N°. 1690 Donderdag 29 October 1903. IV" Jaargang. ly I Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. tel an I edl hijl igel eefl cell erel verl nzel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bürö op Texel TEXEL, 28 October. Het Feestconcert van Trinitas op Zondag avond j.l. is goed geslaagd, dank zeker de tegenwoordigheid van zoovele oud-leden, die niettegenstaande het minder gunstige weder, van elders waren gekomen om hunne mede werking dien avond te verleenen, dank ook de medewerking van eenige personen alhier, niet tot de Vereeniging behoorende, dank niet minder de aanvulling van het vocaal gedeelte door de zangnummers van Mej. Haak van IJ muiden. Het publiek was vrij goed vertegenwoor digd door het jongere geslachtprettig is zoo'n aanzicht wel, toch zouden wij gaarne er wat meer gehuwde lieden hebben gezien, doch de opkomst van dezulken was maar sobertjes. „Trinitas" heeft een zoo goeden naam, dat niet anders kon worden verwacht, of ook deze avond zou voldoening schenken, temeer nu zij op de medewerking van zoovelen bui ten de Vereeniging staande mocht rekenen. En zoo was het ook inderdaad met genoegen werd geluisterd naar hetgeen ten gehoore werd gebracht, waarvan ieder num mer een welverdiend applaus verwierf. 't Was werkelijk een Feestconcert, geen feestavond, zooals de Voorz. in een woord, voor dat het laatste nummer ten gehoore werd gebracht, opmerkte. ZEd. had in den loop der avond de opmerking gehoord dat het was een feestavonddaartoe bestond vol gens spr. voor Trinitas geen aanleidingde avonden van „Trinitas" en ook deze avond weder, kenmerkten zich steeds door een ge zellig samenzijn, doch overigens was de Ver eeniging zich zelf steeds vrijwel gelijk ge bleven aangevangen met een drietal leden io stolen een ledige kas, bestaat zij nu uit 5 leden mijne! met nog een ledige kas, zoodat er van een i. To|feestavond zeker geen sprake konde zijn. Spr. bracht een woord van dank aan Mej. Haak, „die zeer lief had gezongen" en daarvoor dan ook met applaus werd beloond, en aan mej. Keijser, die voor eenige nummers de pianobegeleiding op zich had genomen. Verder zou spr. geen afzonderlijke bedank jes uitdeelen, doch dankte hij in het algemeen |allen, die tot het welslagen van deze avond adden medegewerkt. Hij dankte ook de opgekomenen voor hunne iegenwoordigheid en verzocht dringend „steunt Trinitas", opdat wij in de gelegenheid zullen :ijn by voortzetting van onze studiën, u nog leermalen eenige gezellige avonden te ver- ïhaffen. Daarop werd het slotnummer ten gehoore tebracht, waarna zeker nog wel eenige der ezoekers verwijlden om zich te wijden aan [et onvermijdelijke, onmisbare bal. In het Zeegat van Texel werden in let 3de kwartaal 1903 de volgende minste iteen cctepten gevonden ichtl i hij| lk an- ïg isl iet el Nelly] zullei :etuj vade! den ge >t Dollj Ricban waari keukei ;in rooi een. 0 bakkej n verai luimondl Gat Toen d|rempel Scheurrak ijdon ko|ude vlie bij Z.O. rak zetten cFhu]Pe"gat :ou zekf g diepte in d.M. verval in d.M. jolen gat alzwin r bebbe: raam ®lovebalg 27 50 75 43 30 85 56 9 13 11 11 11 10 9 Door den bouwkundige M. A. te Neul erd Maandag aanbesteed het verf-, glas- behangwerk van de in aanbouw zijnde iionhuizen met pakhuis in de Nieuwstraat onder cc [}Qr uitslag was als volgt J. Visser f 250,— J. Leen f 252, P. Dalmeijer f 350,— - Donderdagavond te half acht ure zal de „Vergulde Kikkert" eene vergadering t nfwach Igd) plaats hebben