Buitenland. Ëierland. Een koetsier van 11 jaar ge raakte Dinsdagmiddag met een paard van vier jaar op hol. Al spoedig redde de voer man 't leven door van den wagen te springen. Paard en wagen kwamen even verder hals over kop in de sloot. Op een gebroken wiel na kwam alles weer in orde op 't droge. Zoo af en toe worden berichten mede gedeeld omtrent groote vruchtbaarheid in de dierenwereld. Aan die berichtjes kunnen wij toevoegen, dat de veehandelaar K. op de Kamp alhier öez9r dagen zijnen veestapel verrijkt zag door een drietal kalveren, welke vermeerdering hèm door eene koe was bezorgd. En van elders lezen wij dat een paard van een landbouwer te Zoetermeer twee goed gevormde veulens heeft voortgebracht, een bruin en een zwart. Het eene is flink van maat, zoo meld men, doch het andere zoo klein, dat het bij het zuigen, vlak onder de moeder gaat staan en er dan nog een hand breedte ruimte overblijft. Herziening person 9ele belasting. Men wil de personeele belasting herzien. Geen haardsteden meer belasten. Zeer goed, hebben vele Kamerleden in de afdeelingen gezegd. Maar dan het meubilair 50 hooger aan slaan. Neen, dan geeft het niet veel, werd toen gezegd. En men kan maar aannemen, dat op dezen grondslag veel zal worden ontdoken. Ook meene men niet dat het meubilair vertrouwbaarder maatstaf is voor iemands maatschappelijken welstand, dau het aantal haardsteden. Door verscheidene leden werd de vrees uitgesproken en met cijfers gestaafd, dat de verhooging vooral den middenstand zwaar zal drukken. Sommige leden zouden het liever in de huurwaarde willen vinden. Werd deze van 8 op 9 °lo gebracht, dan zou daaruit een meerdere opbrengst komen van f 760,000. Werd dan de belasting op het meubilair niet met 50, maar met 10verhoogd, dan zou dit f 211,600 opbrengen en konden de nog te kort komende f 70000 worden gevon den door een alleszins billijk geachte verhoo ging van de voorgestelde belasting op auto mobielen. De knechts baas. Een aannemer van een bouwwerk aan de Nieuwe Parklaan te 's Gravenhage verzocht bij den politiepost te Scheveningen assistentie om een beschon ken timmerman van het bouwwerk te ver wijderen. Toen daarop twee agenten ter plaatse kwamen om hun order te volbrengen, dreigden alle timmerlieden aldaar werkzaam, onmiddelijk het werk te zullen staken, indien de beschonken timmerman werd weggehaald, waarop de aannemer de agenten verzocht het niet te doen. Toen de agenten echter nog in de nabijheid van het bouwwerk zich ophielden, verzocht de baas op aandrang van het werkvolk om zich maar geheel te verwijderen, want in tegenovergesteld geval zouden zij nog dade lijk tot staking overgaan. De agenten ver wijderden zich daarna terwijl de timmerman in quaestie op het werk bleef. Te Amsterdam stond terecht de tooneel- directeur Frank, die in strijd met de arbeids wet een meisje beneden 12 jaar (het kind is 8 jaar) een kleine rol had doen vervullen. De bekl. beweerde dat het geen arbeid, doch kunst was en dat bij veroordeeling de opvoering van stukken met kinderrollen voort aan onmogelijk zou zijn. Tegen hem werd f 20 en tegen den vader van het kind, die de overeenkomst had ge sloten, f 30 geëischt. Tengevolge van vergiftiging overleden. Te Rotterdam is eene dame onder droeve droeve omstandigheden om het leven gekomen. Een juffrouw, die inwoonde bij haar zwager, den hotelhouder De R. op de Hoogstraat aldaar, was ziek en onder dokter's behandeling. De geneesheer had voor het reinigen van zijn instrumenten noodig een oplossing met 50 procent carbol en glycerine, hetwelk in een fleschje in dat hotel aanwezig was. Gisteren stuurde - aldus meldt de „N. R. Ct." de hotelhouder een jongen met dit fleschje, dat leeg was, naar een apotheker om het te vullen met wonderolie. De apotheker liet het fleschje terugbezorgen, doch, zooals later bleek, zat er geen wonderolie in, maar een zelfde oplossing als er aanvankelijk in geweest was, tevens met duidelijke vermelding op het eti- quet van het woord „vergift." Hierop is niet geletde hotelhouder, in de meening dat het fleschje wonderolie bevatte, gaf zijn schoonzuster een halven lepel van den inhoud in, waarvan het