K°. 1696 Donderdag 19 November 1903. Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Zaterdag den 21 Nov. 19ü3 voormiddags ll'/j uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp. Texel, den 16 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. 'TEXEL, 18 November. Wij willen er aan herinneren dat Donder dag 19 dezer de tweede wintervergadering zal plaats hebben van het Nutsdepartement Texel. Als spreker zal dien avond optreden de heer Schuwer, van Santpoort. 'tlLin zeker goed zijn er tevens aan te herinneren dat leden en begunstigers het recht heDbon introdutie uit te reiken aan personen, voor wien het lidmaatschap ünauciüel te bezwarend is en die dergelijke leesavonden toch gaarne willen bijwonen. Waal. Het onderzoek van een monster Lijnkoek der onlangs gehouden levering voor de „Onderlinge Vereeniging" te Waal, luidt als volgt Eiwit 32%, Vet 11,3, Vocht 13,6, Zuiver heid voldoende. Alzoo 1 7o eiwit minder maar 0,3 vet meer als er gecontracteerd is, terwijl hot vochtgehalte 0,4 7o beneodn het maximum bedraagt. Volgens de bepaling van 't Rijks-landbouw proefstation is er aan de garantie voldaan. Oosteeend, 17 Nov. De heer P. A. Vis van Beemster, zal hier op Zaterdag, 28 Nov. eene lezing houden over „Staatspensioen voor iedereen" en den volgenden morgen eene rede uitspreken voor de Afa. van den Ned. Protestantenbond. De Noordzeevisschers hebben ook de vorige week maar weinig kunnen verdienen. De vangst was klein en de vischprijzen waren zeer laag. Er kon dan ook slechts gemid deld f10 per schuit besomd worden. De mosselenkorders hebben over de laatste twee weken een tamelijk bevredigend loon gewonnen, doch ook de oestervisscherij bracht weinig voordeel aan. De Cocksdorp, 16 Nov. Tot predikant bij de Ned Herv. gemeente te Eierland is be roepen de Heer G. F. Knotnerus, candidaat te 's-Gravenhage. Het restant van de lading der „Eva" is nu te Oost-Vlieland aangebracht en zal in den loop dezer week naar Amsterdam wor den vervoerd. De paarden en wagens uit Eierland, welke bij het vervoeren van het hout dienst heb ben gedaan, zijn gisteren weder over het Eierlandsche gat gezet. Hoogst waarschijnlijk zal het werk dus binnen den tijd (30 werkdagen) afgeloopen zijn. Vlieland. Bij publieke veiling bracht het wrak der „Eva" f170 op; tuigage, inven taris enz. f730. In de maand October werd in de Rijks postspaarbank alhier ingelegd f 1234,80, uit betaald f386,28, laatste nummerboekje 185. Konijnen 1 Dat in de Bommelerwaard veel aan ko nijnenfokkerij wordt gedaan, moge blijken uit het feit, dat alleen door P. J. Van Drill te Bruchem, bij Zaltbommel, wekelijks voor ongeveer 200 gulden aan konijnen wordt omgezet. Twee personen hebben geregeld werk met slachten. Da meeste beestjes wor den verzonden naar België. Men schrijft uit Bolsward aan de „Leeuw. Ct." Een kleine kleuter van ruim 5 jaar vond, terwijl hij in de onmiddellijke nabijheid der ouderlijke woning bij de „Nijlanderzijl" bezig was in een ouden, afgeknotten, hollen boomstam te wroeten, een verzameling „blik jes", die er erg vuil uitzagen, maar hem toch zeer geschikt als speelgoed voorkwamen. Fluks werd de buit in de pet geledigd en toog hij er mee naar zijne moeder, die hem echter gelastte, dien vuilen rommel weg te werpen. De kleine „beuker" had daarin echter weinig lust en zou er mee naar 't „stalt" om ze te reinigen. Doch voor hij daartoe overging nam moeder toch eerst eens een kijkje, en nu kwam ze tot de ontdekking, dat het toch iets anders was dan vuile blikjes, want er stonden koppen en stempels op en bij nader onderzoek bleek, dat het echte Nederlandsche munten waren en wel guldens en kwartjes. Spoedig werd nu de „vuile rommel" gereinigd en geteld en zie het was een schat tot een bedrag van twee en dertig en eeu halven gulden. Hoe die in dien hollen boomstam gekomen was? Men ver moedt dat de munten daar verstopt waren door een arbeider, die ongeveer zes jaar ge leden overleden, daar vroeger woonde en wel meer, om naar het schijnt voor hem over wegende redenen, de 'eigenaardige gewoonte had, iets voor zijne vrouw te verbergen. De schat kwam goed te pas; 'tjongetje maakt deel uit van een arbeidsgezin, dat dertien kinderen telt en fluks zijn de „vuile blikjes" dan ook omgezet in eenigen winter voorraad van brandstof en aardappelen. De moeder is, gedachtig aan het„onder dezen pot zit nog een pot" nog al eens gaan zoeken, maar er was niets meer te vinden. Uit Barneveld wordt gemeld Bij het van de markt huiswaarts rijden, had een landbouwer de beleefdheid, een zijner buren, die, met hetgeen hij alhior gekocht had, zwaar bepakt en beladen was, een plaatsje op zijn voertuig aan te bieden. Nu wilde het geval, dat de eene landbouwer bij de Ned. Herv kerk behoort, terwijl de andere tot de Geref Gem. is overgegaan. Hierover nu ontstond twist, wat den voerman blijk