurdokter, is de brandnetel een uitmuntend middel om het haar te onderhouden en den groei te versterken. Tweehonderd gram fijngesneden brandnetel wortels worden in één liter water en in een. halven liter azijn een half uur lang gekookt en dan wordt het aftreksel afgegoten. Met deze vloeistof wordt het hoofd, voordat men slapen gaat, gewasschen. Om het bros worden der haren te verhinderen, is het noodig, dat daarbij het hoofd wekelijks eenmaal met fijne sla-olie worde ingewreven. Uit Zuidwolde schrijft men „Er bederit meer hooi in huis dan buiten1'. Dit gezegde, al van ouden datum, waarschnwt tegen te vroeg inhalen van het hooi bij wankel weer. Dat het een waar woord is, bewijzen de wagens vol etgarde, die in de laatste mooie dagen zoo prachtig binnen komen Gelukkig voor den veestapeler is veel en goed hooi. De kleine man kan op de grasverhuringen dit jaar al bijzonder goed koop terecht. Moge 't weerglas nog eenige dagen op vijf minuten over twaalf blijven staan, dan zegenen wij den vruchtbaren zomer, die vr 1 af en 't geen hij schonk niet in den teek liet. Vooral de hooge streken leveren veel op; alleen de aardappel schijnt een m rilmatig beschot te geven. Wegens den zeer harden wind kon de motorboot uu Schiermonnikoog op Oost- mahorn (O f l geradeel) de reis niet vol brengen, wa de passagiers genoodzaakt werden in een zeilboot over te stappen, waarop de fok erd geheschen, om zoo den vasten wal te Oostmahorn te bereiken. Nadat ze eenigen ii in de boot hadden gezeten, sloeg het vaa r g om, zoodat allen te water geraakten. Gelukkig stond er slechts drie voet water, zoodat ze niet konden verdrinken, maar druipnat aan wal moesten stappen. Domme kerel De vrouw van iemand te Zeist verraste haar man met de geboorte van een tweeling, waarover de man zich zóó kwaad maakte, dat hij de deur uitliep, er een borrel opzette en leelijk aangeschoten weer thuis kwam, waar de ongelukkige vrouw het op een vreeselijke manier moest ontgelden. Niet alleen, dat hij haar herhaaldelijk bedreigde, ontzag hij zich niet ten slotte alle huisraad te vernielen. Beducht voor erger, kwam de politie tus- schenbeiden, die den onverlaat ter kalmee ring, meenam naar het bureau. Zeldzaam faillissement De burgemeester van Ddb Haag heeft bij de rechtbank het faillissement doen aanvragen van een juffrouw, die aan de gemeente een bedrag schuldig is van ruim f118 wegens niet betaalden hoofdelijken omslag, plus kos ten van vervolging. In het request wordt uiteengezet dat „niet tegenstaande beslag, gerequestreerde onwillig of niet bij machte is genoemde som te voldoen dat zij eveneens onwillig of niet bij machte is haar grondlasten en personeele belasting ten bate van den Staat der Nederlanden te voldoen dat zij ook andere schulden heeft dat zij derhalve verkeert in den toestand dat zij heeft opgehouden te betalen en requestrant gerechtigd is haar faillietver klaring te .verzoeken." Bij het schoonmaken van den zolder, bij den contiseur Lak te Weesp werd door een der huisgenooten in een kast gevonden een koffertje (blijkbaar nieuw) waarin zich na opening bleek te bevinden een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje, dat volgens geneeskundige schouw reeds eenige jaren daarin aanwezig moet zijn ge weest. Blijkbaar is de kast in de laatste jaren niet schoongemaakt. Men schrijft van Texel aan de „Purm.' Crt." - Yan elders wordt hier tegenwoordig een artikel opgekocht, dat vroeger in de huisapo theek der visschers voorkwam. Indien men een pijlrog ving, werd den lever uitgesneden en tot traan gesmolten. Deze traan, bij de visschers bekend als pijlrogolie, werd aange wend bij open wonden, enz., steeds voor uit wendig gebruik en scheen de wonden spoedi ger te doen genezen. Nu echter wordt de pijlrogolie ook voor inwendig gebruik, als levertraan gebezigd en, naar men zegt, met succes. Grondwetsherziening. Omtrent de voor" stellen tot grondwetsherziening van sociaal" democraten en vrijzinnig-democraten en om trent het ^wellicht nog te wachten voorstel der Lib. Unie merkt de „Standaard" op, na een historisch overzicht der kiesrecht-voor stellen