gevolg was dat zij een halt uur later, na een brandende pijn in de keel overleed. Eene bewoonster van de Oudegracht te Utrecht ontving een dreigbrief, waarin een zekere som gelds werd geëischt. In zijn onnoozelheid had de afzender het tijdstip aan gegeven waarop hij het antwoord zou komen vernemen. Toen hij zich dan ook opnieuw aan de zelfde woning vervoegde, werd hij door de politie gearresteerd, die in dien tusschentijd gewaarschuwd was. Men schrijft aan het „N. v. d. D." De deurwaarders bij de Rijksbelastingen, de zg. 5 centsmannen in de steden en 10 cents ten plattelande voor eerste vervolgingskosten wegens nalatigheid der te betalen belasting penningen, zullen nu aangezien ze een vast salaris gekregen hebben en de kosten van aanmaning, waarschuwing of dwangbevel in 's Rijks schatkist komen zeer zeker niet meer zóó aangekeken worden als vroeger, maar, een eervoller standpunt op den maat schappelijken ladder innemen. Over het alge meen is hun vast salaris hooger geworden dan het inkomen, gemaakt door hun vervol gingskosten. Het nadeel van touwtjesspringen uit een hygiënisch oogpunt is dezer dagen genoeg in de pers besproken. Maar er is, helaas, een ander gevaar te vermelden. Te Breda is een meisje, dat zich bij het springen te veel inge spannen had het had 200 tellen gesprongen —ineengezakt en plotseling dood gebleven. Een nieuwe affaire. Als histoiisch meldt men aan de N. Ct.: Dezer dagen schelde een persoon bij een inwoner aan met de vraag of meneer geen vijand had, die eens een flink standje of'een pak slaag verdiendehij zou dit met plezier overnemen, en 't was niet duur ook, ,,met een paar kwartjes ben je er af. De verhooging van de tabaksbelasting in Engelarrd dreigt een ramp voor Wageningen te worden. Er wordt daar namelijk door honderden gezinnen tabak gestript tegen 21/» 4 ct. per pond, en vele gezinnen, ook van vlijtige werklieden, verbeteren daardoor aan merkelijk hunne inkomsten. Nu er echter 15 cent per pond belasting op komt zal de industrie onvermijdelijk moeten ophouden en naar Engeland verplaatst worden. Door de directie der bekende Cacaofa brieken van Bensdorp Co., is een nieuwig heid bedacht. Door haar worden n 1. tabletten, Verzekering-Chocoladein den handel gebracht, inhoudende een verzekeringspolis voor spoor-en tramwegongelukken gedurende 2 maanden na het oogenblik van aankoop van het geurige genotmiddel. Elke kooper van een zoodanig tablet Bensdorp's Chocolade is gratis verzekerd voor f 1200 tegen spoor-en tramweg-ongelukken Thans nu het reissei- zoen voor de deur staat, kan men het nut tige met het aangename verbinden, door in geen tram of spoor te stappen zonder een pakje Bensdorp's-Verzekering-Chocolade" De choco lade moet opgesnoept worden, doch de polis moet men natuurlijk bewaren. Ook het hoofdbestuur van den „Ned. Protestantenbond" heeft aan de Eerste Kamer verzocht „aan ons land de weldaad te bewijzen" de ontworpen wijziging der Hooger-Onderwijs- wet te verwerpen, omdat de invoering van dit wetsontwerp de beoefening der weten schap in het algemeen en die der godgeleerde wetenschap in het bijzonder, zeer zou schaden en zoowel de algemeene als vooral op de godsdienstige ontwikkeling van ons volk een nadeeligen invloed zou uitoefenen." De „üord. Ct.„ schrijft: Dezer dagen moest iemand die niet spreken kon, doch uitstekend hoorde, voor den rechter getuigenis afleggen. Mondeling zweren dat hij de waarheid en niets meer dan de waarheid zou zeggen ging dan ook niet, doch een oplossing was spoelig gevonden. Men zei hem het formulier voor en de getuige sch;eef op een papier: „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." De beide voorste vingers van de rechterhand werden opgestoken met het papiertje er in en de eed was afgelegd. Het verhoor kon beginnen. Schriftelijk antwoordde de getuige op de hem gestelde vragen. De advocaat der tegenpartij had tegen dezen eedsvorm geen bezwaardoch als hij eens wél bezwaar had gehad Dan had men wellicht een belangrijk getui genis in het proces gemist Onderzeesche boot 1 Op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is thans een aanvang gemaakt met den bouw van een