van de afd. Texel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Vrijdagavond te acht ure in hetzelfde lo kaal eene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering. In die beide vergaderingen zal als spreker optreden Ds. Vis uit Beemsteralhoewel beide Vereenigingen elkander niet vijandig zijn, zal in iedere vergadering toch wel een verschillend onderwerp worden behandeld, alzoo kunnen dezelfde bezoekers er wel heen gaan. De Bond voor Staatspensionneering stelt de toegang algeheel vrij, alzoo ook voor niet- leden. Het nutsdepartement is toegankelijk voor leden en begunstigers, doch ieder hun ner heeft het recht, twee introductien aan niet-leden uit te reiken, zoodat ook van deze gelegenheid velen kunnen proflteeren, voor wien het lidmaatschap te duur zou zijn. Op beide leesavonden willen wij de aan dacht vestigenvoor niets kan men er van gebruik makenlaten wij daartoe bij deze mogen opwekken. Oudeschild, 27 Oct. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om Zaterdag a. s. des avonds te 7 uur, in het kerkgebouw der H. G. eenige zangstukken uit te voeren door enkele jonge dames, onder leiding van Mej. A. Roeper, die dan tevens een gelegenheids toespraak zou houden in betrekking van den hervormingsdag. Maandagnamiddag vertrok van hier de veestoomboot „Purmerend" met bestemming met yee naar deze plaats. Ongeveer halver wege deze haven en het Nieuwediep kreeg de boot een klein defect aan de machine en seinde om adsistentie, waarop de „Ada van Holland" haar op sleeptouw nam én te Nieuwediep aan den steiger bracht. Later was de „Purmerend" weer in staat op eigen kracht verder te stoomen. Den Hoorn, 27 October. Bij de gehouden stemming voor Notabel der Hervormde ge meente is als zoodanig herkozen de Heer G Duinker, Oosterend, 27 Oct. Zooals uit achter staande advertentie blijkt, zal de Afd. van den Protestantenbond alhier op a.s Zondag weder eene bijeenkomst houden, waarin zal voor gaan de Weleerw. Heer Ds. J. Keulen van den Helder. Van de laatste drie weken hebben de Noordzeevisschers alleen in de laatstverloo- pene week iets kunnen verdienen. Ze be- somden van f 5 tot f 60, gemiddeld f25 per schuit. Er konden goede prijzen voor de visch bedongen wordentong gold van f 0,60 tot f 1,10, rog van f 1,25 tot f 1.60 en tarbot van f 4,50 tot f9,— per stuk. Verscheidene schuiten zijn nog aan het oesters korren, doch de prijzen blijven laag voor deze weekdieren, n.l. 8 cts. per stuk voor de beste voorwerpenvoor wulken kreeg men voor korten tijd nog f 3,50 en nu maar f 1 per baal. Enkele schuiten zul len proboeren iets met het korren van mos selen te verdienen. De Cocksdorp, 27 Oct. De sleepboot „Voor waarts", kap. Lipjes, van Harlingen zal de „Valborg" bij gunstig weder, over eenige dagen naar Nieuwediep brengen. Het sleeploon bedraagt f 175. Met het lossen der op de „Vliehors" gestrande „Eva" gaat het voorspoedig. De deklast en een groot deel der andere lading is reeds geborgen. 