B ii i t e n 1 a n ct Markt berichten. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. betaling aangevangen worden. Men zal ook dan overgaan tot het benoemen van een Directeur en van een Bode. Na nog enkele besprekingen van onderge schikt belang, werd de vergadering met dauk- zegging voor de belangstelling gesloten. Onder de boeren alhier gaan stemmen op voor de oprichting van een veeverzekering- fonds. Men zou daarin alleen willen opnemen rundvee en paarden, omdat voor wolvee de controle te lastig zou zijn. Vooral voor de kleinere veehouders zal het zeker wenschelijk zijn, wanneer men ook in dit opzicht elkanders lasten wil dragen. De Cocksdokp, 12 April. Het aantal kievits eieren, dat in Eierland wordt gevonden, is niet groot. Bovendien begint de lust tot zoeken te bekoelen, daar de prijs, het vroege van het seizoen in aanmerking nemende, laag is. Door J. Witte Jz. werd dezer dagen een byzonder klein kievietsei gevonden. Daar het voor den handel niets waard was, werd het naar „Artis" opgezonden. Er werd 50 cent voor betaald. Vlieland, 11 April. In de hedenavond gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen werd in de plaats van den over leden heer Noordberg tot president kerkvoogd, tevens kerkelijk ontvanger, benoemd de heer C de Lange. In de plaats van den heer W. J. vanRossum, die hiervoor niet weder in aanmerking wenschte te komen werd tot kerkvoogd benoemdde heer G-. van Westen. Tot voorzitter van Notabelen werd gekozen de heer K. H. Visser, tot secretaris de heer S. W. Dekker. Verkiezing Prov. Staten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat de stemming voor de verkiezing van de helft der leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland zal plaats hebben op Donderdag 16 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag Juni a. s. Drankwet 1 Door het bestuur der „Vrije Vrouwenver- eeniging" is een Open brief gericht aan de Ministers van Binnenl. Zaken en van Justitie, waarin o. a. gewezen wordt op het feit, dat het gewijzigd Drankwetsontwerp 43 op de 1000 Nederlandsche arbeidsters op straat dreigt te zetten. Het slot van dezen Open Brief luidt Waar gaan wij heen, Exellenties? Wat wilt gij Moet bedelen worden der vrouwen eenigst bedrijf? Of moeten zeven harer hangen aan één 's mans rok, den drager afsmeekende een bete broods. Slag op slag wordt der vrouw ontnomen een middel van bestaan, geen enkel daaren tegen als aequivalent haar geopend. En daarom, Exellenties, vragen wij u thans, nu wij staan aan den vooravond van de be handeling der Drankwetwelke betrekking, financieel gelijk aan die zij thans bekleedt, hebt gij voor de duizenden vrouwen, betrok ken bij den verkoop van dranken, die zeer dikwijls niet alleen werken voor zichzelven, maar ook voor kinderen, ouders, verwanten Hebt gij er geen, laat haar dan gaan in vrede. Ook voor de vrouw is arbeid eere, geen misdaad, welke gestraft moet worden met verhongeren. Sport. Ter verpleging is in het ziekenhuis te Rotterpam opgenomen een 13 jarige jongen die, bij het voetbalspel van een der medespelers bij ongeluk een zoodanigen schop tegen het rechterbeen kreeg, dat dit niet alleen brak, maar ook splinterde. Na alle waarschijnlijkheid zal het been geamputeerd worden. De Amsterdamsche correspondent van de „Leeuw. Ct." verhaalt het volgende als met eigen oogen gezien. De tram was vol en ook de plaatsen op het achterbalkon waren bezet. Een burger vrouwtje wilde nog mee. „Alleen vóórop is nog plaats," riep de conducteur. Het moedertje keek hem met groote oogen aan „Vóórop, vóórop," herhaalden een paar stemmen. „Ja, ja," gaf het vrouwtje terug, „maar nou er geen paard meer is, mot je maar weten, waar je vóórop zoeken moet.'' Aan wie de schuld? Men schrijft uit Valken swaard Zaterdagavond omstreeks half acbt werd op den tweeden overweg, richting Acbel, een met een paard bespannen kar aangereden door de van Achel komende