TWEEDE BLAD K°. i<>97 Zondag 22 November 1903. 17 Nieuws- en Advertentieblad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Buitenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave TEXEL, 21 November. Een dubbeltje bespaard, is een dubbeltje gewonnen. Is dit spreekwoord in vele op zichten waar, niet het minst zeker is het van toepassing op het betalen van belastin gen, of beter gezegd op het betalen van vervolgingskosten daarop. Zoo ook kan men thans weder een of meer dubbeltjes besparen, indien men let op de vervaldagen van bedrijfsbelasting, grondbe lasting en van het personeel. Ter toelichting hierop diene, dat de aan slagen voor grondbelasting en voor het per soneel vóór December geheel moeten zijn aangezuiverd, en van de bedrijfsbelasting op dien datum minstens de helft moet zijn af betaald. Belanghebbenden mogen hiervan nota ne men, ten einde van eene onwelkome ver rassing met het St. Nicolaasfeest bevrijd te blijven. Ia de Schootsheide (Noord-Brabant) zijn sinds drie dagen twee meisjes spoorloos ver dwenen het 13-jarig dochtertje van M. Rom- mels en het 11-jarig dochtertje van do weduwe Koch. Men vreest dat de kinderen door zwervers opgelicht zijn, Frambrozen Te Haarlemmermeer zijn nu nog van eon frambozenhaag meer dan honderd mooie rijpe vruchten geplukt en de struiken vormen nog steeds dagelijks nieuwe vruchten. Ook te Heemstede op een buiten plukt men nog prachtige Irambrozen. Daar doet men dat al sinds jaren omstreeks dezen tijd, als niet een vroege zware vorst komt. Een heel groote zeldzaamheid is het dus allerminst, als men nu nog frambozen aan zijn struiken heeft In weerwil van het vele vocht in de weiden ziet men in Zeeland vooral op Wal cheren, toch nog een aantal koeien buiten loopen. Want er zit nog prachtig gras in die weiden en de veehouders vinden het wel wat heel erg, dit alles te laten verloren gaan en hun wintervoorraad nu reeds te moeten aanspreken. Men verzoekt het volgende mede te deelen Naar aanleidiog van het zeer groot aantal aanvragen om vergunning tot het mogen voeren van Haror Majesteits wapen in den laatsten tijd ingekomen, waarvan schrift of stijl verraadt, dat die allo door eenzelfden persoon zijn gesteld, die er blijkbaar zijn werk van maakt om ondernemers van zaken en neringdoenden over te halen tot het inzenden van zulke aanvragen, ten einde geldelijke belooning voor het gereedmaken daarvan te genieten, worden belanghebbenden gewaar schuwd, dat die vergunningen slechts in zeer beperkte mate worden verleend, en dat bij de beslissing daaromtrent de omstandigheid, dat van de hulp van dien persoon gebruik is gemaakt, een zoor ongunstigen invloed zal uitoefenen. Het nieuwe postkantoor mot directeurs woning te Kampen dat meer dan een ton gekost heeft, is sedert maanden geheel ge reed, zelfs hangen de jalouziön al voor de ramen. Toch blijft men zich behelpen met oen gebouwtje waarin één kantoorlokaal en een kleine vestibule. Men beweert dat het gebouw niet in gebruik wordt genomen omdat het te groot is. Dat zooiets nu juist weer in Kampen moet gebeuren. Zonder eenige discussie heeft de Amster- damsche Raad besloten tot een geldleening van 2') millioen gulden. Verschrikkelijk, wat een geld heeft Amsterdam niet! 'n Gewoon sterveling kan er heelemaal niet bij, hoe het ooit weer op schoon papier zal komen, 't Blijft trouwens de vraag, of het stedelijk bestuur dat zelf gelooft, 't Kruikje kan wel nog lang te water gaan, maar eindelijk zal t toch wel breken, d. w. z eenmaal zal de Nederlaudsche schatkist opdraaien voor den geldnood der groote steden Het stoomschip „Mashona" is Maandag te Kaapstad aangekomen met het vee, door Hollandsche Boerenvrienden den 28 Sept. verzonden. Het vijftal Hollanders, dat be last was met het opzicht over de dieren, heeft alle mogelijke zorg daaraan gewijd. Ook de kapitein der „Mashona" toonde veel belangstelling voor de mooie beesten. Nog denzelfden dag werd het vee, dat in uitste kenden toestand verkeert (twee kalveren werden aan boord geboren), doorgezonden naar zijn bestemming. Zestien veewagens werden er door gevuld. IJzer in Nederland Men schrijft uit Enschede aan „Het Volk" Even over de grens bij Alstatte zijn gronden ontdekt, waarin overvloedig ijzererts voor komt, Een gezelschap, dat de plaats bezocht, had ruimschoots gelegenheid op meer dan één plaats de ruwe ijzererts in massa te zien. Zouden die lagen zich niet verder uitstrekken op Nederlandsch grondgebied Voor eenigen tijd werd bericht dat men aan de Polytechnische School te Delft op het spoor was gekomen van gepleegde onregel matigheden bij de leverantie van steenkolen ten dienste dier instelling. Nader wordt thans gemold dat de rechter-commiss^ris te 's Gravenhage reeds een onderzoek in deze zaak heeft aangevangen. Plet gepleegd bedrog bestond hierin, dat