N°. 1694 Donderdag 12 November 1903. 17de Jaargang. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 aar op den dag der uitgave LANGE VELD DE R00IJ, Parkstraat Burg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers Voorbereidend Militair-onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat door dén Heer C. A. Eogelbregt, Kapi tein der Infanterie te Deventer, boekjes ver krijgbaar zijn gesteld, waarin alle bepalingen zijn opgenomen, ten dienste van de toekom stige militieplichtigen, deelnemers aan het voorbereidend militair-onderricht. De prijs der boekjes bedraagt 10 cent. Zij, die daar van een exemplaar wenschen te ontvangen, worden verzocht zich daartoe aantemelden ter gemeente-secretarie, op werkdagen tusschen 9 uur voorm. en 2 uur nam. Texel, 10 November 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. Voorbereidend Militair-onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het voorbereidend militair onderricht zal aanvangen te den B u r g, Maandag, 16 November a.s. ten 7 uur n.m. in de „Ver gulde Kikkert" en te Oosteeend, Dins dag 17 November as. ten 7 uur n.m. bij de Wed. Koppen. Texel, den 10 November 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. Onderzoek naar het voorkomen van adenoïde vegetatie in de neusholte bij schoolkinderen. Door Z.Ex. don Min, v. Binnenl. Zaken is eone circulaire verzonden aan de Hoofden van openbare en bijzondere scholen, zoo mede aan de onderwijzers en onderwijzeres sen bij het openbaar en lager onderwijs in Nederland, waarin het wenschelijk wordt geacht een onderzoek in te stellen naar den omvaDg en de oorzaken van het voorkomen van de adenoïde vegetatie in de neusholte bij schoolkinderen. Aangevoerd wordt daarin dat die onge steldheid een zeer nadeeligen invloed heeft op de verstandelijke ontwikkeling der kin deren en deze voor het ontvangen van onderwijs in meerdere of mindere mate on geschikt maakt. Geleid door deze overweging wordt de medewerking ingeroepen van allen die aan het onderwijs verbonden zijn om te komen tot een voorloopig overzicht van het aantal kinderen, dat vermoedelijk aan deze aan doening lijdt. Tot het aan de orde stellen van bedoeld vraagstuk op de onderwijzers-vergaderingen worden de arrondissements-schoolopzieners uitgenoodigd, waarbij zal worden verzocht de voorlichting der ambtenaren van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Op de eerstvolgende vergadering van onderwijzers alhier, zal dit onderwerp dus ook zeker ter sprake komen Aan bedoelde circulaire is toegevoegd een geschriftje, waarin de verschijnselen die bij 'adenoïde vegetatie in de neusholte voor komen, beknopt zijn uiteengezet. Wij halen daaruit het volgende aan „Wat zijn adenoïde gezwellen? Zij zijn in hoofdzaak woekeringen van eene klier, die in den normalen toestand in de neus holte aanwezig is en den naam draagt van de tonsilla pharygea van Luschka, ook wel, de derde amandel, omdat zij van denzelfden aard is als de twee amandelen, die men in de keel zien kan, en die ook somtijds door woekering van het weefsel last kunnen ver oorzaken. Wanneer nu deze woekeringen zekere afmetingen verkregen hebben, ver oorzaken zij stoornissen van vierderlei aard lo. Stoornissen in de ademhaling. Zij belemmeren de normale ademhaling door den neus, en maken dat de mond openge houden wordt. 2o. Stoornissen in de spraak. De spraak krijgt een neusklankin de tweede plaats ontstaat een neiging tot stotteren. 3o. Stoornissen van liet gehoororgaan. Er ontstaat zwelling en allerlei stoornissen in de trommelholte, die aanleiding geven tot het ontstaan van oorpijn, suizen, hardhoorend- heid enz. 4o. Stoornissen in de horsen-function. Deze openbaren zich door hoofdpijn, sufheid, be lemmering in het denken, in het vestigen van de aandacht op een bepaald onderwerp en in het geheugen. Verder behelst het geschriftje belangrijke mededeelingen betreffende deze ongesteldheid en geeft ten slotte de volgende punten aan om op te letten ter beoordeeling of er grond bestaat voor het vermoeden dat een kind adenoïde gezwellen heeft. lo. eigenaardige gelaatsuitdrukking 2o. neusspraak 3o hardhoorendheid 4o. veelvuldig lijden aan hoofdpijn 5o. neiging tot stotteren 6o. achterlijkheid in het leerentraag heid van begripslecht onthouden van het geleerde. Een vragenlijst aan het geschriftje toege voegd, voor den onderwijzer, heeft ten doel om te komen tot het reeds gemeld voor loopig overzicht van het aantal kinderen, dat vermoedelijk aan deze aandoening lijdt. Wij meenden het niet ongeschikt van deze aangelegenheid eenige melding te maken, en zeggen hem dank, die ods daartoe in de gelegenheid stelde. TEXEL, 11 November. Velen waren Zondag-avond opgegaan naar het hotel „De Zwaan" tot bijwoning der 1ste uitvoering in dit seizoen van de rederijkerskamer „Eendracht maakt macht." Vooral het jongere geslacht was sterk ver tegenwoordigd. Volgens gewoonte werd voor tot de opvoering der tooneelstukken over te gaan, door den voorzitter der kamer de