I Ié KI Marktberichten. Kantoor voor vaste Goederen, Hypothcekcn, en Assurantiën, in en verkoop van Effecten, Prima gekookte Lijnolie, Pre d i kbeu r ten, A D VERTENT IEN Dankbetuiging. Hartelijk vaarwel Voor den Schoonmaak! H, DALMEIJER. een Engelsche Kinderwagen voor f 5,50, DANKBETUIGING. Burg op Texel, J. H. MOOJEN. Persoonlijk te spreken Dinsdag 5 dezer. Kleeden, Karpetten, Vloerzeilen, Tevens te koop Gcbrs. EELMAN Oosterend, 2 April. Maandag des nam. te 3 uur zal alhier in de Gereformeerde Kerk met het onderwerp „Beproeft alle din gen" optreden de Heer L. P. Krijger, Theol. Student te Amsterdam. De vergadering gaat uit van de Gerefor meerde Jongelings-vereeniging „Beproeft alle dingen en behoudt het goede" en heeft de toegang vrij gesteld. Van een veehouder alhier hadden 20 schapen gelamd, die te zamen 46 lammeren hadden geworpen. Een nieuwe schouwburg. De teerling is geworpen, aldus „de Tel." In de geheime zitting van den Gemeenteraad, Woensdagmiddag gehouden, werd it beginsel besloten het terrein der oude beurs in eigen dom over te dragen aan eene naamlooze vennootschap, welke daarop een reusachtig theater bouwen zal, hetwelk men reeds den Isten September in gebruik hoopt te kunnen nemen. Het bovenstaand zal vooral in de kringen van den Middenstand met voldoening worden ver nomen. Het groot e gevaar van een Waaren huis op het begeerlijke terrein is dus afgewend. Verder vertelt het blad dat de vorm van dit kunstpaleis zU zijn achthoekig, alsmede dat voor dan bouw uitsluitend po-Hand en staal zal worden gebruikt. En verder lezen wij nog „Een zeer belangrijke verk ciing in den schouwburg heeft de heer Meier, de comman dant van onze brandweer, aan de hand ge daan; met één krukbeweging draait de wacht hebbende brandweerman in geval van brand het geheele publiek naar builen. „De acht kanten van den schouwburg zijn namelijk beweeglijk in den geest als de bekende sigarenstandaards. Breekt nu een brand uit, dan heeft men van uit het tooneel slechts een hevel te verzetten en door electrische drijfkracht wordt de schouwburg als het ware het binnenste buiten gekeerd, alle rangen boven elkander draaien met elkander mede en het publiek zit rechtlijnig boven elkaar in de open lucht, hetwelk behalve de verminde ring van het brandgevaar, nog dit voordeel heelt, ook de rook garustelijk kan optrekken zonder de omstanders te deren Overdag wordt dit systeem gebruikt om te ventileeren. Meer andere bijzonderheden weet het blad er verder nog van te vertellen. 't Is inderdaad een lumineus idee, eene zoo danige inrichting, maar1 April, staat boven de courant waaraan we dit ontleenen en men kan niet weten de April moppen zijn nog de wereld niet uit. Men schrijft van de Belgische grenzen Door den invoer van Amerikaansch vee en van bevroren vleesch uit Argentina is de prijs van het slachtvee in Belgie zoo gedaald, dat er met den smokkelhandel niets meer te verdienen is Geen beestje wordt meer frauduleus iDgevoerd. De smokkelaars, die gedurende tal van jaren een aardig centje verdiend hebben, zijn thans op non-activiteit gesteld. Jammer voor die menschen, dat de meesten de tering niet naar de nering gezet hebben en thans broodeloos zijn. Te Haarlemmermeer heerscht in hevige mate in sommige stallen de zeer besmettelijke „droes" onder de paarden. Gelukkig is het niet de zoogenaamde „kwade droes." Toch eischt de ziekte, die gepaard gaat met tem- peratuursverhooging en groote siij raaischei ding, hier en daar reeds offers. Een oude getrouwe. Men meldt uit Amsterdam Met groote eere is op de be graafplaats „Vredenhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Marie Huising, de oudste keukenmeid van het Binnen-Gasthuis, die daar circa dertig jaar voor een goede spijsbereiding zorgde. Ruim 80 vrouwelijke dienstboden