Buitenland. Ingezonden Stukken, v. BURG. Naar ons wordt medegedeeld, zal Vrijdag 19 Februari, de^ middags te 3 uur, eene openbare les worden gehouden met de leerlingen van de algem nebewaar- school alhier. Deze les, tot bijwoning waarv ouders en belangstellenden worden uitgt noodigd, zal worden gehouden in hotel „de Lindeboom." De toegang is vrij. Den Eoorn 14, Februari Zondag had in het „Loodsmanswelvaren de aangekondigde voorstelling door d.e Rederijkerskamer „Een dracht maakt macht" plaats voor een talrijk publiek. Nadat de vergadering op de gebrui kelijke wijze was geopend, wnd zeer ver dienstelijk opgevoerd. „Wie ben ik?," in de pauze die daarna volgde werden d -aanwezi gen op voordrachten vergast, die wel in den smaak van het aandachtig publiek vielen. Daarna werd opgevoerd „Joost Uilenspiegel" hetwelk ook flink van stapel liep. Het Komisch Duet door twee heeren dat hierna volgde verdiende eveneens alle lof. Het geheel was een recht genoeglijken avond. Wij roepen dan ook van harte „Eendracht maakt Macht" een tot weerziens toe. Een recht genoeglijk bal besloot deze gezelligen avond. Tijdens den storm, die van Vrijdag op Zaterdagnacht woedde, strandde tusschen paal acht en negen, de Heldersche vischschuit H. D. 15, Reeder Ten Harmsen, schipper Ham. Zondag zijn door den strandvonder de losse goederen geborgen. De schuit zit vol water maar bij gunstig weder hoopt men haar weder vlot te krijgen, Oitdeschtld, 16 Feb. Met den herbouw van den toren der Herv. Kerk is een begin gemaakt. Aangezien ook de andere werk zaamheden aan het kerkgebouw spoedig aanvangen, moest naar een lokaliteit worden uitgezien, waar gedurende den tijd der her stellingen de godsdienstoefening zou kunnen plaats hebben Kerkvoogden zijn er in ge slaagd, daartoe de Koningin Wilhelmina Be waarschool af te huren. Zondag a. s. wordt er reeds 's morgens en 's avonds in gepreekt en ook de Zondagsschool zal er worden ge houden. De lokalen der bewaarschool deden reeds nut tot velerlei doeleinden, vooral ook tijdens „Utile Dulci" bestond. Nu wordt er geregeld in vergaderd door de meisjesnaai- krans en is er ook de bibliotheek gevestigd van den Leeskrirg. Zondagavond treedt er in op voor den Protestantenbond Ds. Schouten. Door schipper J. Kooger is hier aange bracht een zeer zwaren boomstam, welke nabij de Hors met het garnalennet van den zeebodem was opgehaald. Eet plaatselijk nut „Neptunus" zal den 25sten dezer maand de laatste leesavond in het seisoen houden. Bij die gelegenheid zal als spreker optre den de heer L. J. Kikkert van den Burg, Oosterend, 16 Febr. Gisteren vergaderden alhier de leden van het Ziekenfonds tot het aanhooren en goedkeuren va de rekening over het verloopen jaar. hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 620,80 en de uitgaven f 624,95, zoodat men sloot met een schijnbaar nadeelig saldo van f 4,15. Feitelijk zijn evenwel de bezittingen ver meerderd, daar pro memorie aan rente te goed is gemaakt f 18,29'. waardoor hot crediet is gestegen tot f 711,51°. Ann geneeskun dige hulp is voldaan f 604,1 Op 1 Jan jl. bedroeg het aantal leden 117. De aftredende commissaris, de heer P. J. Burger, werd met bijna algemeene stemmen herkozen, en verklaarde het hernieuwd man daat te aanvaarden. Nog werd besloten, dat leden, die zich buiten de gemeente gaan vestigen, onmidde- lijk hun lidmaatschap verliezen. Met het oog op den gunstigen toestand van de kas meende men, dat eventueele been- en armbreuken der leden ook geheel of gedeeltelijk voor rekening der vereeniging herstelling zouden kunnen vinden Met de fondsdokters zal daarover onderhandeld worden. De vergadering werd gesloten met de beste wenschen voor de leden der vereeniging. Eene inzameling van bijdragen voor de wed. van J. Stark te De Cocksdorp, alhier gehouden, heeft tot resultaat, dat aan de commissie kan afgedragen worden eene som van f 92,39°. De handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft besloten, dat han leden verplicht zijn, om ook de ongekookte garnalen aan de ver eeniging aan te bieden Zoo een lid niet in staat mocht zijn de gevangon garnalen te koken, dan zal hierin op andere wijze wor den voorzien. Op de meelfabriek „De Vlijt," van de firma Wessanen en Laan, te Wormerveer, heeft een