B ii i t e n I a n d. Marktberichten. Damcs-Zangvcrccniging „AURORA." Pre dikbeur ten, ADVEKTENTIËN. Het "Weekblad van den Algem. Nederl. Diamantbewerkersbond bevat een ingezonden stuk, onderteekend: „De vrouw van een solidair Bondslid" en waarin de schrijfster zich beklaagt, dat een deel der bondsleden zoo weinig toonen goede en zorgzame huisvaders te zijn. O. a. zegt zij: De mannen gaan naar de concerten om zich te amuseeren, en daarna in de kroeg kaart spelen en de vrouw zit thuis met de kinderen en moet zich vergenoegen met een snede droog brood. Dit is wel niet met alle mannen het geval, maar toch vast met 10 percent van hen, waarbij dikwijls heel beste bondsleden, waar onder ook mijn man behoort. U kunt u misschien wel voorstellen hoe treurig en ont moedigend het voor 'n vrouw is, wanneer in dezen tijd, dat wij vaak het noodigste moe ten ontberen, de man, na eerst naar het concert te zijn geweest, dronken thuiskomt, en de vrouw wanneer ze er iets van zegt, ten antwoord krijgt: „Waarom moet ik thuis komen, er is immers toch niets?" Hetwelk de vrouw toch werkelijk niet helpen kan want van onze uitkeering kunnen we toch onmogelijk eiken dag warm eten opscheppen Spoordrukte! Een denkbeeld van de groote drukte, die Zondag in de bloembollenstreken heerschte, geeft het aantal reizigers, dat per Hollandsche Spoor in de richting van Haarlem werd vervoerd. Dit bedroeg 32 897. Ingelegd werden 20 extra-treinen. Ter vergelijking kan ook dienen, dat in den zomer op mooie Zondagen op dat traject hoog stens 16.000 passagiers worden vervoerd. Waarschuwing voorkijflustige vrouwen! Een met een buurvrouw kijvende vrouw in de 3e Oost9rparkstraat te Amsterdam maakte zich zöö driftig, dat zij een uur later overleed. De dienstweigeraar A. Ris maakt een groot onderscheid met Terwey. Was de laatste een dweeper gelijk, Ris is het toonbeeld van een jongman, die geen plan heeft toe te geven, omdat het hem eenvoudig niet lust. Hij is een pootig gebouwde, gezonde jongen, die, als op alles bedacht, zijn vonnis aanhoorde, zonder dat een spier in zijn gelaat eenige verandering vertoonde. Dat hij nu 6 maanden heeft, terwijl Terwey in eerste instantie slechts 3 maanden kreeg, valt velen tegen. Doch men vergeet, dat de gevallen niet altijd gelijk staan. Terwey had reeds 4 maan den gediend, toen hij begon te weigeren en was daartoe aangezet. Hij weigerde, omdat hij als Christen zich niet verantwooid voelde soldaat te zijn, daar hem dan zou kunnen gelast worden een mensch te dooden, terwijl Ris aan ieder het recht ontzegt, hem te gelasten, tegen zijn overtui ging in, om soldaat te zijn Men voelt, dat de weigering van den een een geheel andere is dan die van die ander, zoodat ook de strafmaat een andere moest wezen. (Tel.) De Lentedagen. De „Zutphenscho Courant" schrijft hierover In de lentedagen, die ons onverwachts geschonken zijD, en die wij met dankbaar heid genieten, is voor de zooveelste maal ge bleken welk een toovenares de zon toch is. De zangvogels zijn teruggekeerd. In het nog dorre hout slaat de nachtegaal zijn eerste tonen aan. Enkele struiken, voorloopers van de groote lente-demonstratie, hebben zich binnen die enkele dagen tijds in de volle schoonheid van hun teer lentegroen getooid. In de kale bosschen, waar de zon nu tot den bodem kan doordringen, ontluiken overal de bosch-anemonen, met witte vlokjes den ganschen boscbgrond bestrooiend. Nurks bromt, dat die mooie dagen ons leelijk zullen opbreken, en dat het niet te pas komt, hem te dwingen nu al zijn winter- kleeren uit te doen, terwijl zijn zomerkostuum nog niet klaar is Laten wij, die geen Nurksen zijn, ditmaal den Raad der Epicuristen volgengenieten wij van het heerlijke lente-weerwie weet of de dag van morgen de profetieën van Nurks niet vervullen zal. Dure taxatie Door eenige deskundigen, die den Raad van Beroep voor