baar erg verveelde. Om hieraan een eind te maken, verzocht hij zijn buurman, wat meer achter op de ;kar plaats te nemen. Nauwelijks had deze aan het verzoek voldaan, of eerst genoemde sprong eensklaps van het voertuig, waardoor dit wipte, tengevolge waarvan de buurman met al zijn gekochte winkelwaren achterover sloeg. Dat vrouwlief niet best te spreken was, toen de man met zijn verongelnkte bood schappen thuis kwam, laat zich begrijpen. Ter waarschuwing. Toen Vrijdag morgen de zoon en de beide dochters van den landbouwer P. te Veld-Driel in den Bommelerwaard niet verschenen en men een onderzoek instelde in het vertrek, waarin zij den nacht hadden doorgebracht, vond men allen bedwelmd door kolendamp, tengevolge van de aanwezigheid van smeulende kolen in die kamer. Des middags was er geen hunner tot bewustzijn teruggebracht, hoeveel moeite daartoe ook was aangewend. Een niet alledaagsch geval deed zich te Assen in de Rolderstraat voor waar een groote menschenmassa zich had samengepakt. Het gold n.l. eene uitzetting uit eene sme derij. De heer L. Braakman had zijne smederij op 1 Nov. verkocht aan een smid te Beilen, die zich inmiddels reeds hier met der woon had gevestigd, maar kon deze niet op tijd overleveren, daar de tegenwoordige huurder niet van zins was de fabriek te verlaten. Nadat de zaak voor het Kantongerecht was behandeld, kwam de bevoegde macht om den huurder tot vertrekken te dwingen. Een oogenblik later was de smederij-inventaris buitengebracht, die daarna een honderd meter verder de straat in verhuisde en voor de woning van den huurder een plaats vond, hetgeen de straat geen fraai aanzien gaf. Naar men aan de „N. R. C." meldt wordt thans in het Academisch Ziekenhuis te Leiden een patiënt verpleegd, bij wien zich brandbaar gas in den maag ontwikkelt. Hij kwam toevallig tot de ontdekking daar van, toen er bij het opsteken van een sigaar, een vlam ontstond die zijn baard schroeide. Een geval als dit is zeldzaam. De patiënt lijdt overigens aan een gewone, veel voor komende maagaandoening. Bij de behandeling van de begrooting in den gemeenteraad van Ede kwam o. m. een adres ter tafel, waarin door de onderwijze ressen uit de gemeente, die buiten de gewone schooluren handwerkonderwijs moeten geven, een billijke vergoeding voor deze werkzaam heden wordt gevraagd. Eenige leden vonden er wel wat voor te zeggen, maar, zie-je, de kosten Men praatte over en weer nog wat maar kon tot geen beslissing komen Ten slotte hakte de heer Mol den knoop door „Kiek", dus Z.E.A., ,,'k begriep eigenlijk niet waorum die menschen meer motte hebben. Als ge bij de boer komt, dan zit de knecht 's avonds ook in 't vuur te kieken, maorde deerns motte warken. Daorveur kriegen ze toch niks extra's De raad achtte dit argument blijkbaar af doende de gevraagde vergoeding werd met alg. stemmen geweigerd. COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. UEKKi\DHAKI X G. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van Texel, Gelet op de artt. 'J, 39, 49 en 50 der Woningwet cn op hun besluit dd. 16 Maart 1903, No. XIII, Maken bekend: lo. dat verhuurders van in deze gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn, binnen één maand nadat de woning door den huurder is betrokken, bij bet bestuur dezer gemeente aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaatsen b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer, van bet gebouw, waarin zich de wo ning bevindt; c. bet aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. 2o. dat de eerste aangiften (d. i. van de thans reeds verhuurde woningen) geschieden moeten vdór den 1 Januari 1904. 3o. dat verhuurders bovenvermeld, voorts verplicht i zijn, nieuwe aangifte te doen binnen eene maand nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning beeft gestaakt 4o. dat onder verhuurders worden verstaan de per sonen, die betzij voor zieb zeiven, betzij in eenige hoe danigheid eene woning schriftelijk of mondeling ver huren 5o. dat bet bovenstaande niet van toepassing isop ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, keetcn, ten ten en andere soortgelijke inrichtingen, tenzij de be woning, zij bet door verschillende bewoners, langer dan vijf jaren aauhoudt, nog op woonwagens of woon schepen Godat de formulieren van aangifte eiken werkdag tussc.bcn 9 uur des voormiddags en 2 uur des namid dags ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn enLlnt geen andere formulieren mogen worden gebezigd. 7o. uat bij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan eene dor verplichtingen, hierboven genoemd, gestraft woidt mot eene geldboete van ten hoogste f25. Texel, i ien 30 October 1903. Bur gemeester en Wethouders voornoemd, De Scoretaris, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. U. W. UE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1