M Buitenland Ingezonden Stukken, Pre dikbey r ten, Marktberichten. TI en ADVERTENTIËN. >P Windschade. Heeft een molenaar voor de uitoefening yan zijn vak behoefte aan wind, dat hij van dat voor hem goede, ook te veel kan krijgen ondervond tot zijne schade onze plaatsgenoot, de molenaar Langeveld, heden morgen. Mogelijk een rukwind was oorzaak dat beide roeden van zijn molen (einde Molen straat) zijn afgeknapt. De molen maakt met zijn stompjes boven de as een leelijk figuur, doch erger dan dat, is het voor de betrokken persoon zeker eene leelijke schadepost. Helder, 1 Maart. Gesleept door de botters H.D. 17 en 16, kwam hier heden binnen de botter H.D. 15, onlangs tegen het Wester- strand van Texel aan den grond geraakt. Men was er heden in geslaagd het vaartuig, dat het roor miste en zeer lek was, in vlot water te brengen. Toch wordt geloofd, dat de kosten vau herstelling niet zullen tegen vallen. Een droevig ongeval had dezer dagen te De Bilt (bij Utrecht) plaats. Zekere vrouw D. aldaar bracht een bezoek aan haar over buur en schoonzuster, om te zien hoe het een ziek kind maakte. Haar drie kinderen bleven daardoor een oogenblik alleen in de woning achter, een van bijna 3 jaar, een van 15 maanden en een te bed van ruim 3 maanden. Nu schijnt dat het driejarige kind gedurende de afwezigheid van de moeder op het bedje van het jongste broertje is gekropen en boven op hem is gaan liggen. Toen de moeder thuis kwam, vond zij haar jongste kind dood, vermoedelijk gestikt, doordat hot driejarig kind er bovenop lag. Men meldt van Urk, d. d. 25 dezer Vóór enkele jaren begaven zich nog geen dozijn visschers van het eiland ter haringvangst op de Noordzee, maar door den voortdurenden achteruitgang van kust- en binnenvisscherij is hun aantal gestadig toegenomen, en het vorige jaar telde Urk reeds ver over de 100 "loggerlui", In een vrij druk bezochte samen komst van belangstellenden werd de mogelijk heid besproken, van Urk zelf haringschepen te bemannen en uit te rusten. Men kon in deze belangrijke zaak niet tot het gewenschte resultaat komen, doch er vormde zich een commissie, om alles het werk te stellen voor den aankoop van een iogger en deze bij wijze van proef in de vaart te brengen. Een man stelde bij een huis op de Kei zersgracht te Amsterdam aan de dienstbode een emmertje met een snoek er in ter hand om aan „meneer" te geven. De bewoner, die van een snoek niets afwist, ging snel met do dienstbode mede om te zien wie de brenger was. Toen kon men hem juist be trappen. terwijl hij een van den kapstok ge nomen winterjas aantrok. Met behulp van een voorbijganger werd hij overmand. De „Asser Ct" schrijft: Wij leven in een tijd van reclame. Ieder, die zaken doet, weet hoe de tijd geest meebrengt, dat er op het budget van den koopman een flink bedrag moet worden uitgetrokken om de aandacht op zijne zaak te vestigen. Iets nieuws, en naar ons oordeel heel practisch, heeft de Veenkoloniale Volksver zekeringsbank op tonw gezet Ieder weet hob populair de levensverze kering is geworden, niet het minst in den (kleinen) burgerstand, die naast het geld voor de huur tevens een zeker bedrag afzondert voor de verzekering. Treft het ongeluk dat de dood hunne woning binnentreedt, dan behoeft tenminste bij de smart van het verlies, niet de zorg voor de daarmee gepaard gaande onkosten te komen. En toch valt het niet altijd even licht de gelden voor „het fonds" af te zonderen. Welnu, de Veenkoloniale Volksverzekering te Veen- dam stelt thans do gelegenheid open alle kinderen van een gezin „gratis" te verzekeren en keert bij sterfgeval de som van ongeveer zestig gulden uit. Men heeft daarvoor niets anders te doen dan de voor dat gezin benoodigde kruideniers waren te betrekken van een vasten daartoe aangewezen kruidenierswinkel. Hoe kan dat? Daarin verdiepen wij ons niet. Wij constateeren alleen hel feit, zooals het nieuwe reclame-middel ons tor oore kwam. Een les voor de voorstanders van het Nederlandsche pokkenwetje Het „Batav. Nbl schrijft: „Het geheele jaar 1903 door hebben wij te Batavia pokken gehad, en iedereen wist het. Maar iedereen liet het op zijn beloop en de ziekte breidde zich meer en meer uit, tot de politie, moedeloos geworden, en zelf overwinning behalond, de