Buitenland. Predikbeurten, Marktberichten. ADVERTENTIËN. "FAILLISSEMENT Het aangeboden eere-voorzitterschap der commissie werd door den Edelachtbaren Heer Burgemeester aanvaard. Van Den Burg kwam reeds een bedrag in van f 171,15, zijnde de netto opbrengst van eene liefdadigheids-voorstelling. Oosteeend, 5 Dec. Twee heeren uit Hoorn, die hier het jachtvermaak uitoefenden, had den Woensdag het geluk, in den polder „het Hoorden" twee zwanen te schieten van de soort Cygnus musicus. De eene was een nog jeugdig voorwerp, doch de andere was in het volkomen kleed en had het niet ge ringe gewicht van 24 pond. Met zoo'n vrachtje komt men lang niet „platzak" thuis. Ook enkele hazen, eenden, rotganzen en watersnippen werden bemachtigd. Vele visschers hielden zich in deze week reeds bezig met het vangen van garnalen en meerderen nog hebben hnnne zaakjes daarvoor aan boord gebracht. De vangst was ruim, doch over de prijzen valt niet te roemen. In de vergadering van „Nut en Genoe gen", die gehouden zal worden op Woensdag a. s., hoopt men als sprekers te zien optre den de heeren W. Mets Tz. en M. Kroon van Oudeschild. Bukg. Naar men ons mededeelt is een onzer vroegere plaatsgenooten, C. Huisman, indertijd in het weeshuis alhier opgenomen, benoemd tot agent van politie te 's Graven- hage. Dure visch. De levende schelvisch gold deze week aan den rijksafslag te IJmuiden niet minder dan f204 de 100. Zeker een ongekende prijs. Bij het uitgraven van grond aan den Walenburgerweg te Rotterdam, is op een diepte van een meter een metalen bus ge vonden, welke dicht gesoldeerd was. Bij opening bleek de bus te bevatten 21 bank biljetten van f 40 en hooger, die echter valsch waren en gedeponeerd zijn bij de politie. Meer kommiezen. Verschillende perso nen, die zich dit jaar onderwierpen aan het vergelijkend examen voor kommies bij 's Rijks directe belastingen en accijnzen en hunne stukken terug ontvingen als niet voldaan te hebben aan de gestelde eischen, kregen dezer dagen van de betrokken inspecteurs bericht, dadelijk hunne stukken weder in te zenden. Zij kwamen alsnog voor plaatsing in aan merking. Het is te begrijpen, dat iedereen zich haastte en werkelijk er scheen ook haast bij te zijn. Een paar dagen na de inzending der stukken kwam reeds de aanstelling met opgave der standplaats en tevens den last zich binnen enkele dagen op de standplaats te bevinden. Bijna alle standplaatsen zijn aan de grenzen. Ongeveer 50 personen kregen deze onver wachte, blijde tijding. Waarom die plotselinge vermeerdering van deze Rijks-beambten Als oorzaak wordt gezegdhet geducht toenemen van den smokkelhandel. Men meldt aan de „Leeuw. Ct. Het volgende quaestieuse geval doet zich voor in eene der schooldistricten van Fries land. Een onderwijzer werd wegeDS opheffing zijner betrekking op wachtgeld gesteld. Eenige tijd daarna aanvaardde deze ambtenaar een tijdelijke betrekking wegens ziekte van een collega, na wiens herstel hij opnieuw zijn wachtgeld meende te zullen ontvangen Toen hij zich echter ter ontvangst daarvan aan het kantoor van den rijksbetaalmeester ver voegde, bleek zijn naam niet op de rol voor te komen. Hjj informeerde nu aan het depar tement van binnenl. zaken, waar hij ten antwoord ontving, dat het wachtgeld door de aanneming der tijdelijke betrekking als ver vallen beschouwd kon worden. De onderwijzer heeft daarop zijne belangen in handen gesteld van een der groote onderwijzersyakvereeni- gingen, wier rechtskundig adviseur de zaak tot een goed einde hoopt te brengen. Te Wijk bij Heusden nam de laatste dagen het schoolverzuim met den dag toe. De commissie tot wering hiervan kreeg de handen vol, en niet gemoedelijk de strafbare feiten constateerende en noteerende, was van oordeel hier meer nut te slichten en beter in den geest der wet te handelen, wanneer zij doordrong tot 't hart