B u it en land. Marktberichten. Het delven en vervoeren der beetwor telen gaat in de IJpolders wegens het on gunstige weder niet voorspoedig. Op vele plaatsen moeten de geladen wagens door 3 en 4 paarden uit de landerijen getrokken worden, daar zij tot de assen der wielen in de klei zakken. Om aan geld te komen. In een kleine Zeeuwsche gemeente moest dezer dagen een openbaar feest gevierd worden met straatversieringen, volksspelen enz. Natuurlijk was daar geld voor noodig, en nu stelde een practicus op de eerste verga dering, waarin o. a, een voorzitter moest gekozen worden, voor, om dit ambt bij hoogste inschrijving toe te wijzen, gezien het feit, dat velen deze vereerende waardigheid ambi- tionneerden. Onder algemeene hilariteit werd het voorstel aangenomen en bij opening der briefjes bleek, dat de feestcommissie over f 5 10 meer te beschikken had dan bij eenvoudige benoeming van een president het geval zou geweest zijn. Een brand niet van zoo grooten omvang, doch met zeer noodlottige gevolgen had, had Donderdagnacht te Utrecht plaats. 't Was ineen water-en vuurnering in een perceel in de Korte Rozendaal, waar de brand ontstond. De bewoner van het perceel en zijn vrouw, benevens hun 16-jarigen zoon konden zich nog bijtijds redden, doch vier kinderen een meisje van 18 jaren en drie jongens, resp. 10, 6 en 4 jaren, zijn bij den brand omgekomen, vermoedelijk door verstikking. Bigamie. Geen alledaagsche zaak zal op Dinsdag 3 November voor de strafkamer der rechtbank te Amsterdam worden be handeld. Zekere M. zal alsdan terecht staan wegens het sluiten van een dubbel huwelijk (bigamie). Onder de getuigen bevinden zich de beide echtgenooten, te Amsterdam woonachtig. Vrijdag 16 dezer zouden van den Hoek van Holland met het stoomschip „Hyanthes", ladende aan den steiger der Great Easterne Railway Company aldaar, een 200 stuks Nederlandsch vee naar Afrika verscheept worden, als eigendom en onder geleide van den bekenden commandant D. M. Bresier. Dit vee is bestemd tot veredeling van het Afrikaansche ras en bestaat uit prachtexem plaren van den echt Hollandschen veestapel. Het transport bestaat hoofdzakelijk uit hengsten, paarden, stieren, koeien, kalveren, varkens en schapen. Het zal zeker bij deze zending, welke reeeds de tweede is, niet blijven. Vooreen premielotenbank te Amsterdam, waartegen bij de politie reeds vroeger ge waarschuwd werd, reisde deze week te Dinxperlo een agent rond. Hij kwam bij den bakker H., die reeds vroeger f 30 gestort had, doch daarvan weinig plezier beleefde en bracht hem de blijde tijding dat hij f 1800 getrokken had. Hij kon bezitter van dit bedrag worden, mits hij eerst weer f 30 stortte. Daarin had de bakker, die de zaak niet vertrouwde, weinig lust en hieruit bleek hoe voorzichtig men met de voorspiegelingen der lotenhan- delaars zijn moet. Nog nooit gebeurd Sedert onheuglijke tijden halen de schippers der kalkfabriek te Heerenveen de lichte turf noodig voor de kalkovens uit de Schoter- landsche venen. De schippers keerden Dinsdag onverrichter - zake terugin die venen was geen droge turf te krijgen Een misrekening In een dorpje nabij Heusden werd een bejaarde dame ziek. Ver schillende nichtjes waren vol belangstelling om tante te verplegen, en, naar men zegt, bracht tante elk barer in den waan, dat ze in het testament een plaats zouden krijgen. Tante sterft en nu komen de familieleden van alle zijden opdagen. Vóór de begrafenis plaats heeft, willen ze alreeds een verdeeling maken, doch de pleegzoon (in het geheel geen familie) vindt het ongepast en weet te be werken, dat men tot na de begrafenis wacht. Om aan al het gehaspel een einde te maken, verzocht hij den notaris de erfge namen m9t de laatste wilsbepaling bekend te maken. Dit geschiedt en nu wordt het bekend, dat de pleegzoon universeel erfge naam is. Tableau Twee zeehelden. Woensdagmiddag had door den burgemeester te IJmuiden de uitreiking plaats van de groote zilvere medaille met gecalligrapheerde oorkonde voor menschlievend betoon bij Kon besluit toege kend aan de heeren E. Krab en C. Oldenburg voor het op 7 Juni j. 1. redden van 10 schip breukelingen van het Noordsche schip „Nora". Bij de overhandiging zeide de Burgemeester het voor de redders een verblijdend teeken te achten, dat de Koningin hun grooten moed op