Buitenland. Ingezonden Stukken, Uitslag gehouden verkoopingen Marktberichten. Pre djjcb_eu/ ten, ADVERTENTIËN. <2ij &ez. Cap kunnen nog eenige leerlingen geplaatst worden. Texel. Aan den heer J. Jz. Roeper, is op verzoek eervol ontslag verleend als Dijkgraaf van het Waterschap „de Dertig gemeen schappelijke polders" op Texel. Uitvoering per Leerplichtwet Het is den Minister van Binnenl. Zaken gebleken, dat in sommige gemeenten van ons land, met goedvinden van Gedeputeerde Staten, geen herhalingsonderwijs wordt ge geven, wanneer zich niet minstens 5 leerlingen voor dat onderwijs hebben aangemeld. In verband daarmede heeft Z. Exc. bepaald, dat het herhalingsonderwijs moet worden gegeven, ook indien slechts één ot twee leer lingen zich voor dat onderwijs hebben aange meld. Drankwet Het aantal adressen inzake het ontwerp- drankwet is weer met één vermeerderd. Thans is het de Bond van eigenaars en directeuren van Nederlandsche brouwerijen alhier gevestigd, die een adres verzonden heeft, waarin op verschillende wijzigingen wordt aangedrongen. Zoo wenscht de Bond o. m. opgeheven te zien de bepalingen, dat de vergunning wordt geweigerd als de verzoeker reeds een ver gunning heeft, dat verkoopingen in lokaliteiten met vergunning worden verboden en dat de vergunning wordt geweigerd, wanneer zij wordt gevraagd voor den verkoop elders dan in een huis of in de aanhoorigheid van een huis. Waar de overgangsbepalingen den bestaan- den toestand verlengt tot 1 Mei 1905, wil de Bond dit gewijzigd zien tot 1 Mei 1907. Nog kant de Bond zich tegen de bepalingen omtrent de eischen aan de lokaliteit gesteld en voorts wenscht hij, dat aan weduwen van vergunninghouders een levenslang vergun ningsrecht wordt toegekend en dat het verlies van vergunning bij nieuw huwelijk der weduwe wordt geschrapt. Weer iets nieuws. Te 's Gravenhage heeft zich naar aanleiding van het geval van dienstweigerin g door den milicien Terwey, een anti-gewetensdwang comité gevormd, dat zich ten doel stelt de agitatie ter hand te nemen tegen gewetensdwang en militairisme. Om een gebroken ruit. In eene gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Berg werd de voorzitter door eenige leden geïnterpelleerd over zijn optreden tegen een schooljongen. Bedoelde jongen zou in de school een ruit ingeworpen hebben, waarom hem nu reeds drie maanden de toegang tot de school was ontzegdde vader weigert de 30 centen voor die ruit te vergoeden. Een der Raadsleden, een broeder van den vader, viel heftig tegen den voorzitter uit. Deze meende evenwel in het belang der orde niet anders te kunnen en te willen handelen. („N R. Crt.") Een dienstbode uit Loosduinen, die den traditioneelen tocht per schaats naar Vlaar- dingen wilde maken, zakte bij de Leugenbrug door het ijs, kopjq onddr. Men bracht het meisje naar den boer van het Leugenhuis om daar wat op te knappen. De rijke boerenfamilie gaf haar een borrel en stuurde ze toen druipnat naar Loosduinen, ruim een half uur, met de boodschap, dat ze maar hard moest loopen. Thans is het meisje ernstig ziek. Wat wonder(Tel.) Inkomsten uit beschermende rechten. Uit eene uitlating van „De Standaard" van Donderdagavond valt op te maken, dat de Regeering uit de door haar in uitzicht gestelde verhooging der invoerrechten eene vermeer dering van inkomsten van ten minste 12 millioen gulden denkt te verkrijgen. Verschrikkelijk. Een ontzettende brand te Rhoon. Een aantal arbeiders zijn hierdoor broodeloos geworden. Wegens lage assurantie lijdt de heer Barendregt aldaar een schade van minstens f 15 18.000.