Marktberichten, te Eierland werden tot notabelen verkozen de H.H. C. Troost, C. Stoepker, D. Buijs en A. Bakker (de eerste diie aftr.), en tot leden van het kiescollege de H. H. T. Dogger, M. Reuvers, K. v. d. Kloot, W. Griek en A. Bakker, (de eerste vier aftr.) Oudeschild, 11 Nov. Nagenoeg alle fuiken, die in zee langs de kust waren uitgezet voor de palingvisscherij, zijn nu weer geborgen. Over het geheel heert deze visscherij dit jaar niets dan een groote teleurstelling ge baard. Sommige palingvisschers hebben de gemaakte kosten niet eens verdiend. Naar wij vernemen wordt Donderdagavond in de Koningin Wilhelmina Bewaarschool alhier, aan donateurs de gelegenheid gegeven om het verslag van den Penningmeester aan te hooren over het afgeloopen boekjaar. Onze vroegere plaatsgenoot, de rijksveld wachter A. Kwantes, te Hillegom, die daar onlangs op een onstuimigen donkeren nacht twee dieven van bloembollen arresteerde, heeft van de vereenigde bollenkweekers aldaar als blijk van erkentelijkheid, eene gratificatie van f 20 ontvangen. In de hoerastemming. Als historisch meldt men uit Zwolle Woensdag was het voor de Christelijke jongelings-vereeniging te Zwolle dubbel feest, 't was dankdag en tevens vierde de vereeniging haar gouden jubileum. Mr. Sybrandy werd als feestredenaar onder luid gejubel en voort durende hoera's de zaal binnengevoerd. Daar na volgde voorlezing van een telegram van dr. Kuyper, dat Zijne Excellentie een glas ledigde op het welzijn der vereeniging. Daverend hoera Toen volgde voorlezing van een telegram van den Commissaris der Koningin in deze provincie, die ook uitgenoodigd was, en waarin hij meldde dat hij verhinderd was te komen wegens rouw in zijne familie. En weer volgde een daverend hoera-a-a". Dit ging den voorzitter te ver en een bestraffende speech was het gevolg van deze ontboezeming. De Vereeniging van Weesvaders zal in het jaar 1904 haar 25-jarig bestaan herdenken. In die 25 jaren zijn door haar, dank zij de hulpvaardigheid die zij van gegoede landge- nooten mocht ondervinden twee gestichten, te Maarssen en te Dieren, in het leven ge roepen, waar menig onverzorgde wees een gastvrij dak bezorgd is en menig ongelukkige gevormd is tot een nuttig en degelijk staats burger. Vele aanvragen moeten echter wegens beperkte ruimte worden afgewezen en daarom meent de vereeniging baar 25-jarig bestaan niet beter te kunnen vieren, dan door een blijvend aandenken in het leven te roepen, namenlijk een derde stichting. Ergerlijk. Uit Velsen wordt gemeld Het was lotingsdag en dus waren alle café's te Velsen, Velseroord, Wijkeroog en IJmniden tot 4 uur gesloten. Maar voorkomen heeft dit niet dat de lote- lingen uit LJmuiden danig beschonken waren en op ergerlijke wijze den beest hebben gespeeld. Zij waren naar Haarlem gegaan en kwamen 3'/» uur in de kom der gemeente terug, waar zij een Velsenaar. den jongen van Heist, danig mishandelden. Zijn moeder schoot te hulp, doch kreeg ook slaag, en toen vloog het personeel uit de smidse van Melchert te hulp. Nu begon het eerst goed. Bij het punt waar de strijd plaats had, is een huis in aanbouw, en terwijl de smeden er op los sloegen met hamers, bouten enz., gooiden de IJmuiders met heele steenen, zoodat menigeen, ernstige bloedende wonden bekwam. De veldwachter De Ruiter schoot toe en hem werd het goed totaal van het lijf ge scheurd, Gijs, de oude bode, die ook veld wachter is, werd in de hand gebeten de burgemeester kwam eveneens in het gedrang, totdat eindelijk andere toegeloopen burgers het geluk hadden twee der grootste woeste lingen uit IJmuiden in het hok te brengen. De andere dropen toen af. In Den Haag zijn dezer dagen gemeen schappelijke vergaderingen gehouden van de inspectie van de gevangenissen, rijksop voedingsgestichten en rijkswerkinrichtingen met de directeuren dier instellingen uit ver schillende deelen des lands, ter regeling van den arbeid der gevangenen en verpleegden. Als nu 't resultaat maar is dat de parti culiere industrie geen concurrentie wordt aangedaan. Het bestuur der „Vrije Vrouwenver- eeniging" zond aan de Tweede Kamer een adres, inhoudende het verzoek, in het nieuwe ontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt, in art. 23 dier wet te laten vallen den eisch, dat getuigen by notarieels akten moeten zijn „van het manlijk geslacht." Benadering van slachtvee 1 Verscheidene leden der Tweede Kamer wilden zion gebroken met het thans gehul digde stelsel, dat slachtvee, waarvan de waarde te laag wordt aangegeven, door Rijks ambtenaren kan worden benaderd. Andere leden, de hieraan klevende be zwaren erkennende, achtten het moeielijk een beter stelsel te vinden. Hiertegen achtte men het althans de voor keur te verdienen, den accijns op het geslacht te doen bepalen, niet naar de marktwaarde, maar naar het gewicht. In de provincie Groningen worden tal van roggevelden zóó door slakken bezocht, dat ze worden kaal gevreten en het land omgebouwd moet worden. Uit de voedermeelenquête, gehouden in den winter 1902- 1903 in de provinciën Groningen en Drente door het Rijkslandbouw proefstation te Groningen, op verzoek van den Directeur-Generaal van Landbouw ter verschaffing van meerder materieel aan de commissie „meelvervalsching" uit net Neder- landsch Landbouwcomité blijkt naar de directeur van dit Rijkslandbouw-proefstation in het Nederlandsch Landbouwweekblad mede deelt dat een deel van het voedermeel dat in ons land verhandeld wordt, van slechte qualiteit is. Lichtende aardappels. Een dezer dagen, zoo meldt de „Leeuw. Ct", vervoegde zich te Huizem 's avonds bij de gemeente politie eene vrouw, die bij zich had een pan met gekookte aardappelen. In 't donker geleek het alsof deze met phosphorus waren bestrooid, waardoor de vrouw aan vergiftiging begon te denken. Op last van den burgemeester zijn de aardappels onderzocht, doch er bleek geen phosphorus in de pan aanwezig het lichten der aardappels ontstond, door een kolossaal aantal levende, lichtende bacteriën. Deze bacteriën kunnen groeien op voedingsgelatine met 27o zout, met verhoogde lichtkracht bij 20' C.bij 52° houdt het lichten op en komt bij lagere temperatuur weer terug. Yan de Veluwe wordt geschreven November of slachtmaand is in 't land. Niet weinig veehouders hebben de varkens vet helaas, ze zijn bijna niet te ver- koopende handel in varkens staat nage noeg geheel stil. Wel hebben sommigen ze verkocht, doch de opkoopers zeggen maar ronduit, dat zij ze voorloopig niet ontvangen kunnen. Voor puike, vette varkens is, bij levend gewicht, niet meer dan 15'/» it 17 cent per Vj K.G. te bedingen dit is 5 k 7 cent per Vj K.G. minder dan verleden najaar. De grootste draaibrug in Europa, de nieuwe spoorbrug te Velsen, wordt Donder dagochtend beproefd. Om halfnegen moeten de locomotieven aanwezig zijn. Dure pannekoeken 1 Een brave en oppassende werkman te Meeswijk (Limburg) wilde een betaling gaan doen. Hij nam vier biljetten van f 10, stak ze in een papieren zak en legde dien op tafel. Toen hij eenige oogenblikkcn later in huis trad, zag hij, dat het zakje verdwenen was. De vrouw, bezig zijnde met koek te bakken, had zonder het te weten het papier genomen en door de pan gewreven en daar na het vuile zakje met de vier biljetten in het vuur geworpen. Nieuwe financieels ramp te Delft 1 Omtrent het fallissement Gebrs. Van Hoytema, kassiers en commissionairs in ef fecten te Delft, meldt men dat de firma de aanvrage tot faillietverklaring heeft gedaan. Groot is de deelneming in deze treurige zaak, zoowel met hen, die financieel schade lijden, als met de firmanten. Een Delftsch handelaar, die in het fail lissement-Van der Mandele Co schade had geleden, nam zich voor zijn geld voortaan over twee kassiers te verdoelen. Hij deed dit en de firma's Stolk&Co. en Gebr. Van Hoytema kregen hem als klant Eerst ging de firma Stolk failliet en nu laatst genoemde, zoodat bedoelde handelaar voor de derde maal zijn geld ziet verdwijnen door onvoorzichtigheid of ongeluk van zijn kassier. Aan de.Spaarbank, waarvan een der heeren Van Hoytema commissaris was, werd Zater dagavond veel teruggehaald. Namens het bestuur werd een gedrukt biljet verspreid, waarin het den inleggers mededeelt, dat zij niet te vreezen hadden voor verlies van hun geld. Het passief moet aanzienlijk zijn en wordt geweten aan speculatie