Buitenl an cL niet meer naar behooren en zooals zij d1 zelf wel zouden wenschen kunnen waarne men, was dan de weg gebaand om (op b.v 60 jarigen leeftijd na 30 jarigen dienst) hun ambt neer te leggen, terwijl zij nu blijven voortsukkelen, omdat zij strikt eerlijk geno men hun pensioen nog niet kannen vragen en ze er zonder niet kunnen leven. Noodlottig 1903. Bij nauwkeurige op telling is gebleken, dat dit seizoen reeds 24 menschen van de Scheveningsche visschers- vloot in zee zijn omgekomen, van wie bijna 20 te Scheveningen woonachtig waren. Te Amsterdam doet zich 't volgende merkwaardige geval voor Er is een vacature voor hoofd aan een 4e klasse school, een betrekking, waaraan het zeker niet te min achten salaris van f 2900 verbonden is. Yoor deze vacature komen bij den districtsschool opziener alleen hoofden van 3e klas scholen met drie taaiakten in aanmerking, 't Verge lijkend onderzoek, dat de schoolopziener zich dacht, bestond uit een practisch en theoretisch gedeelte. Voor 't eerst moesten de sollici tanten in „hunne" school eenige uren proefles geven. Nadat de heeren alzoo in de practijk waren onderzocht, werd hun een onderwerp ter behandeling thuis gezonden. De verlangde dissertatie moest tot een gelijk gedeelte in de drie moderne talen en in 't Hollandsch gesteld zijn. Veertien dagen was toegestaan. Daarna zou een onderzoek met den school opziener plaats hebben, dat een „eenigzins examinatorisch karakter" zou dragen. Eerst maakten de heeren hoofden de noodige plannen om aan 't werk te gaan. Op de Universiteitsbibliotheek liepen ze elkander met hooge stapels boeken tegen 't lijf. Of daar toen het complot gesmeed is of ergens anders, we weten 't niet. Maarde hoofden weigerden. Ze doen het niet. Deze wijze van examineeren achten zij vernederend. Dat is toch sterk. Men geeft hun in vergelijking met ons ruimte van tijd, de gelegenheid om van alle mogelijke hulpbronnen gebruik te maken, men ontslaat hen van alle contröle bij 't maken van hun werk. Zij Imogen de plaats en den tijd kiezen die hun 't best aanstaat, kunnen morgen voortzetten wat vandaag niet vlot, hebben volkomen vrijheid om te raadplegen wie zij willen, worden vrijwel gelijk gesteld met candidaten die aan een academisch proefschrift arbeiden. En zij weigeren. Zes van de zeven „vertikken" ,t- Zij staken precies als boot werkers en „revolutionaire" ondermeesters. („Bode,") Van Amsterdam zijn voor een Duitsche loterij firma in ons land 300,000 prospec- tnsschen verspreid. ,t grootste aantal ooit door de post voor één firma behandeld. In 16 handkarren weiden ze naar het postkant <cr vervoerd. En nu is men hier nog zoo bevreesd dat het Nederlandsche publiek geld zal wegsun ten aan loten in de Nederlandsche Staatsloterij. Uit Ooststellingwerf schrijft men aan de „Ass. Ct." „Als de regenbuien maar wat vallen" (zij bedoelde eigenlijk dat het droog wéér zou worden), „krijgen we slim winter", zei een 70-jarige boerin, die, met zooveel zonnen over het hoofd, bekend staat als een weér- profetesse, naar wie haar omgeving sinds lang een gereed oor heeft. „De wilde ganzen vliegen zoo vroeg en laag bij den grond", liet zij er op volgen en dan „det tsjotterjen mat je rekkenje'n warskouwing det nes hwet to wachtsjen stiet Vooral deze laatste uitspraak heeft waarde bij de menigte en ieder, die 'tuit den mond van de boerin heeft gehoord, regelt zich met zijn werkzaamheden zoodanig, dat een in vallende vorst toch niet een onverwachte zal zijn. Langs de Tjongerdreven, waar alles onder water staat, hebben deze dieren hun bivak en 'tis voor de jagers onmogelijk om ze „aan" te komen, die dan ook niet anders dan met een popelend hart de geordende rijen Zuidwaarts naoogen met de gedachte „daar is toch niets aan te doen". Maar wat hun weder in het voordeel werkt, is dezelfde omstandigheid „het water." Kor hoenders kunnen het nu in de hooilanden niet verduren en komen de bouwlanden en greiden bezoeken, waar natuurlijk menige hinderlaag 'tden jager gemakkelijk maakt er eentje van dit wildsoort te treffen beter zelfs dan dit op de naakte hooilanden 't ge val is. Geen ongeluk zoo groot of er is een geluk bij, Turf naar het veen. Gemeld