Ingezonden Stukken» Marktberichten. Predikbeurten, Uitslag gehouden verkooping dankbetuigingT ADYERTENTIËN. KENNISGEVING. BURG. Wij maken onzen lezers attent op eene adv. in dit nummer, behelzende de aankondiging der eerste uitvoering van de Gymnastiekvereeniging „Sparta" op Zaterdag 5 Maart a. s. Zou eene aanbeveling tot toetreding als donateur nog noodig zijn Ons dunkt, 't is vrij wel overbodig. De gymnastiek, niet slechts als ontspanning, meer nog als alge meen erkend nut, verdient aller waardeering en steun. En wanneer we ons daarbij nog herinneren de aangename avonden, voor eenige jaren, bij gymnastiekuitvoeringen doorgebracht, dan hebben wij hieraan niet veel toetevoegen. De oefeningen thans onder even goede leiding als destijds, beloven zeker ook niet minder goed werk. Otideschild, 23 Feb. Gisterenavond ver gaderde in de „Zeven Provinciën1'' deschip pers- en Yisschersbond. Besloten werd, in zake het plaatsen van schuurpalen aan het het eind der havenhoofden, de hulp van het gemeentebestuur in te roepen. Voorts kwam in behandeling een schrijven van de firma von Reppelin Cote Apeldoorn over gar- nalenkorren. Men zou een oude kor als model zenden en daarna prijsopgave inwach ten. Up een telegrafisch verzoek uit IJmui- den, of hier ook personen waren, die als loods zouden kunnen fungeeren, tot het overbrengen van vischkotters naar Noorwegen, moest ontkennend geantwoord worden. Omtrent de werking der Ongevallenwet voor de kleine visschers, werd besloten met de visschersvereeniging te Oosterend te over leggen, wat onze visschers in deze te doen staat. Bij de rondvraag stelt de Heer G. Kuijper voor, te trachten een gasboei geplaatst te krijgen bij de Razende Bol. Daarover zal met de betrokken autoriteiten worden gecor respondeerd. De leden W. Dijksen en T. Dogger betoogen de wenschelijkheid om de geleidelichten voor 't Kaapiumolengat, te verplaatsen en laatst genoemde, om te trachten vrijstelling te be komen van de betaling van havengeld. Het eerste voorstel zou ter beoordeeling aan de bevoegde autoriteiten worden gesteld, 't laatste voorstel zou eerst in aanmerking kunnen komen bij eventueele uitbreiding der haven naar den zeekant Nog wordt besloten, dat de bond zal toetreden als lid der schippers- vereeniging „Schuttevaer," afd. Texel, waarna de vergadering, te ruim 9 uur gesloten wordt. Bij een onzer ingezetenen onstond heden een begin van brand. Door tijdige ontdekking kon het gevaar spoedig worden afgewend, doch aan eenig netwerk moet nog al schade zijn ontstaan. Een moeielijke taak, waarvan veel beleid gevergd werd, heeft men heden met goeden uitslag volbracht. De hoofdstelling werd opge steld, noodig bij het herbouwen van den kerk toren der H. Gem. Klerken Rijksverzekeringsbank. De minister van Binnenlandsche brengt ter kennis, dat binnenkort onderscheidene klerken bij de Rijksverzekeringsbank zullen worden aangesteld. Sollicitanten naar de betrekking van klerk worden verzocht hunne requesten voor 1 Maart e. k. aan het Bestuur der Rijksver zekeringsbank in te zenden. Zij, die reeds een request mochten hebben ingediend, kun nen volstaan met daarnaar te verwijzen. („St.-Crt,") Uit tal van plaatsen komen onrustba rende berichten omtrent den hoogen water stand. Te Schoonhoven is de Lek zoo sterk ge wassen, dat het water van dijk tot dijk staat. Al de kribben staan onder en de schotbalken moesten in de poort worden aangebracht. Bij Streefkerk is de bovendam ondergeloopen en zijn de uiterwaarden overstroomd. In Rotterdam staat het water in de havens met den wal gelijk. Bij Andel overstroomt de Maas de uiter waarden, van dijk tot dijk is 't blank water. Aan het Katerveer is wegens hoogen water stand de overtocht der pont gestremd. De overtocht heeft per roeiboot plaats. Wegens overstrooming van de spoorbaan is het personenvervoer op het traject Haren berg-Raak der stoomtram Zutfen Emmerik gestaakt. Naar uit Wageningen wordt gemeld blijft het water wassende. Al wat binnen de dijken stond was reeds ondergeloopen. De onderwijzer Z., in de gemeente Tietjerksteradeel, werd tijdens de spoorweg