5 span paarden uit Eier- land zijn aan 't werk. Tengévolge van het min gunstige weder heeft men nog maar ééne schuit aan den buitenkant kunnen laden. Het werk moet in een maand afgeloopen zijn. Het casco der bij Vlieland gestrande bomschuit „142" is gekocht door den heer J. Buijs Hz. alhier voor de som van f10. De zangvereeniging „Crescendo" heeft tot haren directeur benoemd de heer W. Heeroma, Hoofd der School te Midden-Eler- land. De vorige directeur, de heer K. van 't Veer, vertrok van hier. De oefeningen zijn gisteren weer begonnen, Van loten, vrijenen zwemmen. Een loteling te Amsterdam moest dezer dagen loten voor de nationale militie en trok een dienstplichtig nummer. Dat stond Mie, zijn meisje, waarmede hij al een poos had geloopen, lang niet aan, wat zich laat be grijpen. Nu toch had zij geen zekerheid, dat de vrijage op „denzelfden voet kon worden voortgezet". Zij nam dus een kort besluit. Op een goeden avond zeide zei tot haar minnaar, t09n hij haar naar huis bracht Zeg vent, het spait m'n voor jou, maar as jai de stad oit mot om te diene, maok ik de verkeering oit." Ko zag raar ophij kon het toch niet helpen dat het lot hem had aangewezen om de Koningin te dienen Hij smeekte Mie niet zoo wreed te zijn, maar deze was niet te vermurwen. „Dan verdrink ik me", zeide Ko, „je zal er van hooren." Het was Zaterdagavond en duister op de grachten. Ko, vergezeld van zijn broeder, had bij verschillende kasteleins verteld, dat hij eenige dagen geleden geloot had, en nu liep te zingen en te zwaaien van pret. Opeens komt de gedachte aan Mie bij hem op en herinnert hij zich wat hij haar gezegd had. Hij wilde het nu ook doenhij neemt een sprong en verdwijnt in het diepe water van de gracht. Zijn broeder springt hem onthutst na en wil hém redden. Maar Ko wil van redden niet weten en een wedstrijd in zwemmen ontstaat tusschen de beide broeders. Juist toen het oogenblik voor verdrinking gunstig was, bezint onze wonderlijke drenkeling zich en kruipt aan den anderen kant weer op den wal. Het bleek toen ook tijd geweest te zijn, want even later viel hij van vermoeid heid in zwijm en moest hij door eenige omstanders naar huis worden gedragen. Uit Dalen schrijft men Dat de varkens tegenwoordig goedkoop zijn en in 't bijzonder de jonge biggen heel weinig waarde hebben, bewijst o. a. het feit, dat H. B. alhier onlangs op een morgen een zak in zijn schuur vond met 4 bigjes, naar taxatie eene week oud. Hij is tot nu toe nog niet te weten gekomen, wie ze daar gebracht heeft. B. op zijn beurt heeft ze cadeau gegeven aan zijn bum-man, die de moeite en kosten wel niet beloond zal krijgen, maar toch probeert ze groot te brengen, wat aanvankelijk goed gelukt. Van een anderen landbouwer wordt ons verhaald, dat hij bij zijn varken een toom van slechts drie biggen kreeg en het voor- deeliger vond deze niet aan te houden en ze daarom verdronk. 't Is te hopen, dat de prijzen spoedig ver beteren zullen en deze voorbeelden niet met andere vermeerderd zullen worden. Men schrijft aan de „Ass Ct." Nu de pensioenwet voor onderwijzers vrij zeker weldra zal worden herzien, achten sommigen het wenschelijk en zal er hoogst waarschijnlijk voor geijverd worden, om in de bestaande wet een art. toegevoegd te krijgen, waarin bepaald wordt, dat onderwijzers eerder dan op 65jarigen leeftijd en na 45jarigen diensttijd het recht verkrijgen pensioen te nemen op dienstjaren, zonder overlegging van een attest van ongeschiktheid wegens lichaamsgebreken. Wij achten dit een nuttige zaak, welke ongetwijfeld het onderwijs ten goede zou komen. Velen toch, die wegens hun leeftijd de betrekking van onderwijzer TEXELSCHE COURAIT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boks 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 7 001 !vei| D. tenl imei| mri m ti Die1 twoorl zwari i. ior, be logelij' 3 waan die va( en. w d dus dii vanda» IJ, Texel,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1