N°. 1677. Zondag 13 September. A° 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs perr 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amep.ika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Pryjs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. 1 mes, in de Parkstraat1 broche mot portret, in de Warmoesstraat1 zakdoek, op den Wes- terweg1 bril in étui, op den Oosterenderweg 1 mes, op den Hollewalsweg 1 kinderzak, in de Parkstraat1 bos sleutels, in de Parkstraat, L 6 S I. O O PEA VVV VEE. De Burgemeester yan Texel herinnert be langhebbenden aan hot bepaalde vervat in art. 102 lit. a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopon. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25, Texel, 12 September 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JOXCIIEERE. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en AlphabetischeNaamlijst. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet Inschrijvingsregister voor de lichting van 1904, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, 'van den 14 September 1903 tot en met den 21 September aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 12 September 1903. De Burgemeester, H. W. de Joncheere. TEXEL, 12 September. Dat het ruwe weder der laatste dagen, bij het onaangename er van, veel hinder en nadeel berokkende, zullen wij zeker niet uitvoerig behoeven te betoogen; ook voor de kinderen der Alg. bewaarschool alhier, wien een feestje was toegezegd, wekte het weder groote teleurstelling; tot tweemalen toe werd een voorgenomen tochtje naar het boschje verijdeld en moesten de kleinen zich spenen van het genoegen om in doolhof en zandkuil een prettig dagje doortebrengen. Besloten werd alsnu om in het lokaal der bewaarschool de kinderen het feestje te be reiden, waaraan gisteren, Vrijdag, werd ge volg gegeven, zeker een goed besluit nu de natuur voor feestjes buitenshuis zich maar sobertjes leent. Volgens mededeeling van den Inspec teur over liet Loodswezen heeft de rood en zwart horizontaal gestreepte lichtboei van het schulpengat door aanvaring een lek bekomen en is tijdelijk vervangen door do zwarte lichtboei, gemerkt „Mijl", welke lag in.de Heisdeur, om dienst te doen als mijlton bij het proefstoomen van Hr. Ms. pantserscliip „Hertog Hendrik". In plaats van deze, is een zwarte spitse ton,ggomerkt „Mijl" gelegd, welke 's nachts door eon verlicht vaartuig wordt aangeduid. Op 9 en 10 Sept zijn van hier ver zonden 576 scpapon, 40 lammeren, 2 koeien, 2 paarden en 3 varkens. Oudesciiild, 11 Sopt. Bij de strandvonderij alhier zijn aangebracht 2 vaten vet, ver moedelijk Wilcox-reuzel. Een der vaten was gemerkt3 444 R 59 Monitor en het andere 68 R s/ai Monitor. Merk langw. viork., overkruist. Oosterend, 11 Sopt. Bij de jongste krijgs verrichtingen in Atjeh is aldaar gesneuveld de Kapitein van der Hoeve. Volgens be richt aan de „Telegraaf" wordt hier bedoeld de Heer A. H. van der Hoeve, die vroeger alhier eenigen tijd wöonachrig was en daar door voor velen een bekende is. Hij was 41 jaren oud en heeft geruimen tijd in Indië doorgebracht. Gisteren maakte men zich hier ernstig ongerust over het lang uitblijven van eenige blazerschuiten na den storm van j.l. Dins dagmorgen. Gelukkig zijn alle evenwel in goede orde binnengeloopen. Waal, 10 Sept. Onze vroegere plaatsge- noot, de heer Th. de Jongh, thans te Uit geest, deed heden te Haarlem met gunstig gevolg examen voor de Hoofdacte. Eierland, Bij den landbouwer S. is een kip uit de hooischuur voor den dag gekomen met 21 kiekens; wel wat laat in 'tjaar. 't Meisje, dat voor eenigen tijd onder een wagen geraakte met het noodlottig ge volg dat zij een dijbeen brak, is in zooverre hersteld dat zij het bed weer kan verlaten. Vlieland, 8 Sept. Heden werd de stem ming gehouden voor twee leden voor den gemeenteraad. Door 59 kiezers werden de volgende stem men uitgebracht. Voor den heer De Gorter 24, voor den heer Den Hartog 28, en voor den heer Molenaar 52. Van onwaarde 2 en blanco 1. Gekozen de heer Molenaar, herstemming tusschen de heeren De Gorter en Den Hartog. De vicaris generaal van het bisdom Haarlem Mgr. A. J. Callier, is aangewezen als R. K. bisschop van Haarlem, opvolger van wijlen Mgr. C. J. M. Bottemanne. Van den nieuwen bisschop wordt gezegd, dat hij een veelomvattende kennis bezit van godsdienstleer en kerkgeschiedenis, en dat hij bekend staat als een welsprekend rede naar, een hoogst ontwikkeld man mag heeten met helderen blik en groote menschenkennis, waaraan hij een hoogst aangenaam karakter paart, voorkomend jegens ieder, strikte recht vaardig- en onpartijdigheid steeds op den voorgrond stellende. De Tooneelschool in de Maruixstraat