N°. 1703. Zondag 13 December 1903. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 parapluie, achtergelaten in den winkel van Gez. Graaf. TEXEL, 12 December. De vergadering van 't Nut, gisteravond in het gewone lokaal gehouden, mocht onder de vrij goed bezochte gerekend worden. Dooi den voorzitter werd dit in zijn openingswoord opgemerkt, aan welke opmerking spr. tevens nog toevoegde dat hem dit nog te meer ver heugde, daar naar spr. had hooren beweren de beide eerste lezingen van 't Nut in dit seizoen minder goed bezocht waren. Thans echter moest het bestuur den hoorders zeker min of meer teleurstellen, de spreker voor dien avond, n.l. de heer Van Baaren van Wageningen had volgens telegrafisch bericht te Amsterdam de trein gemist en kon daar door niet tijdig genoeg alhier zijn. Gelukkig echter had de secretaris de heer De Jongh in deze raad geweten door aan te bieden zelf dan maar te lezen, een aanbod, dat gaarne werd aanvaard. Naar spr. hoopte zou het den heer de Jongh gelukken den hoorders ten minste eenigszins het gemis van den spreker uit Wageningen te vergoeden en ZEd. hen een recht aan- genamen avond verschaffen. De heer de Jongh, hierop het woord ver krijgende, las op zijn bekende keurige wijze voor het stuk van dr. Laurillard, getiteld „Droomen". Van het begin tot het einde wist spr. zijn hoorders blijkbaar te boeien en menige gulle lach werd gehoord bij de komische scenes, die in het stuk voorkomen. Een luid en welverdiend applaus was na afloop het deel van den spreker. Na eene pauze van ongeveer een half uur werd door denzelfden spreker nog voorgedragen „Een telegram" door Johanna van Woude en het bekende ,,'t Is erg met de meiden". Ook deze beide stukken vielen blijkbaar zeer in den smaak van de aanwezigen. Door den voorz. werd hierna de vergade ring, ofschoon die nog niet geheel was afge- loopen, toch maar gesloten, omdat daartoe aoders misschien minder goede gelegenheid zou: zijn, omdat thans enkele lichtbeelden zou den worden vertoond, waardoor sommige aanwezigen, die daarop hadden gerekend, niet ^geheel teleurgesteld zouden worden. Een woord van dank werd gebracht aan spreker en hoorders, benevens aan den heer Wagem aker, die zijn tooverlantaarn enz. had beschikbaar gesteld en den heer Dekker, die daarmede zou werken. Verder deelde spr. nog mede, dat 14 Januari de vergadering in hoofdzaak zal zijn gewijd aan muziek, alsdan zal optreden mejuffrouw Van der A uit Alk maar en de heer P. Graaf van hier, terwijl het fiestuur nog verder zal bespreken wat tot afwisseling zal worden gedaan. De li chtbeelden hierna vertoond, in hoofd zaak bestaande uit gezichtjes uit deze ge meente e o waarvan naar werd medegedeeld de fotogra fische opname zoowel als de lan- taarnplaatjv werk waren van iemand alhier, waren over 't geheel vrij scherp en konden de goedkeui 'ing der aanwezigen zeker ten volle wegdraj. ten. De 3de buitengewone ver gadering van 'tNut mag zeker, ondanks de teleurstelling Tan het niet verschijnèn van den verwachten' spreker, tot een welgeslaag den worden gen 3kend. Bij de Dor iderdag gehouden aanbeste ding teHaarlem, van het driejarig onderhoud der rijkszeeworinjj op Texel, waren 4 bil jetten ingekomen, t.w. van de Heeren Spruit te Helder ad f 2829, K. Zeeman te Helder f 2870, T. van der Sterre te Helder f 2820 en J. W. Hillenius te Oudeschild op Texel f 2790. Aan laatstgenoemden inschrijver werd het werk gegund. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffende eene openbare samenkomst van het Leger des Heils, welke zal worden gehouden in Hotel „Texel" op Dinsdagavond a.s. Wij zijn gemachtigd hieraan toe te voegen dat de officieren zeer tevreden zijn over de laatst gehouden collecte, welke ruimer was dan vorige jaren, waarvoor gaarne een woord van dank wordt gebracht. Kooo, 10 Dec. Heden avond werden de heer Jb. Zuidewind en echtgenoote alhier aangenaam verrast door de ontvangst van een prachtig cadeau, bestaande uit twee sierlijke kistjes, ieder bevattende z e s zware zilveren theelepeltjes. Uit naam van het Bestuur van de Noord en Zuidhollandsche reddingsmaatschappij werd hun dit geschenk aangeboden door den Heer J. H. Moojen, voor de geheel kostelooze en liefderijke verpleging van den bijna veron gelukten roeier Bruin van Oudeschild. Verder was hier bijgevoegd een getuig schrift van innige dankbetuiging voor dit liefdevolle werk. „Eere wie eere toekomt Oosteeend, 11 Hec. 't Was Woensdagmid- dig en avond veel guurder en regenachtiger dan gewoonlijk, en daardoor was de verga dering van „Nut en Genoegen" minder goed bezet, dan men gehoopt had, ofschoon men nog van geen zuinig bezoek behoefde te spreken. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat er door den Sint-Nicolaas geen gelegenheid was, om op Zaterdag te vergaderen en hij het welkom aan de aanwezigen had toege- geroepen, inzonderheid aan eenige dames en heeren van Oudeschild, trad als spreker op de Heer W Mets Tz., die een schoone lezing gaf over het onderwerp Moeder". Heerlijke j gedachten werden aangegeven en ontwikkeld omtrent de goddelijke roeping, die eene moe der heeft te vervullen. De naam moeder is is heilig boven al het aardsche. Met diepe stilte werd geluisterd, en een luid applaus was het loon voor den spreker. De vaste bijdrage word gegeven door den Heer M. Kroon, die daarvoor had gekozen het ernstige stukje „Zuster Renate", waar naar ook met genoegen werd geluisterd en waarmede de Heer Kroon veel succes had. Hartelijk werd gelachen om „Joodsche levenswijsheid", voorgedragen door den Heer Mets, en een traan werd weggepinkt, toen op zoo zeer verdienstelijke wijze door Mej. A. Roeper werd ten beste gegeven het tref fende stukje „Berta's brief". Hierna volgden „Levensloop" door den Heer Kroon en „Te gemoet gaan" door Mej. S. Bakker. Ook deze beide voordrachten vielen wel in den smaak. Het rijke programma werd daarna besloten met een comisch stukje door den Heer Mets, getiteld: „Een open brief van Toontje Solidair", dat wederom de lachspieren in beweging bracht. Een en ander stempelde de vergadering tot eene dankbare en best geslaagde. De Voorzitter bedankte met een hartelijk woord de dames en heeren van Oudeschild voor alles, wat gegeven was, de aanwezigen voor hunne belangstelling en sprak den wensch uit, dat de goede verstandhouding tusschen de zustervereenigingen „Neptunus" en „Nut en Genoegen" zal blijven bestaan, waarmede de vergadering gesloten werd. Vlieland. Gedurende de maand Novem ber werd alhier in de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 255,95 Terugbetaald f 300,86. Het laatste door het postkantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 186. De typhus breidt zich in de dorpen aan den Graafstroom (Alblasserwaard) onrustba- rene uit. Vele gevallen, waaronder met doo- delijken afloop, deden zich de laatste dagen ook voor te Bleskensgraaf. Vooral te Mole naarsgraaf heerscht de ziekte hevigterwijl thans ook Noordeloos is aangetast, en schier geen week gaat voorbij of te Sliedrecht worden nog gevallen geconstateerd. In de streek langs de Graafstroom heerscht groote verslagenheid. Trekganzen Het „Bossche Veld", een uitgestrekte laag gelegen vlakte ten Westen van de stad 's Hertogenbosch, is telkens om deze tijd van het jaar de groote verzamelplaats van trek kende ganzen, welke, volgens de bewoners uit den omtrek, afspraak maken voor de groote reis naar zachter oorden. Ook thans weer levert het een tooneel op van ganzen- vroolijkheid, welke zich reeds op grooten afstand aankondigt door het gegigak dezer dieren en, jammer voor de reizigers, een zekere aanwijzing voor de al of niet- gepatenteerde jagers om hun slag te slaan. Menig gansje brengt het op die manier niet verder dan het „Bossche Veld", althans niet in levende lijve. Het is wel opmerkelijk, dat, bij alle narig heid en wederwaardigheden door de ganzen in dat „Bossche Veld" opgedaan, dit toch het door hen uitverkoren plekje blijft, en telken jare weder opnieuw, en tot groote voldoening van jachtliefhebbers en broodjagers, dienst doet als plaats van bijeenkomst. Ruim 5000 millioen inwoners 1 Een der Haagsehe bladen zegt in statistische mede- deelingen omtrent de bevolkingssterkte in verschillende landen, dat ons landje in dicht heid n°. 3 staat van Europa, nl. met 1543 inwoners per H.A.! Hoog water 1 Te 's Hertogenbosch wijst de peilschaal 4,43 M. plus N. A. P. Als dat 4,5 is moeten de watertoegangen der stad gesioten zijn, of anders loopen alle kelders vol water. Men is dan ook bedacht op het overbrengen van stoombooten, schepen en andere vaartuigen uit de binnen- naar de buitenhaven en houdt zich gereed het stoomgemaal in werking te stellen en de watertoegangen te sluiten. Heel de omtrek der stad vertoont een onafzien bare watervlakte. Het volgende bericht getuigt zeker van groote hoeveelheid sneeuw. Gebruik makende van de in de laatste jaren zoo zelden voorkomende gelegenheid, maakte het Koninklijk Echtpaar Dinsdag middag een tocht per arreslede naar Hoog Soeren en Omstreken. De prins bestuurde zelf het tweespan. Ook de leden der Hofhouding maakten de laatste dagen meermalen tochten per arre slede in den omtrek van Apeldoorn. Een dorpsonderwijzer hield een graf rede over den gestorven burgemeester en zeide De gestorvene deelde steeds lief en leed met zijn gemeente. Bijvoorbeeid, toen 't vorig jaar het mond- en klauwzeer heerschte in het dorp', hadden zijn koeien 't het eerst en toen vóór twee jaar de watersnood in het dorp was, stond zijn veld even diep onder water als dat van zijn arme buren In Friesland worden in de laatste dagen zeer veel plevieren (wilsters) gevangen, die tengevolge van het vriezend weder of wèl van de lange nachten in het Noorden daar geen voedsel meer kunnen vinden en derwaarts zijn getrokken. Te Leeuwarden worden dagelijks pl. 400 stuks aangevoerd en tegen 40 cents aan de poeliers verkocht. De meeste dezer vogels worden naar Engeland, Frankrijk en België verzonden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. i fm wn in in Kt

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1