de Invoerrechten hadden ingelicht, waren besteed voor het bepalen der waarde van een ker miswagen door een deskundige op twee dagen 35 uren alsvoren van een piano door eon deskundige op dén dag 18 uren alsvoren van manufacturen enz. door een deskundige op één dag 18 uren, op twee andere dagen resp. 16 en 25 uren. De rekenkamer achtte het „niet on Mogelijk" dat iemand op één dag 16 of zelfs 18 uren werkzaam was, maar 25 uren arbeid in één etmaal van 24 uren was haar te machtig. Niet heel duidelijk was het haar ook, hoe men voor het taxeeren van een piano 18, van een kermiswagen 35 uren kon noodig hebben. De opheldering, die de Kamer kreeg, kwam hierop neer „In de declaratie van de 25 uren arbeid in één etmaal was „een fout" geslopen „de werkzaamheden, waarvoor onder één datum 25 uren waren uitgetrokken, waren gedeeltelijk den volgenden dag verricht." En wat het groot aantal uren, voor de taxatie besteed, betreftin rekening moest worden gebracht, dat de deskundigen zich uit hun woonplaats Amsterdam naar Middel burg en Rozendaal hadden moeten begeven. De Kamer repliceerde, dat zij, na aftrek van 9 10 uur voor den duur der reis naar Middelburg en terug en van 6 fi 7 uur voor den reis naar Rozendaal en terug, „pl. m. 26 uur voor het schatten van een kermis wagen en pl ra. 12 uur voor een piano hoog bleef achten." Het „Leidsch Dagblad" schrijft „Verbrennt die Springschnürre stond voor enkele jaren te lezen in de groote Duitsche dagbladen en medische tijdschriften. „Verbrandt de springtouwen Door het onophoudelijk springen worden hait en lever aangedaan. Het is de oorzaak van ernstige kwalen, met den dood als onvermijdelijk gevolg De Duitsche onderwijzeressen hebben niet nagelaten, haar leerlingen te wijzen op het gevaarlijke van het touwtjespringen. Wanneer zullen de Nederlandsche onder wijzeressen dit voorbeeld volgen Wat baat het of de Regeering alles doet om de volksgezondheid te bevorderen, wanneer het volk zelf niet meehelpt? Daarom: Verbrandt de springtouwen! Over de financieele catostrophe te Leeuwarden deelt de „Bergumer Courant" mede, dat de ontsteltenis groot, en de ergernis algemeen is. Er zijn te Leeuwarden, die er voor f 1200, f 1300, f 16000, f 40.000, en f 60.000 bij betrokken zijn. Een bediende in een winkel had er een potje uit een loterij met eenige andere spaarpenningen, te zamen f 1300. Een melkboer bracht f 1200 bij de gefailleerde firma. Een oude juffrouw gaarde er, meld men, een kapitaaltje op om zich een plaatsje in het Antony-gasthuis te koopen. 't Was in orde. En zoo de een bij den ander. De consternatie is groot. Voor het groote huis ziet men telkens groepjes staan en naar de gesloten vensters kijken. De terugslag doet zich gevoelen bij andere kassiers. Velen komen hun geld opvragen. De spaarbank had ook veel last, doch de commissie had haar maatregelen genomen en voor f 80.000 kasgeld gezorgd. Zelfs de Rijkspostspaarbank ondervond de gevolgen Het zorgvolle vrouwtje. Hij wist zeer goed, dat zijn vrouw de leelijke hebbelijkheid had, in zijn zakken te snuffelen, als hij sliep; maar, ais een verstandig man hield hij zijn mond over die aangelegenheid. Zekeren nacht echter- werd hij wakker en betrapte hij haar op heeterdaad. Zijn vrouw verschrikte, ze kreeg een kleur, de jas ontglipte aan hare hand en zij was op 't punt een volledige bekentenis af te leggen, toen zij een heldere ingeving kreeg. Zich spoedig herstellende, sprak zij - Ik keek eens, of er niet een knoop van je jas was 1 Dat is het gevalriep hij uit, en hij sprong u't zijn beddie knoop is er al weken, maanden af en ik kon me reeds niet ver klaren, waarom je er dien al niet eens hebt aangezet; maar ik wachtte kalm mijn tijd af ik wist wel, dat je er toe zoudt over gaan. En hoe liof van je om in 't holst van den nacht daarvoor op te staan. Je moogt zeggen wat je wilter gaat niets