N°. 1685 Zondag 11 October 1903. 17d8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. 8>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN: 1 boezeroen of bruine kiel, op den Schilder- weg 1 zwart schort, in de Waalderstraat. PUBLICATIE TEXEL, 10 October. Donderdagmorgen had op het haventerrein te Ondeschild, do gewone jaarlijksche rijks keuring van dekhengsten plaats. Eene commissie van zes personen was daar toe overgekomen. Ter keuring werden aangeboden 3 hengsten, n. 1. de hengst „Martin" van de afd. Texel der H. M. L., eene 2 jarige hengst „Apollo", yan den heer C. Garritsen uit den polder Eierland en een 2'A jarige hengst uit den polder Eendracht. De twee eerstgenoemden werden goedge keurd nummer 3 werd afgekeurd. De uitslag der loting van de ingeschre venenen voor de Nat, Militie, in deze ge meente, welke Donderdag werd gehouden, was als volgt 1 Eel man, Dirk O 2 Witte, Petrus Theodoras B 3 Kok, Cornells B 4 Hoedemaker, Gerrit 5 Huizinga, Pieter 6 Bakker, Jacob 7 Graaf, Cornells de 8 Knol, Simon 9 Eelman, Reijer Jacob 10 Roeper, Maarten Jan 11 Vlessing, Philippus Brd. 12 Wuis, Jan 13 Knol, Harm 14 Troost, Klaas 15 Geus, Willem Anthon 16 Brouwer, Martinus 17 Barends, Gentius Brd. 18 Bakker, Gerardus 19 Kuiper, Jacobus Simones Gorlaken Brd B 20 Smit, Pieter Brd. 21 Verberne, Pieter Karei Brd. 22 Spigt, Hendrik Brd. 23 List, Cornelis 21 Bruin, Pietor 25 Smit, Pieter 26 Witte, Cornelis 27 Dob, Jan 28 Knijper, Simon Brd. 29 Burger, Willem 30 Witte, Dirk Johannes lich gebr 31 Hoerwaardon, Willora van 32 Zuidowind, Jacob S S K K S W E E S S H K W 33 Zijm, Jacob B 34 Thomassen, Evert Cornelis Boon, Hendrik Jan E 35 B 36 Plaatsman, Aris lich.gebr. fóogen) 0 37 Maas, Cornelis Porto, Hendrikus de Brd. K 33 K 39 Maas, Dirk S 40 Reuvers, Jan E 41 Bakker, Cornelis E 42 Porto, Johannes de H 43 Bos, Simon August E 44 Pereboom, Pieter B 45 Reij, Cornelis Johannes B 46 Blom, Albert S 47 Krui, Gijsbert Smit, Rejjer E 48 E 49 Plaatsman, Pieter 0 50 Tuinder, Jan s 51 Langeveld, Klaas K 52 Mets, Jan Dogger, Jan Cornelis S 53 0 54 Zuidewind, Jan W 55 Koorn, Teunis H 56 Bakker, Pieter, 57 Pieter Bakker K 58 Boom, Petras Maria S B beteekent Burg, S Oudeschild, W Waal, O Oosterend, H den Hoorn, K Koog, E Eier land, Brd. Broederdienst. Oudeschild, 9 Oct. De eerste leesavond in dit seisoen van het dorpsnut „Neptunus" was goed bezocht en had ook veel succes. Nadat een der bestuursleden een lezing had gehouden over „Menschen en nog wat," ias de heer Kroon een paar mooie schetsen voor, die met groote aandacht werden ge volgd, even_ als de bijdrage, geïmproviseerd door den heer M Hillenius, Jbz., over wind en water. De heer T. C Bakker had voor het grappige gedeelte gezorgd en verwierf veel bijval met „Een reisje naar Schevingen," en „De gebochelde." Ook het „Ileelemaal alleen," door den heer D. Geus, van den Burg, voorgedragen, op de hem eigen leuke manier, had veel succes. De heeren P. Graaf, P. Ooijkaas, D. Geus en B. Vlessing, onthaalden het dankbare auditorium op tal yan muzieknummers, die telkens een luid applaus mochten verwerven Aan genoemde heeren is in niet geringe mate het succes van den avond te danken. Dit werd bij het sluiten der vergadering dan ook wel duidelijk gezegd D& heer P. Graaf, werd onder luid applaus der leden, door het bestuur voorgedragen als eere-lid, terwijl met een hartelijk „tot weerziens" afscheid werd genomen van den heer Ooijkaas, die Texel spoedig gaat verlaten. 10 Oct. Het aanhoudend stormachtige weer is niet alleen oorzaak dat de Noord- zeevisschers hun bedrijf niet kunnen uit oefenen, maar ook de oestervloot wordt er door verhindert werkzaam te zijn Bij gun stig weer is de vangst van oesters over 't geheel nog al bevredigend, doch het artikel brengt zoo weinig op, dat de visschers van bun oosters door elkaar nauwelijks een cent per stuk ontvangen. Tijdens het stormachtige weer van den afgeloopsn nacht was de zee voor de kust zoo woest, dat bergen water over het bui tenste havenlicht heensloegen. Als men bedenkt, dat dit licht wel 30 voet boven volzee staat en 't water er toch nog meters hoog boven spatte, kan men nagaan hoe bar 't was. Soms was het licht door de water massa's geheel onzichtbaar. Waal, 9 Oct. De Heer A. Dros Az. uit Tienhoven, Medisch Student te Amsterdam, deed heden aan de Iioogeschool aldaar met gunstig govolg het Theoretisch geneeskundig