Donderdag 3 December 1903. 17(3e Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bukg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave TEXEL, 2 December. Een paard op hol't kwam hier in geruimen tijd niet voor, doch Zaterdagmiddag had zulks weder plaats. Een paard met wagen van den heer Th. stond dien middag in de Waalderstraat voor 't huis van den heer Yl, men was bezig aan het afladen van pluimgedierte. Het paard door een of ander in zijne nabijheid verschrikt, werd driftig, en ging er van door, de equipage achter zich aanslepend voort ging het dooi den Binnenburg, bij het raadhuis waar het dier gleed en neervielhet wist evenwel weder overeind te komen, en nam den draf weder op, verlost van een deel van 't geen hem achterna had gesleeptin grooten draai bij de logementen langs, ging heb in snelle vaart de Parkstraat in, tot bij het begin dei- Weverstraat, waar de Vuilniskar eene belem mering aanbood en de vlugge viervoeter daarop of daartusschen bekneld geraakte, (waar zoo'n kar al niet goed voor is)de hol- partij was afgeloopen, gelukkig dat geen verder onheil hiervan het gevolg was en spelende kinderen öf wisten te ontwijken öf zich niet op het pad van den rossinant bevonden. Oudescijild, 1 Dec. Zondagavond trad in de „Zeven Provinciën", Ds. Vis, van Beem- ster, op voor de afd. van den bond voor Staatspensionneering. De zaal was flink gevuld met belangstellenden. De Heer M. Hillenius Jbz., leidde spreker bij de vergadering in en opende de bijeen komst met een flinken toespraak. Daarna trad de Heer Vis op en hield een keurige rede, waarin de beginselen en het streven van den bond glashelder werden uiteengezet, terwijl de bezwaren, van verschillende kan ten aangevoerd, werden weerlegd. De rede werd warm toegejuicht. Te ruim 10 uur sloot de Heer Hillenius met een woord van dank aan spreker en hoorders, deze verga dering, die de belangstelling in het streven van den bond, hier stellig nog zal hebben verhoogd. Waal, 30 Nov. Bij de gister plaats ge had hebbende verkiezing van een Diaken en een Ouderling in de Herv. Kerk, werd als Diaken herkozen de Heer G. Geus Hz. met 11 en als Ouderling herkozen de Heer P. Kooiman met 12 van de 17 uitgebrachte stemmen. Oostekend, 1 Dec. Naar aanleiding van de woorden „Die het ook doen zal" (1 Thess. 5 24b) werd j.l. Zondag eene godsdienstrede uitgesproken door den Wel. Eerw. Heer Ds. P. A. Vis, uit Deemster, voor de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond, alhier. Eenige leden van de handelsvereniging „Wilhelmina" hebben in de vorige week een aanvang gemaakt met het vangen, koken en zouten van garnalen. In deze week zullen meerderen het werk aanvangen. De prijzen, die voor garnalen gemaakt worden in het buitenland, zijn nog niet be kend. De leden der vereeniging behoeven nu niet voor zich teruggave van zoutaccijns aan te vragen, daar die vergunning is verleend aan de vereeniging. Zij, die voor zich zeiven koken, moeten ook voor het jaar 1904 op nieuw vergunning aanvragen. De vergadering van de afdeeling Oosterend van den Bond voor Staatspensionneering j.l. Zaterdag gehouden bestond uit 65 personen. Nadat de Voorzitter geopend had met een welkom aan allen en met de opmerking, dat stellig meerderen hier ter plaatse zouden willen medewerken tot het verkrijgen van staatspensioen voor alle ouden van dagen, indien men overtuigd was, dat de kosten bestreden zouden kunnen worden, trad voor de vergadering op de Heer P. A. Vis uit Beemster, lid van het Hoofdbestuur. Spreker begon met de mededeeling, dat hij met blijden moed voor deze en andere vergaderingen optrad,omdat er langzamer hand meer oogen opengaan voor de behoeftige oudjes. Aan den Bond waren weder 12 nieuwe afdeelingen toegevoegd, zoodat het aantal afdeelingen thans 105 bedraagt. Ook was uit verschillende bladen gebleken, dat men het werk van den Bond gaat be strijden, en ook dit is aangenaam, want wie strijden wil, moet leerendit deed ook Paulus, die van vervolger voorstander werd. Met blijdschap werd ook vermeld, dat men onder alle politieke partijen voorstanders vindt, en waarom ook niet Wie gevoel heeft voor zijn evenmensch, zal dit in de eerste plaats hebben voor de ouden van dagen, die gewerkt en gezwoegd hebben, zoolang het dag was, en nu een somberen levensavond hebben, omdat zij niet meer kunnen werken. Ook wijlen Dr. Schaepman heeft meermalen gewerkt in het belang van de ouden en nog dezer dagen heeft men van den tegenwoordigen Minister- President kunnen lezen de woorden „niet schraal en schriel, [maar met milde hand", waar het betrof verzorging van den ouden dag. Tal van landen zijn ons voorgegaan, en wij kunnen winst doen met de lessen van anderen. Het Duitsch stelsel van verplichte verzekering met premiebetaling verlangen wij geenszins. Daarvoor zouden noodig zijn vele controleurs en inspecteurs enz. en groote gebouwen, die veel geld kosten. Meer gevoelen we voor het Deensche stelsel. We willen de kosten brengen voor de gemeenschap en allen naar draagkracht laten betalen. Dan zijn