grootste Marktberichten. Zangvereeniging „Crescendo" Pre d i k b e u r ten, ADVERTENTIËN. Openbare Uitvoering J. LEEN, Molenstraat. Naar hier verluidt zoo schrijft men uit Helder aan de Purm. Cour. zou een handelaar te dezer plaatse voornemens zijn in den loop des jaars een stoombootdienst te openen tusschen Texel-Helder en Amsterdam. De bedoeling moet zijn met dezen dienst in hoofdzaak goederen en vee te vervoeren. Men meldt aan de „Tel. De Minister van Oorlog heeft vastgesteld dat bij de regimenten infanterie de miliciens van lichting 1898 voor 26 dagen en die van de lichting 1898 voor 28 dagen, voor her halingsoefeningen, onder de wapenen zullen worden geroepen. "Weer een Men meldtVan op 8 Maart ter inlijving opgeroepen dienstplichtigen dei- nat. mil. uit de gemeente Koog a/d Zaan, is een der lotelingen, genaamd Adrianus Ris, niet aan de plaats voor aflevering (Amsterdam) verschenen. Hij schijnt principiëele bezwaren te hebben tegen het vervullen zijner militie plichten. Tijdens afwezigheid der moeder kroop in een woning in de Raamstraat te Amster dam een éénjarig kindje naar de brandende kachel, waardoor zijn kleertjes vlam vatten en het wicht dermate over 't geheele lichaam pje gewond werd, dat opneming in het Binnen gasthuis noodzakelijk was. Het kind overleed hier spoedig. Een vastenavondgrap, 't Was op vastenavond en in Lemberg zou des avonds worden opgevoerd het tooneelspel „Het be drog der wereld." Natuurlijk was de zaal stikvol. De lichten werden uitgedraaid en de directeur verzocht het publiek, om des te beter de stemming van het oogenblik te doen uitkomen, gezamenlijk te zingen „Wij staan hier in stikdonkeren nacht." Toen 't gezang uit was, blekende artisten inmiddels stilletjes de zaal te hebben verlaten. Van de voorstelling kwam nietsde gefopte toe schouwers mochten in de duisternis zitten nadenken over „Het bedrog der wereld," tot het hun eindelijk begon te vervelen en ze, braaf uitgelachen nog bovendien, huis waarts keerden. De vastenavondgrap was wel geslaagd. Donderdagavond in de vorige week brak er een geweldige brand uit op de boer- van den heer G-. Slijkerman, aan den Ruigen- weg te Schagerbrug. Snel grepen de vlammen om zich heen, zoodat na een korten tijd het oude gebouw aan den grond lag, Gelegenheid tot redding van eenig artikel was er niet. Ook het vee bleef in den vuurpoel Dertien stuks ver brandde en naar wij hooren ook nog een elftal schapen en lammeren. Gevaar voor belen dende panden was er niet, zoodat de spuit niet uitrukte. De botziekte onder de schapen in de omgeving van Schagen schijnt zich uit te breiden. De ziekte dankt haren naam aan de z. g. botjes, die bij de dieren, welke aan de ziekte lijden, in soms groote hoeveelheden in de buizen van den lever voorkomen. Deze botjes, uiterlijk veel overeenkomende met den visch van dezen naam, behooren tot de familie van de platwormen. Dat de botziekte dit jaar zoo veelvuldig voorkomt, vindt, volgens deskundigen, voornamelijk zijn verklaring in den natten zomer van 1908, 't is een gevolg van 't vele zoete water. Toch dient men echter ook niet te vergeten, dat de plant, die de eigenlijke oorzaak van haar ontstaan is, bij uitstek welig tiert in vuile greppels en aan slootkanten. Deze zooveel mogelijk schoon te houden, is een zaak van belang voor den boer. (Z. Ct.) Droef volksleven. In de vorige week werd in de Kuiperstraat bij de Van Woustraat te Amsterdam een gezin van man, vrouw en vier jeugdige kinderen gerechtelijk uit zijn woning gezet. Den geheelen dag zat de vrouw met een zuigeling op een stoel op straat, terwijl haar sober huisraad om haar heen verspreid lag. Haar drie overige kinderen hadden een plaatsje gevonden op een zandhoop. Dat rampzalige familietooneeltje trok den geheelen dag vele nieuwsgierigen, wier medelijdende woorden ook door klinkende bewijzen werden vergezeld. Des avonds ontfermde zich een steenkolen handelaar over het ongelukkige gezin, door het met zijn waardeloos rommeltje een plaat sje af te staan in zijn pakhuis in een naburig