N°. 1716. Zondag 31 Januari 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize 1 dasje, gevon- den in de Molenstraat. TEXEL, 30 Januari 1904. Eene buitengewone bijeenkomst was die van Heemraden en Hoofd-Ingelanden, zoomede van den Secretaris en den Penningmeester van het Waterschap de 30 Gem. polders op Texel, op Maandagmorgen den 25 dezer, in het Café „den Burg." Deze bijeenkomst, tot welke de aanwezigen door den oudsten Heemraad, den heer Joh. S. Keijser waren uitgenoodigd, had ten doel afscheid te nemen van den door II. M. de Koningin, met 11 dezer, eervol ontslag ver leenden Dijkgraaf, den heer J. Jac. Roeper, en tevens om hem bij deze gelegenheid een aandenken te vereeren. Tot bezichtiging daarvan, (twee fateuils), werd de aanwezigen gelegenheid gegeven nog voor de komst van den heer Roeper, welke tegen 11 uur was uitgenoodigd. Toen deze ter bijeenkomst verscheen, werd hij toegesproken door den heer Keijser boven genoemd, die zeide dat het den aanwezigen genoegen deed, dat de heer Roeper de uit- noodiging tot deze bijeenkomst had aange nomen, om hen in de gelegenheid te stellen van hem, als Dijkgraaf, afscheid te nemen. Gedurende ruim 24 jaren, zeide sprhebt gij de betrekking van Dijkgraaf en voorzitter van ons bestuur vervuld, met lust en onver- moeiden ijver de belangen van het Water schap voorgestaan en behartigd spr. zal niet alles opnoemen wat door den heer R. als dijkgraaf werd tot stand gebracht, de werken zijn daar om zulks te bewijzen. Als tolk van de bestuursleden betuigt hij hun leedwezen over het besluit van den dijkgraaf om zijn ontslag te vragen, doch zij billijken de redenen er voor, om op zijnen leeftijd, (73 jaren), nog eenige dagen stil en rustig door te brengen; in verband daarmede willen zij hem een aandenken vereeren, be staande in twee fateuils, waarvan hij en zijne echtgenoote nog langen tijd gebruik mogen maken en de gewenschte rust in vinden. De heer Roeper was zeer getroffen over dit bewijs van vriendschap en over de tot hem gesprokene woorden; de lof hem toe gezwaaid kwam hem evenwel niet toe, daar hij zonder medewerking van Heemraden niet tot stand had kunnen brengen wat door hem was verricht. Inzonderheid aan den Secretaris, den heer S. Keijser Pz zegt hij dank voor de hulp, bijstand en voorlichting, van dezen in zoo ruime mate genoten, want hij moet erkennen menige fout te zouden hebben be gaan indien deze hem niet had gewaarschuwd. Ook den Penningmeester zegt hij dank voor diens aangename medewerking en ten slotte betuigt hij allen dank voor het hem vereerde cadeau. Na eene korte pauze, welke werd gebezigd om het cadeau te bezichtigen, waarna men zich meer huisselijk bijeenschaarde, raakte de tongen nog eens los en was het eerst de heer S. Keijser PzSecretaris, die zegt dat hij gedurende de verloopen jaren met genoe gen met den Dijkgraaf heeft samengewerkt, de waardeerende woorden van dezen zijn voor hem eene aangename herinnering dat zijn werkzaamheden de goedkeuring hebben mogen wegdragen; hij wenscht den Dijkgraaf toe nog vele jaren van rust en beveelt zich in zijn vriendschap aan. Als tolk van de Hoofd-Ingelanden brengt de heer C. Keijser Pz. den heer Roeper dank voor hetgeen door dezen als dijkgraaf werd gedaan. Nog spraken daarna de heeren S. P. Koning heemraad, de penningmeester D. Bakker Jz. en de Hoofd Ingeland KL Jb. Roeper woorden van waardeering tot den scheidenden dijkgraaf. De heer Roeper, erkentelijk voor het tot hem gesprokene, zegt ten slotte: mocht mijne opvolger of een uwer, later mijn advies willen inwinnen, men zal mij daarvoor steeds bereid vinden. Met een hartelijken handdruk scheidde men daarna. De vergadering van de vereeniging Vooruitgang is ons doel" Donderdag in café Den Burg gehouien was vrij goed bezocht, zooals door den Voorzitter in zijn openings woord werd opgemerkt, en voor den directeur was die goede opkomst, welke bij meer gun stig weder ongetwijfeld nog wel grooter zou geweest zijn, bewijs van belangstelling in het wel en wee der vereeniging, die juist heden 10 jaar bestond. Deze vergadering naar spr. meende de 13de algem. vergadering was daardoor min of meer een feestvergadering. De notulen der vorige vergadering daarna door den Secretaris gelezen werden onver anderd goedgekeurd. Door denzeifde werd hierop een keurig verslag voorgelezen, ditmaal niet zooals anders handelende enkel over het afgeloopen jaar doch over het eerste tijdperk van 10 jaren thans doorloopen. Aan dit verslag ontleenen wij, dat de eerste bijeenkomst van de oprichting plaats had op 29 Januari 1893, waarop op 7 Mei daaraan volgende de eerste vergadering plaats had, waarbij 24 personen tegenwoordig waren. De vereeniging werd toen opgericht en het voorloopig bestuur definitief benoemd. Het bestuur bestond toen uit de heeren A. Lange veld Pz., directeur, J. G. Moojen Secr. en J. van Heerwaarden penningmeester. Aanvankelijk