N°, 1684 Donderdag 8 October 1903. 17d0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. itagavond. Dit blad verscfagnt Woensdag- en Zaterira^ Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel TEXEL, 7 October. Maandag werden ter markt aangevoerd 3 paarden, 21 koeien, 95 graskalveren, 136 schapen, 60 lammeren en 9 biggen. Prijzen waren als volgt Paarden f 108 a 175, koeien f 145 a 175, graskalveren f 45 a 65, schapen f 16 a 18, lammeren f 12 a 14, biggen f 11 a 12. De handel was matig. Onder het opschrift: Hollandmooi Holland bovenal! lezen we in de „Ned. Werkman" een op stelletje, vermoedelijk een reisindruk door een tourist ingezonden, en onderteekend F. Bedoeld opstelletje lazen wij met zoo groot genoegen, dat wij meenen het ook onze lezers niet te moeten onthouden; de schrijver ver volgt aldus: „Wie van u wel eens op een mooien zomer morgen den boottocht van Nieuwediep naar Oude-Schild heeft gemaakt, die zal 't hier gegeven plaatje (aan 't opstel toegevoegd) nog beter begrijpen. 's Morgens Vroeg stapt men op de kleine Ada van Holland" en dra laat men 't fort Harssens" en de haven van Nieuwediep achter zich liggen. Het is spiegelglad water nauwelijks merken we een enkel rimpeltje van 't zachte koeltje, 't wateroppervlak be roerend. Achter ons zien we net in de open haven van Nieuwediep, waar 't groote wachtschip zich aan ons oog voordoet als een beeld uit den ouden tijd. En als onwille keurig gaan onze gedachten terug tot Neêr- jeh lands glorie-eeuw, toen trotsche vloten linie- eGI schepen onder hun admiraal „de Ruyter" datzelfde Marsdiep bevoeren, waar men nu Wj ilechts 69n paar enkele Néderlandsche oorlogs schepen en torpedobooten ziet heen en weer ;rammen En 't blanke Holland zien weals en dunne strook lands, waarvan de groene jlii' orten aan de zeezijde, de hooge vuurtoren 'st'l ran Kijkduin, de breede zeedijk, de torentjes tij' >n molentjes van Nieuwediep, vriendelijk waterlicht door de zon en scherp afstekende egen de blauwe lucht, nog goed kunnen raderscheiden worden. Wieringen baadt zich geheel in 't zonlicht, loe heerlijk mooi is dat eiland op dien grooten jjAfstand, beschenen door de morgenzon. Hier ra daar een aardig torentje dat alles uit zee pboort, afgewisseld door enkele boomgroepen. Aan bakboord van ons, 't Marsdiep en erderop de open Noordzee. Een paar loods- keI1 otters, aie met treurig hangende zeilen zacht ggen te schommelen op de Noordzee-deining een beele vloot van vriendelijke kleine mit|ottertjes en schokkertjes, die van 't ebtij ebruik maken om naar buiten te komen. Aan stuurboord de Zuiderzee, kalm, sereen, alpen als zonder verlangen, een geheimzinnig innenmeer, dat veel wonderen verbergt. En eindelijk recht vooruit de blonde duinen an Texel, 't dijkje, waarachter de typische "oene huisjes, de aardige kerktorentjes van ra Hoorn, den Burg en Oude-Schild. Rechts ar!cl in de duinen, enkele strepen groen, en dan dl(den berg 't welbekende boschje, het eenige isch van Texel, bestaande uit een groep ckt opeengepakte boomen. Het is of die ramen zoo op elkander zijn gekropen, om 'ter bestand te zjjn tegen gure stormvlagen. ide-Schild heeft met de prettige kleine huisjes o iets gezelligs, gemoedelijk oud-Hollandsch. Met een klein uurtje zijn we over, en v aldra stappen we lustig voort op den weg konj n Oude-Schild naar den Burg. Langzaam jgen we, en als we op 't hoogste punt n gekomen, 't bergje van Texel, dan rusten een beetje en laten 't oog alle kanten dwalen, om dat mooie gezicht goed in s op te nemon. lea lige m in ang mi beu .ar Wat we nu zien is eenvoudig heerlijk en een van de mooiste gezichten, die ons Holland aanbiodt. De zon troont als een Godin aan den hemel en overgiet het water met gouden regen. Heel Wieringen, Noord-Holland en Texel's kusten strekken zich uit voor ons oog. Een paar kleine visschertjes, die laat zijn uitgegaan, haasten zich om met de achter eb nog naar buiten te komen. Het zonlicht maakt heel hun scheepjes van louter goud, fijn en mooi. Vèr kunnen we naar alle zijden uitzien. Er is iets zeer verruimends in die macht ver weg te kunnen zien. Texel's kust dichterbij, grollige vormen van hooge nollen, duinen, die hun blonde koppen in de blauwe lucht heffen, een lange golvende lijn en een heldere ijle lucht met lange schicht wolken aan den horizont. Wie dit plekje gezien heeft, zal 't zijn leven niet vergeten Er worden goede gedachten opgeroepen door zoo mooi een gezicht. En als we straks zwijgend onder den indruk naar den Burg doorstappen, zijn wij met heel de wereld in mooie vriendelijkheid. 