steegje, waar de ongelukkigen nog huisvesten. Een vergiftigingsdrama In de vorige week overleed plotseling in een hotel aan de Yaleriusstraat te 'sGravenhage een beeld- schoone Amerikaansche vrouw, die aldaar vertoefde met haar echtgenoot. De vrouw overleed aan verschijnselen van morfine-ver- giftiging, redenen waarom de justitie termen vond een onderzoek in te stellen in hoeverre haar man daarbij betrokken kon zijn. De echtgenoot was inmiddels naar Rotter dam vertrokken, alwaar hij zijn intrek geno men had in een hotel aan de Hoogstraat. Toen hij ontboden werd door de justitie om gehoord te worden, bleef hij zeer lang uit. Bij een onderzoek, daarop door den hotel houder en de politie ingesteld vond men hem dood in zijn kamer, eveneens tengevolge zware inspuitingen met morfine. De man bleek ruimschoots van geld te zijn voorzien. Wie in 1901 meende, dat de vrijzinnige ministers hem plukten, wordt nu door den protectionist-conservatief geschoren, aldus de „Haagsche Ct." Want deze eischt nu niet 1 per 1000 van effecten enz., d i. zoowat 1/40 van de rente maar een rijksdaalder van de naaister, die voor f 50 een naaimachine moet koopen voor haar armzalig levensonderhoud, 3 centen van een kilo aardappelmeel, 15 centen op een paar schoenen van 3 gulden, 6 centen meer op eiken gulden voor naaigaren, 5 centen op den gulden band, 7 pCt. prijsverhooging op confectiekleeren en 7 pCt. op gewone glas waren, 5 centen op 't kilo koffie, enz. Inderdaad, nietwaar 't doet denken aan Lafontaine's fabel van de kikvorschen, die een koning verlangden. Een meisje van 26 jaar, wonende in de 2e Oosterparkstraat, Amsterdam, zou eerst daags in het huwelijk treden, toen plotseling haar aanstaande man stierf. Het lijk werd op de Nieuwe Oosterbegraafplaats dezer dagen ter aarde besteld. Woensdag verdronk het meisje zich in de sloot voor het kerkhof. In de grensgemeente Suderwick heeft de Hollandsche arbeider Vinkenvleugel, die gaat trouwen, zich laten naturaliseeren, om zeker te zijn dat hij niet uit Pruisen zou worden uitgewezen. De naturalisatie werd goedgekeurd, maar de 26-jarige man kreeg tevens bericht dat hij bij het Pruisische leger zou worden ingelijfd. Boeven-humor. Te Souburg bij Mid delburg deed zich dezer dagen, naar aan de „Ned." wordt gemeld, een eigenaardig geval voor. Een onder die gemeente wonende boer, houder van een groot aantal kippen, zou des ochtends vroeg naar gewoonte de beesten voederen. Deze kwamen bij die gelegenheid altijd op het eerste geroep naar buiten vliegen, doch dien morgen kwam er niet één te voor schijn, dan na lang roepen de haan, en deze had een briefje aan den hals hangen, waarop met potlood geschreven stond „Geheelemaal alleen." De kippen waren natuurlijk gestolen. Te Lisse is 4'/> H. A. bollenland voor f 44000 verkocht, dat is h f 1 Meter. Een bewijs, dat er nog verdiend wordt in den bollenhandel 1 Tegen ergerlijke gebruiken. In het kiesdistrict Horst heeft zich de burgemeester van Mook en Middelaar candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Limburg bij de volgende advertentie Allen, die onzen Limburgschen grond lief hebben, moet het leed doen, ja grieven, dat de politieke verkiezingen in onze provincie een zekere beruchtheid hebben gekregen. Om—gesteund door ondervinding en gevolg gevende aan den wensch van geestelijken en leeken mede te werken aan het opheffen van deze ergerlijke toestanden om den zetel, waarvoor men mij candidaat wil stellen, niet te bevlekken met de smet van onedele ver kiezingspraktijken; om mij zeiven te vrijwaren voor de schande, op den rug van den drank duivel de Statenzaal te zijn binnengedragen om de verheffing van het Limburgsche volk, verklaar ik: niet te willen, dat door of onder een invloed van sterken drank mijne verkie zing wordt bevorderd. Ik mag niet dulden, dat om mijnentwille God beleedigd, de Limburger verlaagd, en het prestige der Staten geschaad wordt. Onder deze voorwaarden beveel ik mijn eventueele candidaatstelling aan de kiezers aan. F. G. O. Cooymans, Burgemeester