staking voor den militairen dienst opgeroepen. De gemeenteraad benoemde in zijne plaats een onderwijzer-vervanger, aan wien f 88 salaris werd uitbetaald, welke som de gemeen teraad van de jaarwedde van den onderwijzer inhield. De onderwijzer ging van dat besluit in hooger beroep, en de Minister van Binnen landsche Zaken kon zich met dit besluit niet vereenigen: Op voorstel van B en W. heeft de gemeente raad thans besloten alsnog de ingehouden f 8S aan den onderwijzer uit te betalen. Vooi Japan. Men meldt, dat vele k atoen- en wolfabrikanten te Tilburg geen orders voor het buitenland meer aannemen, daar de meeste groote bestellingen voor Japan hebben gekregen, waar haast bij is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Amsterdam, 22 Feb. Aangovoerd 362 Runde deren, le kwal. 65 A 68 et., 2do kwal. 10.60 a 0.64, 3de kwal. 56 a c. perK. G. 108 Melk en Kalfkooien 1 130 k f 280, Graskalveren f a f 0 Schapen 1 Af 94 Nuchtere Kalveren f 8,k t 14,0 Lammeren f a 502 vette Varkens 32 a 34 ct. per K. G_' Parmerend, 23 Feb. Aangevoerd 304 Run deren en 1 Stieren. 61 vette Kalveren 70 A 90 ct. per KG., 627 nucht. Kalveren f8 A f 22 p. stuk, 319 vette Varkens 34 A 37 ct. per KG. 83 magere Var kens f 10 A 16 p. st.; 215 Biggen f 4 A f 8 p. st.; 1501 Schapen f 15 a t'25,p. stuk. Kip-Eieren f 3,25 A 1 3,75 per 100. st. Vette Koeion, 150; prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeion, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, lager in prijs, b. stt Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Vette Schapen, prijsh., h. stug. Overhouders, prijsh., h. stug. Zondag 28 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zws Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barend GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. {Doop.) Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Vrijdag 19 Februari aan den Burg, Makelaar S. KEIJSER Pz. 1.28.00 Hooiland „de Hammer." Kooper P. W. Roeper voor f 15! 0.57.20 Bouwland „de Geest." Koopster Mej. M. Visser, Nieuwediep, 9j| Geboren CORN ELI S RE IJ E R, zoon van D. KEIJSER Cz. M. KEIJSER—Li 20 Februari 1904. Geboren: A B R AM, zoon van N. VOS Jz. en F. VOSLagervel Oosterend, Texel 23 Febr. 1904. Aan allen, die ons op den 1 dezer blijken van belangstelling toonden, betuigen wij langs deze onzen lijken dank. Texel, 24 Februari 1904. E. VLESSING, Eehtgem' en Kinderen. De Heer en Mevrouw KEUS! Lens betuigen hunne liartel(jke| voor de belangstelling met de geboorte t| dochter ondervonden. DANKBETUIGING. Voor de talrijke bewijzen van belangsta en deelneming, ons betoond bij de ziektej het overlijden van ons geliefd dochtertj| tuigen wij, ook namens wederzijdsche onzen hartelijken dank. JOH. KIKKERT. A. M. KIKKERT-E Burg op Texel, 23 Febr. 1904. De ondergetoekenden betuigen langs l weg hunnen hartelijken en welgemeendenl aan allen die tijdens het ongeval op dent jaarsdag overkomen, ons zoo bereidwilligM terzijde gestaan. Ook onzen innigen dai allen in de kom van ons dorp, die ons fir hebben geholpen. Jb. ABBENES en Echtgewj Den Hoorn, Texel, Februari 1904, Het Molenbestuur van don J „Het Noorden" te Texel, bresl kennisse van de Ingelanden, dat de vooi] goedgekeurde rekening der molen overt 1903, ingevolgo art. 110 van het Alft bestuurs-reglement ter inzage is nedergels] huize van P. K. BREMER te Oostera Texel, vanaf' 20 Februari tot 5 Maart töi Namens het Molenbestuur voorM S. P. KONING, Voort i P. K. BREMER, Secr. Het Bestuur van don polder het Nieuwland op Toxel, brongt bij deze ter kJ van de Ingelanden in dien polder, dat del ning en verantwoording wegens het gff beheer over 1903, ter voldoening aan a van het Algemeen bostuurs Reglement Waterschappen in Noord-Holland van afl tot en mot den 5 Maart a. s. ter inzagef logd ten kantore van don Secretaris deep Zondagen uitgezonderd. Texel, 19 Februari 1904. Het Bestuur voornoe: C. B. BAKKEIU Sd. KEIJSER Pt Mijnheer de Redacteur Al wie zooals schrijver dezes dagelijksch door den Bur" loopt te flenteren, kan zien welke mishandelingen de boomen in het dorp wêer te