meelontplolfing plaats gohad, door dat een werkman met een licht op de meel- kamer kwam. Brokken muren en ramen zijn weggeslingerd; er zijn drie werklieden licht gewond De oorzaak van de stuifmeel- ontplolfing moet worden gezocht in een on voorzichtigheid van een drietal timmerlieden, die op de 5de verdieping aan 't werk waren. Zij wisten niet- dat het binnentreden met een brandend kaarsje in zoo'n stuifmeel kamer zoo gevaarlijk is. De ontploffing ging vergezeld van een flinke vlam, die naar buiten sloeg, nadat een tiental ramen waren uitgeslingerd en een drietal deuren stukgeslagen waren. Dadelijk begonnen evenwei de Sprinkler- rosetten te werken zoodat de brand spoedig gebluscht was. Tengevolge dier ontploffing en ook door het water is vrij wat schade veroorzaakt. Ook de machines hebben geleden, stukken van wielen en een buil vlogen naar buiten. Het gevolg is dat de fabriek eenigen tijd zal moeten stilstaan. De brandwonden, die de drie personen hadden gekregen, waren van dien aard, dat ze nog zelf naar den dokter konden gaan. Er is thans voor het geheele land een algemeen comité benoemd voor het inzamelen van geld van leden der Geref. Kerken in Nederland, als feestgave voor het gouden jubilé der Theologische School te Kampen op 16 Juni. Het comité bestaat uit ds. Donner, te Nieuwdorp, ds. Van Goor, te Halfweg, en dr. A. Noordtzij, te Kampen. De feestgave is bestemd voor het studie fonds en wordt aan de hoogleeraren der Theologische School afgedragen. Uit Westelijk Noord-Brabant zijn inde laatste weken honderden arbeiders naar Duitschland vertrokken, omdat zij geen werk hadden. Het ziet er dan ook voor de arbei ders in die streek treurig uit, e r wordt bijna niets verdiend, en velen zijn daardoor genood zaakt de hulp van liefdadige instellingen in te roepen Het schijnt, dat ook in Duitsch land te veel werklieden zijn, want velen keeren terug, omdat ze er geen werk kunnen krijgen. Volgens „Het Vaderland" is in het definitief ontwerp tot verhooging der invoer rechten o. m. afgezien van een invoerrecht op tabak en koffie, artikelen, die in het voor ontwerp werden belastdaarentegen is het recht op thee en petroleum verhoogd en wordt dat op meel uitgebreid van tarwe meel over alle meelproducten. Voorts worden verscheidene artikelen, voorheen belast ad valorem, nu voorgesteld op een heffing naar het gewicht, o.a. glas, papier en verschil lende koloniale waren. Men schrijft uit 's Gravenhage Het Hoofdcomité van het Nod. Roode Kruis vergaderde heden, naar men verneemt ter behandeling van een voorstel van het Dage- lijksch Bestuur om in zake hulpverleening aan een der oorlogvoerende partijen in het Oosten een afwachtende houding aan te nemen. De ooievaar van Hellevoetsluis 1 In „De Levende Natuur" vindt men het volgende vermakelijk verhaaltje „In Hellevoetsluis," zegt een oude boer (hij weet het dorp niet te liggen) had men een ooievaar die leefde van afval, welke op de vischmarkt kwam te liggen. Men had hem een koperen band om den hals gedaan met het opschrift Waar deze vogel hoort tehuis, Dat is te Hellevoetsluis. In den herfst ging de vogel naar 't Zuiden. Hij kwam het volgende jaar terug met een gouden halsband om, waarin gegraveerd Waar deze vogel hoort tehuis, Daar weet men van geen Hellevoetsluis. Herziening der Drankwet 1 De ontworpen nieuwe Drankwet 1 zou, zoo als men weet 1 Mei a. s. in werking treden. De „Avdp. verneemt echter, dat daar geen kans op is en dat de datum van 1 Mei ver anderd zal werden in 1 Augustus 1904. De Oorlog tusschen Rusland en Japan voor Katwijk 't Was Woensdagavond. De eerste berich ten omtrent den oorlog zijn ontvangen en worden nu druk besproken in den barbiers winkel te Katwijk-aan-Zee. Ik zeg je, dat 't om Engeland gaat, zegt een der bezoekers. En de Japanners en de Russen zullen hun vloten naar hier sturen en dan aan 't vechten gaan. Wie 't wint, pakt meteen Engeland in. Je zult 't zien, dat we hier, misschien wel voor ons dorp een zeeslag krijgen. En als zoo'n kogel afdwaalt, nou dan ligt heel Katwijk in puin. Man, man, wat je zegt, 't is om niet van te slapen. Omtrent den oorlog tusschen Rusland en Japan geeft de Fransche teekenaar Caran d'Ache een wel getrouw beeld van den toe- stand, zooals velen zich dien voorstellen. Met