m N°, 1740. Zondag 24 April 1904. 17'"' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat Bubg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raaclhuize Een ceintuur, ,0®een Sponsdoos, twee Zakdoeken, een Zakmes, een koperen tabaksdoos en een kuifkam. TEXEL, 23 April 1904. De aankondiging dat Duitscke kooplieden Texel zouden bezoeken tot het aankoopen [pan paarden, deed verschillende paardenhou- ners Donderdag naar den Burg komen om punne viervoeters ter verkoop aantebieden. Toch was de aanvoer niet zoo groot als vel scheen gewenscht, waarvan het gevolg vas dat slechts weinig paarden werden aan gekocht, want „alle hout" bleek in het oog per koopers nog „geen timmerhout" te zijn. Bij de weinige aanvoer, schijnt het dat de lerkoopers nog al veel eischend waren, in onderstelling dat er wel een goed extraatje [lit zou zijn te kloppen, hetwelk niet uitslui- end in de bedoeling lag van de resp. koopers, fiie wel genegen waren goede prijzen te he fteden, doch niet om tot alle prijzen te foopen. Het voornemen om een vijftigtal paarden an te koopen, kwam alzoo niet tot vervulling, het geheel werden 4 paarden aangekocht; toor 3- a 4-jarige paarden werd tot f 300 pesteed. Het schijnt in de bedoeling te leggen dat e kooplieden hun bezoek in Mei nog eens hllen herhalen; verkoopers kunnen dan re- pning houden met het bovenvermelde. - De oudste ingezetene van Texel, de leer J. Zuidewind, heeft het tijdelijke met let, eeuwige verwisseld; hij overleed Woens- fagavond, op den gezegenden leeftijd van [o jaren. Aan een ander nu weder de oer |m zich de oudste ingezetene van Texel te nogen noemen. - Op de heden gehouden voorjaarsmarkt las de aanvoer van vee nog niet zeer groot, lenige koeien, schapen, kalveren, enz. |Er waren veel marktbezoekers, hetgeen niet amogelijk in de hand werd gewerkt door op dezen dag gehouden verkiezing van |en Hoofdingeland voor het Waterschap de |0 Gemeenschappelijke polders, op Texel, faarvan de uitslag op de 2de pagina van |t blad is afgedrukt. - De afdeeling „Texel" v. h. Ned. Onder- f'jzors-Genootschap zal op Zaterdag 30 April ene vergadering houden in 'tCafé „Den Burg." [ehalve eenige zaken van huishoudelijken aard, zal door den heer C. A. de Braai worden ingeleid „Ons leerplan," terwijl de heer' J. Daalder eene letterkundige bijdrage zal geven. Oudeschild, 21 April. Het huisgezin van den blazerschipper C. Pz. Ylas, werd heden in diepen rouw gedompeld. Vlas, die 's nachts ter garnalenvisscherij was uitgezeild, had het ongeluk om op het schietvlot der Marine, dat in 't midden van Texelstroom ligt ge ankerd, te loopen en daarbij zulk een lek in de schuit te bekomen, dat deze aanstonds bogon te zinken. Beide opvarenden poogden zich op een drijvende roeiriem te redden, doch toen deze den last niet kon dragen, greep een der visschers het fokkeslag en de andere klom den mast in. De knecht beproefde daarna te zwemmen, doch greep ten slotte weer den mast van 't zinkende vaartuigje beet. Op het hulpgeroep naderde schipper T Bruin met zijne blazerschuit en slaagde er in, trouw geholpen door zijn knecht, een der opvarenden van den zinkenden blazer te redden. Vlas was helaas met de schuit in de diepte verdwenen. De verongelukte laat eene weduwe met twee nog jonge kindertjes onverzorgd achter. Doordien meermalen was gewezen op het gevaar, door bedoeld vlot aan schepelingen en visschers veroorzaakt en bij herhaling verplaatsing werd gevraagd, is men benieuwd of de Marine-autoriteiten nu voor de weduwe en hare kindertjes zullen zorgen. Dat er iets in het belang der onge- lukkigen geschiedt is even gewenscht als noodzakelijk. Oosteeend, 22 April. De vogels in den polder het Noorden hebban veel te lijden van her melijnen. Op verschillende plaatsen vindt men cadavers, inzonderheid van kievitten. Het aantal kluiten in dien polder is dit jaar bijzonder groot, dank zij de goede be scherming van het vorig saizoen. Den Hoorn, Als eene groote zeldzaamheid kan worden vermeld, dat door de Gebroeders Dogger in den Prins Hendrikpolder in de geepfuik een zalm van ruim 13 pond is ge vangen. Als zeldzaamheid wordt tevens gemeld dat een konijn van C. Koopman, 14 jongen heeft geworpen; een respectabel getalletje, dat tot grootbrenging de moeder veel zal kosten. Vlieland. In de maand Maart werd in de postspaarbank alhier ingelegd f 1184,50 uitbetaald: f 224,82 Het laatst uitgegeven boekje was No. 201. Na een sterfgeval dezer dagen deed zich in de gemeente Assen het volgende geval van .bijgeloof voor: Een der huren bezocht de in het sterfhuis achtergebleven man en vrouw en vroeg of deze reeds aan de bijen van het overlijden hadden kennis gegeven, want indien dit niet gebeurde, zouden die allen dood gaan.De man haastte zich naar den bijenstal en zeide toen tot de diertjes: Bijen, je baas is dood! Toen hij terugkwam, meende de vrouw, dat het wel goed zou zijn, de boodschap tweemaal te doen, doch de buur man gaf do verzekering dat eenmaal voldoende was. Een