Buitenland. Door onbekende oorzaak zoo wordt uit Zaandam aan de Tel. gemeld brak hedenmiddag (Dinsdag) een brand uit in het pakhuis van den heer B. H. de Haan, staande in de Westzijde te Zaandam, dicht bij Koog aan de Zaan. Dit pakhuis diende tot berg plaats van tuin-, landbouw- en vogelzaden en van stroo. Geen wonder dus, dat het vuur snel om zich heen greep, vooral bij den sterken wind uit het Zuid-Westen, die juist hier zoo vrij in het vuur kon blazeD, wijl het pakhuis op een zoogenaamden windhoek stond. Weldra sloegen de vlammen over op het pakhuis van den heer J. Dekker J.Azwo nende te Koog aan de Zaan, hetwelk eene groote hoeveelheid graan in zakken bevatte. Aan de andere zijde werd het brandende perceel begrensd door het woonhuis annex bergplaats van brandstoffen van den heer G. Brinkman. Ook dit ging geheel in vlammen op, terwijl nog een viertal arbeiderswoningen, toebe- hoorende aan den heer K. Kan, door vier gezinnen bewoond, hetzelfde lot deelden. Op het oogenblik van verzending van het bericht woedde de brand tiog, doch was de brandweer, die met alle spuiten werkte, den brand toch vrij wel meester Alle aangetaste perceelen waren van hout, waardoor bij den feilen wind 't gevaar voor uitbreiding dus vergroot werd. Alles was verzekerd. De geheele opper vlakte van het terrein van den brand zal ongeveer 100 M2 groot zijn. Dat de naastenliefde nog volstrekt de wereld niet uit is, ondervond dezer dagen zoo schrijft men aan de „Middelb. Ct." een inwoner van St. Jansteeu, die reeds geruimen tijd ongesteld was. Terwijl hij ter wille van een zekere zaak in Den Haag was, om voor een regeerings- lichaam te verschijnen, trok zijn ziekelijk uiterlijk de aandacht van iemand met wie hij in aanraking kwam. Een paar dagen later toch ontving hij uit de hofstad van een on bekende, die zich X Y Z teekende, 25 gulden voor versterkend voedsel, en na weer een paar dagen, zeker na ingewonnen informatien, het verblijdend bericht, dat hij op kosten van denzelfden onbekende naar een longlijders gesticht kan gaan totdat hij is hersteld. In het Oost-Friescbe grensplaatsje Döse, verkeert men zeer onder den indruk van een droevig ongeval, waarvan drie menschen- levens het slachtoffer zijn geworden. In de bovenwoning van het echtpaar S. hoorde men des avonds ongeveer acht uur op de slaap kamer, waar het dienstmeisje de kinderen naar bed bracht, plotseling een hevigen knal, onmiddelijk gevolgd door angstig hulpgeroep. De kamer stond in een oogwenk tijds in lichte laaie en toen de brandweer den brand meester was, ontdekte men in een hoek van hot vertrek het lijk van het dienstmeisje in hare onmiddelijke nabijheid dat van den tienjarigen Herman, terwijl de achtjarige Paul dood in zijn bedje werd gevonden. Waarschijnlijk zijn alle drie door den hevigen rook gestikt, want geen van hen had brandwonden van eekige beteekenis. MeD vermoedt, dat het ongeval veroorzaakt is door het ontploffen der lamp. Nederlanders in den vreemde I 't Is al geen winst voor het land, indien Nederlanders emigreeren en toch hun arbeids veld overlaten aan wie naar werk hunkerden Want 't zijn gewoonlijk de beste werk krachten, ondernemende lui. En hun aantal is niet gering 1 In 1903 vertrokken uit Friesland ongeveer 800 personen, meest naar Amerika. Deze maand vertrokken uit Twente mede een kleine 100. Naar Duitschland is het aantal emigranten minder groot en schijnt er veel kaf onder 't koren te schuilen. De Duitsche regeering maakt er althans korte wetten mee. In de laatste 14 dagen zijn te Oldenzaal een 20-tal Nederlanders aangebracht. Alzoode flinke werkkrachten verlaten ons landde onbruikbare laat men ons met genoegen houden. Het „Centrum,, verneemt, dat de burge meesters in de grensgemeenten door den Minister' van Financiën gemachtigd zijn aan allen, die proces-verbaal kunnen opmaken, een premie uit te betalen van 25 ets. voor elke kilogram suiker, die zij van smokkelaars in beslag nemen, hoogstens tot f 5, mits de aangehaalde suiker gedurende den nacht be machtigd is, op de heerbaan, en de partij meer bedraagt dan 3 K. G. Te St.