MOLENROEDE, I Predikbeurten, Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopingen. Afd. Oudeschild t. f. Ncd. Prot. Boni, ADVERTENTIËN. Wegens finale Opruiming, Be vergadering van 't Nutgisterenavond in het gewone lokaal gehouden, was vrij goed bezet. Zij werd geleid door den Voorzitter, den heer de Braai, die de vergadering opende met een welkom tot allen, en in 't bijzonder aan den spreker voor den avond, den heer VanBaaren, van Wageningen. Tevens werd door spr. er aan herinnerd, dat het dien dag juist 25 jaar geleden was dat de algemeens bewaarschool werd opgericht. Moge die oprichting ook niet zijn geschied door het departement van 'tNut alhier, niet lang na de oprichting werd de steun er van ingeroepen en ook verleend. Alles werd door het departement aan die instelling opgeofferd terwijl van het hoofdbestuur eenmaal een vrij belangrijke som gelds voor 'de school werd afgestaan en nog niet lang geleden f 100. Wat betreft het bezoek der kinderen ver keerde de school steeds in een bloeienden toestand, financieel echter had men maar al te veel met moeielijkheden te kampen. Een woord van lof brengt spr. aan de dames commissie en aan heeren commissarissen dei- school en in 't bijzonder aan de directrice, aan wier goede leiding het zeker in de eerste plaats is te danken dat de school zoo goed yoldoet aan haar doel. Aan allen worden de belangen der zoo nuttige instelling dringend aanbevolen. Door den heer van Baaren werd hierop het onderwerp behandeld„Het ontstaan van den bodem van Nederland." Op populaire wijze, voor ieder begrijpelijk, werd door spr. dit onderwerp behandeld, in hoofdzaak naar aanleiding van tal van lichtbeelden. Voor de pauze behandelde spr. in hoofdzaak het ontstaan der zoogenaamde hooge gronden, bevattende de provinciën Limburg, Noord brabant, Gelderland en Overijsel. Deze gronden dankten, naar spr. mededeelde hun ontstaan aan het gletsjerijs. In de ijsperiode moeten n.l. de rivieren veel sneller hebben geloopen, terwijl ook de gletsjers, die thans slechts 1 a 19 M. per jaar afleggen, vroeger ook veel sneller moeten zijn voortbewogen. Gletsjerijs en water voerden de materialen aan waaruit de bodem werd samengesteld. Wat het gletsjerijs deed voor de hoogere gronden, deed het zoogenaamde landijs uit Noorwegen enz. naar het Zuiden afgezakt, voor de lagere streken. Aan het ontstaan in den ijstijd, was volgens spr. te danken, dat de bodem bepaalde vormen heeft aange nomen, dat de grond op verschillende plaatsen gegolfd is, verschillende rotsachtige gedeelten zijn afgerond en weder andere als 'tware zijn bekrast, terwijl vooral keien zooals men die op tal van plaatsen in ons land en de grindgronden, ook op Texel aanwezig, ook hun aanwezigheid te danken hebben aan het ijs. Met belangstelling werd spr. door de aan wezigen aangehoord en werden de lichtbeelden aanschouwd. Door den Voorz. werd den spreker een woord van dank gebracht voor zijne schoone rede, terwijl ook de heer Wagemaker dank ontviDg voor het afstaan zijner lantaarn en de heer Dekker voor de hulp bij het vertoonen der lichtbeelden bewezen. Verder deelde spr. in zijn sluitingsrede nog mede dat dit de laatste nutsavond in dit seizoen zou zijn, aangezien ds Kuperus, die nog eene lezing zou houden, zich bad terugge trokken, doch deze lezing vermoedelijk zou houden in October a. s. Te Alkmaar is een geval van pokken geconstateerd bij den heer P N. L., particulier architect, die Maandagavond per spoor uit Amsterdam kwam. Hij voelde zich bij aan komst niet wel, ging zelf naar een dokter en werd onmiddellijk naar het St. Elisabeth- gesticht gebracht. Hij is daar in de barak opgenomen. De Feestmarkt te Amsterdam en de inschrijvingsbiljetten aldaar voor bijdragen voor het „Emma-fonds" hebben bruto f92,000 opgebracht. In Zeeland wordt in de laatste jaren zeer geklaagd, dat de alikruiken (kreukels) zoo byzonder klein