Marktberichten. Predikbeurten, indien zij 5 weken nalatig blijven in de betaling, per po-tquitantie daarover te be schikken indien zij in Nederland woonachtig zijn. Bij weigering dier quitantie worden zij geroijeerd en vei liezen hun rechten op de vereeniging. Indien ze buitenlandsch ver toeven en zoolang nalatig blijven in de beta ling worden zij ook geroijeerd Schriftelijke mededeeling van de wijze waarop de contri butie kan worden geïnd wordt vereischt. Bij de rondvraag vraagt en verkrijgt de aftredende Commissaris het woord, spr deelt mede met genoegen deze furctie te hebben waargenomen en naar zijn beste weten le hebben geijverd voor de belangen der veree niging. Het doet spr. genoegen, dat er dit maal eens geen personen ter vergadering zijn, die zich op minder aangename wijze tegenover het bestuur gedragen, zooals op vorige vergaderingen wel eens plaats had, hij dankt het bestuur voor de prettige ver gaderingen samen gehouden. Niemand verder het woord verlangende brengt de Yoorz een woord van dank aan den aftredenden commissaris, die zich steeds een flink bestuurslid heeft getoond en hoopt, dat hij als gewoon lid met denzelfden ijver voor de vereeniging zal blijven bezield Ook het eere-lid Slaman, die ter vergadering aanwezig is, wordt een woord van lof toege zwaaid voor de getoonde grcnte belangstelling. Met den wensch, dat het allen verder wel moge gaan en een tot weerziens op de vol genden jaarvergadering, wordt de vergadering gesloten. Tijd en plaatsgebrek weerhoudt ons een zoo uitgebreid verslag te geven als wel licht door sommigen wordt gewenscht, van de lezing van den heer Staalman, op Vrijdag avond in het Hotel „Texel" gehouden, in de vergadering, uitgeschreven door de Chr. Dem. Prop. Club „Waarheid en Recht" te Oosterend, welke vergadering door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. „Mijn gedragslijn in de Tweede Kamer" was het aangekondigde onderwerp, hetwelk o.i. ook had kunnen heeten „verdediging van de door mij geuite beschuldiging van halfheid, roekeloosheid en nalatigheid, (aan Dr. Kuijper) van het tegenwoordig Kabinet," over welke beschuldiging de heer S. door vele zijner partijgenooten wordt hard gevallen en ver oordeeld. De heer S. herinnerde er aan dat het be ginsel waarom het bij de stembus van 1901 van anti-rev. zijde ging, was „oplossing van de schoolkwestie en ouderdomsverzekering." Door het tegenwoordig kabinet wordt zulks geheel op den achtergrond geschoven (en zal volgens den heer S. niet tot vervulling komen), daarom is het kabinet nalatig; de indiening van wetsontwerpen, welke later weder worden ingetrokken, getuigen van halfheid, terwijl de indiening van weder andere wetsontwerpen geyaar doen ontstaan een twistappel te wor den in de partij der coalitie, hetwe'k roeke loosheid is. Met tai van voorbeelden van de behande ling der ingediende wetsontwerpen werd zulks door hem aangetoond, en hij, de heer S., getrouw willende blijven aan het beginsel waarom het in 1901 bij de stembus gpgaan is, maakt daarvan de Regeering een verwijt spr. zal niet ophouden te blijven aandringen, omdat hij zulks zijn plicht acht, a's strijder voor waarheid en recht. Dit is de hoofdzaak der gehouden lezing spr. meende aan zijn kiezers verschuldigd te zijn, zich te moeten verantwoorden over de door hem gedane beschuldiging, welke hij niet wil intrekken, dochwaarom tegen hem wordt geageerd.. De heer S. beeft getracht zich te zuiveren van het verwijt van ontrouw aan zijn partij, welke hem naar het hoofd wordt geslingerd door sommigen zijner partijgenooten; zijne lezing gaf alleszins reden tot beoordeeling zijner gedragslijn, aan ben, door wier stemmen hij naar de T weede Ki in' r is afgevaardigd. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, waarin de heer S. meende een bewijs te mogen zien van goedkeuring van zijn gedragslijn in de 2de Kamer op dien weg zegt hij te zullen blijven voortgaan Van 25 tot en met 28 Jan. zijn van hier uitgevoerd 7 koeien, 87 schapen, 60 varkens en 2 paarden. Oudeschild, 28 Jan. Gisteren trad de heer J. de Jongh van de Waal op voor de leden der vereeniging „Neptunus", in de „Zeven Provinciën" alhier. De opkomst was, vooral tengevolge van ongunstig weer, niet zoo talrijk als gewoonlijk, doch er waren toch nog wel vijftig belangstellenden tegenwoordig. Deze hebben dan ook volop mogen genieten van datgene wat de begaafde déclamator ten beste gaf. Eerst sprak de heer de Jongh, over „Den Droom en het droomen" door E. Laurillard, vertolkte toen op schoone wijze de K anemer ballade van Hofdijk „Getuigenis der liefde", en las ten slotte op de hem eigen geestige wijze„Zout" van Laurillard. De begaafde schrijver zou moeielijk een spreker kunnen vinden, die beter zijn werk vertolkte, dan de Heer J. de Jongh. De jongste nuts- avond werd dan ook gestempeld tot een der degelijkste van het seizoen, 't Zij den heer de Jonh gegeven nog dikwijls voor Neptunus leden te spreken. Steeds zal hij dan een dankbaar en belangstellend publiek ontmoeten. Oudeschild, 29 Jan. Bij het garnalenvis- schen in het Westgat, is door schipper G. Kuijper Cz een postduif opgevangen, vooi zien van een ringetje om een der pooten, welk 97 ringetje gemerkt gemerkt was: D Waal, 28 Januari. De hier bestaande vereeniging „het Ziekenfonds" hield eergister hare huishoudelijke vergadering, die door 30 leden werd bijgewoond. CJit het verslag over 1903 bleek, dat dit jaar voor de vereeniging niet ongunstig is geweest, ook nu kon weer voor eenige maan den vrijdom worden gegeven van het betalen der contributie. In het Bestuur kwam geen verandering. Ook nu niet. Het aftredende lid, de Heer D. Bruin werd als zoodanig herkozen. Oosterend, 28 Januari 1904. De vergadering van „Nut en Genoegen," op gisteren gehouden, telde verscheidene leden, doch het aantal dames bedroeg slechts 8. Naaat de Voorzitter allen welkom had geheeten en zijne beste wenschen had uitgesproken voor de voreeniging in 1904, trad voor de vergadering op de Heer W. Heeroma, Hoofd der school te Midden-Eierland. Op hoogst aangename wijze werd voorgelezen het tooneelstuk „Pension Scholier", blijspel in 3 bedrijven van Carl. Lans. Hartelijk heeft men gelachen om de grappen, in dit tooneelstuk ge geven, en de verschillende typen kwamen bij het voorlezen goed tot hun recht. Uit het daverend applaus heeft de spreker kunnen opmaken, dat deze eerste perzik, door hem aan „Nut en Genoegen" zoo hartelijk ge boden, naar meer smaakt. Een drietal heeren gaven nog bijdragen ten beste. De Voorzitter droeg voor: „Liefde en Wanhoop", de Heer IJ. Koppen „Charvaise". terwijl laatstgenoemd stuk viel tusschen twee bijdragen van den Heer J. C. Bakker, getiteld: „De Kiesvergadering" en „Het gekochte Paard." Ernst en luim wisselden elkander af en stem pelden de bijeenkomst tot eene uitstekend ge slaagde. Luide stemde men dan ook in met het dankwoord van den Voorzitter, waarmede de vergadering gesloten werd. Na afloop gat de Heer Heeroma nog eenige muzikale bijdragen op de viool en ook in dit opzicht toonde hij zich „meester op de wapens" te zijn. De volgende vergadering, het zoogenaamd „laatste Nut." zal gehouden worden op 27 Febru ari a. s. Alsdan hoopt als spreker op te treden de Heer L. J. Kikkert van den Burg. 29 Jan. In de eerstvolgende vergade- rin. van den Nederl. Protestantenbond, afd. „Ooster nd" hoopt men te zien optreden Dr. J. V. Bruins, met het onderwerp„Het socialisme op zijn mooist." De Cocksdorp, 29 Jan. Gisterenavond hield de afd. Do Cocksdorp en omstreken van den „Bond voor Staatspensionneering eene vergade ring in het lokaal van den heer Buis. De op komst was niet groot, zeker wel een gevolg van het regenachtige weder. Do vergadering werd geopend en geleid door den voorzitter, de heer Barends, die ook de notulen van vorige verga deringen voorlas, daar de secretaris doorziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. De rekening van den penningmeester werd Dagezien en in orde bevondenze sloot met een klein batig saldo. Voor do twee aftredende bestuursleden, de heeren R. Barends en Jb. van Heerwaarden, werden gekozen de heeren A. C. Toet en W. Heeroma, die beiden de benoeming aannemen. Daarna traden achtereenvolgens als sprekers op de IleereD W. Heeroma, D. C. Dros en R. Barends. De heer Heeroma zegt, dat Staatspensioen voor ouden van dagen noodig is. Wel wordt voor hen iets gedaan, hetzij door bloedverwanten, particuliere liefdadigheid of Kerkverzorging, doch deze hulp is niet afdoende. De oude werkman moet niet door do gemeente, maar door de