-Annalaud (Zeeland) is deze week in een huisgezin het twintigste kind geboren. Van deze twintig zijn twaalf in leven. Met nog twee andere gezinnen in dezelfde plaats hebben drie moeders nu 43 kinderen in leven. Te Haarlem zal' naar de ,,0. Haarl. Ct." meldt, een nieuwe wijze van weezenvorpleging worden ingevoerd. De regenten hebben be sloten het weeshuis derNed.Herv gemeente op te heffen en een kinderhuis te stichten voor weezen beneden de 14 jaar. De meisjes zullen na haar 14e jaar in een dagdienst ge plaatst en haar verblijf verder houden in dit huis tot haar 18e jaar. op welken leeftijd ze wordeh ontslagen. De jongens zullen na hun 14e jaar worden uitbesteed in werkmimsge- zinneu tot hun 18e jaar. Bij het uitbesteden zal vooral hot beginsel van dienende liefde in het oog worden gehouden. De tegenwoordige directrice blijtt als zoo danig in functie over het nieuwe kinderhuis, terwijl de vader woidt aangesteld tot inspec teur over de verpleging der jongens. Onder weezenvrienden heeft dit besluit, naar h t biad meldt, nog al sensatie verwekt en reeds worden ernstige pogingen aangewend om dit besluit niet te doen goedkeuren door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. Verschillende predikanten en leden van den kerkeraad hebben er zich dan ook reeds beslist tegen verklaard. Men meldt aan de „Tel." Door den directeur-generaal is bepaald, dat voortaan de commiezen, surnumerairs en klerken, die examen in de telegraafdienst afleggen, bekwaam zullen moeten zijn om telegrammen op het gehoor op te nemen. Deze bepaling vindt o. a. zijn oorsprong in de tegenwoordige wijze van werken met de centrale commutatoren. Op de groote kantoren toch, waar deze commutatoren in dienst zijn, is daaraan een z. g. soundertoestel verbonden, hetwelk 't noodig maakt dat de bedienende ambtenaar goed telegraafschrift kan hooren. De „Maas- en Roerbode schrijft Maandagavond, 28 Maart, was Lottum (Limburg) plotseling in rep en roer. Jong en oud liep de straat op, want de nieuwe veld wachter Van Leeuwe was smoordronken en het delirium was nabij. De E. A. heer Burge meester trachtte hem naar huis te brengen doch kon hierin niet slagen, en was evenals andere aanwezigen bijna in groot gevaar. Eensklaps trok de halfwaanzinnige zijn revolver en loste 4 schoten, waarvan een zekeren W. Mulders rakelings langs de ooren ging. Toen de man wat uitgebulderd was, viel hij langs zijn huis aan den. weg en sliep daar zijn roes gedeeltelijk uit. De burgemeester had intusschen de mare chaussee van Arcen ontboden. Brigadier en een ambtgenoot arriveerden spoedig, raapten den veldwachter op en brachten hem in huis. Het volk, dat zich even verwijderd had, zag den. gevaarlijken politieman, die aan zijn bewakers ontsnapt was, weer spoedig op straat, doch nu in uniform en met de sabel in de hand. De marechaussees schenen niet zoo hard te kunnen loopen als de dronken veldwachter. De burgemees4er verzocht eenige aanwezigen om met de rijkspolitie op Van Leeuwe jacht te maken. Nadat deze de land bouwer Nelissen nog een slag met de blanke sabel had toegebracht, werd bij door de boeren gegrepen, ter aarde gegooid en niet teer- handjes vastgehouden tot de marechaussees er bij waren. Bij gebrek aan handboeien, leende men een ploeglijn en bond daarmee het gevaarlijk sujet, om hem zoo naar het arrestantenlokaal te Arcen te transporteeren. Een twintigtal Lottumsche jongens verge zelden burgemeester en marechaussees met den gevangen veldwachter tot aan de Maas en riepen toen de pont van wal ging „Hoeral do Leeuw is gevangen!" De gebroeders K., te Koegras, wonnen bij de Heldersche verloting een paard, bij die te Schagen eene koe on nu te Purmerend eene brandkast. Fortuna schijnt hen wel genegen De Drankwet. De Regeering heeft ver klaard het met de Commissie van Rappor teurs over de drankwet eens te zijn, dat stil zwijgend mag worden aangenomen dat de bestaande wet. doorwerkt tot 1905, wanneer de herziening niet voor 1 Mei a. s. gereed komt. Officieren-opleiding. „De Telegraaf" verneemt uit zeer vertrouwbare bron, dat rnet het oog op den steeds afnemendenden toeloop van jongelieden, die tot officier bjj leger of vloot willen worden opgeleid, voortaan bij de toelating voor Willemsoord, Alkmaar en Breda minder streDge eischen zullen worden gesteld. Een uitgedroogde zee. Aan bel snelle uitdrogen van de Zee van Azof wordt thans in Rusland ook van offlcioele zijde aandacht geschonken. In den loop van vijf jaren is het water zoover teruggegaan dat 1,200,00j hectaren, die vroeger een deel van den bodem der zee vormden, thans een moeras