van de laatste jaren, dat de voorstellers zich wel niet zullen vleien, dat de door hen voorgestelde grondwetsherziening vóór de Kamerverkiezingen van 1905 zal tot stand kom9n. De „Standaard" begrijpt dan ook niet, waarom men met deze voorsteilen is gekomen, vooral niet als werkelijk plan is de voorstellen in openbare behandeling te brengen en het anti-revoluonaire orgaan stelt de vraag of men wellicht obstructionisme wil. De „Standaard" meent dat het duidelijk is, dat de voorstellers 't niet in hun macht zullen hebben, om in huuue vierjarige periode hun denkbeelden in de Grondwet neder te leggen. Trouwens, ze zullen dat zeiven ook zeer wel wetenniemand van hen zal zich met de hoop vleien, dat zij nu kans van slagen hebben. Maar daarom juist zal het ongetwijfeld zee. velen voorkomen, dat zij beter hadden gedaan, wanneer zij hun voorstellen niet bij de Tweede Kamer hadden ingediend, maar die neergelegd hadden in een program van actie voor de verkiezingen in 1905. Dan konden de kiezers daarover uitspraak doen, en was aan de Tweede Lamer geen belem mering gegeven voor de afdoenining van de door de Regeering aanhangig gemaakte en nóg aanhangig te maken wetsontwerpen." Een nieuwe zwendel-truc De volgende advertentie komt de laatste dagen in verschillende bladen voor: „Huwelijk wenscht huiselijk opgevoede Dame, 20 jaar, vermogen 30,000 Mark. Hee- ren, ook onvermogend, maar met goed ka rakter, ontvangen nadere inlichtingen en portret van Glückstern, Berlijn S47." Een inzender in het Utr. Dagbl. schrijft nu het volgende „Vermoedende dat het zwendel was, ver zocht ik een mijner kennissen daarop te willen schrijven al spoedig ontving hij een schrijven terug, dat binnenkort de monster collectie vrouwenportretten zoude volgen, waaruit men zich slechts een trouwe levens gezellin met 30,000 Mark te kiezen had. Inderdaad komt die collectie aan in den vorm van een aangeteekenden brief en nu komt de truc: zonder f8 te storten, wordt deze brief niet afgegeven. Op de vraag aan den postambtenaar, of er nog meer brieven aangekomen waren, kreeg hij ten antwoordja nog al. Men zij gewaarschuwd; m. i. is het geld gewoon in het water gegooid." De „N. R. Crt." maakt een tweetal opmerkingen, een meer algemeene en een bijzondere, naar aanleiding van het pas in gediende ontwerp betreffende loterijen. Het blad wijst erop, dat de buitonlandsche loterijen buiten schot blijven. Wel verbiedt art. 2 ook aandeelen in een loterij, die in het buitenland wordt gehouden, te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren enz. maar het behooft geen betoog, dat deze verbods bepaling niets kan uitwerken tegen directe toezending van loten uit het buitenland aan een ieder, die ze verlangt. Het ,land kan dus, na het verbod van de binnenlandsche loterijen, overstroomd worden met buiton landsche loten van allerlei aard, ook van de slechtste soort, zonder dat men daartegen iets kan doen. In de tweede plaats vestigt de „N. R. Crt." er de aandacht op, dat ook verboden wordt het aan den man brengen van niet rente- gevende premieleeningen, behalve die, welker aandeelen zonder uitzondering uitlooten of worden afgelost met een hooger bedrag, dan daarvoor bij de deelneming is betaald. Ook al loten do aandeelen van een premieleening minstens uit met een bedrag, dat gelijk is aan hetgeen er voor betaald is, toch valt de leening onder de verboden loterijen. Dit wordt door de Regeering verdedigd op grond dat het ontbreken van de kans op verlies bjj zulke premieleeningen slechts schijn baar is, daar men jarenlang de rente van het betaalde kan gemist hebben, voordat men uitloot met een geiijk bedrag aan hetgeen men betaalde. Maar, schrijft de „N. R. Crt.", door hel kleinste bedrag, waarmee de aandeelhouder kan uitloten, slechts een nietige kleinigheid hooger te stellen dan de som, die hij vooi zijn aandeel in de premieleening betaalde, wordt deze leening, die zonder deze miniemi verhooging onwettig zou zijn, een wettige ofschoon het geen betoog behoeft, dat menist, daartegen evengoed het bezwaar inbrenger Q kan, dat de Regeering tegen de uitloting pari