N°. 1706. Donderdag 24 December 1903. 17 Jaai Nieuws- en Advertentieblad Binnenland. Nieuwjaarsgroeten, Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bür< BERICHT. Uithoofde van de invallende Feestdagen op Vrijdag en Zaterdag, wordt Zaterdagavond geen Courant uitgegeten. Het daaropvolgend nummer van Donderdag wordt niet Woendagavond, doch op den Oudejaarsdag uitgegeven. Als naar gewoonte, zal in dat nummer gelegenheid bestaan tot het plaatsen van tegen betaling van 20 Cts. contant. Opgaven daarvan worden ingewacht tot Woensdag avond bevorens. Aanbevelend, GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize een schaartje in een wit stukje katoen, gevonden in de Weverstraat. BURGERLIJKEN STAND. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op Zaterdag 26 December a. s. (2e Kerstdag) de Gemeente-Secretarie zal geopend zijn van 11 tot 12 uur voor middags, tot het doen van aagiften bij den burgerlijken stand. Texel, 22 December 1903. Do Gemeente-Secretaris, G. A. Hajenius. AANGIFTE INSCHRIJVING voor de MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente TEXEL, brengen ter kennis van wie het aan gaat, en meer bijzonder van de in het jaar 1885 geboren nannelijke personen, of van hun vader, mpedor, voogd of curator, dat bij de Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901), het vol gende is bepaald Zij, die ingevolge bovenstaande wetsbepalingen in deze Gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten mitsdien hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, tor Gemeente secretarie, tusschen den lsten en den 31sten Januari 1904 worden aangegeven, met over legging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit de geboorte-akte van den in te schrijven persoon, iudien deze elders is geboren. 'Voor het ontvangen van de aangifte zal meer bepaald zitting worden gehouden op Woensdag, den 6en Januari 1904, des voormiddags te 10 uren. Men wordt verzocht, zich zooveel mogelijk op dat tijdstip tot het doen der aangifte der Gemeentesecretarie aan te melden. Gedaan te Toxel, den 15en December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joucheere Burgemeester, G. A. IIajenius Secretaris. TEXEL, 24 December. Naar wij vernomen is een onzer vroegere plaatsgeuooten, de heer C Dros Az., electro technisch ingenieur, benoemd tot onder direc teur der gemeentelijke Centrale te Utrecht - Met Dinsdaga' oefening Fanfarect beid van den heer spraak ei zien van inscriptie Tl Zoo oo aan den verdiend is nog voor het zeker nit en niet te d.inke op hedeD De huj Directeui harte w( - Aa volgende „De H verbeter steeds w tenen.' - All viering H. G. De vo en S. eenige om de te regel De C gehoude Nederd. kozen c de heef Tevei roepen tot den - D driema: op de sly om te Blijkt bekomt Oost, hebben het gel werkza hebben Er wai somdei Ook Eenige waarv< - I zeldzaa kunne: daar z met sjl te OoÉt een si- leven TEXELSCHE COURANl Abonnementsprijs per S maanden Voor din Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nwir Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Pry's der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel mee Groote letters en Vignetten worden naar plas berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LaNGEVELD DE ROOIJ. TER ART. 13, Voor de militie wordt ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitscbe Rijk of in het Konink rijk Belgie verblijf houdt. 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen bet Rijk, in het Duitscbe Rijk of in bet Koninkrijk België woonplaats heeft, 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitscbe Rijk of in het Konink rijk Belgie woonplaats heeft, 4o, ieder mannelijk ingezetene nict-Nedcrlander, zoo hij op den Isten Januarij van bot jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van hot bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen bet Rijk verblijf houdende minder jarige niot-Ncderlandcr: d. wiens vader, moedor of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en baar gedurende de voorafgaande acbttien maanden in het Rijk of de koloniën of de bezittingen des Ryks in andere wcrclddcclen gehad beeft; b. van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in de hierboven onder a omschreven geval vorkcerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lnnds gevestigd c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaton is, of die ouderloos is of in wettclykcn zin geen vader of moeder heeft en van wien met bekend is dat bij een voogd heeft, indien bij gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk verblijf gohouden beeft B. do meerderjarige nict-Nedcrlander, die binnen hot Rijk woonplaats heeft on haar gedurende de vooraf gaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of Bezittingen des Rijks in andere worelddcclcn gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van bet bepaalde biorbovcn onder A gehouden hij, die minder jarig is in den zin der Nedcrlandsckc wet. Voor moor- derjarig wordt vooi de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. ART. 14, Be inschrijving geschiedt lo. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede lo. zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de ge meente der woonplaats van vader, moeder of voogd; zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woon plaats beeft, In de gemeente, waar hij verblijf houdt: zoo hij door zijn vader moeder of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelijke zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat bij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo bij in het Duitscbe Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam; zoo hij in het Koninkrijk Belgie verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2o. i zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitscbe Rijk, in de gemeente Amsterdam; is zij in het Koninkrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3o. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de ge meente zijner woonplaats zoo hij woonplaats heeft in het Duitsehe Rijk, in de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Konkrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 4o. A. van hem. bedoeld in art. 13. eerste zin snede 4o, indien hij minderjarig is zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zinsnede van dat artikel onder Aa omschreven, in de gemeente waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft; zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder Ab omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woon plaats heeft; is de woonplaats van deze buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente, waai de minderjarige verblijf houdt; zoo hij verkeert in, een der gevallen, in evenbedoelde zinsnede onder Ac omschreven, in de gemeente, waar hij verblijf houdt B. vau hem, bedoeld in artikel 13, eerste zinsnede 4o., indien hij meerderjarig is: in de gemeente, waar hij woonplaats heeft De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januarij van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het lSde levensjaar volbragt, tenzij het iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotter dam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsehe Rijk of in bet Konink rijk Belgie: ART. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan de verplichte krijgsdienst zijn onderwoipen of waar ten aanzien van don dienstplicht het beginsel van weder- kecrigheid is aangenomen 2o, hij, die bewijst in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werclddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, vooga of curator woonplaats binnen het Rijk. ART. 1G. Hij, die volgons art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij burgemeester en wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschiedon, aan te geven tusschen den lsten en den 31 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het lSde levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der gcvallon, hierna in de vierdo zinsnede omschreven, rust de verplichting lot het doen der aangifte: indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder cura- teele gesteld is, op zijn curator. De verplichting van vader, moeder of voogd geldt evenwol slechts zoo hy of zij binnen het Rijk, in het Duitscbe Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zin snede gemaakt, rust do zorg voor het doen der aan- gifto uitsluitend op den in te schrijven minderjarige indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Ryk. in het Duitsehe Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft indien zyn vader of moeder of beiden do ouderlyke macht missen indien hy door ziju vader, moeder of voogd ver laten is; of indien hy ouderloos is of in wettelijken zin geen vador of moeder heeft en het niet bekend is dat hy oen voogd heeft. Ilij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij do zeemaoht, de mariuo-rescrvo en bet corps mariniers hieronder begrepen, by het leger hier te lande of bij de koloniale troepon, is tot het doen van de aangifto niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht blijft onder burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blij ken, wordt door Ons bepaald. ART. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in het Koningrijk België gevestigd heeft 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige hetlSde levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in het Koningrijk België gevestigd heeft; 3o. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Neder lander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder lo. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hier boven onder 2o. omschreven 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het lSde levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in het Koning rijk België gevestigd of er woonplaats verkregen heeft; 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Neder lander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4o. omschreven gevallen verkeert Go. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of op nieuw in gezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15, Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of tor inschrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd bij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats bin nen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in het Koning rijk België. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zin snede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. ART. 1G6. Met boete van ten minste vijftig cents en tenhoogslc f 100 wordt gestraft de overtreding van de artt. 16, IS en 22. «De hi dijkgraaf op Texel tegen Fe OüDESi plaatsge tal van Amerika stemmei gekozen begrafen is nu wordt g

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1