werd hoe in de gemeente Schoterland het land van de turf geen enkel aanbod inkwam voor de levering van droge turf aan de scholen en het gemeentebnis aldaar. Er is daar geen droge turf! Nu is een aanbieding ingekomen uit Zuid-Holland. Iemand wil vandaar aan Scho terland droge turf leveren tegen f 7 de 1000 stuks, franco wal Botterdam. Automobielen-vrees. Men meldt aan de „Tel." De gemeenteraad van Meeden (Gr.) lijdt aan automobielen-vrees. Een verordening is gemaakt om die rijtuigen van den weg te weren, maar nu is van deu minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat de verordening zal worden vernietigd, tenzij de raad tot intrekking besluit. Maar daar van wil men niets weten de raad besloot Zaterdag, de Koninklijke vernietiging af te wachten. Een onaangenaam fietstochtje deden Dinsdagmiddag drie Doetinchemsche heeren. Ze hadden zich ieder in Emmerik van een nieuw rijwiel voorzien en wilden dit zonder aan te geven binnen brengen. Nauwelijks over de grenzen, werden zij bij Netteren door twee rijksambtenaren aange houden, die hen van de rijwielen ontlastten en hun bovendien nog' een prcoes-verbaal aanzeiden. Een hoos. Men meldt aan de „Tel" Zaterdag wierp een hoos, die uit het Wes ten kwam, in de duinen onder Loosduinen een verbazende hoeveelheid zeewater neer. Een windhoos ontvoerde bij een tuinder een dertigtal broeiramen en wierp ze nader hand aan splinters weer neer. Een zand- schipper zag een deel zijner lading al draaiende de lucht ingaan. De goede man wist niet wat hem overkwam en werd zelfs boos op iemand die hem zei, dat een hoos dat werkje uitvoerde, want hij meende stellig, dat daar wat anders achter stak. In het circus Carré te Amsterdam laat zich iemand avond op avond overrijden dooreen automobiel, waarin vier personen gezeten zijn. Het op sensatie beluste publiek houdt zijn hart vast, is telkens in spanning hoe dat zal afloopen en klapt dan in de handen, want de „artist" staat tot nog toe telkens ongedeerd weer op. Als hij nu eens niet opstond, wat zou dat publiek dan doen? Wegens 9 maal 14 stuivers achter stallige huurschuld is te Wageningen een familie van 6 personen, vader, dochter en vier kinderen uit haar woning gezet. In het koude regenweder der laatste dagen lagen deze menschen in een stroohutje aan den weg. Gelukkig vonden de kinderen, wier lot zich thans ook het Comité van Wel dadigheid aantrekt, spoedig een onderdak bij een medelijdende buur. Maar voor vader en dochter, die zich trouwens buiten gemeenschap der kerk heb ben geplaatst, schijnt noch de burgerlijke, noch de christelijke liefdadigheid te bestaan. En intusschen regent en stormt het dag op dag, ook door de strooien hut Hedendaagsche novellen-lectuur. Een van onze hedendaagsche novellisten, over zijn beid sprekend, zegt, dat Zijn verstand hem begaf. Zijn stem brak. Zijn hart hem in de schoenen zonk. Zijn haren te berge rezen. Zijn oogen gloeiden. Zijn bloed ijs werd. Toch scheen hij in 't laatste oogenblik weer zoover hersteld dat hij 't meisje zijner keuze kon trouwen. Een ongevallenverzekerings-curiosem. Men schrijft aan de „Nieuwe Courant" Naar met zekerheid medegedeeld kan worden, heeft een groep werklieden, werkzaam in een krachtens de ongevallenwet verzeke- ringsplichtig bedrijf en dus ingevolge de bepalingen dier wet reeds verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen, thans bovendien nog een collec tieve verzekering tegen ongevallen gesloten heb ben bij een „particuliere" maatschappij, met recht op uitkeering gedurende de eerste drie weken. Zij zijn hiertoe overgegaan, om, als een ongeval hen mocht treffen, door een spoedige uitkeering tegen gebrek gevrijwaard te zijn. We hebben zij recht op schadeloos stelling krachtens de ongevallenwet, maar deze wordt in de meeste gevallen door het bestuur der Rijksverzekeringsbank eerst zoo laat uitgekeerd, dat de financieele achterstand bijna niet meer kan worden ingehaald en het buisgezin van den getroffene reeds gebrek heeft geleden, üok waren zij van meening, dat een particuliere maatschappij zich minder spoedig aan de uitbetaling van schadeloos stelling zou onttrekken dan de Rijksverze keringsbank. „De Standaard" schrijftBij