in de wereld boven een goede vrouw. Wacht ik zal even het gas opdraaien, terwijl jij dien knoop er aan zet. Heb jo naald, draad en knoopen? Niet? Dan zal ik ze even voor je halen. Mevrouw ging er toe over, de knoopen aan te naaien, terwijl haar echtvriend op den rand van zijn bed zat en met woorden haar aanmoedigde en opnieuw verzekerde, dat hij altijd en overal zeggen zou er gaat toch niets boven een goed vrouwtje. Toen ging hij naar de garderobe en haalde nog 't een en ander, waaraan knoopen ont braken een jas, twee of drie oude vesten eu een paar overhemden, die allemaal voor- zioning hehoofden en zalvend merkte hij aan Nu we toch aan den gang zijn, zullen we den nacht er aan wijden. Anderhalf uur later, toen zij met een diepen zucht den vingerhoed van haar vinger nam, tikte hij haar op de wang en zei Ik zie 't alweer, lieve ik heb 't alweer gezien en 'k zal het alom bekend maken, van de daken schreeuwen, en verkondigen in veld en beemd, dat een vrouw, die midden in den nacht opstaat om knoopen aan haars mans jas te zetten, een kostbaar bezit is een onvergelijkelijke schat voor haar echtge noot en een sieraad van haar sekse. Toen ging hij weer liggen en dra sliep hij den slaap des rechtvaardigen en zij toen hij sliep zij balde de kleine vuist tegen hem en geen slaap verkwikte haar meer dien onzaligen nacht. Het is te I.onden buitengewoon weer geweest. Donderdag rees de thermometer sterk, de nacht was warm en benauwd. Het kwik steeg tot 70 graden F., en het bleef warm tot Zaterdagochtend vroeg. Toen zette een dikke mist in verscheidene voorstoden op; het donderde in de verte, en kort na eenen in den middag werd het in de City buitenge woon donker, zoodat overal het licht werd aangestoken; daarbij regende het zwaar Een berg verdwenen. Een gids, die van Tiboque naar Caribon, in den Amerikaanschen staat Maine terugkeerde, deelt mede dat de Bald-berg, in New-Brunswick verdwenen is. De plaats waar de berg zich verhief wordt aangeduid door een meer van modderig water. Men veronderstelt dat het verzinken van dezen berg in verband staat met een aardschok, die in New-Brunswick en New-England is gevoeld. Steeds ontsprongen warme bronnen aan den voet van den berg, die aan vul- canische werking werden toegeschreven. Het verhaal van den gids is door een aantal woud bewoners bevestigd. Amsterdam, 19 April. Aangevoerd 349 Run deren. Ie kwal. 64 a 68 ct., 2de kwal. 10.60 a 0.64, 3de kwal. 56 a c. perK. G. 75 Melk en Kalfkocien f 120 A f 280, Graskalveren f a f—1 Schapen 1 Okf 0,168.Nuchtere Kalveren f 7 k t 14,0 Lammeren f a 617 vette Varkens 35 a 37 ct. per K.G. Primerend, 19 April. Aangevoerd 385 Run deren en 10 Stieren. 259 vette Kalveren 65 90 ct. per KG., 607 nucht. Kalveren f 10 a 1' 23 p. stuk, 258 vette Varkens 34 a 40 ct. per KG. 92 magere Var kens f 13 k 18 p st.282 Biggen f 6 f 9 p. st.; 2198 Schapen f 15 f 28. Kip-Eieren f 2,70 k f 3,25 per 100. st. Vette Koeien, 143, prijsh. h. steg. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. han del stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. vlug. Vette Schapen, geen aanvoer. Overhouders, prijsh., h. matig. Zondag 24 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bediening H. Avondmaal.) Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Coclcsdorp. Voorm. half tien de Ilr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Ooslerend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Heden overleed tot onze diepe droofheid ons innig geliefd jongste zoontje en broertje JACO 15, in den jeugdigen leeftijd van 5 jaar en 6 maanden. J. MAAT, Echtgenoote en Kinderen. Ecnigo en Algemeeno Kennisgeving. Aangifte van Leden éér 1 Mei c. li., bij den Directeur, den IIccr GItAAF. HET BESTUUR. r,--r-ro^.vax*annu»a uvJKxrcjrr 'ojcagnooi qajgrr:-rr-■

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2