— Thans wordt uit zeer vertrouwbare bron aan de „N. R C gemeld, dat de verdachte brandstichter (een jongen van circa 19 jaar) bekend heeft den brand gesticht te hebben, om „een hortje te kunnen vrijen met het meisje waar ie zoo'n zin in had." Zij zou, immers evenals zoovele andere, ook naar den brand komen kijken en daarvan wenschte hij, omdat hem daartoe alle andere gelegenheid belet werd hare ouders waren met de verkeering niet ingenomen gebruik te maken. Centraal-comité ter bestrijding der tuber culose. De medische medewerker van het, „Hbld.„ deelt in dat blad mede, dat er een' centraal-comité in ons land is gesticht, ter bestrijding der tuberculose, waarin de verschil lende stichtingen en vereenigingen vertegen woordigd zijn. In het bestuur zullen zitting nemen de heeren jhr. S. M. S. de Ranitz, prof. Pel, dr. M. W. Pijnappel en dr. C. Nolen, Het comité zal eerlang een beroep doen op de medemerking van allen die de treurige ziekte helpen bestrijden, op welke wijze ook, en waartoe ieder kan bijdragen, daar een geringe contributie voor het lidmaatschap zal vastgesteld worden. Nog een kuur bij de kuren. Na de heeteluchtskuur, de zonnekuur, do blootevoetenkuur, de violetlichtkuur en andere kuren beveelt nu een Berlijnsch professor het loopen op handen en voeten als geneesmiddel aan tegen maag- en ingewandskwalen De professor beweert, dat het rechtop loopen waarin men altijd een teeken van 's menschen waardigheid als Koning der schepping zag onlogisch en dwaas is Het vergt, zegt hij, van de buikspieren een inspan ning, waarvoor zij niet bestemd zijn en ont stekingen of ingewandsziekten van allerlei aard zijn daarvan het gevolg. Wij moeten, zegt de Professor, daarom terugkeeren tot de oorspronkelijke wijze van loopen, waarvan de dieren ons het voorbeeld geven. En zoo kan men in een klein zieken huis te Berlijn zeven patiënten viermaal per dag 20 minuten lang op handen en voeten zien loopen. Het gaat wat lastig in den beginne en het is moeielijk vol te houden maar men verzekert, dat de viervoeters er baat bij vinden voor bezwaren in de spijs vertering en appendicitis. Een curieus resultaat heeft de politie te Kief dezer dagen bereikt met het gebruik van X-stralen. Zij had een net gekleed per soon wegens dronkenschap op straat opgepakt en in het cachot geduwd, waar zich reeds een vijftal andere arrestanten bevonden. Toen de dronken jongeman zijn roes had uitgesla pen, ontdekte hij, dat hij een bedrag van ongeveer f 750 miste. Een kleine f 500 wer den op de vijf mede-arrestanten bij fouilleering gevonden, maar de rest was niet te ontdekken. De polite onderzocht hen toen door middel van Röntgenstralen en daarbij kwam aan 't licht, dat de ontbrekende stukken door de d'even waren ingeslikt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) WEEZEN IN HET HUISGEZIN. Hebt gij, geachte lezers, kinderen of houdt gij van kinderen Zoo ja, dan kunt ge ook niet ongevoelig zijn voor kinderleed on kinder- smart, ongeroerd bij 't denken aan- en over 't groote leed dat kinderen treffen kanhun ouders te verliezen. „Arme stumperds," is 't woord, dat u bij 't zien dier ongelukkigen ontsnapt en „ik wou dat ik u helpen kon" is de verzuchting, die gij slaakt. Over hun lot nadenkend, vertoont zich aan u een groot gebouw, woning van die weezen, droef-ken baar meestal aan hun uniform-achtig kleed; waar ze allen, zonder onderscheid geregeerd worden door één huiswet, waar van karakter vorming geen, of bijna geen, sprake wezen kan, omdat er te véél verschillende karakters bijeen zijn, waar de huiselijke gezelligheid heeft plaats gemaakt voor kazerneachtige eentoonigheid, waar orde en regelmaat als op militaire wijze worden geëischt. Dan komt daar menigmaal bij u op de wensch om zoo'n ouderlooze op te nemen in uw eigen woning, waar hij „thuis" zal kunnen zijn, gij hem als uw kind