onderzoek is ons gebleken, dat hetgeen omtrent de Armenwet is meegedeeld, even voorbarig als onjuist is. Wel verliet het Departement van Binnenlandsche Zaken het ontwerp Ongevallen-zeevisscherij-verzekering, maar niet een wijziging Armenwet. De aankondi ging in de Troonrede gaf ook allerminst aan leiding, om dit nu reeds te verwachten. Oorlog tusschen Rusland en Japan. Naar de berichten luiden, zal er vermoedelijk een oorlog uitbreken tusschen Rusland en Japan. Vooral de Engelsche pors houdt zich druk bezig met de dreigende breuk tusschen Japan en Rusland. De „Daily Mail" zegtIn Japan schijnt men binnen zeer korten tijd een crisis te verwachten. Naar 'theet, zijn de spoorweg autoriteiten reeds gewaarschuwd, en de Chineesche Regeering moet van de Japansche een mededeeling ontvangen hebben met deze strekking, dat, als Rusland Mantsjoerije niet ontruimt, Japan zijnerzijds een ander gedeelte van het Chineesche grondgebied zal bezetten. De eenige hoop op vrede ligt nu hierin, dat de Czaar persoonlijk tusschenbeide zal komen om zijn vertegenwoordigers tot rede te bren gen en stappen te doen tot geruststelling van de Japanners. Een in Duitschland op te richten maat schappij wil de prijzen der spoorwegkaartjes met 20 a 30 pet. verminderen. Daartoe wil zij boekjes uitgeven, waarvan het eerste blad het spoorwegkaartje bevat, terwijl de andere bladen zijn ingenomen door advertentiën, reclames enz. Deze boekjes zouden dan bij de boekhandelaren, kiosken enz. worden verkrijgbaar gesteld. Aan de spoorwegmaat schappijen betaalt deze maatschappij natuur lijk de volle prijzen voor de kaartjes. De opbrengst van de advertentiën zal het mogelijk maken de prijzen der spoorweg kaartjes te verminderen en toch een winst aan de maatschappij te bezorgen. Het Prui sische spoorwegbestuur onderzoekt deze zaak ernstig. Ook hier ten lande moet zij in ernstige studie zijn. Spoorwegwagens voor kinderen zijn in den laatsten tijd op verschillende lijnen der Amerikaansche spoorwegen in dienst gesteld. Deze wagens „nursery cars" bevatten een ruimte om te eten, een badkamer, een kleed kamer en een slaapkamer, waarin zes bedden en zes wiegen geplaatst zijn. In deze laatste ruimte kunnen de kinderen den geheelen dag rondloopen. Daarom heeft men den grond met dikke tapijten belegd en de wanden van den wagen gepolijst, om te voorkomen, dat de kinderen zich bij het vallen bezeeren. Een bijzondere ruimte is bestemd voor de wachteressen, die op kosten van de maat schappij gedurende de reis toezicht houden over de kleine schaar en de kinderen waar schuwen, als zij op de plaats van bestem ming zijn aangekumen. Nieuwe Aardappelen. Omtrent een nieuw soort van aardappelen, de „moeras aardappelen van Uruguay" (Solanun Commer- soni") heeft de directeur van het Koloniaal Instituut te Mersaille eenige belangrijke mededeelingen gedaan. Die aardappel heeft het voordeel, dat hij kan worden geteeld in gronden, welke anders daarvoor niet geschikt zijn, dat hij niet wordt gedeerd door voorjaarsvorst, niet licht bederft, vrij is van aardappelziekte en van ratten- aanvallen verschoond blijft. Voorts behoeven die aardappelen niet tel kens opnieuw gepoot te worden de wortels, welke na het rooien in den grond blijven, doen de planten opnieuw groeien. Het groen der planten, welke tot in den herfst blijven groeien, kan als veevoeder worden gebruikt, zonder schade voor de knolvruchten. Een bezwaar is voorloopig nog, dat de aardappelen een ietwat bitteren smaak heb ben maar het schijnt, dat bij voortdurende cultuur, waarmede men in Frankrijk sinds eenige jaren is begonnen, dat bezwaar over wonnen en ook deze aardappelen een ge schikt voedsel kunnen worden. En bij al het nuttige heeft deze aardappel plant het aangename, dat zij van Juni tot September bloesems draagt, welke een jas- mijnachtigen geur verspreiden. (N. v. d. D.) In Rusland heeft het zoo gesneeuwd, dat in de nabijheid van Moskou de passagiers- treinen moeten stoppen, omdat ze eenvoudig niet meer door de sneeuwmassa's voort kun nen. In do provincie Nis)ni-Novgorod, waar de koude zich altijd het eerst doet gevoelen,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2