bewoner van de Drift te Utrecht is de dupe geworden van een sluw aangelegde oplichting. Met het onschuldigste gezicht van de wereld vervoegde zich een jongen aan de deur, of hij namens die en die rijwielhande laar meneer's fiets kon meekrijgen. Of het nu kwam dat do tweewieler toevallig het een of ander gebrek had en dus herstelling behoefde, weten we niet, zegt het „Utr. D., doch de fiets word zonder argwaan medegegeven. Achteraf bleek echter, dat de rijwielhandelaar geen jon gen heeft afgezonden en derhalve ook bedoeld rijwiel niet ontvangen had En intusschen is do rijwieldief met het rijwiel geblazen. Nog wat mannetjes er maar bij. Eenig denkbeeld van het reuzenwerk, dat dagelijks aan de Rijksverzekeringsbank wordt verricht, kan men zich misschien vormen als men weet, dat drie ambtenaren den ganschen dag bezig zijn om de inkomende brieven te openen en op orde te leggen. Een twintigtal ambtenaren is bezig aan de agenda, om de inkomende en uitgaande stukken in te schrijven en te nummeren. In een dorpje (ergens in Nederland, zegt het verhaal) werd een verkoop in een faillisement gehouden. De geheele upperten van het dorp was aanwezig in het logement waar de verkoop plaats had. Eenige omvang rijke en welgestelde dames hadden menig koopje gedaan en wachtten nu in een zij kamertje van het logement totdat de verkoop van allerlei oninteressante zaken gedaan zou zijn en er weer wat van haar gading zou worden „te koop gepresenteerd." Plotseling gaat de deur van het vertrek open en verschijnt een kooper met een 12- tal gekochte glazen, die hij zoolang op de tafel zet, om daarna weer te verdwijnen. Daar stonden nu de glazen op de tafel en oude wijn gloeide zwart-rood in de fiesschen die tot den boedel behoorden en netjes op een rij stonden te wachten tot de beurt aan hen zou komen. Den omvangrijken dames was deze ver zoeking te sterk. Fluks werd een flesch van het eind der rij weggenomen en in de glazen geledigd. Een tweede volgde weldra. Toen Toen kwamen de interessante dingen onder den hamer en de welgestelde dames schom melden naar het vertrek van den verkoop, het slagveld latend zooals het was. Doch het oog der wet waakt. En nog was het jaar niet een dag ouder of ieder van de dames had van den den verkoop leidenden ambtenaar een vriendelijk schrifte lijk verzoek om voor hun consumptie een buitengewoon hoogen prijs te storten in de armenkas van het vriendelijke dorpje, zullende anders Wat er anders zou gebeuren moeten de lezers maar eens nakijken in het Wetboek van Strafrecht. Zooveel is zeker, dat de welgestelde dames dien dag geen „koopjes" i gehad hebben, en dat vooral een van haar, j die uit „fesoen" maar één glas genomen, had, aan onzen zegsman verklaarde nooit van haar j leven zoo verschvikkelijken duren wijn te hebben gedronken. (N. Gr. Ct Benarde positie. Een reiziger voor Zwolle stapte te Leeuwarden in den sneltrein en ging in de retirade. De deur viel in het slot, de man kon er niet weer uit. Te Heerenveen werd het trein- en stationperso- neol gewaarschuwd, men poogde de deur te openen. Geen sprake van! Ten slotte gaf de chef last de ruit stuk te slaan, een ladder werd daarvoor geplaatst en aldus kon de gevangene uitstijgen. Dennenlucht in huis In een kom giet men een liter, kokend water en doet hierbij zoowat een theelepel terpentijnolie. Infecties worden door dit dagelijks twee, driemaal ververscht mengsel onschadelijk gemaakt. Bij teringlijders is de uitwerking vaak verrassend. Liefde zoekt list of een daagje uit rijden Woensdagmorgen had een paartje te Rotter dam heel wat bekijks. Moeder de vrouw was jarig en haar ega een slimme vogel, had haar beloofd met een auto bij guustig weer een tochtje te maken. En werkelijk hij hield woord, een flinke fiets (hij zelfwas de berijder) trok een tweewielig manden- wagende, waarin de vrouw had plaats ge nomen en voort ging het door verschillende straten, aangestaard door heel wat publiek, dat zoo iets nog nimmer had gezien. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Jtfl dal ndl ak nkei SCHIETOEFENING!) N. De Burgemeester van Texel, br .ngt ter lalgemeene kennis, dat blijkens bij hem ontvangen [bericht, onder dagteekcning van 13 April 1904 No. 71, bet navolgende bericht aan zeevarendon is uitgevaardigd. „Volgens mededeeling van den Minister van Itaat, Minister van Oorlog, zullen op 20 April s. en zoo noodig op volgende dagen, scliict- loefeiiintren worden gohouden van het lort bij ÜJmuiden. De Bector, welke tot op 9000 M. van het fort ils onveilig moet worden aangemerkt, wordt langegoven aan do Noordzijde door het fort on le "richting N. N. W., en aan de Zuidzijde loor het fort on de richting W. N. W. „Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal van iet lort eene roode vlag waaien van minstens |ién uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Texel, den 22 April 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. cxel.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1