N°. 1701. Zondag 6 December 1903. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. O N D E R O E K BEKENDMAKING. Verslag over den landbouw. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt op verzoek van den Directeur-Generaal, Chef van de afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ter kennis van de landbouwende bevolking, dat gedurende de maand December langs do huizen gegevens zullen worden verzameld voor de samen stelling van het landbouwverslag. Het is voor de afdeeling Landbouw, waar zij wettelijke maatregelen ter bevordering van Land bouwVeehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden of waar zij pogingen moet doen den afzet van de producten dier takken van bedrijf in het buitenland te behouden of uit te breidenvan het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werkelijlcen toestand in de verschillende deelen des lands. Deze kennis moet zij voor een groot deel putten uit bovengenoemde gegevens. Het is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend verzoek wordt gericht, zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken. Texel, den 3 December 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 5 December. De uitslag der verkiezing van een Hoofd ingeland voor den polder Waal en Burg, welke Donderdag werd gehouden, was als volgt Uitgebracht werden 56 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren C. Pz. Keijser 39 stem men, J. Jb. Eelman 13 stemmen en C. B. Bakker 4 stemmen. De heer C. Pz. Keijser is alzoo gekozen. Voor de verkiezing van een Heemraad voor denzelfden polder, ook dien dag gehou den, werden uitgebracht 5S stemmen, als volgt A. Kooiman, 53 stemmen, C. B. Bakker, 4 stemmen en T. P. Witte 1 stem. Gekozen de heer A. Kooiman. Waal, 4 Dec. De tweede bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen" mag uitstekend geslaagd heeten. De opkomst der leden was, ondanks het minder gunstige weer, vrij goed. De heer J. Daalder Dz. van Oosterend trad als spreker op en heeft alle aanwezigen ten zeerste aan zich verplicht. „De gestoorde bruiloft" van Mr. J. van Lennep, een stuk, pakkend van het begin tot het eind, werd hoogst verdienstelijk voor gedragen en verwierf zeer veel bijval. Een tweetal bijdragen lo. „Geen bijdra ge en toch een bijdrage" en 2o. „De brief aan den Loteling" werden met succes ver tolkt en aan het einde hartelijk toegejuicht. De voorzitter dankte den spreker voor zijn optreden en riep hem onder volkomen in stemming der aanwezigen een hartelijk „tot weerziens" toe. Oudeschild, 4 Dec. Loopt het weer voor de garnalenvisscherij al niet mede, toch is deze beter dan verleden jaar in December, ook nadat toen het ijs was geweken. Wel is de vangst niet overvloedig, doch er worden behoorlijke prijzen gemaakt. In het buiten land is nogal vraag naar garnalen. Gesteund door vele weiwillenden, zullen de dames, die met het organiseeren van een kinderverrassing voor de kleintjes der Koningin Wilhelmina-Bewaarschool bezig waren, naar wensch kunnen slagen in de uitvoering van hare schoone plannen. Ons wordt verzekerd, dat ieder der kleintjes in de school een mandje mag zetten, om 't Zondagmorgen weer te komen halen. De goede Sint heeft bondgenooten te over, die wel voor de vul ling zullen zorgen. De avondjes, door de vereeniging „Nep- tunus" voor hare leden georganiseerd, blijven zich kenmerken door groote aantrekkelijk heid. Vooral blijkt dit't geval als men zulke uitstekende krachten ziet medewerken als gisterenavond het geval was, toen zich vijf dames en vijf heeren van Den Burg hadden beschikbaar gesteld, om een afwisselend programma ten beste te geven. De heer L. J. Kikkert, die zich met de lezing belastte, en als eerste spreker in den nieuwen catheder optrad, had de goede gedachte te 1 ezen over „het spieken," en deed dit op eene wijze, die werkelijk uitstekend mag genoemd wor den. Den lezer vielen dan ook hartelijke toejuichingen ten deel. Ditzelfde was het geval met Mej. R. V., toen zij zeer verdienstelijk de coupletten zong, getiteld„De lessen van Mama." Groot succes hadden de heeren D. Geus en S. Vlessing Ez., met de grappige voordracht van „Onze hedendaagsche dienstboden. De beide dames V. toonden voor de heeren niet onder te doen, toen zij op leuke wijze ver tolkten „Damessport." Met veel talent droeg de heer E. Vlessing voor „Witkiel S. S. 1." Zoowel het vaak ironische als het meer humoristische kwam goed tot zijn recht en pakte flink. De muzikale hegeleiding der verschillende stukken, was bij den Heer P. Graaf in goede handen. Een eeresaluut voor de 5 dames, die „de dochters van mijnheer Hippelman" voorstel den. Onberispelijk werd gezongen, terwijl de bewegingen gracieus mochten heeten en de kleeding zeer lief was te zien. Geen wonder dat het goede vijftal luiden bijval inoogstte. Na al het vermakelijke, kwam de ernst weer aan het woord en gaf de heer Kikkert ten beste een gedichtje„Svens Dufva" ge titeld, dat onder ademlooze stilte werd aan gehoord en werkelijk schoon werd vertolkt. Toen volgde eene verrassing van het Be stuur en verscheen Sint-Nicolaas met zijn zwarten knecht, vertegenwoordigd door de Heeren K. Z., in de zaal, om de dames een gebakje en de heeren een sigaar te of- freeren. De heer Geus droeg nog voor „Het lijkt iets vreeselijks" en de Heer Kikkert, tot slot: „Een prettig reisje met prettige gevolgen", 't Was dus in waarheid een avond van genot. Hartelijk werd dank ge bracht aan allen, die