zijn. Vele vroeger bloeiende havens, in het bijzonder Rostof en Taganrog lijden ernstige schade. De Russische minister van openbare werken heeft thans een plan goedgekeurd, om straat, die de Zee van Azof met de zwarte zee verbindt en die ongeveer 3 kilometer broed is, at te dammen met een reusachtigen dijk, met sluizen er in, om hot doorvaren van schepen mogelijk te maken. Men hoopt aldus de oppervlakte der zee 10 voet hoogsr te maken en het moeras met bevaarbaar water te bedekken. Do kosten zullen 11 miliioon gulden bedragen. Te Antwerpen is een oplichtersfirina ontdekt, die al heel onbeschaamd te werk ging, Twee lieden hadden samen een leeubank opgericht, en die „La Semeuse" genoemd, Blijkens de advertentie was het de bedoeling om hen die in geldverlegenheid verkeerden vlug uit den nood te helpen. In waarheid echter was de bedoeling, om van ieder die zich aanmeldde 5 tot 10 fr. los te krijgen, voor „kosten tot het inwinnen van inlichtin gen," omtrent de aanvragers. Dit geld zagen zij nooit terug, maar iedere aanvrager werd naar huis gestuurd met de boodschap, dat de informaties ongunstig waren geweest, Het is een taktiek, die ook in andere landen wordt gevolgd. Doch de „Bemeuse" had nog andere prak tijken. Eenigen tijd geleden ontvingen vele Hongaarsche sportliefhebbers een schrijven van een „nieuwe Engelsche automobielen- fabriek," waarin een lot voor de verloting van drie luxe-automobielen een reclame middel der nieuwe fabriek Een week later, kreeg ieder, die een lot had ontvangen, be richt dat hij een der automobielen gewonnen had. Het expeditiekantoor „La Semeuse" te Antwerpen zou den wagen zenden, indien vracht eerst werd overgemaakt, ten bedrage van een behoorlijk aantal kronen. Bij infor matie werd dit bericht natuurlijk door „La Semeuse," die zelf de nieuwe Engelsche fabriek had geschapen, bevestigd, 't Gevolg was dat de zwendelaars een aardig sommetje aan „vracht" ontvingen. Een der oplichters, een Hongaar, zit achter slot en grendel. Koken zonder vuur. Een merkwaardige uitvinding is in Engeland gedaan. Tot dus verre was het den toerist, den spoitsmano! den soldaat onmogelijk in het open veld warm eten te hebben, tenzij hij gelegenheid had een vuur aan te leggen, welke gelegenheid menig maal ontbreekt; maar deze uitvinding nu be doelt het mogelijk te maken soep, geconser veerde groenten of andere spijzen te warmen, zonder dat men daar, onder welken vorm ook, vuur bij noodig heeft. De Calorit-maat- schappij heeft verschillende soorten van voed sel in blikken in don handel gebracht, waarbi de bus een dubbeleD bodem heeft, welkome! een chemisch mengsel is gevuld. Mon heeft nu slechts een opening in dien bodem te maken, de bus in koud water te zetten en binnen tien minuten is het voedsel tot gebruik gereed en zoo warm of het pas uit de keuken kwam. De pokken blijven voortdurend in België heerschen en steeds wordt de overtuiging daar te lande krachtiger dat alleen de in voering van do voor allen verplichte vac cinatie uitkom't geven kan, daar, niettegen staande de grootste activiteit der genees kundigen om de vaccinatie te bevorderen, bij velen zoo groote onverschilligheid bestaat, dat voordurend vele niet'gevaccineerden rond- loopen. In Februari kwam de ziekte weer in een twintigtal gemeenten voor. Hoeveel geval len wordt niet juist vermeld. Engeland en Zuid-Afrika. De invoer van Chineesehe werkkrachten in Afrika ontmoet nog voortdurend ernstigen tegenstand. Andrew Carnegie gaf, toen hij in Plymoutt een correspondent van de „Daily News" te woord stgnd, een scherpe critiek op de poli tiek van Engeland in de laatste jaren. Hij zeide „In de Britscho geschiedenis zijn drie grootn fouten aan te wijzea. De eerste heeft Enge land zijn Noord-Amerikaansche kolonie doen verliezen. De tweede was de Krim-oorlo De derde was de Zuid Afrikaansche oorlo„ De laatste is ongetwijfeld een veel grooter fout dan de Krim-oorlog. Toen deze uit was, waren ook do moeilijkheden voorbij, maar met den Zuid-Afrikaanschen oorlog is het anders gesteld. Deze doet mij denken aan de volgende omschrijving die eon Ier eens gaf van de influenza: „Het ergste van d« ziekte is dat men zulk een langen tijd ziek p. rnrlpt rrmn berstold is." Bu ff Be Ou Oo. Co 25- Phi op 190 don Ooi Wt Dei Y00 imli ledi wee

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2