GRATIS TOMBOL uitenland. Marktberichten. Bericht. SCHOUW. Pre dikbeur ten, ADYEKTENTIEN. Zie de mooie cadeaux in de Etalage. De loting voor de ingeschrevenen voor de Nat. Militie, zal alhier plaats hebben op 8 October a. s. voormiddags te 11 uur. Smakelijk eten. Te Veendam heeft men een gestorven varken, dat met petroleum begoten en reeds begraven was, ontvreemd. De marechaussée uit Muntendam stelde een onderzoek in en vond de daders aldaar, die 't vleesch voor de consumptie hadden bestemd. Een landbouwer uit de gemeente Fin- sterwold heeft zijn groote boerderij met villa, terwijl zoo goed als de geheele oogst nog buiten stond, aan zichzelf overgelaten en is heimelijk buitenslands gegaan. Nasporingen hebben tot de ontdekking geleid, dat de man zich te Bremerhaven naar Amerika heeft ingescheept. Maar m'n waarde meneer, zei een dame, die overtuigd was dat zij het bij het rechte eind had, heb je er wel ooit aan gedacht hoeveel geld er ieder jaar aan tabak en cognac verdaan wordt Neen, mevrouw, antwoordde het slacht offer. Ik heb al mijn tijd noodig om te be rekenen hoeveel gezinnen zouden kunnen worden onderhouden met het overtollige materiaal, dat de vrouwen in haar mouwen neerleggen Men schrijft aan het „N. v. d. D.": Prof. Bolk uit Amsterdam verzamelt de gegevens om een statistiek te verkrijgen omtrent de kleur van het haar en van de oogen van de leerlingen der lagere school in ons land en heeft daarbij aan de hoofden van scholen verzocht hem hierbij behulpzaam te zijn. Nu is 't opmerkelijk, dat blauwe oogen en blond haar nog steeds zoo veelvuldig voor komen, althans op het platteland. Bij het onderzoek van 210 leerlingen op eene school in Zeeland hadden toch 171 kinderen blond 35 bruin en 4 rood haar niet één had zwart haar. De oogen varieerden tusschen blanw (61), grijsblauw (63). bruin (54) en bruingroen (32). Ook hierbij staat de blauwe kleur bovenaan. Lezen wij, dat de Batavieren, een Ger- maansche stam, ons land voor ruim 2000 jaren tot vaste woonplaats kozen, en worden ons die menschen beschreven blond van haar met blauwe oogen, dan zien we uit dit onder zoek, dat die kenmerken van den Germaan- schen stam tot heden grootendeels dezelfde zijn gebleven. Zooals indertijd werd medegedeeld had Ds. Kylstra bij het verlaten der bekende kolonie van Dr. Fred, van Eeden het voor nemen te kennen gegeven, zich weder als predikant beroepbaar ie stellen. Kort daar na is bij dan ook werkelijk beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Oterleek, bij Alk maar, en Zondag j. 1. deed hij aldaar zijn intrede. In de inleiding tot zijne eigenlijke preek zeide Ds. K. ongeveer het volgende „Toen ik het besluit nam, de kolonie te Blaricum te gaan verlaten om mij weder te wijden aan het werk dat mij lief was, vroeg mij een jonge man, die met mij daar ver toefde, of ik 't niet beroerd vond vergeef mij dit minder welluidende woord op deze plaats opnieuw te gaan preeken. En toen ik hem de bedoeling van die vraag verzocht uiteen te zetten, was zijn antwoord „Wel, ik zou het beroerd vinden den menschen week aan week iets te moeten voorliegen." Als ik hier voor u optreed, aldus vervolgde de spreker, week aan week, dan hoop ik steeds eerlijk voor u te mogen zijn de waarheid zooals ik die naar mijn beste krachten aan schouw. Ik beschouw mijn ambt niet als een roeping uwerzijds, maar als een zending van Godswege. Eens was er een tijd, dat ik de pastorie verliet: Ik moest leven in een omgeving, meer in overeenstemming met wat door ons werd gepredikt, met wat in onze tempels werd verkondigd. Ik meende die wereld te Blaricum te hebben gevonden. Edoch, ik ben teleurgesteld geworden ook daar vond ik niet de wereld van Christus. Wellicht was