stonden aan de uitgang der in richting geschaard, toen de oude getrouwe werd uitgedragen, en elke afdeeling personeel, met de directie vooraan, had bloemen gezonden. De lijkkoets werd gevolgd door niet minder dan vijftien volgkoetsen, waarin behalve de familie, eenige verpleegsters en dienstboden van het gasthuis hadden plaats genomen. Een in Friesland telken jaren terug- keerende gebeurtenis, het vinden van het eerste kievitsei, is dit jaar bijzonder laat ingetreden, temeer daar gebleken is, dat er bij de zoogenaamde twee eerstgevondene een mystificatie in het spel was. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, wien dikwijls het eerste ei wordt aangeboden, waarvoor, naar het heet, steeds een gouden tientje in ruil wordt gegeven, heefc thans niet meer de krachtige concurrentie te vreezen van een landbouwer te C'ubaard, Jelle Pieters Jousma, die dezen winter is overleden. Deze had namelijk in het huurcontract de bepaling, dat bij zijn landheer jaarlijks óf het eerste kievitsei moest bezorgen, óf anders voor Paschen een 250-tal. Gaarne had hij er daarom f 15 voor over en nog dezer dagen, zoo wordt aan de „N. Ct." gemeld, hoorden we van iemand uit Baard, dat hij tot tweemaal 1 toe van Jelle Pieters voor het eerste ei f 15 had ontvangen. In het nieuwe huurcontract is de bepaling niet opgenomen. Over de „Vrouwen bij Post en Telegrafie" schrijft men „Aan het nieuwe besluit, dat verplicht ontslag voor gehuwde vrouwelijke ambtenaren bij de post en telegrafie invoert, worden blijkens uitlatingen in verschillende bladen, „verkeerde" bijbedoelingen toegeschreven. Men ziet er een poging in om de vrouwen meer dan vroeger uit de post en telegrafie te weren. Dit is onjuist. Het nieuwe besluit bedoelt vooi namelijk ter wille van dienstbelang en moraliteit, te voorkomen, dat do dienst wordt waargenomen door in staat van zwangerschap verkeerende vrouwelijke ambtenaren. Verder gaat de maatregel uit van de mee ning dat de gelegenheid tot het vervullen van ambten zooveel mogelijk voor de onge huwde vrouw behoort beschikbaar te blijven, waar als regel mag worden aangenomen, dat de echtgenoot der gehuwhe vrouw ook haar kostwinner zal zijn. Te Midwolda (Oldambt) was do schilder Kielman bezig in eene kamer de verf af te branden met benzine, toen opeens een ont ploffing volgde, welke zoo hevig was dat al de ruiten sprongen, de muren scheurden, en alles wat zich in de kamers bevond tot gruis werd geslagen De schilder kreeg ernstige wonden, gelukkig echter niet levensgevaarlijk. Die had een goede vangst. Een visscher te Rossum ving in één trek 4000 pond voorn. Dat gaat een goed gangetje 1 De socialistische „Wekker" is in slaap ge vallen, de socialistische „Fakkel" is voorloopig gedoofd en nu is ook de volkskiesvereeniging van de oociaal-Democratisch9 Arbeiderspartij te Haarlem van het tooneel verdwenen. (R. N.) Een ander man dan Terweij en Ris. Dinsdag meldde zich aan het politiebureau te Arnhem aan een 49-jarige arbeider, werk zaam bij 't circus Carré te Milaan, die van daar was gekomen om zijn militieplichten te vervullen. Hij maakte de volgende reis in drie weken, gedeeltelijk loopend, gedeeltelijk sporend. Hij liep van Milaan naar Lugano en van daar naar Bellinzona. Vervolgens ging hij per spoor door een gedeelte van Zwitserland, liep vervolgens naar Bazel en van daar naar Mannheim, Koblenz en Bonn tot hij te Keulen aankwam. De consul aldaar liet hem tot Venlo sporen, van welke laatste plaats hij naar Arnhem is geloopen. Thans is hij per spoor naar Amsterdam gezonden om daar zijn militie-dienst te vervullen. Te Dinxperloo hebben eenige grappen makers de bevolking 's avonds laat uit den slaap gewekt en in onrust gebracht. Op een stuk land staken ze een hoop doornen in brand. Toen men de hoogopstijgende vlam uit de verte bemerkte, meende meu niets anders, dan dat er een vreeselijke brand was uitge broken. De brandklok werd geluid, spuiten en brandgasten en een groot deel dor bevolking rukten uit. Toen men op de plaats van den brand kwam, kon men natuurlijk weer huis waarts keereD, waar het aan slechte wenschen voor de grappenmakers niet ontbrak. i*»^as*fcxnmzezw7T5»ra.'v .vu* Zondag 3 April (1ste F a a s c li d a g.