Buitenland. Uitslag gehouden verkoopingen haas doode trof ook het lood een houtsnip die niet door den jager was geziendit was een aardig buitenkansje en iets wat zeker nog wel nooit is gebeurd. Vlieland, 10 Oct. Op het Noorderstrand, ongeveer ter hoogte van het Posthuis, zijn heden twee schepen gestrand. De Reddingscommissie en vele anderen, hebben zich terstond naar het strand begeven, teneinde de schipbreukelingen te redden. Van het eene schip hadden zich reeds 4 man in eigen boot gered, de anderen werden door de reddingsboot (de aan het Posthuis gestationneerde) afgehaald. Veel moeilijk heden leverde ditmaal deze reddingstocht niet op. De equipage van het andere schip, onge veer op twee dammen afstand van het eerste strand, redde zich eveneens met eigen boot, het waren 7 man. Reeds spoedig was in het dorp, dat wel uitgestorven scheen, het heugelijk Dieuws bekend, dat al de in nood verkeerenden, gered waren en ongeveer om zes uur kwa men allen in het dorp aan en werden de schipbreukelingen in het hotel Meyer opge nomen. Het eerste schip bleek de Noorsche bark „Eliesa" te zijn, kapitein Ellingson, komende van Christiansand, bestemd naar Cardiff, geladen met mijnstutten. Het andere was de Deensche driemast schoener „Eva", kapitein Mortinsen, komende van Hernosand met bestemming naar Frank rijk, de lading bestaat uit planken. Een Zweedsche bark van Londen naar Sundsvall bestemd sloeg door de branding, doch kwam behouden op de Vlieree ten anker. 12 October. De gestrandde schepen kunnen als verloren worden beschouwd. Van tuigage en inventaris is reeds een gedeelte geborgen. Naar gemeld wordt zou Z. M. Gaffel schoener „Argus" van den laatsten tocht nog niet zijn binnengekomen. De pantser schepen „Kortenaer" en „Evertsen" ver trokken ter opsporing naar de Noordzee. Hier protest en daar weigering. B. en W. der gemeenten Echteld, IJzendoorn en Appeltern hebben geweigerd op hun begrooting te brengen het bedrag, dat de gezondheids commissie te Tiel tot het vervullen van haar taak noodig oordeelde. De commissie heeft de tusschenkomst van Gedep. Staten inroepen. Door den Raad der gemeente Zijpe is protest tegen een dergelijk bedrag aangeteekend. Te Langezwaag (Fr.] is door den hoogen waterstand den dijk om den polder van den heer H. Komelis bezweken. Deze liep onder het water was niet te keeren. De polderdijken hebben het thans hard te verantwoorden, niet enkel door den hoogen waterstand, maar vooral ook, omdat de koeien ze vertrappen, meer dan ooit. Het vee zoekt de hoogste en droogste plekjes en trapt zoodoende de dijken stuk. Overstroomd. Weer is het eiland Mar ken overstroomd en brengt den inwoners weer veel last en meesttijds ziekte. Een waardig echtgenoot. Een jonkman te Ingen huwde voor een paar weken met een gegoede boerendochter uit een andere gemeente. Zij bezat, behalve liefdevoorden man barer keuze, een aardig duitje. Manlief wist te bewerken, dat een hypo theek van ruim f7000 werd opgezegd, met welk geld hij thans zijn geluk in Amerika beproeft. Zijn vrouw lïet hij de fietsenden sleutel van de brandkast. Men meldt aan „De Stand." In de Friesche gemeente Barradeel heeft men een zevenjarigen knaap een dag en nacht opgesloton in het arrestanteuhok achter 't Gemeentehuis, omdat hij een horloge had ontvreemd en dit niet zijn eerste diefstal was ver in den omtrek werd zijn erbarmelijk ge schrei gehoord. De opsluiting scheen met goedvinden van den vader te wezen; doch zeer tot ergernis der burgers. De politie te Sneek heeft weer de hand gelegd op een zwendelboel, en wel naar aan leiding van ingekomen klachten over De Friesche Tombola zonder Nieten, gevestigd te Sneek, dir. Stoelinga, Bremer Co. prijs per aandeel 25 ct. Overal in den lande werden die loten aan den man gebracht, maar niet in Sneek of in de onmiddelijke omgeving ervan. Ook werd er niet mee geadverteerd. Ie Hoofdprijscompleet kamer ameuble ment. t. w. van f 300. 2e. Een pianino, t. w. v. f 225, 3e en 4e. Heeren- of dames rijwiel. 5e. Gouden horloges. 