Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. DEN 7den MEI Met mooi weer staan de snoeken tegen de oppervlakte in het water. Een behendig jager-visscher te Wildervank schoot op één dag 15 stuks, die dood of gewond op den wal werden gebracht. Een duur „koopje." Er was onlangs boeldag te Winschoten. Onder anderen veilde men ook rollen linoleum. De lief hebbers deden een bod Een vrouwtje werd eindelijk de gelukkige eigenares van twee rollen. Voor weinig geld, naar ze meende. Maar haar blijdschap over het „koopje" veranderde in groot verdriet, toen ze hoorde, dat ze meèr dan honderd gulden moest betalen. Zij had zich eenvoudig vergistDe gebo den prijs betrof den meter en niet de rol, zooals zij stellig had gedacht. Een geduchte tegenvaller Tranen hielpen hier niet, verzet baatte evenmin, zegt de „Winsch. Ct," de koop was naar de usances bij boeldagen ge sloten en de vrouw moest natuurlijk haar geld offeren voor dure linoleum. Gevaarlijke pannen. Men meldt uit Den Haag Het Bureau van de Gezondheidscommissie alhier deelt het volgende medeHerhaal delijk is in den laatsten tijd sprake geweest van het gevaar, dat er ligt in het gebiuik zoowel van aardewerk als metaal, waarvan het glazuur of het email loodverbindingen bevat, die in zuren oplosbaar zijn. Indien daarin zure spijzen worden toebereid, worden daaraan niet onbelangrijke hoeveelheden lood meegedeeld, welke natuurlijk zeer schade lijke stoornissen in de spijsverteringsorganen veroorzaken. Zelfs bij geringe hoeveelheden dagelijks gebruikt kan daardoor loodkoliek ontstaan en verlammingen en andere nadeelen voor de gezondheid kunnen een gevolg van zulke loodintoxicaties zijn. De Gezondheidscommissie hier ter stede heelt zich deze zaak aangetrokken en door een deskundige uit haar midden zijn eenige pannen die hier verkocht worden onderzocht Uit dit onderzoek, dat zich over 25 ver schillende merken heefc uitgestrekt, is ge bleken, dat er slechts 15 geheel loodvrij werden bevonden. Bij eenige soorten was het loodgehalte zeer gering, zoodat het reeds na een of twee uitkokiDgen met azijnzuur was verdwenen. In verschillende gevallen werd echter ge constateerd, dat ook na herhaalde uitkokingen met azijnzuur steeds loodverbindingen opge lost werden. Tandenstokers 1 Die dingen schijnen erg duur te zijn, anders zou men niet zoo dikwijls hooren, van men- schen, die tanden of kiezen plegen te „bewer ken" met naald of speld. "Van die gevaar- vaarlijke gewoonte is een dienstmeisje te Zenderen bijna het slachtoffer geworden. Zij slikte bij ongeluk de speld, welke zij als tan denstoker gebruikte, in, en deze zette zich onder in den slokdarm, vlak boven de maag vast. Dr. De Vlieger is er in geslaagd het gevaarlijke voorwerp te verwijderen. In „De Echo" lezen weVeranda's zijn mooie uitvindingen^ maar er wordt door de bevolking in de nieuwe buurten te Amsterdam veelal een zeer verkeerd gebruik van gemaakt. Vooral de omstandigheid, dat de getimmer ten als speelplaatsen voor kinderen en als batterijen worden gebezigd, waaruit men on gestoord de aanliggende tuinen kan bestrijden, baart den omwonenden veel ergernis en ver driet, en niet zelden moeten bewoners van de benedenhuizen vertrekken, omdat de omwo nende verandisten het hun te lastig maken en hun mooie bloem - en grasperken als vuil nisbakken gebruiken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat er de zonderlingste dingen naar beneden komen, zonder dat behoorlijk „van onderen" gewaarschuwd wordt. Aan de Ceintuurbaan was Zondag een 5- jarig kind op een veranda der 2e etage met een zwaar stuk brandhout aan het spelen, toen dit aan de hand der kleine ontglipte en viel op het hoofd van een 3-jarig buui meisje. Dit kind werd zoo zwaar gewond, dat het aan de gevolgen is overleden. Uit het tweede kantongerecht te Rot terdam. Leerplicht. Is dat zoo vrouwtje, heeft uw zoon op al de dagen die mijnheer de griffier heeft voor gelezen, verzuimd 't Mogt wat! Niks van an; Geen schoft heeft ie verzoimd. 