zoudt beschouwen en be handelen, al uw liefde, u zelf geheel aan hem zoudt geven, als de eigen vader en de eigen rrfülder zouden doenmaar, naast dien lust komt zich een groot bezwaar plaat sen, er komt zooveel anders bij, ook kosten, die gij, met den besten wil niet op u nemen moogt. Laat mij u dan meedeelen dat er in deze uitkomst te vinden is bij de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in 't Huisgezin. Die Maatschappij, denaam zegt het reeds, werkt geheel in uwen geest. Het is haar streven de weezen te houden buiten de Weeshuizen, doch ze te plaatsen in ge zinnen, die hen als hun kind beschonwen en behandelen. Honderden gezinnen zagen, door toedoen dier Maatschappij, 't eigen geluk groeien door 't geluk, dat zij den hun toe vertrouwden weezen schenken mochten. De directeur dier Maatschappij geeft u, op uw verzoek, de uitvoerigste inlichtingen, terwijl het Doorgangshuis op Zandbergen bij Amers foort, steeds voor u openstaat. Wilt of kunt ge zelf geen kinderen tot u nemen, anderen willen het wel, heel graag, maar kunnen niet zelf de kosten dragen. DdArvoor èn voor het noodzakelijk toezicht, zorgt de Maat schappij, die meer weezen kan helpen, naar mate zij over meer gelden beschikken kan. Die gelden moeten inkomen van leden en begunstigers. Zijt gij reeds een van beide Z e i d e t gij niet dar gij zoo diep medelijde met de weezen hebt Ocb, toont het da ook, zoo gij kunt B. Zondag 17 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Lefï'ef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. OosterendVoorm. 10 uur de Hr. vau Zwedet Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barcnds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Woensdag 13 Jan. Hervormde Gemeente. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Maandag 11 Januari, aan den Hoorn. 1 Rentmeester J. E. WINKLER. —,84,70 Weiland „Kleine Langeland." ,82,70 Weiland, „Drie Honderd." Kooper J.Beumkes qq voor f 1590. 1,90,70 Weiland, „Dijkstuk." Kooper J.Beumkes qq voor f 2070.- 1,27,80 Hooiland, „Het groote Madje." Opgehouden voor f 1260. I'urmcrend, 12 Jan. Aangevoerd 243 Rud- deren en 5 Stieren. L 110 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG., 13l| nucht. Kalveren 1 10 f 21 p. stuk, 334 vetteS Varkens 36 k 38 ct. per KG. 19 magere Var kens f 10 k 14 p. st.; 251 Biggen t 3 k t 7 p. st.; 1645 Schapen f 21 a f' 30,p. stuk.S Kip-Eieren f 4,— k f 5,— per 100. st. Vette Koeien, 207 lager in prijs h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Biggen, prijsh., h. stug. Vette Schapen, prijsh., h. stug. Heden werden wij diep getroffen door het plotseling overlijden van ons innig geliefd dochtertje MARGERETIIA MARIA, in den aanvalligen leeftijd van bijna 6 maanden. P. BAKKER en Eciitgenoote. Spang, Texel, 9 Jan. 1904. Heden overleed zacht en kalm na esn kortstondig lijden tot mijne diepe droef heid mijne innig geliefde echtgenoot, AR IE A L D E R L I E S T E, in den ouderdom van 31 jaar en ruim 7 maanden. Ik hoop te berusten in den wil desHeeren. Wed. ALDERLIESTEPeper. Eierland, Texel, 10 Jan. 1904. Tot onze diepe droefheid overleed heden onzo geliefde zoon, broeder en bchuwd- broeder, ARIE ALDERLIESTE, in den ouderdom van 31 jaar en 7 maanden. De Familie Alderlieste en Peper. Eierland, Texel, 10 Jan. 1904. DAN Kinumi GIN G Door deze betuigen wij onzen liartel(jkeu dank aan allen, voorde deelneming bij hot over lijden van onzen geliefden Echtgenoot en vader, P. Pirz. Bakker, ondervonden. Inzonderheid onzen dank aan buren, dragors eu kleedoplegstors, voor de laatste eer den over- lodeno bewezen. Uit aller naam, Wed. p. bakker-blom. Oudeschild, 12 Januari 1904.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2