Buitenland. Te Rotterdam heeft Maandagnacht een zware brand gewoed in het groote chemica- liënpakhuis der firma C. en C. J. Pluygers, vlak naast het Maashotel. De brandweer werkte met acht stoombraadspuiten en acht gewone spuiten, zoomede met de zware drijvende spuit van de gemeentewerken. Toch was haar pogen aanvankelijk vruchte loos door de vele ligt onbrandbare voorwer pen in het pakhuis aanwezigde firma han delde speciaal in fijne chemicaliën voor apo thekers. Ook het dak van het Maashotel vatte vlam doch bekwam overigens weinig brandschade, veel schade echter tengevolge het water en gebroken glasruiten. De schade wordt geschat op anderhalve ton. Naar aanleiding van berichten, in verschil lende dagbladen verspreid, kan nog worden medegedeeld, dat de met de voormannen der Afrikaanders gehouden besprekingen en gevoerde briefwisseling, tot het plan hebben geleid, om tusschen het Bureau van het Nederlandsch Landbouwcomité en den Afri- kaanschen landbouw eene blijvende verstand houding te scheppen of te onderhouden, ter bevordering zoowel van de Nederlandsche als van de Afrikaansche Landbouwbelangen Deze bevordering zal voor Nederland uiter aard betreffen den afzet van vee van allerlei soort en zoo nooaig ook van landbouwbe- noodigdheden, waarbij het bureau zonder eenig geldelijk belang voor het comité zelf zijne diensten verleent. Uit Drouwen schrijft men Bij de steeds toenemende dichtheid van vele bosschen op de Mazelesch neemt hier met elk jaar de hoeveelheid konijnen toe. Voor een paar jaren veroorzaakten dezen schade aan het landbouw gewas; met vergunning van vrije jacht op schadelijk wild ea door het vangen met fretten werd die hoeveelheid kleiner en er kwam weer rust. Thans is de overlast van de konijnen weer zeer groot. In de afgeloopen zomer veroorzaakten zij nadeel aan rogge en boekweit, en nu de winterrogge weer groen op het land staat, knagen die konijnen weer alles af. Ruime aanvrage om vergunning tot het schieten van konijnen zal er het gevolg van zijn, en daar die vergunningen in den regel niet voor Januari verleend worden, is het wel treurig, dat men tot zóólang alles maar lijdelijk moet aanzien. Schaatsenrijden in Nederland In een reclame-stukje voor de kunst-ijsbaan in de Champs Elysées te Parys, vertelt de „Figaro", dat 'tbij ons in Nederland vriest en dat overal hardrijderijen worden gehouden, die bezocht worden door een even talrijke als geestdriftige menigte. Mal, dat wij daar zoo niets niemendal van merken De onderwijzer-duizendkunstenaar Daar de onderwijzers aan de scholén te Krimpen aan den Usel het als leek natuurlijk zeer bezwaarlijk vonden om te zeggen, welke kinderen aan adenoïde aan- groeisels lijdende zijn, werd op voorstel van den burgemeester door den Raad besloten om aan den gemeente-geneesheer te verzoeken de scholen te bezoeken en den onderwijzers die aanwijzingen te geven, welke noodig zijn voor goede invulling van de staten, welke door den minister aan de verschillende on derwijzers zijn verstrekt. Zelfs gaslantaarns zijn niet veilig meer yoor de dieven 1 De commisaris van politie van de le af- deeling in Den Haag verzoekt opsporing enz. van iemand die een gemeente gaslantaarn heeft ontvreemd. Eene prettige verhouding. TeMidwolda is de burgemeester als zoodanig niet weer benoemd, maar in de plaats daarvan de wet houder dier gemeente, de heer P. Dijkhuis. Dat niet alle raadsleden hiermee waren in genomen, bleek duidelijk bij de installatie van den heer Dijkhuis. De heer Hermans, wethouder, sprak bij die gelegenheid toch de volgende woorden Mijnheer de Voorzitter! „Waar in de eerste vergadering u als voor zitter presideert en er nog maar een enkel woord van die benoeming is gesproken, meen ik verplicht te zijn, ten einde te voorkomen, dat later kan worden gezegd„zwijgen is toestemming", dit zwijgen te verbreken, door hier openlijk mijn spijt uit te drukken, dat de zaken een zoodanig beloop hebben gehad en dat ik dan ook, om niet voor huichelaar te spelen, u noch mondeling, noch schrifte lijk heb gefeliciteerd. Trouwens, mijne houding in de voorlaatste vergadering en mijne mede-ondertoekening van het adres tot behoud van onzen nu af getreden burgemeester, zal u dit zeer zeker wel