gemeenschap ondorhoudon worden. Naar raming zou voor Staatspensioen een bedrag van 40 millioen gulden noodig zijn, een even groot bedrag als in ons land voor Oorlog wordt uitgetrokken en spr. echt het eerste belangrijker dan het laatste. Ook de heer Dros breekt eene lans voor Staatspensioen en beweert, dat do oude werk man recht heeft op een onbezorgden, ouden dag. De geheele maatschappij toch drijft op hem. Hierna verkrijgt de heer Barends hot woord. Uit zijne voordracht blijkt, dat spr. eene weifelende houding aanneemt, wat betreft art. 1 v; n de Statuten van den Bond, n. 1. Staats pensioen „zonder premiebetaling." De heer Toet in debat komende, wil met zekerheid weten, of do heer Barends vóór of tegen Staatspensioen „zonder premiebetaling"- is. Zijns inziens gaat net niet aan lid van den Bond te zijn, als men de statuten niet ten volle onderschrijft. De heer Barends autwoordt hierop, dat hij zich met art. 1 kan vereenigen. Nadat de heer A. C. Toet nog tot voorzitter dor afdeeling is gekozen, wordt de vergadering gesloten. Iemand te Groningen kocht dezer dagen een koe, onder voorwaarde, dat zij „eerlijk" was, zooals men dat in de koopmanswereld noemt. Later bleek echter, dat men den staart dier koe vóór den verkoop van een valsche pluim bad voorzien, waardoor de handels waarde aanmerkelijk minder is geworden. Aangifte is gedaan bij de marechaussee die tegen den intusschen opgespoorden ver- kooper proces-verbaal heeft opgemaakt. Laat u niet misleiden De wolbekende „Spaansche schatgraver" heeft weer eens uit zijn „gevangenis" teeken van leven gegeven. Een ingezetene van Edam ontving een aanbieding voor 225.000 frs., uit een hembekenden, verborgen scbatvan 675.000 francs Wanneer onze Edammer maar het noodige reisgeld wil overzenden, zal des Span- jaard's dochter overkomen en den schat opdelven. Het reisgeld zal echter niet worden gezonden en de dochter kan dus blijven waar zij is! Uit Amsterdam Slaan op school is streng verboden bij ons openbaar onderwijs en in een circulaire, gedagteekend van 2 November 1900, deelen B. en W. den onderwijzers zelfs mede, dat de overtreder van het verbod tot ontslag zal worden voorgedragen Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Ned. Onderwijzersbond, heeft nu tot B. en W. een adres gericht, waarin verzocht wordt niet enkel de circulaire, doch het ge heele verbod terug te nemen, daar beide in hooge mate schadelijk zijn voor de tucht op school en het prestige van den onderwijzer. Arme kinderen Te Delft zijn een jongen van 19 jaar, werkman, en een meisje van 16 jaar onder trouwd. Te Tongelre is een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 72 en de bruid 68 jaren telt. Twee boerenjongens in het Drentsche dorp Barger-Oosterveen hebben de woning van den arbeider H. Neef in brand gestoken. Neef en zijn vrouw waren naar de politie gegaan om aangifte te doen van een hun aangedane mishandeling. Toen zij tergugkwamen, lag hun woning reeds tegen den grond. Gelukkig hadden de kinderen zich weten te reddeD. De daders, twee broeders, zijn gearresteerd. Vrijdagavond kreeg de rijksveldwachter Verkerk te Pernes bezoek van een persoon, die zich kwam beklagen over een door hem ontvangen pak slaag. Verkerk herkende den man dadelijk en zeideW. is een bekend strooper I i Wel neen dat is mijn broer. De rijksveldwachter ging mede naar den Heischendijk, waar hij nog 5 personen aantrof. Bij onderzoek bleek men te doen te hebben met twee clubjes stroopers, die beide op dezelfde plaats wilden stroopen. Het eindresultaat was, dat het eene clubje een procos-verbaal kreeg wegens mishandeling en het andere wegens visschen zonder ver gunning. Zondag 31 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Oosterend. Nam. half 3 ds. Schroder. Bevestig ing Kerkeraadsleden.) Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Woensdag 3 Feb. ücrvornidc Gemeente. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Schagen, 27 Jan. Aangevoerd: 0 paarden f 0 af 0 0 Stieren f Oaf 0 10 Gelde- koeion f 110 a f140; 10 Kalfkoeien f 100 f 140; 20 Nuchtere Kalveron f 8,a 18 100 Schapen f 18 af 24,0 Lammeren f o'— a f—,0; 17 Varkens f' 8 a f 10,—11 Votto Varkens 34 a 36 cent per kg.32 Vette Koeien

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2