N°. 1692 Donderdag 5 November 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij'de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel BEKENDMAKING. TEXEL, 4 November. Bij de Rederijkerskamer „Eendracht maakt macht" alhier bestaat het plan, op Zondag 9 Nov. a. s eene uitvoering te geven. Is het aantal werkonde leden (door vertrek naar elders) met een 4 tal verminderd, de overige leden zijn niet minder met goeden moed aan den arbeid gegaan, om het doel der vereeniging te blijven najagen. In de eerste uitvoering in dit seizoen zullen worden ten tooneeie gebracht 1. Fernand, de speler, oorspronkelijk too- neelspel iu 2 bedrijven. 2. De wedstrijd voor uiterlijke welspre kendheid. Bekroond blijspel in één bedrijf. 3. Inkwartiering, ook een blijspel, in één bedrijf. Naar wij vertrouwen, zullen ook thans weder vele belangstellenden, donateurs met hunne dames, en andere vrienden van het tooneel, de opvoering gaan bijwonen. De aanvoer ter markt was Maandag alhier gering. Aangevoerd waren n. 1. slechts 4 koeien, 16 biggen en 1 korf konijnen. Omtrent de prijzen die konden worden besomd, werd ons medegedeeld dat die waren voor koeien f90 a f135; biggen f6 a f7 en konijnen 35 a 40 cent. Oudesciiild, 3 Nov. De herdenking van den Hervormingsdag, in de IJerv. Kerk op Zaterdagavond 1.1. was een goede gedachte van Mej. A. Roeper, die met een toespraak, het Hervormingsfeest betreffende, de aanwe zigen ten zeerste wist te boeien en te stich ten. Op het koor werden door eenige joDge dames schoone gelegenheidsliederen gezongen Vooral het tweede lied, zeer verdienstelijk begeleid door de tonen van het orgel, maakte veel indruk en klonk bijzonder mooi. Mej. Roeper en hare helpsters hebben veel succes behaald met de allerliefste verrassing welke zij der gemeente hebben bereid. - In de huishoudelijke vergadering van de afd. v. d. Ned. Protestantenbond, op Maan dag j.l. gehouden, werd tot bestuurslid her kozen de heer M. J. Hillenius. Oosteeend, 3 Nov. De heer G. Dekker Fz watermolenaar in den polder „Bet Noorden", herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in functie is getreden. Als blijk van waardeering ontving de jubilaris van het Polderbestuur een fraaie regulateur, terwijl hem ook van elders blijken werden gegeven, dat men den hartelijken molenaar en zijn gezin dankbaar is voor verleende gastvrijheid en hulpvaardigheid Zij de heer Dekker nog lang de krasse, ferme molenaar in den polder „Het Noorden", en de molen de plaats, waar arm en rijk een vriendelijke rustplaats kunnen vinden - De bijeenkomst van de afdeeling „Oosterend" van den Ned. Protestantenbond was door het ongunstige weder minder goed bezocht, dan men zulks gewoon is. De heer Ds. J. Keulen van Den Helder sprak eene rede uit naar aanleiding van de woordenHet oude is voorbijgegaan, zie, het is alles nieuw geworden. II Corinthe 5 175. Na afloop werd tot boekhouder van de voorschotskas aangewezen de heer J. J. Roeper, terwijl als medebestuurderen zullen fungeeren de heeren C. G. Kuijper en S. Wuis. De Cocksdorp, 2 Nov. Bij gunstig weder hoopt men den op Vlieland gestranden drie mastschoener „Eva" deze week nog ledig te krijgen. Het geborgen hout ligt gedeeltelijk bij het „Posthuis" en langs de haven van Vlieland. Men doet moeite tjalken te krijgen, ten einde de lading spoedig naar Amsterdam te kunnen verschepen. De over boord geworpen lading der „Valborg" ligt nog steeds op het strand en zakt reeds diep in het zand weg. De ankerketting ligt nog bij de strandings plaats. Bij kalme zee hoopt men dezen te bergen en naar Nieuwediep te brengen. Den Hoorn, 3 Nov. Door het schrikken voor een vogel geraakte hedenmorgen de voerman B mot paard en wagen, aan den Iloorenderweg, in de sloot, en verkeerde voor eene korte poos in een haehelijken toestand. Gelukkig voor hem, kwam er spoedig hulp, zoodat dit verder, zoo het zich laat aanzien, met een nat pak en de schrik is afgeloopen. Eene minder aangename ondervinding deed hedenmorgen eene palingyisscher op. Terwijl hij zijn voorraad eens zou nazien, kwam hij tot de treurige ontdekking, dat alles verdwenen was. Een gat in de kaar, had de gevangene beestjes hun vrijheid terug gegeven. Vlieland, 3 Nov. Door de Reddingscom missie is thans een vast corps roeiers voor de reddingsboot benoemd en zijn nieuwe maat regelen genomen om bij stranding zoo spoedig mogelijk ter plaatse te zijn. Het hoofdbestuur der Nederl. Onder wijzers Fropagandaclub heeft aan alle ge meentebesturen een circulaire gezonden, waarin het verzoekt te bepalen, dat op de herhalingsscholen minstens een 3-tal lessen aan het drankvraagstuk gewijd worde, en geeft daarbij een plan voor deze lessen, die zouden moeten loopen over „de alcohol en zijn werking op het lichaam", „omvaDg en uitingen van het alcoholisme" en „bestrijding van het kwaad". Het hoofdbestuur beveelt daarbij voor den onderwijzer eenige ge schriften aan. Een kat in de brievenbus Een nieuwsbladbezorger