Buitenland. Ingezonden Stukken. Oudeschild, 4 Nov. Van 21 Oct. tot 3 Nov. worden van hior uitgevoerd 12 koeien, 2 kolveren, 68 lammeren, 21 f-chapen, 6 paarden en 35 varkens. Naar wij vernemen zullen de Heeren J. Daalder en M. Kikkert, te Oosterend, hier Vrijdag a. s. als sprekers optreden voor de leden van het dorpsnut „Neptunus." Door twee commiezen zijn Zaterdag nacht onder Rozendaal (N.-B) drie mannen op heeterdaad betrapt, bij het smokkelen van 300 pond suiker uit België. Sedert de verlaging van den suikeraccijns in België neemt het smokkelen van suiker aan de zuidelijke grenzen van dag tot dag toe. Op iederen zak suiker dien de smokke laars veilig in Nederland kunnen brengen, winnen zij f9, Een nieuwe regeling van het landbouw onderwijs moet aan het departement van binnenl. zaken gereed liggen. Zij omvat, zegt men, o. m. de instelling van een landbouw-hoogeschool. De mattenfabricage te Moordrecht, voor rekening van de firma W\ Stevens en Zoon, te Rotterdam, schijnt uitstekend te gaan. Thans verneemt men, dat een derde gebouw zal verrijzen. Het aantal werklieden, in deze industrie werkzaam, neemt nog geregeld toe. Een gevolg hiervan is dat de werkloosheid in de gemeente veel geringer is dan in voorgaande jaren, daar vele losse werklieden thans vast werk bekomen in deze industrie. Ter voorziening in de behoefte van de circulatie heeft dit jaar te Rotterdam een aanmunting van f 100,000 aan 273-centsstuk- ken plaats gehad. Verder zal dit jaar nog een aanmunting geschieden van f50,000 aan halve-centstukken. De politie heeft te Winschoten een goed georganiseerde dievenbende gearresteerd op schoolEen viertal knapen, in 't bezit van 14 sleutels, sloot op geschikte tijden deuren open en nam mee, wat maar te krijgen was- Na een flinke waarschuwing is het veel belovend viertal weer vrij gelaten. (N. Gr. Ct.) De politie te Arnhem heeft een paar jongens, de gebroeders O., aangehouden, die van den Haag zijn geloopen over Gouda Utrecht naar Arnhem. Den nacht hadden zij in 't land doorgebracht Zij gaven te kennen naar Zwolle te hebben willen mar- cheeren om hunne grootmoeder te bezoeken. De Arnhemsche politie heeft de knapen weder naar hunne ou Iers te 's-Gravenhage gebracht. Het Christelijk comité van steun voor de gezinnen van werkioozen te Amsterdam maakt bekend, dat van de oprichting be gin Mei van dit jaar tot den 25sten Octo ber werd ontvangen een totaal bedrag van f 12,133, benevens een aantal giften in den vorm van kleedingstukken enz. Al deze giften zijn, op een zeer klein kassaldo na, uitgekeerd aan de behoeftige gezinnen en dientengevolge heeft het comité zich dezer dagen verplicht gezien, aan de gezinnen welke nu nog steun ontvingen bijna 300 - de mededeelingen te doen, dat de ondersteuning voorloopig heeft opgehouden Donderdagmiddag werden te Leerdam 102 paarden geladen aan het station, die aangekocht waren op de paardenmarkt te Asperen. De pairden vertrokken met den trein van zes uur richting Gelderrnalsen. Even na het vertrek, nabij den Dieldijk, ging de deur van een der wagens open en sprongen 11 paarden er uit. Een werd overreden door den sneltrein die uit de richting Gelder rnalsen. De overige werden na eenige uren zoekens opgevangen. Als historisch wordt van een der nieuwe dorpsburgemeesters in Noord Brabant het vol gende sterke stukje verhaald Er vervoegt zich een soldaat bij den bur gemeester om zijn verlofpas te laten aftee- kenen. Op de vraag van den Edelachtbare „wat hij en hoe hij dat doen moest, wat hij er op moest zetten?-' meent de soldaat: ,Teeken maar voor voldaan." - Met een plak zegel „'t Kan nooit kwaad." En de burgemeester zette onder het „vol daan" over het plakzegeltje zijn handteeke- ning op den verlofpas, die nu als curiosum op het bureau van den garnizoenscomman dant prijkt. (U. D) Na een hevigen schrik drinke men dade lijk een glas suikerwater. Daardoor wordt de afzondering der gal bevorderd en de opge wonden zenuwen worden gekalmeerd. Ook een glas warme melk, na een scbnk gedronken, verhindert nadeelige govolgon, v. elke zich somtijds na zulk een gemoeds beweging kunnen doen gelden. „De Nederlander" zegt steeds een warme voorstander geweest te zijn van hot beginsel, dat de patroons hun arbeiders tegon ongevallen moeten kunnen verzekeren bij particuliere maatschappijen of onderlinge ver- eenigingen. Zij is dat nog. Maar, zegt het blad, er doet zich een zeer bedenkelijk ver schijnsel voor. Patroons, die