den brutalen moed van een koord-1 danser waagt Japan het, steunend op zijnfi als koord dienstdoende vloot, over te steken I van zijn eilanden naar het vasteland vanp Azië, waar de Russische beer te wachten! staat, gereed don indringer te verslinden. Velen beschouwen dan ook de aanvanke-B lijke voordeelen, nu reeds door Japan jbe-p haald, slechts als een gevoeligen klap van' Japan's waaier op den neus van het reuzen- L beest. Eer in staat hem te woedender te p maken, dan te nopen tot den aftocht. Do oorlog toch moet te land worden uit- L gevochten ten slotte en men meent, dat' Rusland's reuzenleger het Japansche makkelijk verpletteren zal. Er wordt weder melding gemaakt van een treffen tusschen de Russische en Japan-1 sche vloot voor Porth Arthur. De Russen werden geslagen en trokken zich in de haven terug. De Japansche vloot bombardeerde de forten f en trok daarna terug. Gemeld wordt dat verscheidene Russische fe oorlogschepen zonken of werden beschadigd P Een Japansch schip ging verloren. Officieels berichten melden verder dat dei' Japanneezen 600 man troepen ontscheeptenio. bij Taliënwan, met een rampzalig gevolg. 410 man werden door de kozakken neerge- sabeld, de anderen keerden naar |de schepen terug. Men meldt ook dat de Japanneezen troepen ontscheepten in Dove-Bay. Dertig werden gedood, anderen trokken zich terug. Voor de kleintjes. Een Londensch ge- neeskundige, dr. Atkinson, zegt een methode te hebben uitgevonden om menschen, die klein van gestalte zijn, wat grooter te maken. De patiënten worden, na in een stoombad te zijn geweest, door hem met oliën ingewreven, om L de geledingen leniger te maken en vervolgens !L gemasseerd. Dr. Atkinson heeft een aantal I patiënten in behandeling, onder welke vele1® kadetten der krijgsschool van Sandhurst. Een dier kadetten is in drie maanden 15 centi-,;- meter in lengte toegenomen door de behande-i ling van dezen modernen en zachteren Procus-ii tes en de Amerikaansche generaal Neeve" moet 7 centimeter langer zijn geworden. Amerikanen zijn in hun ondernemingen ra voor geen kleintje vervaard. Thans zal een geheele stad worden verhoogd, om te verhoe- ij- den, dat ze andermaal, als in 1900 geschiedde, door een storm en. reusachtigen vloedgolf worde vernield. Het geldt de stad Galvesta I aan de golf van Mexico. Alles, gebouwen, |f boulevards, parken en kaden, zal een zeventien f] voet omhoog worden gebracht, en de tusschen- V ruimte tusschen het oude en het nieuwe i| niveau zal geheel worden opgevuld. De;-, kosten zjjn op rnim 8 mihoen gulden geschat De ingenieur Bales is de vader van dit f „oplichtingssysteem" en gros en hij zal ook het werk leiden. In Chicago zijn al eerder v grootere stadsgedeelten, die door het stijgen van het meer van Michigan gevaarlijk in de laagte lagen, door hydraulische persen naar boven gewerkt. Te Elberfeld is een jaar geleden besloten de proef te nemen met het toelaten van vrouwen bij het onderzoek der armenzorg. Volgens het verslag dat onlangs in de algemeene vergadering van het armbestuur is gehouden, is deze proef uitmuntend ge slaagd. De armbezoeksters hebben in een aantal gevallen door hare toewijding verwaar- loozing weten te verhelpen of te voorkomen. Tevens is gebleken dat de vrouwen wegens hare ervaring in het eigen gezin, ook omtrent de opvoeding van kinderen opgedaan, menig maal spoediger leemten ontdekten en de geschikte middelen tot verbetering wisten aan de hand te doen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) KUNSTMEST. Do werking van Chilisalpetor op grasland is ook in 1902 door tal van proevon bewezen. We zullen het gemiddelde mededeelen van 22 proe von met een bemesting van 100 Kg. Chile, per II. A. en van 23 prooven met een bemesting van 300 Kg. Chilisalp. per H. A. De uitkomst van de eerste reeks waren gemiddeldZonder Chilis. 4937 Kg. hooi, met toepassing van 100 Kg. Chile. 5709 Kg. Vermeerdering door Chilis. 772 Kg. Die van do 2de reeks proeven waren.' /onder Chilis. 5048 Kg. Met toepassing van 300 Kg. Chilis. 6881 Kg. Yormoordering door Chilis. 1833 Kg Do prijs van het hooi kunnen we op f 30 per 1000 Kg. stollen, zoodat in het -gp-^-.-T '.t, rr;rs-yr_—,touk.»1 r.v, ia: t-^VCTT^Tummag1 lOrajn» I

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2