verduren hebben, en het is niet onaardig om de opmerkingen te hooren van het volk dat naar die boomenhakkerij staat te kijken. Hier volgen zeven verschillende opmerkingen, no. 1 Ze zijn gek. no. 2 Het is idiotenwerk, no. 3 Ze lijken wel bezopen. no. 3 De gemeente is om takkenbossen verlegen, no. 5. Ze denken zeker dat de Burg een oorlogschip is, want er komen nu overal nakende masten. no. 6 vraagt Maar wie deelt hier nu de lakens uit? Is het de Burgemeester alleen, of is het B. en W. of zijn het alle Raadsleden te zamen. Dan lijken het wel Razende leden' no. 7 zegt Ik denk dat mijnheer Van der Poll tegenwoordig het roer in handen heeft, en dat die meent dat zijn hoornen er wat van zullen opknappen. Ziedaar nu eenige oordeelvellingen van het publiek, om niet te spreken van menschen die zich wat deftiger uitdrukken, en zoo eens even in het voorbijloopen naar dat vernielingswerk kijken, en niets anders zeggen dan //vandalisme." Kunt M. de R. het publiek ook inlichten op wiens gezag het boomgewas aan den Bnrg tegenwoordig ver nield wordt. Een toeschouwer. Wij hebben aan bovenstaand artikel ditmaal geen plaats willen weigeren, niet omdat wij op zulke arti keltjes verzot zijn of omdat wij het noodig achten de weinig vleiende bemerkingen in breeder kring bekend te doen worden, als wel omdat wij naar annleiding daarvan eenige spreekwoorden in herinnering willen brengen. //Die timmert aan den wegh, verwacht gezegh," zeide „vader Cats" alreeds, en het snoeien (hakken) dor boomen, dat aanleiding tot de resp. opmerkingen geeft, kan wel als //timmeren aan den wegh// worden gerekend. //Ieder vogel zingt zooals hij gebekt is;// Efeer van toepassing op de verschillende toonaarden en inhoud der resp. opmerkingen. //De beste stuurlui staan aan den wal,// zoo ook in dit geval; niet do werklieden, niet de persoon door wien de werkzaamheden zijn gelast, doch de toeschou wers, die eilaas, niets vermogen omdat zij aan den wal staan, zijn de beste stuurlui. Met deze opmerkingen zouden wij kunnen volstaan, wij willen er echter nog iets aan toevoegen. Het snoeien of behakken van boomen geeft niet slechts hier, doch overal waar zulks geschiedt, aanleiding tot (niet altijd beleefde) critiek. Op wiens order dat snoeien geschiedt, vermogen wij niet uittemaken, doch ons herinnerende dat indertijd in eene raadszitting alhier, over zulk een feit de Voorz. werd geïnterpelleerd, (zonder succes evenwel), zouden wij daaruit moeten afleiden dat niet de leden van den Raad de wandalen zijn. Wie dan wel het onderzoek daarnaar staat vrij, wij wenschen er ons evenwel niet mede te belasten. Het boomen hakken wordt vernielingswerk genoemd, op wiens gezag Iloevelen van de qua-bedillers die hunne opmerkingen ten beste geven, zouden met eenige juistheid kunnen aangeven hoe naar de regelen der kunst dat behakken w el moet geschieden Gemakkelijk is het zeker iets af te keuren, te beweren dat het niet goed is //doch bewijzen hoe liet wel moet en waarom dat is eigenlijk het punt van kwestie en dat hebben wij nog niet gehoord. Of wij het dan nu zoo mooi vinden geenszins, doch vermoedelijk de persoon zelve ook niet die hiertoe order gaf, het mooi zal er wellicht later nog moeten aankomen, evenals bij zoo menig menschenkind, dat soms //en negligé" ook weinig bekoorlijkheid biedt. Dit zal echter wel waar zijn, dat de boomen moesten gesnoeid worden, of voor den groei öf voor een mogelijk opleverend gevaar, of om welke redenen dan ook. Hoe dat snoeien niet moet geschieden, meen en velen alreeds te weten, dat is al een groote stap voor waarts, laten die velen nu eens uitmaken hoe dat snoeien wel moet geschieden; voor eene latere ge legenheid zou zulk een advies, naar wij verwachten, wellicht dankbaar worden geaccepteerd door //dc(n) wandaal(cn) van thans. Met de plaatsing van bovenstaand ingezonden en de door ons gegevcne toelichting dnarop, meenen wij deze boomen-snoei- hak vernielings-wandalisme-geschiedenis als voldoende besproken. Red. In de Wilhelmina Bewaarschool, wegens verbo; der Kerk.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2