prijs stelde, en het niet alleen een be- looning is voor hen, maar ook een aansporing voor anderen om hen na te volgen. (A. H Het vaartuig van den heer Bakels te Enkhuizen, waarmede de gebroeders Scholten en de heer van Es van Enkhuizen zijn ver gaan in de Zuiderzee, en welk vaartuig en inventaris te Urk is binnengebracht, zal aldaar op last van den eigenaar publiek wor den verkocht. Er zijn te diep smartelijke herinneringen aan verbonden, dan dat de heer Bakels het weer zal willen zien, veel minder het zal willen gebruiken. Achtereenvolgens trokken reeds zeven zoons van den Heer Keizer, kapper in de Lange Leidsche dwarsstraat, bij loting voor de militie een niet dienstplichtig nummer. Dit jaar kwam de achtste zoon thuis met nummer 4079 op zijn hoed, zoodat ook hij vrij is Het toeval is den heer Keizer wel gunstig. Dergelijke raadselachtige gevallen, zij't ook niet altijd op zoo'n schaal, doen zich meer voor. In Groningen blijkt de familie Kramer zulk een zegen rijk te zijn. De heer D. Kramer, de vader, trok bij de jongste loting voor de Nationale Militie voor zijn jongsten zoon het hooge nommer 629, waardoor de zoon, evenals zijn vier oudere broeders niet behoeft te dienen. De blijde vader seinde aan zijn familie Math. 17 266 Zoo zijn dan de zonen vrij." In de St. Jacobstraat te Alkmaar wonen de echtelieden Frans Rooders en Anna Verhoeven. Deze oudjes hebben ruim een menschenleven tezamen in het huwelijks bootje doorgebracht, want op den 24sten October aanstaande herdenken zij hun 67 7j jarigen huwelijksdag. Dezer dagen vervoegden zich bij den heer V., photograaf te Alkmaar een paar verdacht uitziende personen, die hun portret gemaakt wenschten te zien. In plaats aan hun verlangen te voldoen, achtte de heer V. het raadzamer per telefoon politiehulp inte- roepen, welke dra aanwezig was en de „heeren" naar het politiebureau geleidde. Daar ontpopten zij zich als een paar wezen lijke heeren verslaggevers van de „N. R. Ct.", die als echte journalisten zich in een on ooglijke plunje hadden gestoken, in gezel schap van bedelaars en ander volkje in een slaapstee vertoefd en gelogeerd en nu met de politie in aanraking hadden trachten te komen, om later hun lezers van hun be vindingen verslag te doen. De zaak was natuurlijk spoedig opgehelderd toen uit Rot terdam verkregen inlichtingen hun bewerin gen bevestigden. Een „politieke meening." In Utrecht is door de Rechtbank tegen een man, die op 31 Augustus een ander had toegeroepen „moet jelui nog vlaggen voor de Koningin Weg met de Koningin!" een gevangenisstraf van 14 dagen geëischt. Over dien eisch is „Het Volk" niet te spreken, het zegt „Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat de rechtbank met dit requisitoir mee zal gaan en de gewraakte woorden als beleediging zal opvatten. Wanneer het niet meer geoor loofd is „weg met de Koningin" te roepen, wordt daarmede het uiten van republikein- sche gevoelens strafbaar gesteld, zou het den burger niet meer geoorloofd zijn als zijn meening te kennen te geven, dat het staats hoofd behoort aftetreden of behoort afgezet te werden. Toch is dit een volkomen geoor loofde polit.eke meening en ook hare uiting behoort geoorloofd te blijven. Vermoedelijk zegt de Standaard zijn er ook menschen, die op deze zaak een anderen kijk hebben, en van oordeel zijn, dat men aldus zijn „politieke meening" niet mag uit spreken. Iets nieuws. In het „Handelsblad" komt de volgende advertentie voor „Honden." Een meisje, dat om gezondheidsredenen veel in de buitenlucht moet zijn, zoekt een kleine verdienste door zich beschikbaar te stellen, om met honden te gaan wandelen. Goede informatiën verkrijgbaar. Brieven franco enz. De landerijen in Twente staan blank, vele boerderijen zijn geheel door het water ingesloten. Aardappelen en andere veld vruchten verrotten in het water. Een goede partij. Eenige weken geleden trouwde een New Yorksche winkeljuffrouw op een huwelijksadvertentie met den Itali- aanschen graaf Ferrani, die to Chicago hotel bediende was. Thans öeeft de graaf door het overlijden van zijn vader, oen kasteel in Toscane en een vermogen van 71/» millioen lire geërfd' zoodat het winkeljuffertje langs den meer ge- bruikelijken weg" tot een buitengewoon goed huwelijk is gekomen. De werkstakingen in Noord-Frankrijk nemen een