van de oorzaak van dat verzuim En zij vond haar. Bijna alle kinderen, die de school verzuim den waren van behoeftige ouders, die niet in staat waren in dit natte jaargetijde hun kinderen van klompen te voorzien. De commissie heeft een adres aan den raad gezonden, houdende verzoek om klompen en wij vernemen, dat de raad't verzoek gunstig gestemds, zoodat eerstdaags een groote klom- pen-bedeoling van gemeentewege zal plaats hebben. (R. Nbl.) In twee visschersgezinnen te Volendam zijn drie gevallen van pokken geconstateerd. Reeds zijn door den burgemeester alle maat regelen genomen, die noodig zijn om verdere uitbreiding dezer ziekt'e te voorkomeu. Op uitgebreide schaal wordt ingeënt. Broeders van Johannes de Deo zijn door den Burgemeester aangevraagd. De ziekte is uit Amsterdam overgebracht. Door bemiddeling van den burgemeester van Eda n kwam een liefdezuster uit het St.- Elizabethgesticht van Alkmaar, tot verpleging van poklijders te Yolendam. Onmiddelijk zijn 128 personen ingeënt. De lijdertjes zullen in één huis worden saamgebracht. Merkwaardig is weer, dat er alleen niet gevaccineerde kinderen zijn aan getast. Dinsdagavond ontstond bij eene voor stelling van lichtbeelden met Greenbaum's Americain Bioscope in het Rembrandt-theater te Amsterdam brand. De z.g. film in het toestel had door onvoorzichtigheid vuur gevat, waardoor het bioscope-huis in brand raakte. liet onverwacht geroep van brand veroor zaakte een tooneel van onbeschrijfelijke ver waring in de donkere Schouwburgzaal. Wel werd oogenblikkelijk van uit het par terre een brandslang op de vlam gericht en draaide men de electrische verlichting op, maar slechts weinigen wisten zich kalm te houden. De muziek zweeg; de dames gilden en weendeD, een paar vielen zelfs flauw, de heeren schreeuwden en liepen tegen elkaar aan. Stoelen werden omvergeworpen, para- pluien en boa's vergeten. Een ieder dacht aan vluchten en veiligheid, en holde de vrij steile trappen van het theater af, om eerst buiten tot bezinning te komen. Inmiddels waren in zeer korten tijd vier brandslangen van het gebouw op het bioscope- huisje gericht, en het vuurtje legde het dan ook spoedig af. De waterschade zal allicht nog grooter zijn dan de brandschade. Hoe moet de „meester" heeten In den loop van ongeveer een halve eeuw, nl. sedert het in werking treden der wet op het L. O. van 1857, in 1860, hadden we achter eenvolgens de benamingenbovenmeester, hoofdonderwijzer en hoofd der school, ook „schoolhoofd" daarnevensondermeester, hulponderwijzer, onderwijzeres en onderwijzer van bijstand. In 't laatste nummer van De Vacature vraagt het bestuur eener bijzondere school te Eibergen thans een bij meester De winter heeft overal zijn intrede ge daan met barre kou en sneeuwval. Een groot deel van België, Frankrijk en Engeland werd met een wit sneeuwkleed bedekt. In Zuid-Schotland vroor het al 16 graden. Ook Spanje kreeg zijn deel; yele olijfboomen hadden van een sneeuwstorm te lijden, dio het telegrafisch verkeer op verscheidene plaatsen stoorde. Er zijn verschillende dor pen door den hoogen waterstand der rivieren ondergeloopen. Bij Mont-sur-Marchienne vroor een land- looper dood. Een hevige hagelstorm teisterde de kusten van Scandinavië en Denemarken. De kust van Jutland had veel te lijden en meer dan een visschersvaartuig verging er met man en muis. Parijs onder sneeuw, 't Heeft Maan dag zóó gesneeuwd in Frankrijk's hoofdstad, dat de Métropolitain gedurende een groot deel van den dag op de buitenboulevards den dienst moest stopzetten. De toegangen tot de stations waren hier en daar geheel versperd. Er ont stond bij enkele treinen kortsluiting, door de sneeuw tusschen den wagen en den contact runner de beambten waren echter in staat den brand, daardoor ontstaan, te blusschen. Ook vatten hier en daar de dwarsliggers en bet houtwerk