Marktberichten. Pre d i kbeu r ten, Volgens de militaire strafwetten staat een gepasporteerd soldaat nog 1 jaar en 6 weken daaronder, met betrekking tot het beleedigen van een superieur uithoofde van vorigen dienst gepleegd. Dit schijnt den in December j.l. gepasporteerden G. K., thans koffiehuisbediende in Den Haag, niet bekend te zijn geweest en deze onbekendheid bracht hem, ofschoon burger, toch weer voor den krijgsraad. Onlangs op een namiddag n.l. liep hij zijn vroegeren pelotonscommandant, den luitenant K., in de Spuistraat te 's Gravenhage vier kant tegen het lijf en wel 2 malen. Dit was door getuigen gezien, ook dat hij zulks met opzet deed. Bij het gehouden onderzoek bleek ook dat hij te voren meermalen had getracht den kolonel van zijn vroeger regiment tegen het lijf te loopen, door wien hij van sergeant tot soldaat was gedegradeerd. K. is nu door den krijgsraad tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Een broodje. De kievitten komen tegen woordig ook te Apeldoorn en de omgeving voor. Vele arme heide-bewoners, die aan vankelijk niets met de vreemde vogels en hunne kleurige eieren op hadden, gaan er nu dagelijks met de geheele familie op uit, om eieren te zoeken. In de laatste weken werden bijna 4000 eieren aldus gevonden en verkocht. Men herinnert zich de jaren niet, waarin op de Veluwe in zoo korten tijd zooveel kievitseieren zijn geraapt. Uit de provincie Groningen zijn in de laatste dagen meer dan 400 personen naar Amerika vertrokken, waarvan uit Usquert alleen 30. Meest allen hebben daar familie leden, die na een kort verblijf in staat waren hunne bloedverwanten vrijen overtocht te bezorgen. Men schrijft aan de „Ass. Ct" Het voorjaar is de tijd, waarin de meeste huwelijken gesloten worden en inzonderheid daar, waar men in de Veenkoloniale deelen van verschillende gemeenten een jonge en krachtige bevolking aantreft. Trekt dat getal huwelijksvoltrekkingen in zulke streken de aandacht, niet minder zeker de vele vroegtij dige en onberaden huwelijken. Ziet men niet dikwijls jongelui naar 't gemeentehuis gaan, waarvan de aanstaande echtgenoot nog zijn volle militieplichten moet vervullen Dat mag treurig genoemd worden, maar nog treuriger dat dit verschijnsel van zoo vroeg te huwen steeds algemeener wordt onder de arbeidende bevolking daar. Maar, wonder is het niet. Immers van twaalf, dertienjarigen leeftijd af is het geheele leven op het veld, straks op den weg en in onder linge bijeenkomsten, nog iets later in her bergen of kroegen, er op ingericht, dat men zich vroeg groot gevoelt. Menig jong leven wordt daardoor stellig verwoest, maar boven dien voor 't welzijn der maatschappij kan zoo'n toestand geenszins bevorderlijk zijn. Ook Zweden betrekt vee! Te Woerden vertoeft een Duitscher die van daar uit verschillende streken bezoekt om voor Zweedsche rekening puike jonge melkvaarzen en pinken te koopen, welke, na keuring, naar Zweden worden vervoerd. Er worden hooge prijzen besteed; het is alles zwartbont vee. Naar aan de „Prov. Gron. Ct." wordt gemeld, doet zich te Scheemda een geval van nona of slaapziekte voor. Sedert Januari ongeveer brengt een twaalfjarig meisje van den turfschipper Linkvis bijna al den tijd slapende door. Met moeite wordt ze nu en dan even wakker gemaakt om wat voedsel te gebruiken, waarna het dadelijk weer in slaapt. Des nachts is het kind zeer rustig, overdag is dat echter anders, het maakt dan nog- al beweging met de ledematen, zonder echter tot het volle bewustzijn terug te keeren. Het kind gaat eerstdaags naar Groningen, of het daar genezing kan vinden. Nieuwste bouworde Op de Plaats in Den Haag wordt een huis gebouwd. De bovenste twee balklagen zijn reeds gelegd, terwijl aan fundeering en tras raam nog niet begonnen is. Men ga dat zien 1 Een radicale „Omwenteling" in de bouwkunst! De „Veend. Ct. meldt Zooals men weet, is Spanje een belangrijke afnemer van Nederlandsche aardappelfabri katen. Nu verspreidde zich hier, een paar maanden geleden, 't gerucht, dat genoemd Rijk de invoerrechten op aardappelmeel aan merkelijk wilde verhoogen. Dat