'k Weun drie verrel van school en nou hé 'k um alleen maar een paar keer tois gehouwen om wat voor me te doen. Dingeman neemp um dikkels mee, maer as et zoo wait weg is, dan kan ie d'r altaid niet voor zurgen. Gaat Dingeman trouw school Nee 1 nou nog mooier een jongen van 23 jaar zei nog naer school gaan. Dan kon min zeun van 19 en van 17 en van 16 en van 15 ok nog wel gaan. U kunt goed praten juffrouwDog je soms dat ik hier gekommeu was om te zwijgen. Het feit aan beklaagde ten laste gelegd, ,och juffrouw, zwijg nu even acht ik kunt u uw mond niet houden - acht ik wettig straks is het uw beurt, dan kan u spreken acht ik wettig en overtuigend nog even juffrouw bewezen. De praatjes hier door bekl. stil nu even gehouden bewijzen niets. Ik requireer f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Nu is het uw beurt. Hebt u nog iets te zeggen Neen Edel Achtbare. Alleen wou ik nog maar zeggen, dat de meester hem mishandelt. Hij is al 12 jaer en zit nog maer in de dorde klas. Jongegai jai maer op de achterste bank zitten. Uitspraak over 14 dagen, waarvoor u niet behoeft te komen. Blind geworden. Te Ilpendam werd op eene stoombaggermachine in den polder De Nes een der werklieden in korten tijd blind, zoodat zijne makkers hem uit het werktuig moesten dragen. Als oorzaak wordt genoemd zwaveldamp, die uit de loskomende veenlaag opstijgt. Te Zuiddorpe gebeurde verleden week in de woning van den kleermaker J. v. V. vreemde dingen. Heiligenbeelden werden stuk geworpen, schoone kleederen en beddegoed bevuild, goed stuk gesneden enz enz. „De booze" was het huis komen bezoeken, daar viel niet aan te twijfelen. Een vreemde heer, in 't zwart gekleed, had (zoo heette het) aan de 13-jarige dochter Martha geld gegeven en dat geld had den zegen uit 't huis getrokken. Iutusschen begon het „spook" brand te stich ten. Viermaal konden de vlammen tijdig gebluscht worden doch Zondagavond brandde plotseling de schuur van den landbouwer A. Yersijp, die tegenover het „betooverde" huis woont, geheel af en eenig vee kwam in de vlammen om. Dit had natuurlijk weer het „spook" gedaan. De politie was echter zoo lichtgeloovig niet en begon de zaak eens wat nauwkeuriger te onderzoeken, Toen kwam aan 't licht, dat bij den landbouwer Versijp meermalen geld vermist was en men kwam op 't denkbeeld, dat dit wel kon zijn, dat „die zwarte heer" aan Martha v. V. gegeven had. Het meisje onderging een scherp ver hoor, eerst bekende zij, dat zij geld ontvreemd had, toen dat zij voor spook gespeeld had, en eindelijk dat zij de landbouwersschuur met een lucifer in brand had gestoken. Het meisje is natuurlijk in hechtenis geno men. Naar aanleiding van het antwoord van den minister vun waterstaat op het afdeelings- verslag betreffende wijziging van de Jachtwet, houdende strafbepalingen tegen het gebruik, van den lichtbak, schrijft het „Dagblad van Noord-Brabant" „Inzake de Jachtwet kunnen wij het met den minister van waterstaat maar niet vinden. Dat komt, wijl de Minister slechts prijzens waardig is in zijn ijver voor de belangen der jagers, doch niet in het behartigen der boeren- belangen. Het spijt ons dit te moeten zeggen, maar het is zoo. Tegen alle waarschijnlijkheid in hebben we nog steeds gehoopt, ijdel gehoopt, naar nu blijkt, op een aparte wildschadewet, onaf hankelijk van het werk der commissie, die, in het algemeen, de jachtwet zal herzien. Zoo'n wildschadewet naast de straf bepalin gen tegen den lichtbak. Dat zou boer en jager bevredigen op gelijke wijs. Nu is enkel de lager content