van de baan vlam, door kort sluitingen op de bevestigingsplaatsen van do derde rail. Sneeuw en ijs. De berichten over SDeeuw en ijs in het buitenland houdonaan. Te Londen heeft men reeds 6 4 8 graden vorst, terwijl in North Shields de sneeuw reeds een voet hoog ligt en het onafgebroken voort- sneeuwt. Ook in North-east Durham is veel sneeuw gevallen en te Stock-ton-on Tees is het werk op de scheepswerven stop gezet moeten worden. Bij New-castle is een goe derentrein door de sneeuw gederailleerd, zoo dat het spoorwegverkeer voor eenige uren gestremd was. In de Belgische Ardennen is eveneens veel sneeuw gevallen en op sommige plaatsen ligt zij 45 h 48 centimeter dik. Bij het dorp Hameren ge was de sneeuw tot zulk een hoogte opgewaaid, dat de boeren er loopgraven in moesten maken. Ook in Spanje heeft het hevig gesneeuwd zoodat zelfs op verschillende plaatsen het spoorwegverkeer is gestremd. TusscheD Pa- janes en Maviedello is een trein ingesneeuwd. Te Bilbao en San Sebastian ligt de sneeuw een meter dik. Te Soria, Velez Rubino en Son tonder woedden sneeuwstormen, die aan zienlijke schade hebben aangericht. Te Montiers in Savoye is het lijk van een Italiaan in de sneeuw gevonden. Waar vrouwen al niet geschikt voor zijn. Een juffer heelt voor de rechtbank van eersten aanleg te Brussel den eed van landmeter afgelegd. Zondag 6 December. HERVORMDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. 's Middags half 3 ds. Smits. Doop. Doop. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. (Voorbereiding.) 's A vonds 7 uur Ds. Schroder. (H. Avondmaal Coeksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Woensdag 0 Dec. Hervormde Gemeende. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Schagen, 2 Dec. Aangevoerd 4 paarden f 80 a f 100 2 Stieren f 110 a f 165 8 Gelde- koeien f 140 a f170; 12 Kaltkoeien f 160 a f220; 16 Nuchtere Kalveren f 10,a 20, 460 Schapen f 18 a f32,0 Lammeren f 0, a f,0; 18 Varkens f 8,a f 12,;29 "Vette Varkens 35 a 42 cent per kg.25 Vette Koeien f180 a f270; 2 Graskalveren f50,a f 65 Biggen f 3,a f7,Boter f 1,05 a f 1,15- per KG.Kipeieren f 6,a f 7, Leiden, 5 Dec. Ter markt werden hedent aangevoerd: Ossen 162 stuks f 120 a f 283;; 15 Stieren f 71 a f 215Veulens 0 stuka f0 a f 0 102 kalf koeien f 118 a f 264 Melkkoeien f 102 a f 264 81 Varekoeïen f 110 a 1228, 162 Vette koeien f 120 a f 283,. 36 Vette kalveren f 34 a f90; 21 Magere kalveren f 10 a i 2753 Graskalveren 1 21' 1 67; 1316 Vette schapen f 18 a f 30.886: schapen (weide) f 12 a f 23.— 0 Paarden f.— a f 0 85 Magere Varkens f 14 a f 31 Vette Varkens a ct. 241 Biggen f250 a 130 Lammeren f a f Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 28 Nov. tot den 4 Dec. 1903, GEBOREN.' Harretjed.v. Pieter Vlamingen Grietje Vlaming (Oosterend), Johanna Alarm Corneliad.v. Dirk Schuniaker en Neeltje Vlas (den Burg), Hendrika, d.v. Jan Dogger en Jacoba Hillenius (Oudeschild). ONDERTROUWD GETROUWDGeene. OVERLEDEN: RIJKSPOSTSPAARBANK." Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand November 1903, Ingelegd f 7916,04 Terugbetaald - 14017,48 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 2609. J -A. 1ST ~WIT T E jDirkszoon.. Bij vonnis dor Arrondissements-Rcchtbank te> Alkmaar, van 3 December 1903 is verklaard, UL staat van faillissement JAN WITTE Dz., Vee houder te Burg op Texel, met benoeming van den E.A. Heer Mr. D. VAN HOUWENINGE tot Rcchter-Commissaris en van ondergotee- konde tot Curator. Alkmaar, A. M. DE LANGE, 4 December 1903. Procureur. Kantoor: Breedsiraat 48. Hiermede bericht ik aan mijne ge achte Clientèle, dat ik a.s. Maandag iiï „de Lindeboom" te spreken ben. Beleefd verzoek ik dengenen, wier horloges ik nog in mijn bezit heb, deze dan af te halen. Hoogachtend, GUST. BUIISE, GoudsmidHorlogemaker.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2