er belang bij hebben om niet te veel aan premie te be talen, trachten nu hun arbeiders, als hun een niet al te zwaar ongeluk overkomt, te be letten zich aan te melden voor schadever goeding, door hen met wegzending uit hun dienst te bedreigen. Bij die ontneming zou hij geen belang hebben gehad indien de wetgever verzekering bij de Rijksverzekeringsbank voor allen ver plicht gemaakt had, omdat bij die verzeke ring het voor den wetgever vrij onverschillig is of de werkman al of niet zich voor ver goeding aanmeldtde premie is er toch voor betaald, en daarvan ziet de werkgever in geen geval iets terug Bij verzekering bij maatschappijen is dat anders. Indien nu de fabrikant, die bij particulieren verzekert, zijn arbeiders in de uitoefening van hun recht bemoeilijkt, dan ontstaat er tweeërlei recht voor den werkman. Diens recht op vergoe ding verschilt dan naarmate de werkgever al of niet aangesloten is bij de Rijksverze keringsbank. Dit nu is onduldbaar. Indien er geen middel kan gevonden wor den om dit in het vervolg te beletten, dan moeten wij tot ons leedwezen erkennen, dat de thans bestaande wettelijke regeling niet deugt. De Engelsche pers noemt den loop van zaken in Japan en Mantsjoerije weer zeer onrustbarend en verspreidt alle mogelijke sensatieberichten over den onvermijdelijken oorlog. Voor hoever deze berichten uit de beruchte Engelsche leugenfabrieken komen, is moeilijk te zeggen dat er echter wat op til is, daarop wijst alles. Steeds worden de oorlogsbereidselen aan beide zijden onvermoeid voortgezet en het staken of geheimhouden kan wel eens de stilte blijken te zijn, die den storm voorafgaat. De Japansche overheid doet echter al de mogelijko pogingen om de oorlogsgeruchten tegen te spreken. De „Novy Krai" laat zich eenigszins anders uit en kraakt een andere noot over de zoo genaamde vredelievendheid der Japansche en Russische Regeeringen. Het blad zegt, dat de Japansche Minister van Oorlog in den Ministerraad had voorge steld „Rusland den oorlog te verklaren, in dien het zjjn troepen niet uit Mandsjoerije wilde terugtrekken". De Ministerraad besloot echter Rusland geen ultimatum te overhandigen, maar den Japanschen gezant te Peking op te dragen bij de Chineesche Regeering te protesteeren tegen elk voorstel van Rusland om de ont ruiming van Mandsjoerije uit te stellen. Een nieuw complot tegen koning Peter van Servië gericht aldus de Daily Expres" is ontdekt. De Koning en de hooge staats ambtenaren waren door anonieme brieven gewaarschuwd Koionel Yonkovits, oud militair attaché, is gevangen gezet, tegelijk met zijn collega Lankietvitsj, die een samen zweerder van beroep schijnt te zijn. Hij was althans ook een der hoofdmannen in het complot Nisj. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de uit voerders van den uitersten wil van wijlen Cecil Rhodes thans een deel van het successie recht van zijn nalatenschap hebben betaald en wel een bedrag van 70,090 pd st. Eerlang zal een tweede afbetaling plaats vinden, waarvan het bedrag niet genoemd wordt. De belasting bedraagt 6 pCt., de nalaten schap dus stellig eenige millioonen ponden sterling. Een kolendelver heeft te Laurahütte in Silezië gepoogd een geheel bruiloltsgezelschap met dynamiet op te blazen. Een stalknecht hield bruiloft met een meisje, waarmede de kolendelver had willen trouwen. Terwijl de bruiloft in vollen gang was, legde de wraak zuchtige twee dyQamietpatronen voor het huis en deed ze ontploffen. Door een buiten gewoon gelukkig toeval werden slechts de ruiten en een stuk van den muur vernield en bleven de bruiloftsgasten ongedeerd. De dador is gevat. Het Engolscho oorlogschip „Duncan", den 24nn October met den hoer Marconi aan boord van Portsmouth naar Gibraltar vor- trokken en daar aangekomen, is gedurende de geheele reis door middel van draadlooze telegraphie in gemeenschap mot Engeland gebleven. Dagelijks werden nieuwstijdingen enz. van het station der Marconi maatschappij te Poldhu aan boord ontvangen. Een nieuwe ramp op Martinique Een verschijnsel, dat tot heden eenig is in de geschiedenis van de telegraphie, heeft zich in Frankrijk voorgedaan. Zaterdag was de tele- graphische verbinding van Frankrijk met Europa en Amerika een tijdlang bijna geheel verbroken. De Directeur van den Electrischen Dienst schrijft dit verschijnsel toe aan atmos ferische toestand en zekere trillingen van den aardkorst. Wellicht, zeide hij, heeft er weder een groote vulcanische