hebben doen vermoeden Wat ik mij evenwel als plicht heb gesteld is, om van deze plaats, en ik ben overtuigd hier in den geest van zeer veel weldenkende ingezetenen te spreken, aan onzen oud-burge meester een woord van welgemeenden dank te brengen voor zijn 36 jaren lange, onpar tijdige en getrouwe plichtsvervulling. Ik meen dan ook, dat daarin voor hem de kracht is te vinden, om zich verre te ver heffen boven het hem aangedane leed, als zijnde m. i. partijschap niet buiten gesloten en wensch hem toe, dat hij nog lange jaren kracht en gezondheid mag genieten, om met zijn alom bekende begaafdheden deze gemeente als secretaris te kunnen dienen. Wat ik nog den nieuwen burgemeester wensch toe te spreken, is dit: dat ik hoop, dat ook eenmaal deze gemeente van hem moge kunnen getuigen, dat hij zijne ambts- eeden in alle getrouwheid heeft bewaard en vervuld." OnhandigDe collecte die door het comité voor de kinderen der slachtoffers der slachtoffers der jongste staking te Leeuwarden bij B. en W. is aangevraagd, is door den burgemeester geweigerd op grond dat het niet van plaatselijken aard was. De collecte voor de Boeren werd verleden jaar wel toege staan. Dat was zeker wel plaatselijk (Het Volk.',) Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek aan de „Arnh. Ct." Een liefdadigsvereeniging zoekt voor de op voeding van arme kinderen tusschen 6 en 15 jaar plaatsing in gezinnen ten plattelande, waarvoor f75 per jaar en per kind wordt betaald. Die het leest vraagthoe is het mogelijk, dat op deze vraag nog aanbiedingen zullen komen En toch aan aanbiedingen zal het zeker niet ontbreken. Want men heeft in deze streken velen, die zelf kinderen hebben en bovendien voor f 50 een arm kind mee in huis nemen f 50 of 75 is voor een landbouwer een heele schat, en daar doet hij wat voor. Of de kinderen opgevoed worden op de wijze, als men zich voorstelt, is een andere vraag. Zoodra zoo'n kind maar even kan aanpakken, wordt het als arbeids kracht gebezigd, zoowel in den veestal als op het land. Waar volgens de wet land bouwerskinderen elk jaar een aantal weken de school mogen verzuimen, kunnen ze almede in de vacantie nog goede diensten bewijzen. Heel ver in ontwikkeling brengen deze kin deren het gewoonlijk niet, al hoort men van zware lichamelijke tuchtiging ook zelden. „Een vliegmachine." „De Nieuwe Ct. spreekt van een Hagenaar, die na jarenlange studie en proefnemingen er in geslaagd is een vliegmachine te construeeren, die, naar hij verzekert, uitmuntend aan het doel beant woordt. Hij heeft op zijn uitvinding in Duitschland en Oostenrijk patent aangevraagd en zal in de volgende week, waarschijnlijk Donderdag, in eene manége aan het Bezui- denhout in den Haag voor genoodigde des kundigen proeven met zijn machine nemen_ 80 Millioen gulden per jaar aan alcohol een sprookje? De heer W. H. Pels, uit Alkmaar, komt in de „Tel", op tegen de bewering van den heer Vroegop, dat in ons land jaarlijks voor f80.000.000 aan sterken drank zou worden verbruikt, Die berekening aldus de heer Pels welke hij geput heeft uit een andere berekening van den heer v. d. Woude, die deze dan eindelijk berekend heeft naar officieele statis tische gegevens, is foutief. En dat is geen wonder 1 Die berekeningen werden gemaakt met een zeker doel. De statistische cijfers moesten ■verwerkt worden en zijn dan ook verwerkt op een manier, die doet denken aan O'Kito, die uit 1 hoogen houd een heele menagerie weet te goochelen. Mijn berekening, waarmee de andere fatsoen lijke drankhandelaren (er zijn heusch nog eenige knappe menschen in dat vervloekte bedrijf!) het wel ééns zullen zijn, komt anders uit. Met berekeningen komt de beer P. tot 37.000.000 Gulden, en vervolgt dan Dit, hoewel een respectabel cijfer, is nog vér van des heeren Vroegop's 80 millioen. Maar zelfs al hadden de heeren goed ge rekend, c an zou dit aan de waarde van mijn betoog niets afdoen. Afschaffen is mode 1 Men dient met zijn tyd mee te gaan, dus wordt ook „afschaffer". Drinken is niet noodzakelijk Drinken kost geld, dus is drinken verkwisting Mot het geld daaraan besteed, kon goed gedaan worden Volmaakt waar, maar dan ook alle andere weelde en verkwisting afgeschaft Of werkt alle weelde op den