had men met veel tegen spoeden te kampen doch deze werden over wonnen, zoodat thans de vereeniging met recht bloeiend mag worden genoemd. In het eerste jaar was het aantal leden 187 en in het tweede reeds 448, terwijl in het derde jaar reeds,gedurende 2 maanden vrijdom van betaling van contributie werd gegeven welke termijn in 1897 tot 3 maanden werd ver lengd. In datzelfde jaar leed de vereeniging een zwaren slag door het sterven van haar zoo ijverigen Secretaris Moojen. In diens plaats was benoemd de tegen woordige secretaris de heer P. Lieuwen. Einde van het jaar 1900 was door de ver eeniging de Koninklijke goedkeuring ver kregen op hare statuten, met de redactie waarvan zich meer in het bijzonder had be moeid de boekhouder de heer A. Langeveld Az. Totaal waren ingeschreven als lid 1918 personen, terwijl er 291 aan waren ontvallen zoodat er op 31 Dec. jl. 1627 leden waren. Totaal hadden er plaats gehad 55 uitkeeringen a f 75 6 32 30 6 f 4125 180 192 Totaal dus uitgekeerd f 4497 In het afgeloopen jaar hadden 10 uit keeringen plaats van f 75 en 9 f 6. De aftredende bestuursleden van Heer waarden en A. Langeveld Az. werden weder herkozen. Ingevoerd was dat de leden, ook zij die wekelijks betalen, een kwitantie ontvangen, hetgeen wel naar genoegen van leden en bestuur blijkt. De directeur dankt den secretaris voor zijn keurig verslag. Uit de rekening van den penningmeester hierop door dezen voorgelezen bleek dat totaal in 1903 was ontvangen f 2382,10, waarvan aan contributie f 2075,97s en aan rente f 302,32s. Het totaal der uitgaven was f 1275,20 waarvan aan uitkeeringen f 804, bodeloon f 339,07, gratificatie penningmeester f 50, kosten vergaderingen f 43,40. 1903 sloot dus met een batig saldo van f 1106,90, waardoor het kapitaal der ver eeniging was gestegen tot f 9361,37 welk bedrag was belegd op le hypotheek of op de Rijks postspaarbank. De directeur dankt den penningmeester voor zijn accuraat gehouden beheer en deelt daarop mede dat door het bestuur besloten is voortaan in de bestuursvergadering in October, een 3tal leden te benoemen voor het nazien der rekening benevens een 3tal plaatsvervangers. Thans echter moet den gewonen weg nog worden gevolgd en de rekening tijdens de vergadering worden na gezien. Voor het nazien der rekening worden be noemd de heeren C Smit Cz., D. Pz. Bruin en Jb. Jbz. Bakker, welke die taak bereid willig op zich nemen. Na alles nauwkeurig te hebben nagezien wordt namens die commissie door laatst genoemde medegedeeld, dat alles is in orde bevonden. De- directeur dankt de commissie voor de door haar genomen moeite Als commissaris moest aftreden de heer D. Keijser Szdie volgens reglement niet dadelijk herkiesbaar was Nadat bij le en 2e vrije stemming niemand de volstrekte meerderheid had verkregen werd eene herstemming gehouden tusschen hen die bij de 2e stemming de meeste stem men verkregen. Gekozen werd de heer B C. H. Haakman die 36 stemmen verkreeg, terwijl 27 stemmen waf en uitgebracht op den Heer Jb. Jb. Bakker, en 2 in blanco. Totaal werden uitgebracht 65 stemmen. De heer Haakman neemt de benoeming aan. Door den directeur wordt hierop medege deeld dat na afloop der laatste bestuursver gadering gehouden in October door het bestuur op eigen kosten een gezellig avondje was gehouden ter viering van het 10-jarig bestaan der vereeniging en toen besloten was den leden, die door hun komst ter jaarvergadering toonden belang te stellen in het welzijn der vereeniging behalve een sigaar ook nog een glas bier of anderszins aan te bieden. Een woord getuigende van dankbare her innering werd gewijd aan den overleden Secretaris J. G. Moojen, die zoo geijverd had zoowel voor de oprichting der vereeniging als daarna voor het aanbrengen van leden enz. Nadat eens was gedronken op het welzijn der vereeniging, werd door den directeur verzocht vooral goed op de quitantiën te passen, verder deelt spr. nog mede, dat be sloten werd voortaan van hen die Texel verlaten en niet op voldoende wijze zorg dragen, dat de contributie wordt betaald, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs perr 3 maanden Voor bek Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblakd 45 Cts. Naar Ambeika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKIN G~ ALPIIABETISCIIE LIJST e! van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde EIGENAARS OF BEHEERDERS VAN PAARDEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen ter algemeene kennis, dat de ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222) opgemaakte alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze Gemeente metterwoon ge vestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Secre tarie dezer Gemeente ter inzage is nedergelegd. Texel, den 29 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester, G. A. HAJENIUS, Secretaris.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1