examen. De Cocksdoep, 9 Oct. Tot lichtwachter bij 's Rijks Kust-verlichting te IJmuiden is benoemd de heer T. Alderlieste, lichtwachter te Eierland, en tot lichtwachter te Eierland de heer Buning, die vroeger deze betrekking hier ook bekleed heeft. Den Hooen, 9 October. Met het storm weder van Dinsdag op Woensdagnacht heeft de dijk van de Prins Hendrik polder er weder geducht van gehad. Er is een gat in geslagen ter lengte van pl.m. vijfentwintig meter. Gelukkig dat het weder spoedig wat kalmer werd, het liet zich anders vrij ernstig aanzien. Men is druk bezig de gaten zoo goed mogelijk te voorzien. De visscherij op paling leverde tot nog toe haast niets op. Verscheidene visschers hebben met den storm groote schade geleden door verlies van fuiken en palen. Wensche- lyk is het, dat het weder tegen de donkere maan, die aanstaande is, wat kalmer mag worden, anders kan zulks wel eens een groote teleurstelling geven. Vlieland, 6 Oct. De heer C. Den Hertog heeft heden bedankt voor zijne verkiezing tot lid van den Gemeenteraad. 7 Oct. De heer Van der Zee, leeraar aan de zeevaartschool te Harlingen, is be noemd tot directeur der zeevaartschool alhier. Door den hevigen storm is hedennacht de tjalk „Volharding" schipper Doeksen, half vol water geslagen, luiken en alles wat zich aan dek bevond, werd weggeslingerd. De tjalk was met steenkool geladen. In een Friesch dorp was het schoolfeest. Een draaimolen was daar èn de jeugd èn de ouderen profiteerden er vanzelfs de 90jarige weduwe S. maakte een ritje ...op een leeuw. Hoe ouder, hoe enz. Aan de grenzen. Een jongmensch heeft gedurende de geheele reis, in stille bewondering, naar een jonge dame zitten kijken. Haar lief snoetje, de mooie handjes, het fraai glanzende, blonde haar, hebben hem razend verliefd doen wor den. Bij de grenzen komt men hem vragen, of hij iets te declareeren heeft en in jeugdigen overmoed antwoordt hij guitigBeste vrind, als ik een declaratie te doen had, zou het aan deze jonge dame zijn, maar niet aan jou Een nieuw bezwaar tegen hooge belas tingen. In den gemeenteraad van Koewacht is een schrijven behandeld van den Raad van State, waarin met het oog op het hooger beroep tegen het onthouden van goedkeuring aan de gemeentebegrooting door Ged. Staten van Zeeland, nadere inlichtingen, bezwaren oi bewijsstukken gevraagd worden, die kunnen dienen tot opheldering van de redenen, waarom de gemeenteraad niet genegen was den hoof- delijken omslag met f 500 te verhoogen. De voorzitter zette nogmaals de opgegeven bezwaren in den breede uiteen en meende, dat daaraan nog één zaak kon toegevoegd worden en wel, dat er gegronde reden bestaat dat door het opdrijven der belastingen de sympathie voor het vaderland er in deze grensgemeente niet grooter op zal worden. De wethouder Plasschaert, meende, dat door den gedurigen omgang van de ingeze tenen met de bewoners der aangrenzende Belgische gemeenten, die allen veel minder belasting betalen, het volk wel eens wrevelig en ontevreden kon worden. Het verschil tusschen de belastingen hier en even over de grenzen is enorm groot. Zoo betalen twee personen, die gelijk fortuin en evenveel inkomen hebben en dns onder volkomen ge lijke omstandigheden leven, in Koewacht tusschen f 30 en f 40 belasting per jaar en in de aangrenzende gemeente Moerbeke slechts 5 francs. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. COURANT. Prijs lier Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Aangezien het in don laatstcn tijd herhaal delijk voorkomt, dat de bekendmakingen, die van gemeentewege, in het belang der ingeze tenen in de verschillende dorpen worden aan geplakt, door baldadige handen worden vernield of onleesbaar gemaakt, brengt do Burgemeester van Texel ter kennis van de ingezetenen, dat bij eventueele ontdekking van den dader.of da ders, deze met de meest mogelijke gestrengheid zullen worden vervolgd. Aangezien het aanplakken van bekendmaking, alleen en uitsluitend plaats heeft in het belang der ingezetenenworden de publicatieborden mede in de bescherming van het publiek aan bevolen. Texel, den 8 October 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. do Joncbeere. C - A ai 1 - - - ?- - r—lT-rsZ JMWntCAJKJ naar Amerika, geen onth. gevraagd gel). 1 Juli. 1884 geb. 10 Maart 1S84 geb. 9 Juni, naar Amerika geen ontb. gevr. geb. 13 Sept.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1