losse locomotief. De kar werd nagenoeg aan splinters gesla gen, terwijl het paard de strengen verbrak en op hol sloeg. De bestuurder van het voer tuig werd tegen den grond geslingerd en is Zondagmiddag aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. De oorzaak is het openstaan der afsluitboomen Daarmede was belast een wachtercs, gehuwd en in zeer zwangeren toestand zich bevindende. Volgens bekomen inlichtingen werd deze vrouw even voor dat zij de boom en sluiten wilde door weeën overvallen en bezwijmde. Zou hier niets te doen zijn voor een com missie van onderzoek Mag een spoorweg directie vrouwen in dergelijken toestand voor 25 centen per dag nog blootstellen aan gevangenisstraf Zoo vraagt „Het „Volk": Is het niet allerschandelijkst, dat de recht bank het recht bezit deze vrouw te veroor- deelen wegens plichtsverzuim Is het niet rnenschonteerend dat zoo een menschenleven moet worden in de waagschaal gesteld voor 25 cent per dag? Is het niet gruwelijk, dat de D. G. van den S S. nog durft verklaren dat dit loon 1'Act. per uur voor de wachteressen niet te laag is? Wanneer zal dit systeem van moordenden vrouwenarbeid eens een einde nemen Wanneer zal het personeel, evenals vroeger, weer krachtdadig optreden tegen deze mis bruiken Wij hopen spoedig. Te Ierseke is voor de tweede maal binnen ruim tien maanden een ouderoaar verrast door de geboorte van tweelingen (meisjes). Die van verleden jaar zijn even wel overleden. De moeder is 21 jaar. Uit Fr. Zuidwesthoek schrijft men aan de „Leeuw. Crt. De volgende erfenis-gelegenheid heeft hier vrij wat sensatie verwekt. To W. overleed het vorige jaar een bejaard celebatair, die voor gegoed doorging. Zijn erfgenamen, verre ver wanten en voor het meerendeel behoeftige lieden kwamen over en verbeidden in ver klaarbare spanning de dingen, die komen zouden. Bij testamentaire beschikking bleek echter slechts één hunner die zelf bemiddeld was, tot erfgenaam benoemd te zijn. Deze aanvaardde de nalatenschap, maar werd in zijne verwachtingen teleurgesteld Men dacht toen en de spraakzame gemeente wist er heel wat kleur aan te geven—dat er fraude ge pleegd was en door den belanghebbenden werd de tusschenkomst der justitie verzocht. Deze heeft echter geene onregelmatigheden kunnen ontdekken en thans is gebleken, dat de boedel sluit met een niet onbelangrijk tekort, dat dewijl de erfenis niet onder benefice van inventaris aanvaard werd door den bevoor rechte aangezuiverd zal moeten worden. Een jonggehuwd paar te Scheveningen had van den hoofdbewoner van een perceel in de Renbaanstraat aldaar een gedeelte ge huurd. De medebewoners schenen voordeeliger verhuurplannen in den weg te staan en toen het jonge paar Donderdag thuis dacht tekomen, vond het de deur gesloten en hun huisraad op straat. De politie maakte proces-verbaal op van dit eigenmachtig optreden van den onder verhuurder, en de burgerlijke rechter zal verder hebben te beoordeelen in hoever zijne handeling wederrechtelijk is. Met het onderdak brengen van het jonge echtpaar in eene woning was het ontstane relletje algeloopen. Stokvisch en militaire tucht Men schrijft uit Deventer aan de „Zutph. Ct.",: De traditioneels stokvisch vaD Goeden Vrijdag wil er bij de jonge militairen maar niet best in. 't Is dan ook wat, om des morgens de „pan soep" te moeten missen en hiervoor het minder geliefde ration „botei en kaas" te ontvangen. Seh., een der oudere huzaren, des middags van zijn niet alledaagsch marktbezoek thuis komende, had het te kwaad met de „Stok visch" en wierp het bord door de ruiten. Het kwam op het glazen verandadak terecht en verbrijzelde ook daar de ruiten. Doch dit muisje had een staartje. De on willige stokvischeter moest worden opgeborgen, waartoe eenige miliciens werden gecomman deerd, die evenwel aan hun lastgeving niet voldeden. Tegen 5 hunner, is een klacht wegens dienstweigering ingediend en zijn zij naar