van stuk zijn, hetgeen van grooten invloed is op de handelswaarde. Het buitenland, vooral Belgie, is een getrouw kooper van deze slakken, doch 't druk rapen Van de kreukels voornamelijk door kinde ren of arme menschen schijnt oorzaak, dat zij niet tot vollen wasdom komen. Al thans op de verpachte perceelen, waar het rapen verboden is, zijn de slakken veel grooter. Behalve het gebruik in Zeeland is thans de jaarlijksche uitvoer toch nog ruim 200000 liter. Een „keuterboertje" uit Steenbergen, eigenaar vaneen 20-jarig paard, ontving van het gemeentebestuur een lastgeving, om zorg te dragen, om op den dag, welke bij openbare kennisgeving later zal worden aangewezen, met paarden welke alsdan in zijn bezit waren, op tijd op de verzamelplaats aanwezig te zijn. Ons boertje, over dit groote „pampier" niet gerust, spoedde zich naar het gemeentehuis en verzocht om zijn bruintje van de lijst te schrappen, want het beest was te oud om nog te gaan „oorloggen" in Rusland. Te Haarlem is Dinsdag in beginsel be sloten een vereeniging op te richten van hengstenhouders in Noordholland, allereerst tot vaststelling van het dekgeld en dan tot behartiging der belangen van de eigenaren. Een commissie met den heer H. F. Bultman aan het hoofd zal een reglement vaststellen. Nederland en de oorlog. Het station- neeren van oorlogsvaartuigen in de verschil lende zeegaten hier te lande ter handhaving van de neutraliteit heeft ten doel te zorgen dat geenerlei schepen van de oorlogvoerende partijen of van andere natiën de havens of toegangen zullen binnenkomen, teneinde han delingen te verrichten strijdig met de onzij- digverklaring. Verder wordt de aanwezigheid van marine schepen noodig geacht als politie- en orde maatregel bij de komst van vreemde schepen opdat deze in de bestaande omstandigheden de marine vertegenwoordigd vinden en zoo noodig zich tot den bevelvoerder van het stationsvaartuig om inlichtingen kunnen wen den of omgekeerd. In Nieuwediep zullen tot dat einde geplaatst worden de pantserschepen „De Ruyter" en „Hertog Hendrik." Eene bijzonderheid. Bij den fruithandelaar A. Ploeg in de groote Houtstraat te Haarlem, staan in den tuin achter den winkel in een warme kas vier groote perzikboomen in vollen bloei. In de kas is een bijenkolonie geplaatst welke vlijtig de bloesems bevliegen en daardoor prachtig bevruchten. Te meer is dit eene bijzonderheid te noemen omdat de bijenvolken op de bijenstanden zich nog in volslagen winterrust bevinden, terwijl deze zich, blijkbaar, in deze betrekkelijke kleine ruimte, goed op hun gemak gevoelen en lustig gonzend uit en in hun woning vliegen. Bij onderzoek van de bijenwoning die eene nieuwerwetsche is, bleek dat de bijen al versch perzik-bloemenhonig in de cellen hadden gebracht. De bijen bleven voorloopig nog in de kas staan, omdat na de bloei der perziken, de aardbeien zullen bloeien, die in tamelijk groote hoeveelheid in dezelfde kas geplant zijn. De bijen kunnen dan ook die bloemen bevliegen en daaidoor de vruchtzetting bevorderen. Te Tietjerksteradeel overleden twee bij elkaar inwonende vrouwen, die zeer armoedig leefden, ofschoon zij vrij welgesteld waren. Zij sliepen op stroo, zonder voldoende dekking; haar kleeren geleken op vodden. Na haar dood vond men tal van nieuwe hemden, kindergoed, wollen dekens, enz. Ze waren te gierig geweest een en ander te gebruiken 1 Zondag 31 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half drie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. "Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van ZwedeD. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Baronds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Scliagen, 17 Feb. Aangevoerd: 6 paarden f 80 at 250:2 Stieren! 