dreigde een gevoelige slag te worden voor de betrokken fabrieken. Men beraamde middelen om 't gevaar te weren. Do bestuurders van ver schillende Nederlandsche coöperatieve aardap pelmeelfabrieken kwamen bijeen en besloten gezamenlijk een adres tot onze Regeering te richten, met het verzoek, bij het Spaansche Gouvernement aan te dringen, Diet tot be doelde verhooging over te gaan. De Veen koloniale Boerenbond schonk aan dit adres zijn adhaesie. De pogingen van den Bond en de besturen der coöperatieve fabrieken werden met een gunstigen uitslag bekroond. Dezer dagen kwam bij den secretaris van den Veenkoloni- alen Boerenbond een schrijven in van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, meldende, dat Spanje in de eerste jaren geen verhoogd invoerrecht op aardappelmeel zal instellen. - Te Luswoude (Friesland) is een huis van hout opgetrokken en gedekt met pannen- o. a bevattende twee voorkamers, met goed gevolg verplaatst over een afstand van meer dan 50 meter. Het huis heeft een lengte van 8 M. en breedte van 5 Meter. Ten huize van den heer Leveson Gower, lsten sesretaris van de Britsche legatie aan de Prinsengracht te 's-Gravenhage, heeft een zeer ernstig en treurig ongeval plaats gehad. Waarschijnlijk is een stuk vuur uit het fornuis, in de keuken op den grond gevallen en heeft de japon van de dienstbode in vlam men gezetzooveel is zeker dat ze op een gegeven oogenblik in lichterlaaie stond. De heer Leveson Gower schoot op haar hulpgeroep toe, trachtte het vuur nog te blusschen, en verwondde zich daarbij zelf, maar het was te laat. In hopelozen toestand naar 't Gemeenteziekenhuis vervoerd, is het ongelukkige meisje, een Engelsche, genaamd Florence Marry Farrow, nog geen 22 jaar oud, in den middag na hevig lijden, bezweken. De werkliedenpensioenen od de tariefwet Door de ministerieele pers wordt de voor gestelde verhoogiDg van inkomende rechten hiermede verdedigd, dat het geld noodig is om de kosten te dekken, die de uitvoering der sociale wetten zal medebrengen. Zóó werd het trouwens ook door de regeering voorge steld. Die wetten zijn er echter nog niet. Zij lig gen nog in een ver verschiet. Dit geldt voor al van de regeling der werkmanspensioenen, waarop men voornamelijk het oog heeft. Niemand kan de kosten berekenen. En in middels zou aan de bevolking een last van ne gen 4 tien millioen in het jaar worden opgelegd. Gaat dat aan vraagt de Kamper Ct. Het is een zonderlinge manier van doen, dat de Regeering tot het volk zegtéérst betalen, en dan zal ik u sociale wetten geven. Zelfs zonder dat het volk kan weten, of het werkelijk voldoende waarde voor zijn geld krijgt. Het zou zelfs kunnen gebeuren, dat de sociale wetten, die men zoo duur moet betalen, achterwege bleven en men dus den koopprijs betaalde voor niemendal. Men moet er zich inderdaad over verbazen, dat er nog menschen gevonden worden, die deze handelwijze verdedigen en de Regeering dankbaar zijn, dat zij ons deze nieuwe zware belasting toebedacht heeft. Kippenfokkerij. Als een bewijs hoe buitengewoon de landbouwers om en nabij Barneveld zich op het houden van kippen beginnen toe te leggen, kan dieneD, dat Donderdag ruim 300,000 eieren ter markt aldaar waren aangevoerd. Zelfs kleine land bouwers brengen wel 1000 4 1100 eieren eieren per week ter markt, waarvoor zij bij de tegenwoordige prijzen f 30 a f33 ontvan gen. Daar de onderhoudskosten betrekkelijk gering zijn, is er geen tak van bedrijf, die voor den landbouwer zoo winstgevend is als de kippenfokkerij. Benaderen van slachtvee. Onder de vleeschhouwers te Rotterdam circuleert een adres aan de Tweede Kamer, waarin zij hunne bezwaren kenbaar maken tegen het benaderen van slachtvee zooals dat tegenwoordig plaats heeft. De commiezen kunnen zonder eenige risico benaderen omdat bij verlies dit door den Staat vergoed wordt, terwijl eventueele wiDst hun ten goede komt. Zij verlangen Rijks-ambtenaren die het te slachten vee schatten om dan volgens die schatting de belasting te betalen. Rood-wit-blauw. Te Leiden werden een paar dagen geleden in het Academisch