ver gadering geopend en allen welkom geheeten. Door spreker werd thans in zijn openings rede herinnerd aan het verlies, dat de kamer had geleden door vertrek van enkele wer kende leden, doch naar spr. hoopte zou dit blijken niet onoverkomelijk te zjjn, en zou men ook nu in staat zijn de talrijke hoorders en hoorderessen een genotvollen avond te verschaffen. Afgaande op het applaus na afloop van elk bedrijf en de stilte gedurende het spel, meenen we te mogen vermoeden, dat de acteurs daarin wel zijn geslaagd. Opgevoerd werden een tooneelspel en een tweetal blijspelenvooral laatstgenoemden werden niet onverdienstelijk uitgevoerd. Voor het tooneelstuk waren de krachten der kamer wel wat zwak, waardoor verschillende tref fende scènes niet tot hun recht kwamen. Naar wij vertrouwen zullen de werkende leden zulks ook wel hebben opgemerkt en zal het kiezen der stukken, (zeker geen lichte taak) zoo mogelijk met nog meerder ernst worden opgevat. Een recht aangename afwisseling werd gegeven door den heer W. Rijk, die gedu rende de pauze tusschen het Ie en 2e stuk op verdienstelijke wijze voordroeg de komische voordracht voor een heer, getiteld„Zonder Huisplaag" en den heer P. Zijm, die ep niet minder goede wijze in de pauze tusschen het 2e en 3e stukje, voordroeg de komische voordracht „Bokkie, bokkie bé." Beide voor drachten viel een luid applaus ten deel. Nadat het eerste deel van het programma, de tooneeluitvoering was afgeloopen, en de vergadering door den voorzitter was gesloten, volgde het 2e deel van het programma, het bal, waaraan door velen werd deel genomen. Aan de laatste of scheimarkt voor dit jaar, Dinsdag gehouden, waren aangevoerd: 2 paarden, 20 koeien, 2 nucht. kalveren, 26 lammeren en 1 korf kippen. De prijs was voor paarden f75 k f150; koeien f125 a f175; nucht. kalveren f 14 a f 16 kippen f0,80 a f 1,00. De handel was onbeduidend. Oosterend, 10 Nov. Dat de jagers wilde ganzen schieten voor anderen, gebeurt niet zoo heel dikwijls. Toch is dit in deze om streken nogal eens het geval in den laatsten tijd. Men gaat n.l des avonds op jacht, om deze schuwe dieren bij het zwakke maan licht te naderen. In de vlucht wordt ge schoten en meermalen dwarrelt het getroffen dier weg, valt ten slotte neder en sterft. De jager kan het niet vinden en den volgen den morgen is het goede buit voor den eenen of anderen voorbijganger. Jl. Zaterdag en ook gisteren werden zoo verschillende ganzen gevonden. Wel was het keurig weder in de afge loopen week, zoodat de Noordzeevisschers alle nachten in zee konden zijn, doch door windstilte was de vangst ook nu niet ruim en de prijzen waren niet hooog. Men be- somde dan ook slechts gemiddeld f25 per schuit. Met de oefeningen in den wapenhandel zal in de volgende week weder een begin gemaakt worden. De Cocksdorp, 9 Nov. In eene gisteren gehouden vergadering van het kerkbestuur en den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente TEXELSCHE COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cto. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. B E K E IV D M A K 11\ G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Gelet op de artt. 9, 39, 49 en 50 der Woningwet cn op hun besluit dd. 1G Maart 1903, No. XIII, Maken bekend: lo. dat verhuurders van in deze gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrokken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn, binnen één maand nadat de woning door den huurder is betrokken, bij bet bestuur dezer gemeente aangifte te doen van a. hunnen naam, nunne voornamen cn woonplaatsen b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat cn nummer, van het gebouw, waarin zich de wo ning bevindt; c. het aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermolding van naam cn beroep. 2o. dat de eerste aangiften (d. i. van de thans iceds verhuurde woningen) geschieden moeten vóér den 1 Januari 1904. 3o. dat verhuurders bovenvermeld, voorts verplicht zijn, nieuwe aangifte te doen Jbinnen eene maand nadat de woning door een nieuwen [huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt 4o. dat onder verhuurders worden verstaan de per sonen, die hetzij voor zich zeiven, hetzij in cenige hoe danigheid eene woning schriftelijk of mondeling ver huren 5o. dat-bet bovenstaande niet van toepassing is op ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, keeton, ten ten en andere soortgelijke inrichtingen, tenzij de be woning, zij bet door verschillende bewoners, langer dan vijf jaren aanhoudt, nog op woonwagens of woon schepen Go. dat de formulieren van aangifte eiken werkdag tusschen 9 uur des voormiddags en 2 uur des namid dags tor gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn en dat geen andere formulieren mogen worden gebezigd. 7o. dat bij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan eene der verplichtingen, hierboven genoemd, gestraft wordt met eene geldboete van ton hoogste f25. Texel, den 30 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1