veel nog te boven gekomen geweest, indien maar 't zedelijk leven op hooger peil had gestaan. Doch ook in opzicht waren we gelijk aan de maatschappij die die we hadden verlaten. Voor mij redenen genoeg om weer tot de oude maatschappij terug te keeren. Het meest hindert mij, dat ik, met het weder optreden als predikant mij aan de zijde geschaard heb dergenen, die 't op deze aarde, zij 'tdan ook maar betrekkelijk, stoffelijk beter hebben dan zoo menig andere klasse der maatschappij. Ik dorst echter m'n gezin niet langer bloot stellen aan de gevolgen van een leven onder beginselen, die in de practijk onuitvoerbaar blekenbeginselen, zeker schoon, maa»- voor onzen tijd nog niet te verwezenlijken." De keizer van de Sahara. Een rijke Parijsche jongen, Jacques Lebaudy, wiens vader in de suiker zijn geld verdient heeft, rustte onlangs een paar schepen uit, zeilde ergens naar de westkust van Afrika, zette daar gewapende mannen aan land, drong het binnenland in en riep zichzelven tot keizer van de Sahara uit. Hij werd echter spoedig door inboorlingen overvallen, de expeditie mislukte nogal en thans is Zijne Majesteit via Hamburg in Den Haag aangekomen, naar men zegt om te zien of het Internationale Scheidsgerecht hom soms het recht wil geven, zich keizer van de Sahara te noemen. Lebaudy sluit zich, sedert zijn aankomst in den Haag, als 't ware op in zijn kamer in het Hotel des Indes. Stellig is zijn deur strikt gesloten voor journalisten die, naar hij zich heeft uitgelaten, toch maar allemaal grappenverkoopers zijn, die hem en zijn werk bespotten. Bovendien schijnen enkele Fransche dag bladen hem angstig te hebben gemaakt met de bewering dat hij ieder oogenblik zou kun nen gearresteerd en aan de Fransche justitie uitgeleverd worden. „Keizer Jacques I" was Vrijdag bij zijn aankomst blijkbaar verre van op zijn gemak en zijn eerste verzoek was om te zorgen dat niemand hem met bezoeken kwam lastig vallen Lebaudy is een rijzige figuur, maar met zijn geheel baardeloos gelaat, waarop zelfs de sporen van een beginnend kneveltje niet zijn waar te nemen, maakt hij een echtjongens- achtigen indruk. Een dame uit Lissabon, zekere barones Therese de Stempel, heeft voor de zooveelste maal de bewering geuit dat de mensch kan leven zonder te eten. Volgens deze dame is het, om niet te sterven, ja zelfs om frisch en gezond te blijven, voldoende tweemaal daags een glas limonade met suiker te ge bruiken. Zelf heeft zij deze zuinige en ge makkelijke leefwijze in toepassing gebracht. Eenige vrienden hebben nu haar voorbeeld gevolgd, zoodat er nu in Portugal's hoofd stad een „club van vasters" bestaat. De leden beweren, dat het hun uitstekend bevalt. De heeren doctoren gelooven echter, en niet ten onrechte dat dit alles op bedrog berust. In het Iersche hraafschap Sligo hebben ambtenaren, die een onderzoek naar arbeiddrs- woningen deden, ontdekt dat een gezin jaren lang gewoond heeft in een hol, dat in een bergwand was uitgegraven. Geen huishuur kunnende betalen, hadden zij zich deze woning gemaakt. De eenige opening was zoo klein, dat men er slechts op handen en voeten door kon. De Brugsche correspondent van het „Hand. van Antw." schrijft „Dat er tegenwoordig geen gebrek is aan hoornvee bewijst eens te meer de officieele opgaaf van de wekelijksche beestenmarkt, alhier gehouden. Er werden niet minder dan 713 beesten te koop aangeboden 621 werden verkocht. Nog nooit bereikte onze markt zulk een cijfer. Er valt op te merken dat dit altemaal inlandsch vee is. „Er was een tijd dat er ter nauwernood 90 koppen ter markt werden aangebracht. Indien deze toestand voortduurt, zullen de prijzen voor het gebruik er den tegenslag van gevoelen, zooveel te meer daar de ver