de kosten gemakkelijk te vinden. Alleen met progressie bij de successie zou men ruim voldoende geld kunnen vinden. Tal van cijfers' werden genoemd, en hier uit bleek, dat het geld op verschillende wijzen te vinden is, als het er zijn moet. Ons land is rijk genoeg om aan alle ouden van dagen een klein pensioen toe te kennen. Wellicht zou dit verandering brengen in ons belastingstelsel, maar dat is geen bezwaar. Weerlegd werden de bezwaren, die hiel en daar geopperd waren. Zoo was meer malen gezegd, dat het eigen sparen zou op houden, doch spreker meende, dat dit geens zins het geval zou zijn. Met een klein pensioen en een opgespaard dubbeltje zou men het op zijn ouden dag goed kunnen hebben. Nu helpt sparen zoo weinig bij velen dat men er moedeloos onder wordt. Ook de liefdadigheid zal evengoed zegenrijk kunnen blijven werken. Bezwaar wordt hier en daar gemaakt om pensioen aan landloopers en bedelaars toe te kennen. Maar worden die dan nu niet dooi de gemeenschap gevoed, ook dan niet, wan neer ze achter slot en grendel bewaard worden Alle leden van den staat zijn in dienst van den staat, zoodat het niet rechtvaardig is, om alleen de hoogere ambtenaren pensioen toe te kennen. Ieder moet recht hebben daarop, en wie het liever niet ontvangt, kan het weigeren. In Engeland hebben de Minis ters ook recht op liooge pensioenen, doch gewoonlijk worden ze geweigerd. In een groot aantal jaren is het slechts eenmaal gebeurd, dat daar een Minister van zijn recht gebruik heeft gemaakt, maar die had het dan ook noodig. Nadat de spreker nogmaals heeft gewezen op het doeltreffende en rechtvaardige van het voorstel, eindigde hij zijn rede, waarna luide werd geapplaudiseerd. Voor debat meldde niemand zich aan. Alleen de Heer J. de Jongh vroeg op humo ristische wijze, waarmede hij de vergadering in opgewekte stemming bracht, enkele op helderingen, die gaarne gegeven werden. Met dankzegging aan den spreker en aan de belan gstellende hoorders en met den wensch, dat spoedig de dag zal mogen lichten, waar op alle Nederlanders zullen kunnen zeggen „op onzen ouden dag zijn we voor gebrek gevrijwaard", werd ae vergadering gesloten. Naar aanleiding van het besprokene op eene vergadering van Patrimonium, (afd. Assen) schrijft „Perio" aan de „Asser Courant" het volgende Vergun mij naar aanleiding daarvan iets te zeggen en te vragen. üe Staat mag ten dezen niet handelend doch enkel regelend optreden." Zóó wordt gezegd. Eilieve, en Denemarken dan En Nieuw- Zeeland dan? En België dan? En onze Ongevallenwet dan? En de pensionneering onzer militairen dan „De Staat late aan de maatschappij haar eigen terrein". Is de Staat niet de personificatie van de gemeenschap, van de maatschappij „De Bond voor Staatspensionneering mis kent de roeping van het diakonaat." Waar en wanneer in ons land heeft het diakonaat op voldoende wijze zijne roeping kunnen vervullen En gesteld al, dat dit hier of daar het geval was, zijn dan Joden geen menschen Ongeloovigen niet De tienduizenden niet, die, hoewel geloovig op hunne wijze, het diakonaat niet erkennen? Wat gelden zou indien we in Nederland een Staatskerk hadden, de Gereformeerde, en niet als Staatsburgers erkenden ieder, die niet Gereformeerd was, geldt thans immers niet? „De beweging voor Staatspensionneering leidt tot Staatssocialisme, voert af naar het Communisme." Ik las geen argumenten voor die bewering, maar al voerde die beweging mij lijnrecht naar den Duivel, dan nog zou ik blijven pro testeeren tegen den huidigen toestand, blijven ijveren voor het optreden van den Staat als personificatie der gemeenschap, om radicale verbetering te brengen in dien toestand. Dat brengt mijne Godsdienst mede, en dat wordt m.i. geëischt door het Christendom, bedoelt niet als punt van dispuut, maar als leider van menschelijke verhoudingen. Patrimonium Vaderlijk erfdeel. Welnu, wij ijveren er voor, dat allen, althans op een leeftijd, waarin de voor de gemeenschap ver bruikte krachten zijn gevloden, zooveel van het vaderlijk erfdeel zullen bezitten, dat zij rustig en zonder grooten materieelen nood zich kunnen voorbereiden voor het naderend scheiden uit dit leven. Wil „Patrimonium" meehelpen, gaarne Zoo niet dan spijt ons dit. Maar mèt of zonder „Patrimonium" zal de maatregel komen. Het móet. Een oud en in eere gehouden gebruik. Nog altijd is voor de schooljeugd te St. Pancras Sint Katrijn (25 Nov.) een meer dan gewone dag. Deze dag is de betaaldag der aan het Burgerlijk Armbestuur verschuldigde huurpenningen voor het gébruik van aan dit bestuur behoorende landerijen. Na afloop der zitting komen dan en kwamen ook nu weel de heeren in de scholen om de leerlingen te te onthalen op een taai. Verheugd gaan de kinderen met een groote pop huiswaarts. Sint Katrijn, een in andere streken veelal onbekende, wordt op deze wijze door de St. Pankrasser jeugd in eere gehouden. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. m«anartva^rurxA^t<»«.-'S!!gjaci t. e. i -w 'Vrz-

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1