e Tandarts Feenders Schietoefeningen. Buitenland. Marktberichten, Eer KENNISGEVING! Pre d i kb eu r ten, ABVERTENTIEN. Hartelijk vaarwel ij verz dii van is op Donderdag 21 April van 11—1 BE in Hotel de Lindeboom" te Consult teer en. Naar gemeld wordt zou bij het dep van Binnenl. Zaken een wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd, in voor bereiding zijn. Vermoedelijk zal de Midden- Europeesche tijd gekozen worden. Een zeldzaam „meevallertje" had een onderwijzer aan de Chr. school te Zaamslag, (een uitgewekene uit den Transvaal), waar hem uit den Transvaal f 1200 werd toege zonden, zijnde achterstallig traktement. Daar weet men ook wat belasting be talen is De Eaad der gemeente Enkhuizen heeft het bedrag van den in 1904 te heffen hoof- delijken omslag vastgesteld op f 32.087.50, zijnde 67* van het belastbaar inkomen. Men meldt aan de „Ass. Ct Eenige landbouwers in Friesland hebben aan de Regeering een adres ingediend, waarin verzocht wordt om de jachtwet in dien zin te te wijzigen, dat het zoeken van kievitseieren moet worden gestaakt op 15 April in plaats van op 1 Mei. De kievit is voor den landbouwer een nuttige vogel en door het vele en langdurige eierzoeken wordt de kievit uitgeroeid. Voor Russische rekening zijn in Fries" land ruim 150 stuks fokvee aangekocht, die per stooomschip uit Harlingen naar Riga worden verscheept. Puitsche paardenkooplui zijn in Friesland aangekomen om jonge paarden optekoopen. Zij besteden goede prijzen. Waar Aprilmoppen al niet goed voor zijnEr was, op den eersten dag dezer maand, in een Frausch blad een dwaas ver haal te lezen van een „zelfmoordsalon" te New-York, waar levensmoeden een gemak - kelijken en zachten dood konden vinden. Zij gingen zitten op een stoel, drukten op een knopje en het aardsch bestaan had opgehouden. Een Amerikaansch salon, waar men zich abbonneeren kon om zachtkens om zeep te gaan. En ziet, niet minder dan drie dagbladen hebben deze uit het Fransch vertaalde grap, in hun ernstige kolommen met ernstige ontzetting opgenomen en er aan vastgeknoopt een ernstige boetrede tegen de boosheid dezer tijden in 't algemeen en het afkeurenswaar dige van suicide in 't bijzonder Waar moet het heen(R. N Te Benningbroek bij Hoorn werd eene verkooping gehouden van allerlei artikelen, waaronder ook een collectie oud porcelein. Eenige Hoornsche kooplieden waren overeen gekomen, dat slechts één van hen zou bieden, en dat zij bij verkoop de winst zouden deelen. Kooper van al het porselein voor betrekkelijk lagen prijs was A. V.die van deze afspraak niets scheen af te weten en den buit voor zich alleen hield. Nu geraakte de anderen heftig vertoornd, en er ontstond eene vecht partij, waarbij een hunner voor ongeveer f 50 aan oud porcelein stuk sloeg. De politie maakte proces op. Vorstelijke legaten. Naar gemeld wordt heeft de heer J. de Koning, lid der firma Tillff Koning, de bekende fabrikanten dor Haarlemmerolie, die te A m3terdam overleden is aan het Evangelisch Luthersch weeshuis aldaar en dat te Haarlem elk 100,000 ver maakt. Bovendien is naar de „Haar 1. Crt." mee deelt bepaalddat na aftrek van deze twee en andere legaten, het overschietend kapitaal zal worden aangewend tot oprichting van een „Jan de Koning-stichting„ te Amsterdam, tot ondersteuning van behoeftigen. Het bedrag voor de „Jan de Koningstich ting" wordt geschat op 6 a 8 ton. De inrichting der stichting schijnt door den excentrieken erflater niet te zijn omschreven. Aan de executeurs-testamentair is onbe perkte vrijheid gelaten aangaande de inrichting en het beheer. Genoemde 6 h 8 ton bij ruwe raming bleek nog over te zijn na aftrek van de erflatingen aan de familie. De Belgische maatschappij tot bescher ming van dieren heeft zich tot den Minister van Landbouw gewend met verzoek maat regelen te nemen tegen