Eu it en land. li Staten Generaal. Door H. M. de Koningin is gisteren op gebruikelijke wijze in eene vereenigde zitting der beide Kamers het zittingsjaar 1903-1904 der Staten-Generaal geopend. De door H. M uitgesproken Troonrede spreekt van de goede betrekkingen met het buitenlanddat zee- en landmacht zich op lofwaardige wijze kwijten van hare roepingdat de bronnen van onze wel vaart in menig opzicht niet onbevredigend vloeiden enz., enz. Voor de nieuwe zitting worden behalve de reeds aangekondigde wets voordrachten, nog andere ontwerpen van wet ter behandeling in uitzicht gesteld, en wel om de uitkeering van Rijkswege zoo aan het openbaar als aan het bijzonder lager onderwijs nader te re gelen de viering van den wekelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komen den openbaren verkoop van .sterken drank aan meer doeltreffende bepalingen te onder werpen en het stelsel van verzekering uit te breiden tot de ongevallen bij de zee- visscherij. Verder wordt nog aangekondigd dat eene regeling ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom en een herziening van de armen wet in voorbereiding zijn wetsontwerpen zullen worden aangeboden tot regeling van de administratieve rechtspraak en aanvul ling van het wetboek van strafrecht alsmede van art. 342 van het B W. Voorstellen van wet tot herziening van het tarief van invoerrechten, tot regeling van het octrooiwezen, tot bevordering van zoet- watervisscherijen en nog andere, worden eveneens in uitzicht gesteld, enz. enz. In de troonrede wordt aan het slot gezegd voor deze veelomvattende taak reken ik op uwe steeds gebleken toewijding. Daarna werd de gewone zitting der Staten-Generaal verklaar d te zijn geopend. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap onderzoekt de mo gelijkheid en de wenschelijkbeid van het in het leven roepen van een verzekering tegen de flnancieele schade, door ziekte en invali diteit veroorzaakt. Het heeft daarvoor de medewerking van de afdeelingsbesturen ingeroepen en dezen verzocht te willen opgeven öf en welke ge vallen van langdurige ongesteldheid, langer dan zes maanden in het algemeen, zich heb ben voorgedaan bij de openbare onderwijzers der gemeente, waarin de afdeeling gevestigd is. Of daarop ontslag is gevolgd, dan wel herstelin het eerste geval wordt gevraagd, hoeveel dienstjaren de zieke had, hoeveel pensioen hij ontving en of hij, voor zoover is na te gaan, naderhand nog een betrek king in of buiten de school aanvaardde. De opgaven worden alleen gevraagd van het dienstjaar 1902. Van zijn correspondent te Barneveld ontving het „Hbl." het volgende bericht: Door een onbekende oorzaak is Zondag morgen tegen negen uren de internationale trein van den Hoek van Holland naar Ber lijn, nabij het station van den Holl. Spoor weg te Barneveld, ontspoord. Het ongeluk gebeurde, toen de locomotief met tender en een bagagewagen over den wissel was, ter wijl het overige gedeelte van den trein de verkeerde rails opging. Een wagen 3de klasse ligt geheel op zijde, terwijl 3 wagens lste en 2de klasse ontspoord zijn. Van de ongeveer 20 passagiers die zich in eerstge- noemden wagen bevonden, zijn er vier of vijf, onder wie buitenlanders, meer of minder zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. In de „Echo" geeft een ooggetuige de vol gende beschrijving van de ruïne De waggon 3da klasse, die vlak achter den bagagewagen gereden had, lag op zij het voorgedeelte was zoo goed als ver splinterd. De daaropvolgende wagen, die met de overige nog was blijven staan, was aan de voorzijde totaal ingedrukt en alle deelen ver bogen, alsof 't materiaal koek was. Het volgende rijtuig was met de koppelin gen onder dit geschovende drie laatste wagens hingen als 't ware tegen elkaar. De rails waren natuurlijk afgeknapt op verschillende plaatsen, terwijl de zware wa gens diep in 'tzand waren gedrongen en trucs, koppelingen en meer zwaar materiaal totaal verbogen waren. Over den weg lagen stukken ijzer en hout, onderdeel en van machine en waggons hier en daar verspreid. Zondagnacht omstreeks halftwee werd bet publiek, dat te Amsterdam de Kalver- straat passeerde, aangenaam verrast, toen men nabij het Café de France kwam. Daar zaten voor het open raam een troepje Fransche zangers, die eenige vroolyke liedjes ten beste gaven. Hun lustig lied trok zeer de aan dacht en menigeen wipte nog even