6e Naaimachine. Verder honderden schoone prijzen van kunst en smaak. Nu blijkt 't, dat de trekking heeft plaats gehad en dat de aandeelhouders allen gezamenlijk gewonnen hebben 7 prijzen, varieerende tusschen 30 en 35 ct. en eenige aschbakjes, ter waarde van 2 cent. Eén directielid word vastgehouden, een ander is aan den haal, een derde wordt gezocht. Men schrijft uit Harderwijk, dat de klacht van Israëlietische ingezeten tegen het bepalen van den stemmingsdag voor de raads verkiezing op een Zaterdag, er toe geleid heeft dat nu de verkiezing is verdaagd tot Zaterdag 21 November. De Sabbath is dan namelijk te 4,51 geëindigd. Daar de stemming te 6 uur eindigt, hebben dus Israëlietische burgers dan nog 9 minuten om te stem men, althans om te zorgen dat zij in het stemlokaal zijn want zij die daar te 5 uur aanwezig zijn worden nog tot de lessenaars en de stembus toegelaten. Doch de godsdienst oefening na het eind der Sabbath vangt ook te 4,51 aan, zoodat het redmiddel niet helpt, als men aan de billijke bedenkingen inder daad wil te gemoet komen. Men is dan ook reeds tegen den nu bepaalden dag opgekomen. In de gemeenten Schoterland, Hasker- land en Engwirden zyn groote publieke ver- koopingen aangekondigd van boerderijen en landerijen, in eigendom toebehoorende aan ééne familie, die in Friesland als zeer welge steld bekend staat. Deze verkoop is een gevolg van het failli- sement der Noord- enZuid-HollandscheBank te Haarlem. Een lid der Friesche familie had n. 1. ten behoeve van den directeur dier Bank, den heer E. de Lanoy, eene borgstelling geteekend, naar men zegt tot een bedrag van f250.000, welk bedrag nu moet betaald worden. Er wordt daarom door de familie gereali seerd en zoo wordt althans gezegd al hare eigendommen in Friesland zullen onder den hamer komen. Wat hiervan zijin elk geval is reeds een groote uitgestrektheid landerijen ten pubheken verkoop aangekondigd. Men schrijft uit Friesland Mag men de geruchten gelooven, dan zul len binnenkort verschillende groote boerderijen, toebehoorende aan de voor enkele jaren op gerichte maatschappij „Gaasterland", publiek verkocht worden. De meerderheid der aan deelhouders moet daarop aandringen. Sedert de oprichting heeft de directie der maatschappij vele bosschen laten kappen en daarvan wei- of bouwland gemaakt. Deze ontbo8sching was zeer tegen den zin van vele bewonersde vorige eigenaar, jhr. van Swinderen, het bijna geen boom vellen, om aldus Gaasterland's natuurschoon te be houden. (N. R. Ct.) Een trouwlustig en naar een bruidschat jagend Amsterdammer schreef op een adver tentie, waarin door „Glückstern", poste restante, Diekirch (Luxemburg) eene juffer met 60,000 gulden of laat het dan mark wezen werd aangeboden. Hjj ontving als antwoord een aangeteekend schrijven uit Diekirch, voor welks inontvangstneming f 2.60 moest worden betaald. Het bedrag werd gestort, de epistel afgegeven en wat bevatte hij? Eene mededeeling van zekere Bertha Röther, dat de 60,000 gulden- of markdame met nog meer anderen aan 't onderhandelen was, doch dat, bij eventueele afbreking der connectie. Bertha nog wel een 500-tal dames met min of meer belangrijke bruidschatten ter beschik king hadl („N. v. N.") In de laatste tijden beginnen de herten in de uitgestrekte Baarnsche bosschen zóó talrijk te worden, dat zij hun schuilplaats verlaten om zich op de bouwlanden onder Eemnes te goed te gaan doen. Deze dieren stammen oorspronkelijk af van de herten uit het voorloopige hertenkamp achter het paleis Soestdijk. Ruim 15 jaar geleden liet wijlen Z. M. Koning Willem III de dieren uit dat kamp opvangen en naar Het Loo overbrengen. By die gelegenheid wisten enkele der rappe gasten te ontsnappen en vonden in deze bosschen een veilige schuilplaats. Aanvankelijk werden zij nog zeer zelden gezien, maar langzamerhand namen zij sterk in aantal too, zoodat in de laatste jaren reeds meermalen dit edel wild geschoten werd. De gemeenteraad van Idaarderadeel heeft een schoollokaal afgestaan om er danslessen in te houden. Verleden jaar is een dergelijk besluit genomen, doch dit werd door Ged. Staten niet goedgekeurd. Een ontdekking, die door alcoholisten met gemengde gevoelens zal worden begroet, is door den heer Dornig in Trachau bij Dresden gedaan, wien het gelukt is, spiritus te bereiden uit een grondstof, die nietB kost en veel be loften bevat. Het hiertoe noodige proces bestaat in een droge distillatie van menschelijke faecaliön, De spiritus, langs dezen weg gewonnen, onderscheidt