Al zegt de Minister dan ook, dat door strafbepalingen tegen den lichtbak ook de landbouwer wordt gebaat. Hoe en wanneer De boer, die schade lijdt van het knagend gedierte, zal er toch geen voordeel van hebben, als den 3trooper wordt belet om met den lichtbak konijnen en ander schadelijk wild te schieten Rechtvaardig zal hij die strafbedreiging tegen de strooperij wel vinden, o ja. Op zichzelven bescheuwd, ten minste. Maar in de practijk, dat is op zijn velden, zal hij het getal der schadelijke beestjes zien vermeerderen, en hoe rechtvaardig het hem dan ook toeschijnen moge, dat het knagend gedierte, ter wille der jagers, wordt beschermd zeker za! hij het onrecht blijven achten, dat zjjn vruchten onbeschermd ten buit blijven aan de roofzieke gemeente. De Minister schijnt dat niet te willen inzien. Hij zegt maar, dat de strafbepalingen tegen den lichtbak met jachtrecht niets te maken hebben. Maar dan moet de Minister zich blind staren op dat misbruiken van den lichtbak, want anders zou hij toch wol moeten inzien, dunkt ons, dat de strafbepalingen tegen den licht bak en het uitblijven eener wildschadewet twee feiten zijn, die practisch van elkander niet te scheiden zijn. Men kan, als wetgever, het eene oog open zetten voor den jager, en het andere oog sluiten voor den boer. Maar het is toch wat veel gevergd om te vragen, dat de boeren precies gelijk doen. Schagen, 28 Apr. Aangevoerd: 5 paarden f 80 af 200; 15 Stieren f a 70 f 160 370 Gelde- koeien f 120 a 1 230; 10 Kalfkoeien f 140, f 270 80 Nuchtere Kalveren f9,a 24, 350 Schapen f 18 a f 30,0 Lammeren f 0, a f—,0; 25 Varkens f 12,a f 17,00 34 Vette Varkens 35 a 38 cent per kg.24 Vette Koeien f 180 a f 2700 Graskalveren f 0,a f 80 Biggen f7,— a f 11 Boter f 0,95 a f 1,05 per KG.Kipeieren f ,250 a f 3,00. Leiden, 29 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 833 stuks f 127 af 294 68 Stieren f 52 a f 233Veulens 0 stuks f Oaf 0.517 kalfkoeien f lel a f ien Melkkoeien f 124 n 1 300396 Varckoe76, f 116 a 1238, 1075 Vette koeien f 129 a f 297 77 Vette kalveren f 36 a f104; 104 Magere kalveren f 4,50 a f 180 Graskalveren f f 192 Vette schapen f 14 a 1 30.306 schapen (weide) f 12 af 27.0 Paarden f.— a 1 0 423 Magere Varkens f 16 a f f 36 Vette Varkens a ct. 680 Biggen 4.00 a 15.0 Lammeren f a f. Zondag 1 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal Nam. half drie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosteretid. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 23 tot en met 29 April 1904. GEBORENHendrik z. v. Cornelius Bruijn en Marretje Kalis (den Burg,) Antje Klasina I d. v. Jacob Dijker en Neeltje Daalder (Zevenhuizen,) Frederik Gerardus z. v. Dirk Huisman en Maria vVegman (Driehuizen.) ONDERTROUWD: Gerrit Hin (Oudeschild) I eu Maretje Mulder (den Burg,) Dirk Mantje (Dijkmanshuizen) en Cornelisje Jannette Bas (Oudeschild) Cornelis Gomos en Johanna Graaf (Eierlaad.) GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Jannetje de Wijn, 66 jaren, goh. met Meijert Vlas (den Burg,) Tetje Helm, 71 jaren, geh met Tijs Flens, (don Burg.) VERBETERING. De Directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat de laatste buslichting aan het hulpkantoor te Oosterend des avonds 9.40 Gr. geschiedt. De Directeur, VAN 't HOF. hopen mijn geliefde Ouders, WILLEM DIJ INKER Jz. FROUWTJE B O O N A C K E II, hunne 25-jarige Echtvereeniging te her denken. Waal, Texel. Hun zoon JACOB. Ondertrouwd: D. MANTJE Kz. C. J. BAS. Hoeve Rembrand, on Noordkaap, April 1904. Huwelijksvoltrekking 11 Mei 1904. P. DROS Albzn. on D. DROS— Keijser, betuigen hunnen liartelijken dank voor i blijken van belangstelling bij do goboorto hunntl dochter ondorvondon. EN EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2