binnen. Daverende toejuiching verwierf een Fransch- man, die met een pracht van een stem een heerlijke aria zong, die zóó aansloeg bij de nachtwandelaars, dat op een gegeven oogen- blik het zwart van monschen vóór het café was. Het een vriendelijkheid en hoffelijkheid, den Fianschen eigen, vroeg een hunner het woord en deelde mede, dat hij bij de aan wezigen zou collecteeren, „pour les pauvres de votre ville". Deze goede gedachte werd toegejuicht en al'was de opbrengst niet veel, toch hebben de Fransche zangers zich bij deze gelegenheid van een zijde doen kennen, die door de aanwezige Hollanders zeer ge waardeerd werd. („N. v. N.") Terwijl een vrouw zich Donderdagavond aan de Lange Haven te Schiedam even in een winkel begaf, reed de kinderwagen, dien zij met haar daarin gezeten kind buiten liet staan, de haven in. Terstond sprong iemand te water, doch het mocht niet gelukken het kind boven te halen, en eerst nadat een bootje en een dreg waren gehaald, mocht men er in slagen, het kind op te halen. De kleine, die pl.m. 8 minuten te water gelegen had, was reeds bewusteloos, maar in een nabijzijnd café gebracht, slaagde men er gelukkig in, de levensgeesten weer op te wekken, zoodat de moeder, die zeer geschrok ken was, met den schrik vrij kwam. Te Gendringen hadden twee kinderen, die alleen in huis waren gelaten, met luci fers gespeeld. Het huis vloog in brand en werd met de drie woningen daarnaast in do asch gelegd. Een 3-jarig kind kwam in de vlammen om. Paardententoonstelling De groote nationale paardententoonstelling in de malibaan te 's Gravenhage, vanwege de Yereeniging tot bevordering van Paarden fokkerij in Nederland, is Zondagmiddag voor het publiek toegankelijk gesteld. De ingeschreven paarden waren zoo goed als alle present. Glanzend met golvende of nog gevlochten manen staan er de edele dieren. Er zijn prachtexemplaren, waarvan de waarde op eenige duizenden guldens wordt geschat. Onder de circa 400 tentoongestelde vier voeters zijn er vooral vele ingezonden dooi de afdeelingen Limburg, Noord-Holland, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland van het Nederlandsche Paardenstamboek, van de provinciale commissie in Gelderland tot be vordering der paardenfokkerij en van de prov. vereeniging; tot dat doel in Groningen. Maar ook in Friesland zond eenige mooie exem plaren, kenbaar aan de lange staart en manen. Op de paardententoonstelling in Den Haag in de klasse I A 2 (dekhengsten, warm bloed, licht wagenslag) bekroond met den lsten prijs (f 500) „Sultan n" van de af deeling Noord-Holland van het Nederlandsche Paardenstamboek, eigenaar de heer B. Bies heuvel, te Haarlemmermeer. De Regeering heeft ingetrokken Het wetsontwerp tot aanvulling en wijzi- gidg der Militiewet van 1901, gewijzigd bij de wet van 1902. Men deelt aan het „U. D." mede, dat een marine-matroos, die Zondag aan den op tocht te Rotterdam deelnam met de banier van den „Matrozenbond", op telegrafisch bevel van den Minister van Marine uit den dienst is ontslagen. Aan het strand te Scheveningen is aangehouden een man in Adamscostuum. Terwijl hij baadde waren hem zijn klee- ren ontvreemd. Aan het commissariaat van politie werd hij van kleedingsstukken voor zien. Het bleek dat de man langen tijd van huis was geweest en nu op weg zijn familie te Noordwijk op te zoeken. Hij wilde echter vóór dien tijd zich eens flink baden, vandaar dat hij, voorbij het artilleriepark zijnde, zich ontkleedde en zijn kleeren aan den duinvoet neerlegde en een verfrisschend zeebad nam Toen hij uit zee kwam, waren zijn klee deren verdwenen en ook een portemonnaie met f 5 en een nikkelen horloge. Het ver moeden ligt voor de hand, dat bramenzoe- kende personen hem in de duinen hebben begluurd en zijn plunje hebben medegenomen toen hij in zee was. De man had van twee tot 7 uur bij dit gure weder in zijn para- dijskleeding aan 't strand en duinen rond gezworven. Hij was blauw en paars van koude toen de politie hem aantrof. Een automobilist deelt in de „Kampioen" ter waarschuwing de navolgende schandelijke en afschuwelijke middelen mede, waardoor troepen zigeuners, die zich vooral in den laat stee tijd in de provincie Limburg ophouden, den automobilisten geld trachten af te persen, Zij zijn namelijk op de gruwelijke gedachte O gekomen, pm bij het naderen van een auti hunne kinderen midden op den weg te plaatsen in de hoop dat deze