zich chemisch in niets van die welke uit koren of aardappelen wordt bereid. Dr. Von Meijer in Dresden en een commissie van drie door het keizerlijke patentbureau gezonden scheikundigen hebben zich er van in het laboratorium van den uitvinder over tuigd, dat inderdaad 1 kg. vaste, menschelijke faecaliön 70 gr, alcohol leverde. Dit is op 100 kg. circa 9 L, terwijl eenzelfde gewicht aan aardappelen hoogstens 115 L. levert. Een nieuw opgerichte maatschappij heeft verdere proefnemingen gedaan, voornamelijk met betrekking tot verwerking der faecaliën in 't groot, en de maatschappij, die wil over gaan tot den bouw van fabrieken, kon echter tot nu toe in Saksen voor haar minder ape titelijke onderneming geen toestemming ver krijgen. Misschien vindt de maatschappij elders autoriteiten met minder vooroordeelen behept, zoodat ze deze ontdekking tot een goudmijn maken kanimmers ruime winst moet er wel uit voortvloeien, als men bedenkt, dat de beerputten van een stad met 100.000 zielen op de allereenvoudigste wijze jaarlijks 4500 H. L. spiritns kunnen leveren. De „Pharmaceutische Centralhalleis van meening, dat het menschdom van den uit faecaliën gewonnen chemisch zuivere alcohol meer tegenzin zal hebben dan voor aardappelfoezel of echte Münsterlandsche korenbrandewijn. Men zou dan evengoed een weerzin moeten hebben in groenten op de mesthoop gegroeid en aardappelen, champignons, truffels radijs anz. van bemesten bodem. Amerikaansche bladen maakten melding van het kunstmatig bevriezen laten van vis schen, waarmee men in Tacoma, in den Amerikaanschen staat Washington, is be gonnen. Van daar worden de visschen, aldus geconserveerd, naar de O. Amerikaansche markten gezonden, waar ze door langzame ontdooiing tot het leven terugkeeren. In een officieel in opdracht der Regeering geleverd bericht deelt J. Parker Whitney mede, dat hij er in is geslaagd, visschen stijf te laten bevriezen en aan een koude van circa 12" bloot te stellen, zonder dat ze daarbij stierven Uitdrukkelijk wijst hij er echter op, dat zonneschijn voor den bevroren visch den dood beduidt. In een Oostenrijksch visscherijorgaan wordt dit bevestigd door den heer Riegler, wiens ervariDg steunde op vele onvrijwillige proeven. Hij verhaalt hoe hem in zijn jeugd herhaaldelijk goudvisschen in een kuip of andere bewaarplaats waren bevroren. Dik wijls waren de visschen, ook als ze slechts een enkele nacht in brokkelijs hadden doorge bracht, dood, maar met verbazing had hi, opgemerkt, dat ze vaak wekenlang vastge vroren in een ijsblok zaten en na langzame ontdooiing tot het leven terugkeerden. Ook een record. Het record van het huwelijk behoort aan een Wurtemburgsch burger. Deze meneer is elf maal getrouwd, dus viermaal meer dan Blauwbaard. Zijn drie eerste vrouwen stierven eenige maanden na het huwelijk, de twee volgenden maakten door verdrinking een einde aan haar leven, twee anderen werden gedood door eene lawine, eene stierf plotseling toen ze van het bal terugkeerde eene andere hing zich op, de tiende werd door een stier gedood. De moedige Wurtemburger heeft nu onlangs zijn elfde vrouw „de trappen" opgeleid, maai een dezer dagen brak zijn dierbare weder helft by een spoorwegongeluk haar arm et been. De brave kerel moet nu voorzichtig zijn anders krijgt hij nog den naam van kampioen. In „slaapwagens" van Londen naai Parijs. De „Internationale Railway Company' te Londen, is van plan om ferryboats" ii het leven te roepen. Deze booten, honderd meter lang, en met dubbele rails belegd kunnen een completen luxe-trein van zestiei gewone wagens dragen. Alzoo zouden df reizigers dus van Londen naar Parijs, vice versa, kunnen komen zonder dat ze behoe ven „uit te stappen" Deze „ferryboats' zeggen de ontwerpers van het plan, zoudei ook den vruchten-, bloemen- en groenten handelaar zeer te stade komen. Maar zi vergeten, zegt de „Petit Bleu", die van dil prachtige plan gewaag maakt, de voorne mens van Chamberlain Zaterdag 10 October te Oostorend. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 1,16 H. A. land, gelegen in het Noordveld. Kooper de heer D. Brouwer voor f 1290 0,48,90 H.A. land, gelegen op Oost. Kooper de heer P. Bz. Vlaming voor f 680

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2