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Ilr. van ZwedeD. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Maandag 4 April (Z de P a a s c li d a g.) Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schrüder. Koog. "Voorm 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur Ds. Smits. Bediening van het H. Avondmaal. Ooslerend. Voorm, 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Roosoboom. DO OPSGEZIN DE GEM E EN TE Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. GEVONDEN VOORWERPEN .- Gedeponeerd ten Raadhuize, 1 koedek, ge vonden op den Henueboetsweg, 1 bruin bontje gevonden b/d school to den Burg, 1 zwart beenet kraantje gevonden aan den Burg, 1 rozenkrans, gevonden in do Waalderstraat, en bij Jan Dal moijer te de Koog, 1 zak Gerstemeel, gevondet in Eiorland. v.T-vaurrr fjw?s>rat:.yrHrr RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressortcerende, hulpkantoren werd gedurendr de maand Maart 1904, Ingelegd f 5722,955 Terugbetaald - 14728,35 Het laatste, door dat kantoor uitgegevea boekje, draagt bet nummer 2666. De Directeur, v. 't HOF. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 26 Maart, tot den 1 April 1904. GEBORENNan, z. v. Willem Eelman ei Poulina Kikkert (den Burg,) Cornells z. i Cornells Huisman en Anna Naatje Eelmat (den Burg.) ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDCbristiaan Braaf (Helder) ei eu Jantje Dekker (Oost,) OVERLEDENGeene. Ondertrouwd G. J. THOMASSEN EN C. F. L. VAN HA VEN S WA A IJ Wormerveer 31 Maart lm Loenen a/d. Vecht Huwelijlcsvoltrekking 14 April 1904. Geboren: KASSEN, zoon van F. ZEGEL Kz. W. J. ZEGELHillenius. 0.Schild 2 April '04. Algemeene kennisgeving. Namens de commissie, ten behoeve van Wed. J. STARK—Wielenga te De Cocksdorp, welke op den 27 Oct. 1903 haren braven maï op zoo noodlottige wijze verloor, betuigen on- dergeteekenden bunnen dank aan allen, welke de commissie zoo bereidvaardig bijstonden en ook hen, die door milde giften baar het werk der liefde gemakkelijk maakten, om de zwaai beproefde Weduwe voldoende te kunnen helpen, Het Bestuur: R. G. BARENDS, Voorz. A. C. TOET, Secr. P. ZEIJLEMA KER, Penn, De ondergeteekende betuigt haren innigen dank aan allen, die door hunne liefde en milde bijdragen hebben meegewerkt om haar te steunen en te troosten in hare smart. Wed. J. STARK—Wielenga. De Cocksdorp, 31 Maart 1904. aan familie, vrienden en bekenden bij ons ver trek naar Noord-Arnerika. J. SCHAATSEN BERG Echtgenoote on Kinderen 2do klasse a/b s.s. Rijndam, 2 April 1904. Ontvangen eene ruime sorteering Matten en Zeilkasrandjes, Vitrages, Onder- gordijnen en Tafelkleeden. Hoogachtend, bij minstens 5 Liter 25 ets. p. Liter. Oosterend op Texel. C. J. DUINKER. Scliagen, 30 Mrt. Aangevoerd: 6 paarden 1 60af 180; 1 Stieren f 140a f210: 2) Geldo- kooion 1 130 a f220; 80 Kallkoeion f 130, f255 150 Nuchtere Kalveren f 6,a 18, 300 Schapen f 18 a f28,; 0 Lamineren f 0, a f—,0; 25 Varkens 1" 11,a f12,50; 10 Vette Varkens 33 a 36 cent per kg.21 Vette Koeion f 170 a 1 295; 0 Graskalveren f 0,a f 90 Biggen 17,a f 10 Boter 11,05 a f1115 per KG.Kipoieren 1 3,25 a 1 3,75. van sir den ligo Eiorland. C/1 WIJ 11OUUDU ilIUhO AAA CC X t/C 1 vx «t/nv. oogonblik, is bet niet waar, Nell (wordt vervolgd.) Gedrukt bjj LANGEVELD DE ROOIJ, Ten h

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2