aan- of overreden wordei en zij daarna schadevergoeding kunnei eischen. Worden dergelijke ontaarde wezens, di< het leven hunner kinderen en der automo bilisteu in gevaar brengen, maar straffeloos binnen onze grenzen geduld? Yoor de tweede maal van dezen zomeiR' zijn de meeste Donne-polders overstroomd. Op verschillende plaatsen liep in de vorigs ïe week de vloed over de ka len. In den Peif10^ lenpolder, Vreugderijk, Klissepolder en vel schillende andere werd het nagras erg baTè b schadigd. zitic In den Dombos liopen de boesten tot hut buik in het water. Met moeite werden zi gered. De Bond van Miliciens en oud-Milicien aid. Hengelo, heeft met algemeene stemmoi met besloten, om als punt op de boschrijvingsbriel voor de a.s. bondsvergadering te plaatsen „De Bond zette een landelijke beweging op touw voor afschaffing van de herhalings oefeningen na 25 jaar en een bij de wel regel zien ingevoerd te krijgen, toe te kennen aan ieder die dit bepaalden vergoeding vraagt". Besloten candidaten werd bij Kamerverkiezingen die te steunen, welke het bondpro (Het Volk). gram onderschrijven. Er van door - Al sedert ongeveer een maand staat vooreen^ winkelraam te Winschoten: Wegensafwezig heid 4 dagen gesloten." Er loopen geruchten, dat de bewoner naar Amerika of Zuid-Afrika heimelijk is vertrokken. Men schrijft uit Baarn Vele boeren in de Eemspolders zijn wegens de aanhou dende regens genoodzaakt hun vee reeds nu op stal te brengen. Hun hoop, die zij na de noodlottige overstrooming van Juli j. 1. op de naweide gesteld hadden, is dus grootendeels verijdeld. De slaapsteehouder W. v. B., te Groes- cons beek, die wegens heling werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, heeft gratie aangevraagd Een misdadigersfamiiie. De Voorzitter van een geheel-onthouders-vereeniging te New York heeft de nakomelingschap nagegaan van een vrouw [die eon slecht leven leidde en [dronk, en in 1827 in den ouderdom van 51 jaar stierf. Hij jheeft 800 afstammelingen kunnen vinden, en van 'dezen hadden 700 minstens eenmaal gevangenisstraf ondergaan Er waren 373 dronkaards onder, 127 die een onzedelijk leven leidden en 37 moordenaars. De heele familie had niet miDder dan 3 millioen dollars aan den staat gekost voor gerechtskosten, onderhoud in de gevangenis en terechtstelling. De bijzonder slechte zomer van dit jaar schijnt tot hot einde toe zijn ruwheid te willen handhaven. Daarmee gepaard gaan belangrijke uerschijnselon in het noorden van den Atlantischen Oceaan. Buitengewoon uitgestrekte ijsbergen zijn er dit jaar waar genomen en zelfs nu nog komen vele be richten in dat de zee er niet vrij van is, vooral benoorden de banken van New-Found- land. Ook in de dierenwereld zijn opmer kelijke feiten voorgekomen. Een expeditie van de Duitsche Vereeniging voor Zeevis- scherij kon langs de westkust van Noorwegen geen haring vinden. De gissing dat dit een gevolg is van een veranderde richting van den golfstroom, wordt versterkt door de ont dekking van een groot aantal doode vogels in het hooge noorden. Deze vogels leven van het „plankton", door de golfstroom meegevoerd en die dit jaar in andere richting schijnt te zijn gedroven. De eindrekening van den Boerenoorlog is nu opgemaakt. De oorlog heeft in ronde cijfers aan Engeland gekost 2676 millioen gulden. De Engelsche verliezen bedroegen in het geheel 97,478 man, van welke er 8590 sneuvelden en 14,352 aan ziekten stierven. De overigen waren zoo ziek of zoo gewond, dat ze onbruikbaar waren als soldaat. Vast bier. In een Eogelsche bierbrou werij moet een proces ontdekt zijn, om bier in vasten vorm te vervaardigen. Het aldus vorkregen biorlichaam is volgens den uit vinder ongevoelig voor temperatuur invloe den en moet, om gebruikt to kunnen worden, in water worden opgelost. Van een dergelijk proces is in do laatste jaren reeds herhaaldelijk melding gemaakt, doch men schijnt or nog niet in geslaagd te zijn langs de/,en weg drinkbaar bier te brouwen. T tori Sop ka a g - kui I I jder 3de koe f - 45 696 Kal Kal 45 24; a f Ru I I li C 1 1 I Bu Ko De. Ou Ooi W, De In ,vare Verc Eoll nces ;en bclei in 1 H raar Baai Ir oog tc n diep 1,50 3 muu In keld de ivcr lerli de k ïijn. bove rijde li keld eve eooc tege van Ie bij n: ;ch< moe de i V watt grot sclrr Ik ter neei -•.T' n T WAVCOWVJV mKSORSKBn over keld S< f Co, Oo.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2