ziekenhuis drie kindertjes, te geljjk geboren, ter verdere verpleging gebracht. Deze drieling, de zwakke spruitjes van een behoeftige wisselwacbtersvronw, werden ieder afzonderlijk in een couveuse geplaatst. Niets bijzonders zal men zeggen en inder daad is het, zelfs uit een wetenschappelijk oogpunt, niet zoo heel buitengewoon dat er in den tegenwoordigen tijd nog drielingen geboren worden, hoewel het een uitzondering is. Ook is het bekend, dat onze academie steden inrichtingen bezitten, waarin zulke uiterst hulpbehoevende wezentjes opgonomen en kunstmatige moederwarmte en verpleging kuonen genieten. Maar nu komt het. Nu komt het bewijs dat er onder onze vroolijke Nederlandsche studenten jongelingen gevonden worden met warm kloppende harten. Een student to Leiden namelijk, die drieling ziende plaatste op de „couveuse van nummer één een roode hyacint, op die van nummer twee een witte en op die van nummer drie een blauwe. Rood-wit-blauw 1" En naast die veel beteekenende Nederland sche kleuren zette hij een spaarpotje om zoodoende te trachten voor het hoogst moeielijk bestaan dezer drie kleiDtjes een spaarduitje bijeen te brengen. Een alleenwonend persoon te Langeraar stond deze week des morgens zeer verbaasd te kijken dat zijn huisraad in den afgeloopen nacht was vermeerdei d. Bij onderzoek bleek dat men de aardigheid had gehad een gedeel telijken inboedel, welke krachtens rechterlijk vonnis op den weg was gezet, zonder zijn medeweten, maar bij hem had binnengebracht. De man, die, wellicht op verdere verras singen bedacht, bevreesd is ook op zekeren morgen den eigenaar daarvan bij hem te zullen aantreffen en deze zich aldaar dan zóó thuis zou gevoelen, dat hij niet gaarne wenscht te vertrekken, verlangt spoedig van het boeltje te worden ontheven. Een huwelijk onder hindernissen. Te Schoondijk werd, aldus verhaalt de „Midd. Ct.", Donderdag een huwelijk voltrokken onder de volgende omstandigheden. Toen het bruidspaar met familie en feest gangers op het dorp kwam, bleek dat de va der der bruid, dien morgen uit Terneuzen gekomen, waar hij tijdelijk werkt, niet van zins was zijne toestemming te geven tot het huwelijk, omdat.zijn broer geen getuige was, niettegenstaande hij vroeger het bruids paar in zijne keuze dergetuigen had vrijgelaten. Wat nu Praten hielp niet. Een kloppar tij op den ouden heer had geen ander gevolg, dan dat hij erg bloedde. De mannen ranselden er op los en de vrouwen zochten hunne respectieve echtge- nooten tegen te houden, zoodat op een gege ven oogenblik allen over den bestoven grintweg rolden. Men had nu evenwel nog geen toestemming en de oude heer hield voet bij stuk. Einde lijk besloot de bruidegom dan maar per flets naar Biervliet te rijden, om den zoozeer gewenschten persoon te halen. Deze arriveerde 's avonds half zeven, waar na het huwelijk voltrokken werd. Terwijl het bruidspaar en de feestgangers zich gingen vertreden, trok de oude heer heelemaal alleen huiswaarts. Zondag 1 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schrödor. Waal Nam. half drie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van ZwedeD. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Amsterdam, 25 April. Aangevoerd 405 Run deren, le kwal. 66 4 70 ct., 2de kwal. f 0.62 a 0.66, 3de kwal. 56 a c. per IC. U. 125 Melk en Kalfkoeien f 125 k f 285, Graskalvercn - ft 1- 4 Schapen f 0 4f 0,138Nuchtore Kalveren f ,—7 k f 14,— 0 Lammoron f a 476 votto Varkens 36 a 38 ct. per K.G. Purmcrcnd, 26 April. Aangevoerd 699 Run deren en 25 StiereD. 312 vette Kalveren 65 4 82 ct. per KG., 545 nucht. Kalveren 19 4 f 23 p. stuk, 266 vette Varkens 38 4 41 ct. per KG. 106 magere Var- kons f 10 4 16 p st.235 Biggen f "6 4 f 10 p. st.; 2198 Schapen f 15 4 f 28. Kip-Eieren f 2,80 4 f 3,10 per 100. st. Vette Kooien, 143, prijsb. h. matig. Gelde Koeion, prijsb. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kal voren, prijsh., b. matig. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Vette Schapen, geen aanvoer. Ovorhouders, prijsh., h. matig.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2