hulp der dagbladon inriep. En toen de dagbladen een en ander maal op de gevaren hadden gewezen en op het binnen ieders bereik liggend middel om zich daartegen te wapenen, zonder ook maar iets nieuws te vertelt n, toen ontwaakte een deel van het publiek uit zijn apathi-schen tpestand het zich laten vaccineeren en revac- cineeren werd algemeen en de ziekte ver minderde." De houding der Engelschen De Van Dag tot Dag-schrijver in het „Han delsblad" gaat voort mot te wijzen op de treurige houding der Engelschen bij den Oorlog in het Oosten. Een paar citaten „Een gevoel van onzekerheid en onrust heeft zich meester gemaakt van alle naden kende menschen in Europa. En hiervoor is reden te over. Want een groot en machtig rijk als Rus land is onvoorbereid - letterlijk overrompeld in een oorlog geraakt, die zijn bestaan niet bedreigt, maar zijn prestige en eergevoel aanrandt. Eu wie zich in de plaats denkt der Russeu^moet beseffen dat tot witte hitte van hartstocht de toorn tegon Engeland moet opgloeien. Want het is het Engelsche verbond dat Japan aandreef om tot dezen oorlog zich voor te bereiden het zijn alleen de Engel schen, die goedkeuren den aanval der torpedo booten vóór de oorlogsverklaringde Britsche pers heeft niets gelaten om Japan op te hitseu en de onderhandelingen te doen mislukken nu toont diezelfde pers zich zoo partijdig en vol haat tegen Rusland, dat men begrijpen moet, hoe dit do Russen be- leedigt." En verder „Wij zouden het voor do geheele wereld zulk een ontzettend onheil, zulk een verschrik kelijke misdaad vinden, indien Engeland met Frankrijk en wellicht met Duitschland in oorlog geraakte ter wille van Japansche oppermacht in het Oosten, dat het te hopen is dat de geheele Europeesche pers, dat ieder die invloed heeft in Engeland er toe moge bijdragen om het Britsche volk tot bezinning te brengen en de Britsche pers tot zelfbe dwang te overreden. De dagbladen wijden kolommen bij kolommen aan de oorlogsbeweging in het Oosten Hierop afgaande zou men meeneD dat er wonder wat geschiedt, doch een goed nalezen leert dat dezelfde berichten meer malen, doch dan in anderen vorm, worden herhaald. Het curieuse is evenwel dat de Russische overwinningsberichten van Japansche zijde worden tegengesproken en evenzoo de Japan sche van Russische zijde. Is het alzoo niet gemakkelijk uit te maken wie van beide partijen winnaar is, minder moeielijk is het uittecijferen dat beide partijen verliezen. Aanvankelijk werden de vijandelijkheden ter zee gevoerd, nu schijnen ze ook op het land plaats te hebben met hetzelfde succes. Men leze slechts: „Het Telegraafagentschap verneemt dd. 28 Febr., uit Liao-jang Cbineezen van de Yaloe- rivier vertellen, dat een bereden detachement van de Russische voorhoede ongeveer twee honderd werst aan gene zijde der rivier Korea is binnengereden en "op een Japansche afdoe- ling stootte. De Japanners werden terugge slagen en namen de vlucht met achterlating hunner paarden, die heu door de Kozakken waren afgenomen. Dit bericht komt van Russische zijde. De Japansche gezant te Londen zegt „De Japansche legatie maakt een officieel telegram uit Tokio openbaar, mededeelende dat Russische ruiters voor Pingjang ver schenen, maar door de Japansche infanterie zijn teruggeworpen. Eon Reutertelegram bevestigd dit. Daar hebben we dus weer precies hetzelfde, èn Russen èn Japanners hebben gewonnen. - Pleizierreizigers naar het oorlogsterrein Hoe men in Amerika uit den oorlog tusschen Japan munt tracht te slaan, blijkt uit een bericht aan de Exp." uit New-York. Daarin wordt namelijk medegedeeld dat twee onder nemende stoomvaartmaatschappijen te Kan Francisco en Seattle aangekondigd hebben dat zij „pleiziortochten" naar het oorlogs terrein op touw zetten. Op de plakkaten leest men o. a. „Men ga den grooten strijd en de groote slagen zien. Groote zoeklichten worden meegenomen voor het geval dat de slagen bij nacht geleverd worden. Het geldt groote moderne zeóslagen die men tot dusver nog nooit gezien heeft. Voor volstrekte veiligheid wordt ingestaan. Onze schepen zijn de snelste op den geheelen stillen Oceaan en onze machines verstaan hun zaken. Men make gebruik van deze eonige gelegenheid." Men is reeds begonnen met het uitgeven van rondreisbiljetten tegen verminderden prijs voor alle Japansche havens. Tegelijker tijd verzonden do stoomvaartmaatschappijen reclamebrieven van levensverzekeringmaat schappijen, waarin staat te lezen dat het misschien toch verstandig zou zijn, zjjn leven te verzekeren, voor men do reis onderneemt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) KUNSTMEST. YI. Ook in den tuinbouw neemt het gebruik van hulpmest toe. Dit kan ons niet verwonderen, als we weten welke resultaten daarmede ver kregen worden. De Heer van den Arend, groente- kweoker te Pijnacker (Z.