te Haarlem is bij het bezorgen van zijn bladen een zeer eigen aardig, hoewel niet bijzonder aangenaam ge val overkomen. Toen hij aan het Zuider-Buitenspaarne de courant in de bus wilde steken, bleek dit werkje met moeilijkheden gepaard te gaan. Zooals dit een goed courantenlooper be taamt, ging hij onderzoeken, waaraan deze onregelmatigheid was toe te schrijven en stak daartoe zijn hand in de bus. Vlugger dan hij ze er in had gestoken, had hij zijn hand ook weer teruggetrokken een venijnige krab deed hem daartoe be sluiten. Wat was het geval? Poes zat Detjes in de brievenbus opge sloten en zij had, hoewel ze niet kwaad van nature is, getergd primo door de cellulaire opsluiting, secundo door het bedreigen harer oogen met de courant, die in de bus werd gestoken, en tertio door het verschijnen van een hand zich verstout haar nagels in het vel te zetten van den courantenrondbrenger. Naar aanleiding van de geruchten, dat op buitenlandsch meel bij de aanstaande herziening der invoerrechten 30 cts. per 100 kilo zou worden geheven en ingevoerd graan vrij zou zijn, heeft het bestuur van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banketbak- kersbond een adres verzonden aaD den Minister van Financiën, waarin het wijst op het groote gevaar, waarmede hierdoor een gedeelte van den middenstand wordt bedreigd. Waar groote broodfabrikanten reeds eige naars zijn van een meelfabriek, en daar andere meelfabrieken door hunne groote kapitaalkracht gemakkelijk in staat zijn overal in den lande bakkerijen op te richten, waar tegen de gewone bakker, die invoerrecht zou hebben te betalen, niet concurreeren kan, zeggen adressanten, daar is heffen van een invoerrecht op meel, zonder een evenredig graanrecht, een bevoordeeling van de groote meelfabriekenzijnde deze bovendien bijna uitsluitend in handen van personen die ge makkelijk onder de vermogenden des lands kunnen gerangschikt worden. Zij moeten het zelf weten Enkele ingezetenen van Purmerend hebben dokter en apotheker afgeschaft, het lidmaat schap van zieken en begrafenisfonds, ja zelfs le verzekering tegen brandschade opgezegd, en voor dit alles hun troost en toevlucht gezocht bij de „Goddelijke genezing", geloofs of gebedsgenezing. In de Oudemanhuissteeg, waar de reclame- en aankondigiDgsborden van de S D. A. P. en Christelijke Nationaal Geheel-onthouders vereeniging broederlijk naast elkaar prijken lezen wij op het le „Staatsbegrooting 1904 „43 millioen voor oorlog niets voor werklieden pensioenen." Wanneer men nu maar niet de gevolg trekking gaat maken, dat er niets voor de arbeidende klasse in ons land wordt gedaan, welnu, dan hebben wij tegen dit beknopte „uittreksel" uit de Staatsbegrooting geenerlei bezwaar. Terwijl de negen eerste maanden van dit jaar reeds meer regen hadden gegeven dan het geheele vorige jaar, sloeg de afgeloo pen maand October het record met een neer slag van 146,2 m.M., tegen 61 m.M, in de maand October van het vorige jaar. URA Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge- liecï Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Gelet op de arlt. 9, 39, 49 en 50 der Woningwet en op hun besluit dd. 16 Maart 1903, No. XIII, Maken bekend: lo. dat verhuurders van in deze gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn, binnen één maand nadat de woning door den huurder is betrokken, bij het bestuur dezer gemeente aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaatsen b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de wo ning bevindt; c. het aantal vertrokken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam' en beroep. 2o. dat de eerste aangiften (d. i. van de thans reeds verhuurde woningen) geschieden moeten véér den 1 Januari 1904. 3o. dat verhuurders bovenvermeld, voorts verplicht zijn, nieuwe aangifte te doen Jbinnen eene maand nadat de woning door een nieuwen [huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt 4o. dat onder verhuurders worden verstaan de per sonen, die hetzij voor zich zeiven, hetzij in eenige hoe danigheid eene woning schriftelijk of mondeling ver huren 5o. dat het bovenstaande niet van toepassing isop ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, keeten, ten ten en andere soortgelijke inrichtingen, tenzij de be woning, zij het door verschillende bewoners, langer dan vijf jaren aanhoudt, nog op woonwagens of woon schepen 6o. dat de formulieren van aangifte eiken werkdag tusschen 9 uur des voormiddags en 2 uur de3 namid dags ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn en dat geen andere formulieren mogen worden gebezigd. 7o. dat hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan eene der verplichtingen, hierboven gonoemd, gestraft wordt met ccno geldboete van ten hoogste f25. Texel, den 30 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Dc Burgemeester, G. A. HAJENIUS. H. W. DE 'JONCHEERE. „D. Ct."

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1