70 a f140; 20 Gelde- koeien f 110 a 1145; 20 Kalikoeien f 130,— f250 60 Nuchtere Kalveren f 8,a 18, 200 Schapen f 16 af 27.0 Lammeren f 0, a f,0; 25 Varkens f 8 a f 10,—22 "Vette Varkens 34 a 38 cent per kg.20 Vette Koeion f 150 a 1245; 0 Graskalveren f 0,a f 18 Biggen f6,— a f 9,— Boter f 1,30 a f 1,40 per KG.; Kipeieren f4,a 14,50. Leiden, 19 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 246 stuks f 127 af 306 15 Stieren f 66 a f 210: Veulens 0 stuks f0a f 0 152 kali koeien i 128 a f 280 Melkkoeien f 120 a 1 280; 101 Varekoeien f 110 a f 173, 246 Vette koeien f 126 a f 262, 31 Vette kalveren f 39 a 1 97110 Magere kalveren f4 a f 190 Graskalveren f f 460 Vette schapen 1 16 a f 32.230 schapen (weide) f 12 af 25.0 Paarden f.— a f 0 283 Magere Varkens f 16 a f f 37 Vette Varkens a ct. 175 Biggen 4, a 140 Lammoren f a f. Woensdag 17 Februari, aan den Burg. Notaris H. de Boer te Hoogwoud, Makelaar J. H. Moojen. 2,10,20 Weiland, Harmen Kikkertsland. Kooper G. D. Kooiman voor f 2725, 2,80,70 Weiland, Burgernieuwland. Kooper Aug. C. Keijser voor 3325,— 0,88,20 Weiland, Strooppotje. Kooper D. J. Keijser voor 800,— 1,22,70 Weiland, Varkenskoog. 1,61,00 Zandkoog. Kooper Arie Jb. Bruin in privé en qq 2951,- Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 13 Feb. tot den 19 Feb. 1904. GEBOREN Geertje Hendrika, d. v. Jan Zoete lief en Johanna Margaretba Barhorst (Ever- stekoog) Maria, d. v. Hendrik Smit en Neeltje van Keeren (Eierland.) ONDERTROUWD GETROUWD: Ueene- OVERLEDENJannetta Catharina Kikkert, oud 8 jaren, d. v. Johan Kikkert, en Anna Maria Helm (den Burg) Keetje Smit, oud 74 jaren, wed. Jan Veeger (den Burg,) Martje Smit, oud 55 jaren, wed. Johannes Theodorus Zijm, (Helder.) OPTREDEN van Ds. A. H. SCHOLTE van i Zuid-Scharwoude op Zondag 21 Februari a. s., 's avonds 7 uur, in het gebouw der K. AV. j Bewaarschool. P Ieder wordt gewaarschuwd geen werk- zaamheden of leveringen te doen op of g aan de hofstede „Abbastanza", vroeger Anna's im Hotstede, te Everstekoog, zonder schriftelijke ff bestelling, met de handteekening van onderge- I teekende, zullende anders niet erkend worden. I Amsterdam, 18 Februari 1904. P. HOFFMANN. - Het Molenbestuur van den polder „Het Noorden" te Texel, brengt ter 1 kennisse van de Ingelanden, dat de voorloopig goedgekeurde rekening der molen over het jaar 1903, ingevolge art. 110 van het Algemeen bestuurs-reglement ter inzage is nedergelegd ten huize van P. K. BREMER te Oosterend op I Texel, vanaf 20 Februari tot 5 Maart 1904. 1 Namens het Molenbestuur voornoemd, S. P. KONING, Voorz. P. K. BREMER, Secr. Te koop bij inschrijving: |L een gebruikte, Amerikaansch grenen, fe lang 97 voet, liggende bij de Watermolen op Oost. Biljetten worpen ingewacht vóór of op 5 Maart a. s. 's morgens 10 uur bij P. K. BREMER. De ondergeteekende belast zich gaarne met het publiek verkoopen van roerende en vaste goederen, waarop voorschot wordt gegeven en, zoo verlangd, met dadelijke afrekening. Verhuurt vaste goederen en transporteert deze onderhands J. E. WINKLER. Om de aanwezige voorraad op te ruimen wordt gedurende deze maand TIEN PROCENT KORTING op den gewonen prijs verleend, en slechts d contant verkocht. VETLEEREN LAARZEN, VILT PAN TOFFELS en MUILEN, KINDER LEEREN SCHOOLLAARSJES nog veel voorhanden. Op ALLE artikelen 10% korting. W. Lourens BAKKER Lzn., Oosterend. noteer ik heden onderstaande lage prijzen: Prima Koffie 36 cent. Witte Suiker 22 "e Rozijnen zonder pit (blank) 15 I 3, met pit 22 Pruimedanten 1720 Stukjes Appelen (blank) 18 Zoete Appolen 18 Sago Scholte, per pak 10 U'S Sunlicht Zeep, por doos 22 JS I Echte wereldbol Lucifers, 6 per 50 pak f 2,75. Allo andere artikelen in voorraad worden voor lage prijs opgeruimd, waaronder ook eon partij KLOMPEN. Aanbevelend, J. EE LM AN A z. Oorlog Jlnsland en Japan. KAARTEN van 't PRIJS 15 CENT. Voorhanden in don Boekhandel Parkstraat. In dc AVilhclmina Bewaarschool, wegens verbouwing der Kerk. S2 e 7) «o

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2