-H.) heeft op aanraden van deu Heer S. J. van den Bergh, landbouw- onderwijzer aldaar, ecu proef genomen met een bemesting van Chilisalpeter op Spinazia van 350 K. G. por H A. Hoewel wij de resultaten niet met cijfers kunnen overwegen, kunnen wij wel vermelden, wat de proefnemer er van zeide. Hij was één en al lof en was veel vroeger dan gewoonlijk mot zijn groente op do Rotterdarascho markt en maakte reeds daardoor hooger prijzen, afgescheiden nog van de hoogere opbrengst. „Och, zei do Heer van den Arend, ik kende dat goed niet en wist nog minder dat het zoo goed werkte." De Heer A. Sengers te Oud-Gastel heeft een proef genomen met sjalotten, onder toezicht van den Ileer J. A. Vermeulen, landbouw-onder- wijzer aldaar. De twee bedden, die als proef velden moesten dienen en uit goeden zandgrond bestonden, waren elk groot 8 M>. groot. Zjj werden op de gewone wijze met stalmest be mest. Bed A bleef zonder Chilisalpeter, terwijl bed B 1 K. G. Chilis, ontving, waarvan de helft werd uitgestrooid vóór het poten en de andere helft werd gegeven vier weken later toen de planten goed gegroeid waren. Bij de laatste aanwending strooide men den kunstmest voor zichtig tusschen de planten. De 50 bossen van perceel A wogen 22 K. G., terwijl de 50 bossen van perceel B een gewicht hadden van 36 K.G. Berekenen we dit per II. A., dan vinden wij daarvoor resp. 27500 K. G. en 45000 K. G., zoo dat de bemesting met Chilisalpeter een meerdere opbrengst van 17500 K.G. sjalotten gaf. "We merken hierbij op, dat de bemesting zeer zwaar was en wellicht met minder het zelfde resultaat had kunnen vorkregen worden. P- G. Zondag C Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef, Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr Barends GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. (Avondmaal.) Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Ie har Amsterdam, 29 Feb. Aangevoerd 405 Runde deren, le kwal. 67 k 70 ct., 2de kwal. f0.62 a 0.66, 3de kwal. 56 a c. per K. G. 150 Melk en Kalf koeien f 130 a f 280, Graskalveren f a f 0 Schapen f hf 111 Nuchtere Kalveren f7,A 1 13,0 Lammeren f a 530 vette Varkens 32 a 34 ct. per K.G' I'urmcrend, 1 Maart. Aangevoerd 320 Run- deron en 12 Stieren. 61 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG., 760 nucht. Kalveren 18 k f 22 p. stuk, 274 vette Vnrkens 36 k 39 ct. per KG. 88 magere Var kens f 10 k 16 p. st.; 194 Biggen f 5 k f 9 p. st.1278 Schapen f 18 a f 32,— p. stuk. Kip-Eieren f 3,25 k 1 4,75 per 100. st. Vette Koeion, 154, prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeion, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, lager in prijs, h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. vlug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Yetto Schapen, prijsh., h. vlug. Ovcrhouders, prijsh., h. stug. Aan allen, die ons op den 16 Febr, blijken van belangstelling betoonden,! betuigen wij langs dezen onzen liartclijken dank, C. DIJKSEN, Echtgonooto en Kindoron. Texel, Februari 1904. JSWSgS6» De curator in liet faillissement van J. WITTE I)z., veehouder to Den Burgl op Texel, bericht, dat dc ccnige uitdcclingslijst in (lit faiiissomont door hem is nodergelegd ter Griffie der Arrondissoments-Rcchtbank te Alk- manr en een afschrift daarvan ter Griffio vanL hot Kantongerecht to den Heldor, om goduren-B do tien dagen ter kostoloozo inzage van defi schuldeischors to liggen. Do Curator, Alkmaar, Mr. A. M. DE LANGE, 27 Febr. 1904. Prokurour. [Ion; eers B 's r few ïabi 4 30 1 [01 E, lafè telo£ iomr Be lal iota [OC Pan *.jl Axacsurf*%cfj Wf 7- "XWTt.. - - T - "V-- rt-f T-LII1J1 -TT i OC

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2