te Amsterdam heoft gevaar geloopen in vlammen op te gaan. Een zevenjarige bengel klom door een geopend venster van het gebouw en stak met een lucifer de gordijnen in brand. De jeugdige brandstichter koos natuurlijk ijlings het hazenpad, toen weldra de vlammen lustig om de ramen speelden. Voorbijgangers waarschuwden spoedig de brandweer, welke bet binnenbrandje vlug bluschte. („N. v. d. D.") In een Friesch blad leest men de vol gende curieuse advertentie „Ik verzoek ieder in ons dorp, om niet langer te letten op mijn manof hij bij Saakje oi Pietje is, het is mij goed en wat gaat het u dan aan? waar ik hem sturen wil, hetzij buurman of verre vriend. Dat ieder zijn eigen tuin schoon houde." De Staatsloterij. In een „niet in den handel" verschonen brochure spreekt do heer Jacob Appel, collecteur der Staats-Loterij te Middelburg, „Een woord ten gunste der Ned. Staats-loterij". In het bijzonder wijst bij er op, dat kansberekening zult: een groote rol speelt in het gehoele leven, 'en dat, naar zijne meening, kansspel en assurai ïtiebedrijf beiden loten zijn van één stam, wasirvan echter het laatste gekoesterd, het tweede verschopt wordt. Overigens oppert hij het denkbeeld beide vormen van kansberekoning, verzekerings wezen en loterijspel, arm elkaar dienstbaar te maken, den eenen vorm aan te passen aan den anderen, zóó, dat een geheel ver kregen wordt, wat zonder beider samenwer king bijzonder kostbaar en daardoor bijna ondoenlijk zou zijn. Dit zou hierin bestaan, dat de bate, die de Staatsloterij afwerpt, aangewend worde als een vaste, zeer bedui dende jaarlijksche bijdrage tot het fonds voor pensionneering van bejaarde werklieden. Men zou daarbij het dubbele doel bereiken, dat de werklieden zeiven voor een deel hunne bijdragen vrijwillig tot hunne latere onder steuning storten, terwijl zij bovendien nog de weldoende geruststelling blijven behouden van bij hun leven in ruimer stoffelijke om standigheden te kunnen komen. Een lief gezin. Op het Noord te Schagen woont een huisgezin, waar het soms bijster raar toegaat. Het bekende leven van Jan Steen is er nog een paradijs bij. Het gezin bestaat uit vader, moeder en twee jongens, waarvan een dertien en de ander tien jaren telt. Voor deze laatste schijnt de leerplicht wet niet te bestaan, althans hij slentert ge regeld langs de straat, zonder ooit de school te bezoeken. Zaterdagnacht, zoowat om half twaalf ging het in dit gezin al heel spaansch toe. Daar werd moord en brand bij elkander geschreeuwd op welk angstgescbrei vele menscben kwamen toesnellen. Nu bleek het dat de oudste jongen zijne moeder bij de haren uit het bed had getrokken en zoo op de straat bad gesleurd. De politie, die mede aanwezig was, heeft van dit geval proces verbaal opgemaakt. Men hoopt in die buurt algemeen, dat deze scène eindelijk eens aan leiding kan geven, dat de jongens in een op voedingsgesticht worden geplaatst. Zijp. Ct. Yoor moedig gedrag. Bij Kon besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan E. Krab, stuurman, en C. Oldenburg, matroos, van de te IJmuiden, thuisbehoorende stoomtrawler „Holland III", wegens bet met levensgevaar redden van de bemanning der Nonrsehe bark „Nora", welke 7 Juli i. 1. op de hoogte der Haaksgronden, in de Noordzee, tijdens hevigen storm is verongelukt. Dr. J. B Schepers te Haarlem (Ripper- dastraat 11) verzoekt aan de bladen overname van het volgend schrijven, door hem tot de „N. R. Crt." gericht „Een heer- uit de Kaapkolonie schrijft mij dat hij in Europa komt in Febr. met twee anderen „wij gaan om schapen in Frankrijk, dus ik schrijft wanneer wij komen. Wilt u tog zoo goed zijn om door middel vau 'n agent voor mij adressen van sckaapboeren uit Frankrijk zoo spoedig mogelijk, en ook de prijzen van Rammen en Ooijen, wij willen zoowat 40 of 50 hebbenkrijgt toch van de beste Boeren, die met Merinoschapen boeren, adressen" Dit karwei is voor een leeraar nu wel wat heel zwaar en ik verzoek u dus mij te willen bijstaan door dit verzoek in uw krant te plaatsen. Wanneer dan alle Nedèrlandscbe kranten dit overnemen, krijg ik allicht adres sen van agenten of misschien wel van Neder- landsche boeren ter verdere verzending." Op de schipbrug te Doesburg had een een ernstig ongeluk plaaats. De heer S. uit die stad, reed met zijn motorfiets tegen een wagen, waarop een man en een vrouw gezeten waren en eenige varkens waren geladeu. Het gevolg was, dat het paard met wagen en al over de leuning sprong en alles te water ge raakte. De beide personen werden nogal gauw gered, alsook eenige varkens, doch van het paard en den wagen was geen spoor te vinden. De heer S. is zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1