den velen aanwezigen zulk een avond van onschuldig genoegen hadden bezorgd. Onder luide toejuiching werd den Heer Kikkert, beneyens de dames en heeren, die zoo kranig met hem hadden samengewerkt, een „tot weerzien" toege roepen. Den Hoorn, 3 Dec. Heden spoelden aan het strand achter den Hoorn eenige mijn- stutten en planken aan. Het een en ander is door den strandvonder opgeborgen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer N. Drijver heeft met gunstig gevolg te 'sGravenhage examen afgelegd voor post- radicaal. De Cocksdorp, 4 Dec. Het van zijn ankers geslagen en te Stavoren binnengebrachte wrak der bomschuit „Sch. 142" van den heer J. Buijs Hzn., heeft aldaar in veiling opgebracht de som van f 125, een vrij hoog bedrag in verhouding tot den koop, die slechts f 10 bedroeg. De commissie, welke zich heeft gevormd ten behoeve van de weduwe J. Stark, heeft van Burg. en Weth. dezer gemeente bericht ontvangen, dat het haar is toegestaan op de verschillende dorpen van Texel, behalve den Burg, iijsten ter teekening aan te bieden, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1903 en 1904, die dingen naar het bewijs voor mili taire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid of wel voor beide en naar de geoefendheid van jongelie den, die dingen naar het Militair getuigschrift, vercischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der infanterie of dei Vesting-Artillerie, dan wei der Genie. De Burgemeester der Gemeente Texe 1, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Luitenant-Gene raal, Inspecteur der Infanterie, bij besluit van 18 No vember 1903 eene algemeene regeling heeft vastgesteld lo. van het onderzoek, bedoeld bij 19 der Beschik king van den Minister van Oorlog, dd. 23 Juli 1902, Ilde Afd. No. 90, naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1903 en 1904, die dingen naar het be wijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor heide (art. 104 der Militiewet 1901) 2o. van het onderzoek, bedoeld bij 16 van de Be schikking van den Minister van Oorlog, dd. 14 Mei 1902, Ilde Afd. No. 107, en van het onderzoek, be doeld bij 11 van de Beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 22 September 1902, Ilde Afd. No. 37, naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Militair Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie (art. 14 van het Koninklijk besluit van 12 Mei 1902, No. 22, en artikel 13 van het Koninklijk besluit van 10 September 1902, No. 40). Artikel 104 der Militiewet 1901, tweede lid, bepaalt, dat voor de samenstelling van het gedeelte, tot korte oefening (4 maanden) in te lijven, in de eerste plaats in aanmerking komen de lotelingen, die aan de door Hare Majesteit de Koningin gestelde eischen van mi litaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid vol doen. Indien het aantal van hen, die aan deze eischen voldoen, niet overeenkomt met het tot korte oefening in te lijven gedeelte, heeft hij, die een hooger nummer bezit, den voorrang tot de toelating daarbij. Het derde lid van dit artikel bepaalt verder, dat dc lotelingen, die aan de door Hare Majesteit de Konin gin gestelde eischen hetzi) van militaire bekwaamheid hetzij van lichamelijke geoefendheid voldoen, worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt bevon den zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bij de toewijzing van de lotelingen aan het korps en het garnizoen hunner keuze hebben, volgens 13, sub 1, der Beschikking van den Minister van Oorlog dd. 1 Februari 1902, Vilde afd. No 47, zij, die in het bezit zijn van een getuigschrift, dat zij voldoen aan .do eischen, zoowel van Militaire bekwaamheid als van lichamelijke geoefendheid, den voorrang boven hen, die slechts een getuigschrift bezitten, dat zij aan éón dezer eischen voldoen. De Luitenant-Generaal, Inspecteur der Infanterie, heeft in zijne bovenvermelde Algemeene Regeling be paald, dat het onderzoek naar dc geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1903 en 1904, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide, en het onderzoek naar de geoefendheid van jongelie den, die dingen naar het militair getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij hel Reservekader, zal worden gehouden in het tijdvak van en met 4 tot en met 16 Januari 1904. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer in 66n dag af en wordt gehouden voor jongelieden uit deze Gemeente te HELDER. Bij nadere algemeene bekendmaking zal -worden medegedeeld de datum, het uur en dc locaUtcit, wnar dc lotelingen en jongelieden voor het onderzoek aan wezig moeten zijn. De bewijzen, bestemd voor dc lotelingen, die bij bet onderzoek aan de eischen bobben voldaan, zullen op don 21sten, 22sten on 23stcn Januari 1904 voor do belanghebbenden verkrijgbaar worden gesteld ter Se cretarie der Gemeente. Tot onderzoek worden uitsluitend toegelaten o. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1904 b. dc lotelingen der lichting 1903, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der Militiewet 1901, in 1904 worden ingelijfd; c. jongelieden, adspiranten-vi ij williger van hot Reser vekader der Infanterie, Vcsting-Arlillorio of Genie dio zich vóór of uiterlijk op den lOden December a.s. ter secretarie der Gemeente hunner inwoning tot dcel- noming aan hot onderzoek bobben aangemeld. Toxel, den 3cn December 1903. Do Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1