uitbarsting plaats gehad op of nabij Martinique. Ook de onderzeesche kabels zijn onder den invloed van het nog niet verklaard verschijnsel geweest. riet is dezer dagen te Moskou grappig toegegaan bij een verkoop van wilde dieren. De maatschappij, die daar een dierentuin exploiteerde, was in financieeie moeilijkhe den geraakt, een der crediteuren werd onge duldig, en er volgde een executorale verkoop van de wilde dieren. Eigenlijke gegadigden waren er niet. Zoo brachten de dieren maar weinig op, b.v. een olifant, ongeveer f 24,000 waard, werd voor f 600 verkocht, een Afrikaansche leeuw voor f 140. Nog eenige andere dieren gingen voor- belachelijk lagen prijs weg, tot het gevorderde bedrag bijeen was. Maar toen kwam de directie verklaren, dar de verkoop ongeldig was en dat het geld aan de koopers zou worden terugbetaald. De koopers namen daar evenwel geen ge noegen mede, zij gingen opspelen, onder de leiding van den kooper van den Afrikaanschen leeuw. Het scheen te zullen uitloopen op een vechtpartij Maar toen kreeg de vendumeester een lu mineus idee. „Mijne heeren", zeide hij tot de koopers, „jullie hebt groot gelijk, dat jullie weigeren het geld terug te nemen. Wat gij gekocht hebt, behoort jullie eerlijk toe. Laat ons de zaak dadelijk afdoen. Mag ik den kooper van den Afrikaanschen leeuw verzoeken naar voren te komen Het beest is het uwe, mijnheer. Ik wil even opmerken, dat het in drie dagen geen eten heeft gehad want de maatschappij had geen geld om voedsel te koopen Doe nu de kooi maar open en laat mijnheer binnen om zich in het bezit van zijn leeuw te stelien. Toen waren de koopers toch uit het veld geslagenzij lachten en namen hun koop penningen maar weer terug. Men verwacht, dat nu de stad Moskou den dierentuin zal overnemen. (buiten verantwoording van de Redactie.) Het uitspoelen van Chilisalpeter. Daarvoor zijn sommigen, zoo het schijnt, vrceselijk bang. Zij strooien liet daarom steeds bij kleine beetjes tegelijk. En als het spoedig na het zaaien daarvan eens een dag regent, dan meencn ze al, dat nu alles verloren is. Een beetje regen, nu ja, dat is goed voor het oplossen, zie je, maar zoo'n (lab, de boel gaat grif naar den kelder. Om hen, die zoo meencn, wat gerust te stelien, het volgende uit mijne ervaring. In den loop van April strooide ik, tegelijk met het zaaien der haver, per fl.A. 200 K.G. chilisalpeter en half Mei zaaide ik op datzelfde perceel nog 200 K.G. Het was ontgonnen heidegrond, die voor het eerst een oogst zou leveren. Om de behoefte van zulken grond aan ccnc bemesting met chilisalpeter te onderzoeken, strooide ik op een perceeltje van 2 are in het geheel geen, op een ander per are 1 k.g., een derde 2 k.g. enz. lot 5 k.g, toe. Laten wij hier terloops oven zeg gen, dat liet veldje met 5 k.g. de beste resultaten gaf en dat die laatste k.g. nog ruim betaald werd. Wij wilden het nu echter hebben over dat «uitspoelen». Als wc nu in de laatste jaren een natten zomer gehad hebben, dan is het zeker deze geweest. Als. het chilisalpeter zoo gemakkelijk uitspoelt, gelijk som migen blijkbaar vreezen, dan moet cr nu toch bepaald niets meer van in den bovongrond zitten. Vooraf wijf het water op dien grond zeer goed wil zakken. En toch zag ik voor een paar dagen duidelijk het bewijs, dat nu bet chilisalpeter, dat in April en Mei gestrooid is, al thans nog gedeeltelijk in don bovengrond aanwezig is. Ja, wij zouden haast durven beweren dat, als er dan al iels in den ondergrond zit, dit zeer weinig moet zijn. In de eerste plaats toch is van die 400 k.g. chilisal peter het slikstofvoedscl gekomen voor een goed gewas, haver. De grond zelve kon zeer weinig leveren^ zoo als bleek on hel veldje, dat in het gchcol geen chili salpeter had ontvangen. Daar was het. gowns allertreu rigst. En nu verder. Doordat de haver wat te lang op wortel bleef staan en het toen juist stormweer was, bleef er vrij wat ha ver op het land. Spoedig nadat de oogst van het veld was, liet ik den stoppel volgen. En nu stnat hel veld mooi groen. Do haver is een handbreed lang en slaat weelderig. Alleen op de veldjes, waarop dit voorjaar geen of weinig cliilicnlpctcr is gekomen, staat zo slecht Niet, dat daar minder stnat, dit is natuurlijk een ge volg van den slechten stand dor haver, maar wat er staat heeft een kommerlijk aanzien. Er zit geen groc in. Een groot verschil met het andere. De scheiding

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2