heeft. En, waar de Regeering in de memorn van toelichting heeft betoogd, dat men geer zekerheid zou hebben, dat een algemeen ver bod van premieleeningen zou worden geëer biedigd, daar zegt de „N. R. Crt,", dat dit evengoed toepasselijk is op een gedeeltelijke als op een algemeen verbod van premielee ningen. De Regeering erkent dus zelve, dal het door haar voorhestelde verbod practise! niet is te handhaven. inj h' or doe ev< 'ge Bij me Ve v gc Ooi :ch< eld Er is na vier jaren een schikking ge troffen tusschen de stad Rouaan en de erf genamen van een rijkaard, genaamd de Saint- Ouen-de-Pierrecourt, die tegen elkaar proce deerden over het testament van den heer Saint-enz. Deze heer had bij uiterste wilsjy^ beschikking bijna zijn geheele vermogen na- yet gelaten aan zijn geboortestad Rouaan onder Maf Kip Vet Mei Gel Vet Nui Big Am ren e 1 ei ei Sc het beding, dat de stad jaarlijks minstens 100,000 francs besteden zou als huwelijks gift voor een paar reuzen, tot verbetering van het menschenras. De paren die in aanmerking willen komen voor deze uitkeering, zullen zich moeten laten keuren door de geneesheeren in de stad. D( prijs zal worden toegekend aan het paar, da' in den besten lichamelijken toestand het huwelijk ingaat. De wettelijke erfgenamen hebben dat testament bestreden, als zijnde naar hun gevoelen „onzedelijk en onuitvoer baar." Volgens de schikking, die nu getroffenlrry. is, zal de stad de taak op zich nemen, haar door den erflater gesteld, daar de opdrachP is verstrekt „door het denkbeeld om hetf",1 cJcst -sier irg. m 1 Har menschenras te beschermen, te behouden en to verbeteren", maar voor dit doel zal niet meer dan 800,000 francs ter zijde worden gelegd. De wettelijke erfgenamen zullen vrij van kosten en lasten schoon drie millioen francs te verdoelen krijgen. Geoorloofde stelselmatige kindermoord, Paul Wilutzky zegt in het onlangs verschenei tweede deel van zijn voorgeschiedenis var het recht o. a. Bij de Australische negers is kindermoon vooral op misvormde en onwettige kinderen nog heden geoorloofd en wordt ook dan toe gelaten, als het aantal kinderen grootei wordt dan een vast aangenomen getal. De zelfde ruwe zeden heerschen algemeen in Polinesië op de Radacheilanden past mer het z g. driekinderensysteem toe, d.w.z. iederf moeder, die meer dan drie kinderen krijgt moet van het vierde af eiken nieuwgeboren! j zelf levend begraven. Ook bij de roodhuidei in Noord-Amerika heerschte dit gebruik, wal trouwens niet vreemd was voor rondtrek kende jagersvolken, wien een groot aanta n te kleine kinderen op hun tochten hinderde ei waar de vrouw als werkdier van den mai beschouwd werd. Dezelfde redenen zullei wel voor dit gebruik in Zuid-Amerika gego den hebben, waar Lubbock van de Paraguay Indianen zegt „Bij velen van deze stammen was kindei moord |meer regel dan uitzondering en daa éón vrouw maar een enkel kind placht groo te brengen en tot dat doel dfit kind spaarde dat naar haar vermoeden het laatste zo( zijn, hielden velen geen enkel over." In Afrika is het bij de Hottentotten ooi een recht van de ouders, het pasgeborei kind te dooden, waarvan bij tweelingei misvormingen en kreupelen gebruik gemaak wordt. In den oertijd hadden de ouder zeker een onbeperkt iecht over leven endoo van hun kinderen. De kindermoord wer daar tot zede verheven, waar de zorg voo do voeding der kinderen zich deed gelden o de arbeidskracht der vrouw, die tijdens he voeden uit haar werk was, niet kon gemii worden. De bescherming der pasgeborene!^- en zelfs van het zich ontwikkelend leven i [derc pas het voortbrengsel van latere cultuur tijdperken. Dus kan men zeggen, dat d kindermoord, voornamelijk op meisjes, ee recht bij de oudste volken was. Al lean he ontstaart ook aan nood worden toegeschrevei 'toch bleef hij ook later bestaan, omdat hij e reeds was en zoo ziet men den systematische! kindermoord bij verscheidene volken (Eskimo's Kamtschadalen, Mexicanen, Papoea's) tot ee|or plicht geworden, waarnaar ieder zich voege aal, n 1 es sier Jon, to uur Z or d ,n "V D Va egoi Vi VOO

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2