N°. 1742. Zondag 1 Mei 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Eij dit Nummer behoort een BIJBLAD. Binnenland. ï)it blad vcrschflnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag: der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Tukl TEXEL, 30 April 1904. Wellicht zou 't overbodig geacht kunnen worden, maar toch willen wij er aan her inneren dat 1 Mei, alzoo morgen, de zomer dienst voor boot en spoor in werking treedt. Yan de vermeerderde reisgelegenheid met de boot, welke door meer dan een zal worden toegejuicht, kan men alsnu proflteeren. Bij zulk een veelvuldige gelegenheid tot verkeer, vervallen zeker wel alle klachten over ons isolement. Als naar gewoonte verstrekken wij bij den aanvang der zomerdienst, aan onze geabon- neerden weder eene dienstregeling van boot en spoor, te vinden in het bijblad bij dit nummer behoorende. Gratis verkrijgbaar. Der traditie getrouw, vergaarde de jeugd in de laatste dagen weder veel wat versleten, gebrekkig, onrein of overtollig was, om het op den laatsten April-avond der vlammen prijs te geven. Huis aan huis klonk de vraag „hè je wat voor de Meier Wis Waarlijk er was veel gelegenheid om zich te ontdoen van hetgeen men wel wil missen, bleef men er niettegen staande mede opgescheept, aan de jongens, die er bij herhaling om vraagden met hun zangdeun „hooi, hè je gien strooi" enz zeker niet de schuld. De Cocksdorp, 29 April. Thans is het zeker dat de binnendijk bij het „Eierlandsche Huis" gelegd zal worden. De aanbesteding is aanstaande. De hofstede en verscheidene H.A. land komen buiten den dijk te liggen. By een doorbraak zou dit alles dus overstroomd worden. Daarom is besloten den eigenaar schadevergoeding te geven. Oudeschild. Volgens berichten van het Nieuwediep, werden daar door haringbooten aangebracht van 25U0 tot 2800 stuks ansjovis. Sommige visschers maken zich gereed naar de Zuiderzee uit te zeilen, zoodra van daar gunstige berichten omtrent de vangst van ansjovis worden vernomen. Alweer is in de geepfuiken nabij het Horntje een groote zalm gevangen. Dit is reeds het derde exemplaar binnen enkele dagen. Met de geepvisscherij gaat het overigens nog slecht. De rogvisscherij wordt iets beter, doch is ook nog niet voordeelig. De rog geldt ge middeld 80 ct, per stuk. Het wetsontwerp voor de loterijen. Door het bestuur der Vereeniging „Armen zorg" te Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het verklaart met groote ingenomenheid te hebben kennis genomen van het wetsontwerp betreffende de loterijen. Het vestigt echter de aandacht op een drie tal middelen, die in dit ontwerp niet zijn aangevoerd en die toch, naar zijn oordeel, tot het welslagen der wet krachtig kunnen bijdragen. Die middelen zijn 1°. een verbod aan drukkers en uitgevers van couranten en dergelijke bladen, welke hier te lande gedrukt of uitgegeven worden, om advertentien betreffende buitenlandsche of niet toegelaten binnenlandsche loterijen te plaatsen, welk verbod door strafbedreiging ware te handhaven; 2". dat het aan de Nederlandsche Posterijen worde verboden om prospectussen, trekkings- lijsten, biljetten en ander drukwerk, betrek king hebbende op buitenlandsche en op niet toegelatene binnenlandsche loterijen te ver zenden en te bezorgen; 8". dat de invoer op andere wijze van prospectussen, biljetten enz. van buitenland sche loterijen worde verboden." Dat dit adres niet zonder tegenspraak zal blijven, kan wel worden verwacht, want het gaat nog veel verder dan het wetsontwerp voor de loterijen. Toch schijnen enkele loterijen daarin nog genade te vinden, wat bij voorstanders van afschaffing niet moest plaats hebben. Meer rationeel zou het dan wezec eene wet te verzoeken waarbij alle kansspel wordt verboden, ook beursspel, liefdadigheids- loterijen en dergelijke, want is het spel zondig, dan mag het onder geen enkele vlag worden binnengesmokkeld. Men schrijft aan de N. R Ct. Zooals wy reeds voor eenigen tijd mede deelden, heeft de Belgische minister van landbouw den invoer van vaarzen uit ons land en Frankrijk toegestaan. Die invoer mag geschieden op dezelfde voorwaarden als die der melkkoeien, dat beteekent, dat de vaarzen een quarantaine vSn 14 dagen moeten doorstaan in de stallen aan de grenzen en de tuberculine proef ondergaan. Bovendien is bepaald, dat de vaarzen miDstens 4 tanden moeten bezitten en duidelijke kenteekenen van dracht vertoonen, zoodat ze voor de fokkerij geschikt zijn. Deze maatregel is voor onzen veehandel voorzeker van zeer groot belang. Belgie heeft reeds langen tijd gebrek aan geschikt fokvee. Op vele plaatsen waren geen dieren om naar de weiden te zenden en op Belgische markten werd slechts slachtvee aangevoerd. Belangrijke inkoopen mag men verwachten, want reeds iaDgen tijd hebben de bewoners der Noordelijke provinciën gehaakt Nederl. fokvee te bezitten. Op vergaderingen en in dagbladen riep men den minister toe „Geeft ons Hollandsch fokvee." De Hooger Onderwijswet De Haagsche Kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt." ver nam dat de Hooger Onderwijswet in de Eerste Kamer door de meerderheid zeer ongunstig is ontvangen. Men acht, naar hij weet te melden, een verwerping vrijwel vaststaande, doch meent dat de beslissiug eerst na de verkiezing voor de Staten vallen zal. Uit Paterswolde schrijft men Door de nachtvorsten en hagelsteenen hebben de war- moezeniers in deze plaats vrij wat schade geleden. Vooral de vroege aardbeien hebben het moeten ontgelden, zoodat de hoop op een goeden oogst reeds is te niet gedaan, wat vooral is te betreuren, daar men hier groote velden met aardbeien vindt. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Bürg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advcrtentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cti. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. tirc.r..j*—jyTTTSTwma awge-s GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 Kruisje, gevonden op den Waalder weg, 1 Paardedek, ;evonden op den Schildcrweg, 1 Portemonnaie nhoudeDde eonig geld, gevonden op den Waal- derweg, 1 Zweep, gevonden op de Groeneplaata, Broodirommeltje gevonden op de Groene- tats, 1 Zakdoek gevonden nabij den Haller- weg, 1 Spon8doos, gevonden in de Schoolstraat, Sponsdoos. gevonden in den Binnenburg, 1 Pet, gevonden in de Parkstraat, 1 Portemonnaie, gevonden op de Steenenplaats. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Veilofgangcrs in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat t in deze Gemeente gevestigde verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, ieder tegen het achter lijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Mitiewct 1901, in werkelijken dienst worden opge- 'ocpen. Brcmcr, Pietcr Johan, 9 Mei 1904, Lichting 1900, lc. Regiment Veld-Artilleric, Utrecht. Dalenberg, Roelof, 29 Juni 1904, Lichting 1899, Pantserfort Artillerie, IJmuiden. de Porto, Cornells, 11 Jnli 1904, Lichting 1901, 2e. Regiment Huzaren, Venlo. Dainker, Gerrit, 13 Juli 1904, Lichting 1899, Pant serfort Artillerie, Helder. Eelman, Cornelis, 3 Augustus 1904, Lichting 180S» lc. Regiment Infanterie, Helder. Drinker, Pieter, 3 Augustus 1904, Lichting 1898. Ie Regiment Infanterie, Helder. Borgman Jacob, 3 Augustus 1904, Lichting 189S, le. Regiment Infanterie, Helder, van Delft, Maarten, 3 Augustus 1904, Lichting 1898, '4e Regiment Infanterie, Haarlem. Lammerde, Adrianus, 3 Augustus 1904, Lichting 1898, '4c. Regiment Infanterie, Haarlem. Daalder, Cornelis, 8 Augustus 1904, Lichting 1900, Torpedistcn, Helder, van Sikkeleras, Lourens, S Augustus 1904, Lichting 1900, Torpedisten, Helder. Vlas, Willem, 8 Augustus 1904, Lichting 1902, Tor pedisten, Helder. Dob, Aric, 16 Augustus 1904, Lichting 1901, 2de Regiment Huzaren, Venlo. Dc opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen, ibmedc van al do bij hun vertrek met groot verlof Bedegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, 'ij hunne korpsen zijn aangekomen des namiddags vdor 1 uren of, zoo dit niet mogelijk is, op het uur, door fon Burgemeester te bepalen. De verlofgangers, voor lc de opkomst op een Maandag is gesteld, behoeven whter, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar 'ji niet in één aag hun garnizoon kunnen bereiken ach eerst op den voor dc opkomst bepaalden dag op tarsch le bcgoven, en moeten den volgenden dag, zoo 'locgtijdig mogelijk, bij hun korps aankomen de I'riëlielische verlofgangers, voor wie de dag van opkomst Cf een Zaterdag is gesteld, behoeven zich eerst den Htondag daaraanvolgende naar hun korps te hegeven. Hut is wcnscholijk, dat de opgcroepcnen zich op don ™tsten werkdag voor hun vertrok, des voormiddags '«when 10 on 12 uren, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hunne vcrlofpaseon tot het in Wyangst nemen van daggeld en ten einde in hot wat te worden gesteld van de noodigo vervoer- of Passgeliiljottcn, een en ander voor zoover zij daarop 'echt hebben, cn tevens om, zoo zij die gewcnscht 'ehten, inlichtingen aangaande do reis to bekomen. Bcgcn.cn, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur véér hot vertrek van den trein un het station aanmelden. Ingeval ziekte of gebreken hunne opkomst mochten '«hinderen, moot hiervan zoodra doenlijk door over- King van ccne op gezegeld papier geschreven on geleg- accrdegeneeskundige verklaring ter Gcm.-Sccr. blijken, "eldt hot verlofgangers, aan wie wegens onvormogen ccne ''gezegelde verklaring is afgegeven, dan kan dezo aldus, verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie ^'den ingeleverd. Betreft liet verlofgangers, aan wie, verband met ccno vorige oprooping in wcrkolijkon «eest, «door donzolfdcn geneeskundige" reeds cono '«blaring is uitgereikt, dan kan ook voor nict-onvcr- ®°gondc met eenc ongozegoldo en nict-gologaliseordc verklaring worden volstaan. Na "hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van voren- bedoelden werkelijken dienst op grond van de vierde "n verband met de derde zinsnede, van art. 113 der Militicwet 1901, althans van eene geldelijke vergoeding als bedoeld in art. 113bis van die wet, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan DE KONINGIN het verzoek te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aar. Hare Majesteit worden gezonden. Erankecring is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd ver zoekschrift aan DEN MINISTER VAN OORLOG worden gevraagd. Worden omtrent het indienen van een of ander verzoekschrift nadere inlichtingen verlangd, dan kunnen die, op iederen werkdag tusschen 10 en 12 uren des voormiddags, mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, waar zij zooveel mogelijk zullen worden verstrekt. Texel, den 29 April 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1