meerdering van aanbod op alle markten werd waargenomen." De redactie van genoemd blad is echter van een andere meening dan haar corres pondent. Op het bericht, dat in de maand Augustus uit Nederland langs Esschen naar het buitenland verzonden zijn 147 stuks fokvee en 2160 stuks slachtvee, ter waarde van 210 duizend franks, laat zij de opmer king volgen „Men voege hierbij het duizendtal stuks slachtvee, ons uit Amerika toegezonden, en legge het voor aan degenen, die tegen weer en wind in blijven volharden, dat ons land vee genoeg oplevert." In het bergdorp Amden, in Zwitserland, heeft zich een eenigszins geheimzinnige Duitsche kolonie gevestigd. Ze staat onder leiding van iemand uit Bremen, Klein ge- heeten, en schijnt over veel geld te beschik ken; ze heeft althans groote stukken land aangekocht. Deze kolonisten, onder wie ver scheidene Duitsche Amerikanen, moeten er een wonderlijk mengelmoes vain mystieke, katholieke en communistische ideeën op na houden. Zij verwachten de terugkomst van Christus met Paschen van het volgende jaar. Hij zal, gelooven zij, verschijnen te Amden en van daar uit zijn rjjk veroveren Zondag 13 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm 10 uur ds. Smits. Oosterend. Nam. half 3 ds. Schroder (Doop.) Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur ds Keulen van Den Helder. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep Schagen, 10 Sept. Aangevoerd20 paar f 40 a f 250 11 Stieren f 100 a f26050 Gel koeien f 140 a 1 19060 Kaltkoeien f 14 f 250; 20 Nuchtere Kalveren f 10,a 24 315 Schapen f 16 a f 28,50180 Lam meren f li a f 18; 13 Varkens f 12.af 16,11 "V f Varkens 40 a 43cent per kg.52 Vette Koe 180 a f 260 0 Graskalveren faf 108 Biggen f 450 a f 8,— Boter 1,10 a per KG.Kipeieren i 3,25 a f 3,75. Leiden, 4 Sept. Ter markt werden hei aangevoerd: Ossen 203 stuks f 128 a f 2 82 Stieren f 58 a f 321Veulens 29 st 162a f 110170 kalfkoeien 1 126 a t Melkkoeien f 126 a f 283; 121 Varekoi f 117 af 230, 207 Vette koeien f 130 a f i 68 Vette kalveren f 40 a f 116 24 Mag kalveren f 9,50 a t 25; 138 Graskalveren f 75; 492 Vette schapen f 17a f 31. schapen (weide) f 12 af 25.0 Paarden f af 226 Magere Varkens f 16 a f 35 Vette Varkens a ct. 318 Biggen f a f 14,6 Lammeren f 10 a f 15,50. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 4 Sept. tot den 11 Sept. 1903. GEBOREN Pieter z. v. Dirk Kuiter en Si. Boon (Oosterend) Aagje d. v. Jan van Ht waarden en Betje Hopman (do Cocksdi Klaas, z. v. Jacob Borgman en Aaltje Km (Koogerveld). ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Elleko Vermeulen (Velsen) Jansje Trap (Oosterend.) OVERLEDENGeene. Tengevolge verwisseling van Machine, schijnt dit nummer iets later. Getrouwd K. HEEROMA en G. J. ENNEN, die tevens hun dank batuigen voor de telijke belangstelling bij hun huwelijk on vonden. Utrecht, 4 Sept. 1903. In een klein gezin aan Den I wordt uit een knap burger gezin knap meisje gevraagd, dat netjes kan wei en het dagelijks naaiwerk knap kan bijhon AdresLett. A., Bureau Tex. Courant, R. P. KEIJSER Cz.. verzt spoedige terugzending der ledige Zak| en Koekkisten. Het Bestuur van don polder Eijerland bi bij deze ter kennis van ■belanghebbenden, aanleiding van het bepaalde bij art. 9 der op de wateringen en slooton, dat op den tober aanstaande, do gewone jaarlijksche Scl zal plaats hebben ovor de wateringen en sic in don polder en noodigt de ondcrhoudspli gen uit te zorgen, dat op dion datum do schriften in do artikels 2, 5, 6, 7 en 8 dior vervat, stipt zijn nageleefd. Het Bestuur voornoemd, H. FLENS, Dijkgras W. P. LAP, Secrets Toxol, 11 Sept. 1903. NOG STEEDS: BOEKHANDEL. PARKSTRA

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2