de mishandelingen, waaraan het Nederlandsche vee bloot staat iu de quarantainestallen aan de grenzen, voor namelijk te Visé. De Russische zeemacht in Oost-Azië heeft een zwaar verlies geleden. Een der grootste slagschepen, de „Petropavlofsk", is voor Porth-Arthur op een der electro-mecha- nische mijnen gestooten, die waarschijnlijk den vorigen nacht door een Japansche torpedo- flotielje gelegd zijn. Het zeekasteel is onmid- delijk gezonken en admiraal Makarof, de energieke, moedige opperbevelhebber der- Russische vloot in Oost-Azië verloor daarbij het leven met naar schatting 680 man der equipage. Slechts twintig menschen ontkwa men, waarbij grootvorst Cyrillus, die echter licht gewond is. Uit de verschillende tele grammen over de ramp is op te maken dat bij het aanbreken van den dag de Japan sche vloot een aanval deed op Porth-Arthur, de pautserschepen en kruisers onder de vlag van admiraal Makarof in zee. Zij vervolgden een deel van de Japansche vloot, maar keerden op de reedo terug, daar de vijand zich tot dertig schepen versterkte. Terug- stoomende stootte het admiraalschip op de mijn met het genoemde noodlottige gevolg. In een "Deensch blad komt de volgende vrije-huwelijkannonce voor. Do „held" en de „heldin" bekwamen zich te Parijs in het schilderen: „Hierbij hebben wij de eer, U mee te deelen, dat wij een vriendschaps en echtelijk verbond hebben gesloten en wel in vrijen vorm, zonder kerk en staat. Voor degenen onzer vrienden, die ons waardeeren en achten, zal dit ons eigenmachtig besluit voldoende zijn. Wij zijn overtuigd, dat het echtelijk geluk niet op den dwang der wet berust, doch op wederzijdsche liefde en achting, en wij doen gaarne afstand van den verderen omgang met degenen, die eigenwaarde zonder de wet niet meenen te kunnen erkennen. Augusta Grönwall, Heinrich Lanner. Parijs, Maart 1904. „N. B. Het brief adres voor mevrouw Augusta Grönwall is: mevrouw Augusta Grönwall Lanner1" Modern landbouw-onderwijs. Iets nieuws- En het komt nog wel uit het anders zoo ach terlijke Rusland. Daar maakt de regeering de oude schepen dienstbaar aan het onderwijs in den landbouw. Groote barken, eenige honder den voeten lang, worden in het voorjaar, zoodra het ijs gesmolten is, te water gelaten. Een groot gedeelte van zoo'n boot is als een tuin ingericht en bezaaid. Komt nu het schip in warmere streken, dan begint het zaad op te schieten. Ook heeft men er modellen van bijenkorven, daar de Regeering zich bizonder veel moeite geeft, de bijenteelt te bevorderen; zelfs ont breekt dikwijls eene pluimveefokkerij niet op zoo'n schip. Op het schip is een woning ingericht voor den landbouwleeraar en de manschappen; en van ieder hoekje is partij getrokken. Voor ieder dorp van de rivier legt de boot aan: de boeren, die door het luiden van de klok van hunnen veldarbeid weggeroepen worden, komen aan boord en krijgen daar onderricht in practischen akkerbouw en hooren voorle zingen met leerrijke vertoogen in woord en beeld. Zondag 17 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonda 7 uur da. Schroder. Waal. Geen kerkdienat. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur da. Leffef. Oudeschild. "Voorm. 10 uur da. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur do IJr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur d8. Rooaeboom. Nam. 2 uur da. Rooaeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur. da. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur da. Heep. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 9 April, tot den 16 April 1904. ONDERTROUWD Willem Kuiir.er en Antje Knijper (Oudeschild,) Reinier Willems Hel-1 der) en Heintje Kooger (Oosterend.) GE TROUWD Maarten Dogger en Jantje Bas (Oudeschild.) 