van Mook en Middelaar. Zooals bekend is, bestaat te Apeldoorn sedert het vorige jaar het vegetarisch pension Sanitas. Dit pension heeft dit jaar een be langrijke uitbreiding ondergaan door 't in exploitatie nemen van een groot bosch-heide- terrein (31.000 ML), ten einde dit te doen dienen als eene inrichting, waar niet alleen gelegenheid zal zijn tot het nemen van zonne-, lucht- en waterbaden, maar ook tot het ver richten van allerlei lichamelijken arbeid, als grondwerk, grint delven, heide-ontginning, houtzagen, gymnastiek, spelen enz. Hierdoor komt ook ons land, al is 't dan ook op bescheiden schaal, in 't bezit van eene inrichting, zooals er in Duitschland reeds zoo vele bestaan. Gevolgen van opsnjjdingen. Uit Aken wordt aan de „Limb. Koerier" gemeld In den trein van Aken naar Dusseldorf zat een aangeschoten Hollander zijn medereizigers in een 4de klasse-compartiment allerlei moppen te vertellen en sneed daarbij barbaarsch op over de massa geld, die hij op zak had. Een paar der aandachtig toeluisterenden hebben het ten slotte echter zoo ver weten te brengen, dat zij zich de volle portemonnaie van den dronkaard hadden toegeeigend. En toen hij in Aken uit het station, na moeizaam uitgestegen te zijn, zijn beurs te voorschijn wilde halen, waarin zich zijn spoor kaartje moest bevinden, ontdekte hij dat de geheele portemonnaie geblazen was. En zijn medereizigers waron er ook van door natuurlijk. Melkonderzoek. Heel eenvoudig (zoo lezen wij in een blad) kan men zien of de melk al dan niet met water vermengd is, door eene gewone naainaald te nemen, die loodrecht in de melk te steken en langzaam er ook weer loodrecht uit te halen. Is de melk onvervalscht, dan zal éen klein dropje aan de naald blijven zitten; is er daarentegen water bij gevoegd, dan zal er zelfs niet het minste aan de naald achterblijven en deze bij het uithalen geheel schoon schijnen. Zondag 20 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam half drie ds. Smits Den Hoorn. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bevestiging nieuwe leden. De Dienst wordt weder gehouden in het Kerkgebouw. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr Barends, GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal.. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Amsterdam, 15 Maart. Aangevoerd 349 Runde deren, le kwal. 67 k 70 ct., 2de kwal. f 0.64 a 0.68, 3de kwal. 58 a c. perK. G. lOOMelk- en Kalfkoeien f 125 k f 275, Graskalveren a f 0Schapen f Af 188Nuchtere Kalveren f 6,f 14,0 Lammeren f a 497 vette Varkens 32 a 34 ct. per K.G. Purmerend, 15 Maart. Aangevoerd 382 Run deren en 4 Stieren. 111 vette Kalveren 70 k 95 ct. per KG., 858 nucht. Kalveren f9 k f 22 p. stuk, 196 vette Varkens 32 k 42 ct. per KG. 111 magere Var kens f 13 k 13 p. st.; 174 Biggen f 5 k f 9 p. st.; 1199 O verhouders f 14 a f 25,— p. stuk. Kip-Eieren f 3,25 k l 3,75 per 100. st. Vette Koeien, 105, prijsb. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. BiggeD, prijsh., h. matig. Vette Schapen, geen aanvoer. Overhouders, prijsh., h. matig. Bevallen van een dochter, F. BUIJSEelman. Cocksdorp, Texel, 14 Maart 1904. Ter voldoening aan art. 5 der wet regelende de Coöperatieve Vereenigingen, wordt aange kondigd het bestaan van de „Coöperatieve Boerenleenbank te Texel," aldaar gevestigd, waarvan de akte van op richting op den 28 Februari 1904 voor den Notaris G. J. O. D. DIKKERS verleden, is 1 geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van I 12 Maart, No. 61. CL. H, DE BOER, Notaris, Pres. Raad v. Toezicht. B. C. H. HAAKMAN, Voorz. P. GRAAF, Kassier. TE COCKSDORP. op Zaterdag den 19 Maart a.s, in het lokaalI van den Heer Jb. BUIJS. Aanvang half acht. HET BESTUUR. keuze van Behangselpapier en randen, is in voorraad voor Texel, bij Wat zijn die goedkoop en prachtvol van dit jaar.l Dit Behangselpapier bohoeft niet besteld te worden, daar alles in voorraad gehouden wordt I Staalboeken op aanvraag te verkrijgen.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2