in Amerikaansche waarden. Vorscbillende industrieelen te Delft zijn in deze krach betrokken. In Dolft heerscht algemeeno verslagenheid, want het aantal slachtoffers is groot. Een landlouper, die Donderdagavond niet al te frisch was, kreeg van de politie te Honselersdyk vrij logies. Uit dankbaar heid liet hij den volgenden morgen het vol gende gedicht achter Hoe ver dit plaatsje ligt verscholen Toch vond ik het, ja met het dolen Ook vond ik hier een goede rust, Sliep vast, van alles onbewust. En daarvoor wil ik dankbaar wezen Liefde toonen nog na dezen, Als ik maar de macht bezat, Dan werd het spoedig hier een stad, Recht te handelen is mijn leus, Strevend naar de beste keus. Door de liefde, deugd en plichten, IJvrig 't goede hier te stichten En ook ieders last verlichten. Sprekende cijfers. Bij den raad der gemeente Venlo is een voorstel van B. en W. dier plaats ingekomen om vanwege die gemeente met voorschot van het Rijk.veertig arbeiderswoningen te bouwen, waarvoor een som van f 32.000 noodig zal zijn. Eéne tuchtschool, ingericht voor 50 jongens of meisjes, moet, volgens den minister van Justitie, f 190.000 kosten. Veertig gezinnen kunnen dus voor een zesde deel van den prijs, die voor vijftig een lingen noodig wordt geacht, worden onder dak gebracht. Te Zoutkamp vertoeft tegenwoordig weder de Engelschman Sir John Gould, een drietal jaren geleden alom in den lande be kend geworden door zijn revolverkanon, waar mede hij jacht maakte op de zeevogels der Wadden, maar welk moordtuig sedert is verboden. Thans heeft de jager een groot ganzenroer als jachtgeweer en een kano- vormige boot, waarmee hij en zijn assistent de vogels naderen. Alleen rotganzen en smienten zijn van zijn gading en niet zonder succes wordt deze jachtsport uitgeoefend. Slechts eenmaal is hij platzak thuisgekomen, doch ook met 26 smienten op één dag. De Zoutkampers zien den Engelschman gaarne in hun midden, mede omdat hij de tastbare bewijzen van belangstelling toont in verschillende ver- eenigingen daar ter plaatse. Niet vleiend. Freule A. de Savornin Lohman schrijft in haar blad, „De Hollandsche Lelie", de volgende vriendelijkheid: Al de dames mallooten, die gedraafd zijn. naar de beëediging van mej. mr. Kok, te Rotterdam, en van mej. mr. Van Dorp, te 's-Gravenhage, schijnen niet te begrijpen, hoe gek zijzelven zich daarmee aanstellen, hoe zij daarmede haar eigen verstandelijke min derheid bewijzen bewijzen met dat onnoozele blij-doen, omdat een enkel hunner geworden is, wat de grootste botterik yan een man ook nog wel worden kanMr. in de Rechten Wat één stem vermag Te Gouda had de verkiezing plaats van 5 leden-patroons voor een kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven. De patroons-kiezers hebben 't het stembu reau waarlijk niet druk gemaakt, daar toch drie leden-patroons zijn gekozen met het kolossale getal van één stem. Daar er vijf leden-patroons moesten zijn, zal nog voor de twee ontbrekenden een nieuwe verkiezing moeten worden uitge schreven. En dat voor één stem. Bij de werklieden was iet-of-wat méér animo. Het eigenaardige bij deze verkiezing voor een Kamer van Arbeid voor de confectie bedrijven is wel, dat onder al de gekozenen geeno enkele kleermaker is 1 Purmcrend, 10 Nov. Aangevoerd 131 vette Kalveren GO ft 80 ct. per KG.123 nucht Kalveren f 12 f 24; 437 vette Varkens 38 ft 41 ct. per KG. G2 magere Varkens f 11 ft 14 406 Biggen; 1 3 k f 7; 25G8 Schapen 118 a f 28,0 Lammeren 1 a 1 885 Runderen en 4 Stieren. Kip-Eieren f 7 ft 1 8,00 per 100. st. Vette Koeien. 342 1. prijs h. stug. Melkkoeien, 1., h. stug. Gelde Koeien, geen aanvoer. Votte Kalveren, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, h. h. matig. Votte Schapen, 1., h. stug. Vette Varkens, prijsh., h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. g. matig. Amsterdam, 9 Nov. Aangevoerd 171 Run deren, le kwal. G6 k 68 ct.. 2do kwal. 62 ct 3de kwal. 50 ct. por KG. 50 Melk- en Kali- kooien f 140 ft f 250; 22 Graskalvoren f 25 a f 45 nuchtere Kalveren f 10,— ft 1 16 Schapen f ft 1 -o Lammeren 1 a' 495 vette Varkens 34 a ct. 35 por K.G.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2