's Avonds stoomt de „Ada" terug naar Nieuwediepwe hebben genoten zoo'n dag. Hij blijft ons bij als onze beste herinneringen aan 't leven." Oosterend, 6 Oct. De commissie tot het inzamelen van gelden voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers te Arnemuiden en te Tholen, heeft tot heden ontvangen f 131, waarvan f 101 bestemd is voor eerstgenoemde plaats en het overige voor Tholen. Onder die bijdragen bevindt zich f 10, ingekomen van N. N. te den Burg en f 1, van nog iemand aldaar. Met dankbaarheid heeft de Commissie ook die giften aanvaard en volgaarne zal zij zich belasten met het overmaken van meerdere bijdragen, zoo die bij haar mochten inkomen. Secretaris-Penningmeester is de heer J. Daalder Dz. De nood is groot. Te Arnemniden werd het aantal weduwen plotseling vermeerderd met 9, dat der weezen met 25 en te Tholen met 2 weduwen en 7 weezen. De droefheid, veroorzaakt door het zoo smartelijk verlies van mannen en vaders, kan niet weggenomen worden, maar velen kunnen iets doen, om het lot der overblij- venden te verzachten en dragelijk te maken. Van giften, die later bij de Commissie inge komen zijn, zal in dit blad melding gemaakt worden. De alhier bestaande afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond hield giste renavond eene goed bezette bijeenkomst, hoofdzakelijk tot het afdoen van huishoude lijke aangelegenheden. De Voorzitter, de heer J. Daalder Dz. opende de vergadering met een kort woord ter herdenking van het zesjarig bestaan der afdeeling, en deelde mede, dat het Bestuur der Doopsgezinde Gemeente goedgunstig heeft beschikt op het verzoek, om bij de bijeen komsten ook van het orgel gebruik te mogen maken. De Notulen der verschillende vergaderingen •werden gelezen en goedgekeurd. Aan den Secretaris, den Heer J. de Jongli werd een woord van dank gebracht voor het op zoo keurige wijze weergeven van het gebeurde en verhandelde. De Penningmeester, de Heer J. J. Roeper, deed rekening en verantwoording en ontving, na onderzoek en goedkeuring, een woord van dank voor zijn nauwkeurig beheer. Volgens verklaring van den boekhouder der Voorschotkas. den Heer W. Bakker Kz., was in den verloopen winter geene enkele aanvrage ingekomen. Uit het keurig jaarverslag, door den Secre taris voorgelezen, bleek, dat het ledental een weinig was gedaald, waaraan vertrek en overlijden schuld zijn. Als leden van het Bestuur moesten af treden de_ heeren W. Bakker Kz J. J. Roeper en J. Daalder Dz Eerstgenoemde verklaarde niet meer in aanmerking te willen komen. Toch werden alle drie de aftredenden her kozen. De Heer Bakker bedankte. Bij eene nieuwe vrije stemming werd gekozen de Heer M. Kikkert en voor de vacatvre, ontstaan door het overlijden van dtn Heer J. K. Brouwer, de Heer J. Burger Pz. NadEt door den Voorzitter een dichtstukje, getiteld „In God mijn kracht", vanP.Louwerse was voorgedragen, werd de vergadering, die door Psalmgezang en orgelspel werd opge luisterd, gesloten. Daarna verdeelde het Btstuur de functiën, die om de twee jaren vervangen worden aldus yoorzitter, de heer J. de Jongh, Vice-Voor- zitter he heer C. G. Kuljper, Secretaris de heer .J. Daalder Dz. en Penningmeester de heer S. Wuis Zeldzame spaarpot Door één der verpleegden van de „Johannes- Stichting", te Nieuwveen, werden 4 muntbil jetten van f 10 gevonden in een pet. Een nu overledene in die stichting, wien deze pet had toebehoord, had de muntbiljetten in de voering genaaid. De vinder ontving een fooi van f 2.50. In de chemische wasscherij der firma Petit in de Keizerstraat te Utrecht geraakten de chef der firma, de heer W., en twee met hem daar op 't oogenblik werkzaam zijnde knechts, bij de behandeling van 't goed met benzine, door benzine bedwelmd. Nog juist bijtijds werd door de echtgenoote van den heer W't gevaar, waarin deze drie personen verkeerden, ontdekt. Door ijlings toegeschoten hulp was de heer W. spoedig buiten gevaar. Nadat in het hulpbureau van politie aan het Lucasbolwerk de eerste ge neeskundige hulp was verleend, kwam ook weldra een der twee knechts geheel bij. De andere werd per brancard naar het perceel der firma aan de Ganzenmarkt overgebracht, vanwaar ook deze, een korten tijd daarna, hersteld vertrok. Bij strandvogels komt het nogal eens voor, dat een vogelpaar tweemaal in één zomer jongen heeft, zeldzaam is het echter, dat zulks bij een zwaluwenpaar gebeurt. Dit merkwaardige feit heeft zich voorgedaan bij den heer J. Brussee Jz., te Rijnsburg, waar een paar zwaluwen hun nest gebouwd heb ben aan de bollenschuur en nu voor de tweede maal dezen zomer druk af- en aanvliegen om de jongen te verzorgen. Rijke buit. Dezer dagen werden door twee jagers in het duin te Zandvoort op één dag 259 konijnen geschoten. Ook een vergrijp De socialistische kies-vereenigingen in Schoterland hebben vergaderdover de houding van den heer Eisma, lid der Friesche Staten, en met medewerking dezer vooruit strevende organisatie in de Staten gebracht. Deze heer heeft zich aan het vergrijp schuldig gemaakt te stemmen voor de verhooging der jaarwedde van Gedeputeerden en nu is hem per motie aan zijn verstand gebracht, dat hij in het vervolg over zulke vraagstukken over leg heeft te plegen met de organisatiën, die hem afvaardigden. (R. N.) Heeft de natte zomer heel wat schade berokkend, één vak is er althans dat er wel bij vaart, n.l. de binnenvisscherij. De aal- vangst in de vaarten van Noord-Friesland is in geen jaren zoo overvloedig geweest, een gevolg van den hoogen waterstand en, vol gens de visschers, vooral ook van het on stuimige weer. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. in roo ge jzel 1 laai ige a dal hoo koli 'eid

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1