1 GEBOREN Dieuwertje, d.v. Pietor Dros enI Dieuwertje Keijser (Den Burg.) OVERLEDEN Teunis Timmer 80 jaren we-| duwnaar vjm Naantje Drijver (den Burg.) Schagen, 13 Apr. Aangevoerd7 paarden 1 70 a f 150; 5 Stieren i a 80 f 140 150 Geldo- koeien f 120 a 1 220; 100 Kalikoeien t 130, f260 125 Nuchtere Kalveren f7,a 20, 455 Schapen f 14 af 28,0 Lammeren f 0, a t,0; 20 Varkens f 11a f 14^5028 Vette Varkens 33 a 38 cent per kg.40 Vette Koeien f 170 a f 2900 Graskalveren f 0,a f 70 Biggen f7,af 9 Boter f 09,5 a f 1,15 per KG.Kipeieren f ,250 a f 3,00. Leiden, 15 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Oasen 637 stuks f 129 a f 395 26 Stieren f 73 a f 282Veulens 0 stuks t 65 a f 90.— 412 kalfkoeien i 124 a f 300 Melkkoeien f 124 a f 300292 Varekoeien t 110 a 1238, 137 Vette koeien f 129 a f 376, 55 Vette kalveren f 41 a f104; 197 Magere kalveren 13,50 ai 18; 0 Graskalveren f f 284 Vette schapen f 17 a f 29.55 schapen (weide) f 12 a f26.0 Paarden f. a f 0 709 Magere Varkens f 16 a f f 45 Vette Varkensa ct. 567 Biggen 3,75 a 14.0 Lammeren f a f. R93JV'jnLWd>IRIC3 Heden overleed na een smartelijk doch geduldig lijden GRIETJE B O O i\, geliefde Echtgenoot van J. N. SELJEE in den ouderdom van 62 jaar. Haag, 14 April 1904. Getrouwd: G. J. THOMASSEN EX C. F. L. VAN R A V E N S W A A IJ die, ook namens wederzijdsche familie hun dantl K betuigen voor de vele blijken van belangstellinj en bij hun huwelijk ondervonden. Loenen a/d. Vecht, 14 April 1904. aan familie, vrienden en bekenden bij onze rei" naar Noord-Amerika. J. GRIEK T. GRIEK dat van i woi afre dezi In de maanden MEI, JLNI, JULI AUGUSTUS, zullen in de gemeente Di IIELDER, des Zaterdagsnamiddags van 12— (of 8 uur,) op de banen van het Garnizoen Huisduinen, Schietoefeningen worden gehoudi waaraan kosteloos kan worden deelgenomi door Kaderreserviston, Miliciens met verlof voorts door alle mannelijke ingezetenen van tot 30-jarigen leeftijd, die niet in het Legi ooder de wapenen zijn, onder beding evenwJ dat zij, die niet als militair gediend hebben, o tot de oefeningen te kunnen worden toegclati deelnemen aan het voorbereidend militair ondi richt of met gunstigen uitslag daaraan deelj nomen hebben, of een bewijs kunnen overleggi dat zij met vrucht het voorbereidend schieti derricht hebben doorloopen. De schietoefeningen vangen den 7dcn Mei Zij, die er aan wenschen deel te nemen, ml den zich vóór of op den Gdcn Mei bij Commandeerenden Officier, 5e Bataljon, Regiment Infanterie, „Kazerne binnen fi Erfprins." Voortaan zal bij de uitreiking van een bewijzen van militaire geoefendheid, die spraak geven op verkorten diensttijd of garni: naar keuze, in het hijzonder op de geoefondhi in het schieten worden gelet. Geen bewijs wc uitgereikt aan ben, die niet ten volle voldi aan de daarvoor gestelde eischen, terwijl zij i de schietoefeningen ter plaatse hadden kum deelnemen. De Commandant van het 5 e Bat. Ie It eg. i| in p rol, Ri 183 87 ZEI] Karj cent, VI den De Luitenant-Kolonel SP BUUT. Het bestuur van den polder „Éicrland] Texel, brengt bij deze ter kennisse van Ingelanden, dat het ontwerp van een hij zo. reglement van bestuur voor genoemd Watere en een exemplaar van het gewijzigde algen reglemmt van bestuur voor do Waterschap] i iu Noord - Holland Prov. blad 1904 No 8, 1 nevens do nota, strekkende tot toelichting het luatstgenoemde reglement, gedurende i maand op alle werkdagen, to rekenen jfl. den 11 April 1904, van des voormiddags IC des namiddags 2 uur, voor do Ingelanden gemeldon polder tor visie zijn gelegd ten h van den Secretaris van dien polder aan Burg op Texel, terwijl ingelanden worden genoodigd daarvan konnis te nomen en In bezwaren daartegen schriftelijk bij gei Bestuur in te dienon. Veei vindt in gro Texel, 9 April 1904. Het Bostuur voornoemd.! H. FLENS, Dijkgnl W. P. LAP, Seer. 116 Apj

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2