duur niet verderfelijk Of zouden comedies, opera's en in één woord alle lediggang (gevolg van de weelde) niet evenveel kwaad doen als de kroegen Hoeveel kindertjes zouden met het daarop uitgespaarde gevoed en gekleed kunnen worden 1 En hoeveel niet, voor het geld, ieder jaar besteed aan goud, juweelen, reisjes en honderden andere onnoodige zaken 1 Moet het geld daarvoor alleen van den drank komen, om de ellende, door den drank veroor zaakt Dus weg met alle weeldeMen ete, om niet van honger te sterven, en kleede zich om niet te verkleumen Men jammere dus niet langer alléén over het drinken, maar beproeve ook zijn krachten aan de bestrijding van die weelde-uitgaven, die evenals het drinken, de bron van veel ellende kunnen zijn en, nuttig besteed, niet alleen arme kinderen, maar de geheeie menschheid ten goede kunnen komen Een oude spaarpot. Men meldt aan het „Nieuwsblad van het Noorden" Hij was een eenvoudige turfschipper, zij een zuinig en oppassend huis- of liever ge zegd schippersvrouwtje. Gezamenlijk togen zij naar het veen om turf te halen, gezamenlijk gingen zij de vracht weer verkoopen. Hij ietwat stuursch en weinig spraakzaam, zij meestal klagende over de slechte tijden de eene vracht ging zonder verdienste, de andere met schade van de hand. Het gevolg was, dat zij nog steeds hun scheepje niet geheel hadden afbetaald, of schoon zij beiden reeds de zeventig waren gepasseerd. Deze maand stierf de oude vrouw plotseling aan een hartverlamming, treurig voor den ouden schipper. Het blijkt nu echter, dat het zaakje niet zoo slecht is geweest als zij zelf willen doen voorkomen. Overal in het scheepje is geld gevonden, naar men zegt meer dan f3000. Er was papier geld bij, zoodanig verscheurd, dat het slechts door bij eikander plakken kon worden ingewisseld. Een halve emmer vol guldens en rijksdaalders is in een uithoekje van de kiel van het schip gevonden en deze waren zoo vuil, dat de oude schipper ze in een emmer met sodawater heeft neergezet en ze daarna met een bezemsteel door elkaar heeft moeten roeren om er weer eenige kleur op te krijgen. Ook een „sneltrein" 1 Dat is er een die van Weenen naar Venetië rijdt en op een deel van den weg, 94 K. M. lang, 12 maal stil staat, en op een klein station 13 minuten uitrust, op een ander 21 minuten. Men noemt dien trein, waervoor 50 pCt. meer aan „snel treinvracht" moet betaald worden „den vlie genden Oostenrijker". Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den directeur eener school te Lastham, bij Londen, waar 2000 kinderen onderwijs ontvingen, is een groote ramp voorkomen. De directeur merkte op een morgen, dat brand was uitgebroken op den zolder, terwijl de kinderen in de klasse zaten. Dadelijk gaf hij aan de leeraren last de lessen te staken door te verklaren, dat men een proef wilde nemen om de klassen te verlaten voor het geval, dat er brand bestond.De 624 jongens, die op de tweede verdieping verbleven, werden naar de speelplaats gebracht,'de meisjes volg den dit voorbeeld en eveneens geschiedde dit met de kleine kinderen. De heele redding had 6 minuten geduurd. Van het schoolge bouw bleef niets over dan de verdieping gelijk vloers. Aan de speelbank te Monte-Carlo is men op 't oogenblik zeer bevreesd, dat men tot opheffiug dér inrichting zal overgaan. Kort geleden heeft men het Casino doen vergrooten en nu begint het reeds 's morgens om 10 uur te spelen. Vroeger was de vastgesselde. tijd van 's middags 12 tot 's avonds lluur. De winsten der bank bedragen niet minder dan 150 millioen meer, dan vorige jaren maar een correspondent van de „Daily Express" weet te vertellen, dat men er tegen woordig te Monte Carlo nog op bedacht is gansch berooide spelers op een „fatsoenlijke" manier over de grenzen te helpen. Dagelijks kan men 20 of meer personen zich naar het Casino-bureau zien begeven, ten einde het noodige geld in ontvangst te nemen tot veref fening hunner loopende schulden en dergelyke. En de sommen die daarvoor uitgekeerd worden loopen tusschen de 50 tot 5000 gulden per persoon 1 Kortelings nog verloor een Engelsch offi cier alles wat hij bezat en eischte toen van de directie een bedrag van duizend gulden.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2