het huis van bewaring in de Walstraat overgebracht om binnenkort zich voor den rechter te Leeuwarden te verantwoorden. Men schrijft nit Mus3elkanaal: Zekere B. D. alhier was j.l. Zaterdag met zijn meisje naar 't gemeentehuis geweest om in onder trouw te worden opgenomen. De „papieren" waren echter nog niet in orde en onverrichter zake kwam men terug in de ouderlijke wo ning van D. Daar was ook de broer van het meisje T. Bdie zich met het voorgenomen huweljjk niet erg ingenomen verklaardo. Ge volg: hovige ruzie, kort en klein slaan van allerlei huish. dingen. Om ruimer veld te hebben ging men naar buiten. H. D., oen broer van den bruidegom in spé, neemt het voor dezen op, trekt het mes en brengt T. D.drie steken toe, n.l. in de borst, in den linker bovenarm en in den rug; de laatste kwam nog al ernstig aan en raakte op een kleinigheid na de long. Gelukkig zijn de ver- wondigen niet levensgevaarlijk. Verteer baarheid van groenten. Groen ten hebben teD opzichte van hun verteerbaar heid geen al te beste reputatie, maar het blijkt dat zij toch beter zijn dan hun roep. Uitgebreide proefnemingen van A merikaansche onderzoekers hebben aangetoond, dat de kool hydraten, die de groenten bevatten, ten minste goed geresorteerd worden. Maar hun hoofd- beteekenis ligt toch elders, in den gunstigen invloed dien zij oefenen op de spijsvertering in het algemeen door hun aangenamen smaak en ook mechanisch, door hun massa. Voor de goede voortbeweging der spijzen is een zekere massa noodig, en die wordt juist door groenten en aardappelen verkregen. De ver teerbaarheid van den een of anderen maaltijd, met of zonder groenten, toonde een duidelijk verschil. 390 kilometer per uur. Uit de Vereenigdo Staten wordt een nieuwe uitvinding gemeld, die de laatste vooruitgang op spoorweggebied mag heeten. Het betreft een spoorwagen die langs luchtkabels glijdt, welke ondersteund worden door lichte, doch zeer stevige ijzeren pijlers. Deze wagen kan een snelheid bereiken van 390 kilometer per uur, een snelheid waar van men zich een denkbeeld kan vormen, wanneer men weet dat de gemiddelde snel heid van een spoortrein hier te lande 40 kilometer per uur bedraagt. Deze snelheid is het resultaat van de samenstelling der wa gens, waardoor hun gewicht niet onmiddellijk op de kabel-rails drukt. De uitvinder, sir E. Raeve, een advokaat te Chicago, verzekert dat zijn systeem niet het minste gevaar voor de reizigers meebrengt. Amsterdam, 11 April. Aangevoerd 397 Run deren, le kwal. 65 k 70 ct., 2de kwal. 10.60 a 0.64, 3de kwal. 56 a c. perK. G. 110 Melk en Kalfkoeien f 125 a f' 275, Graskalveren f a f,10 Schapen f 0ó.f 0,161 Nuchtere Kalveren f 7,k f 14,0 Lammeren f a 544 vette Varkens 36 a 38 ct. per K.G. Purmcrend, 12 April. Aangevoerd 555 Run deren en 13 Stieren. 221 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG., 625 nucht. Kalveren 1 10 a f 23 p. stuk, 314 vette Varkens 38 fi 41 ct. per KG. 112 magere Var kens f 13 fi 18 p. st.; 148 Biggen f 6 1 9 p. st.; 2424 Schapen f 15 k f 28. Kip-Eieren f 3,— f 3,20 per 100. st. Vette Koeien, 143, prijsh. h. vl >g. Gelde Koeien, prijsh. handel vlug. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsb., h. vlug. Vette Varkens, prijsh. h. vlug. Magere Varkons, prijsh., h. vlug. Biggen, prijsb., h. vlug. Vette Schapen, geen aanvoer. Overhouders, prijsh., h. matig. Zondag 17 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Waal. Geen kerkdienst. Ben Hoorn. Voorirf. 10 uur ds. Loffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Birends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Den 10 VApril a. s. hopen onzo Broeder en Zuster, W, n. DONKERSLOOT II. FORMER, to Rottordam, hunne 12'/, jarige Eclitvereeniging to hordenkon. J. S. BOON A. BOON en pleegzoon S. KOPPEN. •zvrtrctr.' n.'vTeaa-Tva'w-nTn:Jna 4m- Jtjma-KLr-u on Mm j iWUmrfifW CD

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2