bedenkelijk karakter aan. Te Armentières begaf zich een troep naar de Rue Bayard en plunderde een aantal huizen, waaronder verschillende handelskantoren en bankinrichtingen. Op verschillende plaatsen werd een begin van brand ontdekt, dat dadelijk gebluscht kon worden. De handels- boeken werden door de stakers stukgescheurd in de straten spanden zij zeilen, om de be wegingen der cavalerie te belemmeren. De troepen trekken door de stad. De schade is aanzienlijk. De stakers plunderden nog een huis van Charles Janson zij stalen 2000 fres. uit de gebouwen van het „Crédit du Nord", 1500 fres. en andere waarden uit de gebouwen van het „Crédit de Courchelles". Er zijn talrijke gewonden. In Amerika regent het zoo hard, dat er paarden op straat verdrinken, (dat is nog wat erger dan hier. Router's correspondent te Nieuw-York seint dat dit al verscheidene malen in Brooklyn gebeurd is. Vrijdag was te Nieuw-York de hoogste regelmaat bereikt, die sedert de vestiging van het instituut opgeteekend is, en het regende al maar door. In verschillende deelen der stad staan kelders en riolen vol water en er staat twee voet water bij den toegang tot Fulton Ferry te Brooklyn. Door het wederbureau te Washing ton zijn orkaansignaleu geheschen ter waar schuwing voor te verwachten stormen tusschen Delaware Breakwater en Nieuw-York. In het noordelijk gedeelte van New-Jersey zijn verscheiden steden oversroomd, zoodat 't verkeer stilstaat en de stad zonder licht is. Paterson „Easton, Wilkesbarre en eenige andere plaatsen in de oostelijke Staten moeten ontzettend veel schade geleden hebben. Bij Duttonville is de dam van een reservoir gebroken, en dientengevolge zijn zooveel huizen vernield, dat 300 gezinnen geen dak meer hebben. Een matigheidsvereeniging te Kieuw, in Rusland, heeft zich het lot aangetrokken van de dronken menschen, die door de politie werden opgebracht. Op haar kosten zijn aan de politie-bureaux afzonderlijke vertrekken ingericht voor mannen en vrouwen, die de politie langs de straat ziet zwabberen of in zeer abornamalen toestand opvischt uit een goot. Die vertrekken staan onder toezicht van dokters en voorzien blijkbaar in een „lang gevoelde behoefte"ze zijn althans zelden leeg. Elk vertrek herbergt maandelijks ge middeld 190 personen, van wie de meesten tot den gegoeden stand behooren. Vooral ambtenaren en studenten zijn veel geziene. De meesten slapen hun roes in enkele uren uit, maar het komt ook voor, dat daar 15 of 20 uren mee heengaan. Een curieus propaganda middel hebben Zondag in verband met de naderende gemeen teraadsverkiezingen, de liberalen te Antwerpen te baat genomen. Men zag iemand op straat een zeer vetten os voortdrijven met een op schrift „Vleessch voor de rijken" en gevolgd door een ander die een uitgemergeld oud paard voortsleepte met het opschriftVleesch voor de armen." De optocht had veel bekijks en was bedoeld als eene hatelijkheid tegen de clericalen, die geweigerd hadden te protesteeren tegen de regeeringsmaatregelen betreffende den invoer. Leiden, 16 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 589 stuks f 118 a f 274; 38 Stieren f 54 a f 333; Veulens 0 stuks 10a f 0 317 kalfkoeien 1 120 a f 278 Melkkoeien f 125 a 1 282; 261 Varekoeien f 108 a f 234. 289 Vette kooien f 118 a 1 274, 55 Vette kalveren f 33 a f 110 19 Magere kalveren f 11 a 1 25; 328 Graskalveren f 15 f 72; 872 Vette schapen f 17 a f 30.519 schapen (weide) f 12 af 24.1 Paarden f 5" a f 0 177 Magere Varkens f 14 a f 30. Vette "Varkens a ct. 464 Biggen f 2.7 a 13,0 Lammeren f af Seliageii, 15 Oct. Aangevoerd 13 paardei 1 180 a 1200 5 Stieren 1100 a f150; 235 Gelde koeien 1 110 a 1210; 40 Kalikooien 1 160 i f 270: 15 Nuchtere Kalveren 1 11,a 24,— 580 Scnapen 1 20 a 1 27,465 Lammeren f 13,I a 1 20; 15 Varkens 1 11.a f 14,18 Vettj Varkens 38 a 43 cent por kg.74 Vetto Kooie» f 160 a 1 270; 36 Graskal veren f30a 170—1 108 Biggen f4,— a f 7,Boter 1,30 a 1,41 per KOjJIipoioron 1 4,50 a f 5,50. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 9 Oct. tot den 16 Oct. 1903. GEBOREN Margretha Willcmina dv JanRalj en Frouwtje Keijser (den Burg). ONDERTROUWD; Jan Bruijn en Annaatj Henkes. GETROUWD: Jacob Witte (Oostorend) Cornelia Jannetto Bakker (Iloogeberg.) OVERLEDEN Goeno.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2