zich in de hectolitermaat een looze bodem bevond, zooveel boven den werkelijken bodem, dat geacht wordt, dat een meten met deze maat één twintigste van de totaalhoeveelheid zou te kort doen aan den ontvanger. De arrondissements rechtbank te Leeuw arden veroordeelde den kapitein der Drachter boot tot 300 gulden, subsidair een maand hechtenis, wegens het doen kantelen der boot voor den wal te Leeuwarden, veroorzaakt door een te zwaren bovenlast, waarvan de recht bank aannam, dat de kapitein de schuld droeg, De verbintenis in 's Rijks zeedienst voor schepelingen, die als jongen in dient wenschen te treden, is thans aldus geregeld De jongen kwam tot dusver in dienst tusschen zijn 137j en 16de levensjaar; zijn diensttijd begon te tellen, evenals nu, bij de intrede van zijn 17e jaar en hij had dan van dien dag af 12 jaren effectief te dienen. Thans is de leeltijd van aanmelding veranderd, maar de jongen ver bindt zich voor den tijd van 11 jaren ingaande op den datum der intrede van zijn 17e jaar vrijwillig in 's Rijks zeedienst als jongen, teneinde eerst acht jaren in actieven dienst te zijn en daarna drie jaren zonder genot van soldij beschikbaar te blijven voor opkomst in actieven dienst na oproeping door den Minister van Marine in dezelfde omstandig heden als schepelingen der marine-reserve, onder genot van soldij verbonden aan den alsdan door hem bekleeden rang of stand. Deze regeling, die reeds geruitnen tijd in werking is. komt dus hierop neder, dat de jongen thans 8 jaar effectief dient plus 3 jaar ter beschikking voor oorlogstijd of andere buitengewone omstandigheden. Twee flesschen. Te Trenton in den N.-Amerk. staat New-Tersey waren in de uitstalling van een glasblazerij onlangs twee flesschen te zien de grootste en de kleinste, die ooit zijn geblazen, naar de fabrikant be weert. De grootere heeft den vorm van een zuigflesch, maar is ongeveer 1,65 meter hoog en heeft aan het wijdste deel een omvang van 1,30 meter. De werkman, die haar geblazen heeft, is even lang en kon hij door den nauwen hals kruipen, dan zou hij bin nenin kunnen liggen. De flesch heeft een inhoud van 65 gallons of bijna 300 liter. Er naast kan men, scherp kijkende, op een zwart papier een heel klein fleschje onder scheiden, dat maar 4 druppels kan bevatten, die er slechts met een fijn medicinaal spuitje ingebracht kunnen worden. De fabrikant verzekert, dat aan het blazen van dit kleine stuk heel wat meer tijd is besteed dan aan het groote. Sneeuw in Engeland en België Maandag heeft 't reeds danig gesneeuwd in -het district Scarboreuch, in Denbigs-hire en Merioneth bij felle koude en in de Belgische Ardennen is 't gaan sneeuwen in grooten overvloed. De goedkoope japon. Bij Worth, den Parijzer couturier, kwam op zekeren dag een Amerikaansche, wie de rekening voor haar nieuwe japon te hoog voorkwam. De stof. beweerde zij, zou met 500 francs en de garneering met 100 francs voor arbeids loon daarbij betaald zijn dan is dat samen 700 f. Gij echter stuurt mij een rekening van 2500 francs voor de japon. Beste mevrouw, antwoordde met on navolgbare waardigheid de koning der cou turiers, ga eens naar Meissonnier en zeg hem: „Hier, mijnheer, is een stuk linnen en een aantal tuben met verf, wat samen misschien 25 francs kost, schilder voor mij nu een schilderij, als arbeidsloon zal ik u dan nog 100 francs geven." Wat zou de kunstenaar antwoorden Hij zou lachen en zeggen: „Mevrouw, gij zijt een Amerikaan - sche, daarom vergeef ik u uw voorstel, maar zoo betaalt men kunstenaars van mijn raDg niet." Ik echter ga nog verder en zeg „Mevrouw, de kunst laat niet afdingen Schijnen u mijn prijzen te hoog, neem dan liever de japonnen voor niets." Mijn allervriendelijkste dank, mijnheer Worth, antwoordde dadelijk de Amerikaan sche, verscheurde de rekening en ging de deur uit. De sprakelooze verblufte koning der mode moet nooit weer zoo'n voorstel gedaan hebben. Tegen een tuf tuf, dat geraffineerde monster uit de werkplaatsen der heden- daagsche fabrieken van schrikverspreidende ongerechtigheden, is zelfs een Chineesche muur, die met de meest ouderwetsche voor- oordeelen behebt is, niet bestand. In Tientsin zijn negen automobielen uit Duitschland ge arriveerd, die door Toeanschikai zijn besteld, om tot geschenk voor de Keizerin-weduwe te dienen. De automobielen zullen gebruikt worden voor het verkeer tusschen Peking en het zomerpaleis. Nona in de mode In een plaatsje bij Bremen is zekere juf frouw Gesina Meijer, een 43-jarig meisje, bij gelegenheid van een brandgerucht ontwaakt uit een slaap waarin zij sedert 17 jaren was vervallen; 17 Dec. 1886 sliep zij in, na reeds te voren 3 jaren te hebben geslapen. Zij is thsns oogenschijnlijk normaal, volkomen bij zinnen en ziet er voortreffelijk uit. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1