onderzeesche torpedo boot, volgens plannen en teekeningen van de Electric Boat Company te New-York (vroeger Holland-Company.) De boot zal een lengte hebben van 66 ft. en een diameter van 11 ft. en zal bewapend worden met drie torpedo's. De bemanniDg bestaat uit negen man. In den kleinen commandotoren zal eeü zoogenaamde altiscope worden aangebracht, waardoor de bestuurder, ook wanneer het schip onder water manoeuvreert, uitzicht hoven water zal houden. Een mooie schenking. Naar de „Echo" verneemt is door mevr. de wed. C. A Freitag aan de Vereeniging der werklieden in dienst der Wester-Suikerraifinaderij te Amsterdam, van welke vereeniging de heer Freitag, in leven technisch directeur der „Wester," eere-voorzitter was, uit erkentelijkheid en tot stichting van een blijvende herinnering aan den overleden directeur, een bedrag van f 2000 geschonken tot oprichting van een weduwen- en weezenfonds voor de leden der vereeniging. Door den heer M. C. P. Barbe directeur der „Wester," met wiens overleg deze schenking plaats had, zal hieraan het bedrag worden toègevoegd, dat hem als honorarium was toe bedacht voor de waarneming van het execu teur en bewindvoerderschap over de nalaten schap van wijlen den heer Freitag. En eindelijk stelt de directie der „Wester," uit sympathie met de voorgenomen stichting van dit weduwen- en weezenfonds, voor dit doel gedurende tien achtereenvolgende jaren jaarlijks duizend gulden beschikbaar. Yan een en ander zal ongetwijfeld dankbaar en met ingenomenheid kennis genomen worden in de huisgezinnen der betrokken werklieden, voor wie zich uit deze schenkingen in de toekomst bij een beleidvol beheer een ware zegen kan ontwikkelen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten bij de regeering aan te dringen op onverwijlde invoering van de verplichte inen ting tegen pokken. Sedert 1 Februari zijn 189 ziektegevallen aldaar bekend geworden en zijn 51 patiënten overleden. Daar geen verplichte aangifte bestaat, zijn deze cijfers vermoedelijk kleiner dan de werkelijkheid. In geheel België zijn in dien tijd 204 personen aan de ziekte overleden. Men stelt hiertegenover, dat in geheel Duitschland de ziekte in het volle jaar 1903 slechts 5 slachtoffers heeft gemaakt. Tegen broedschheid bij kippen 't Is geen zeldzaamheid, dat een broed- lustige kip eenige dagen opgesloten wordt onder een emmer, een bak of dergelijk voor werp, nota bene zonder voedsel, zonder drinken. Een ware dierenmarteling 't Is waar, hare broedschheid zal vergaan, maar wanneer komt zoo'n dier weer aan den leg Verstandiger is het, een dergelijk dier in een getralied hokje te zetten, zoo mogelijk met een haan bij zich, het goed te voederen en het te behandelen als de eierleggende dieren Zoo mogelijk zette men deze beide dieren bij de andere kippen in de ren. - Olie op vloeren. In den laatsten tijd is herhaaldelijk gewezen op het nut van oliën der vloeren in schoollokalen enz. als beter middel tegen stof dan bezems en stoffers, welke Pasteur eens duizendmaal gevaarlijker heeft genoemd dan bommen en granaten. In een Duitsch blad voor gezondheidsleer wordt hieromtrent door twee stadsartsen te Dort- mundt een zeer gunstig rapport uitgebracht na onderzoekingen in het bacteriologisch laboratorium. Zij verklaren„De gewone wijze van schoonmaken der lokalen beant woordt niet aan de eischen der gezondheids leer. Een belangrijke vermindering van het stofgebalte in de klassenlokalen en een ge makkelijker schoonmaak dan volgens de tot dusver toegepaste oppervlakkige wijze, is te verkrijgen door de vloeren te besmeren met stofbindende olie, gelijk uit onze onderzoe kingen buiten allen twijfel is gesteld. Het oliën gaat het bederven van de lucht in de school tegen en behoort daarom ten zeerste te worden aanbevolen. Het is niet alleen in het belang van de gezondheid der onder wijzers en der leerlingen, maar maakt ook de taak der schoonmaaksters lichter. - In een beestenspel te Dawlish in Devon is Zaterdagavond bij de voorstelling een onbe schrijfelijke ontsteltenis veroorzaakt, doordien de grootste der leeuwen uit zijn hok ontsnapte en opeens te midden van het publiek sprong. Vrouwen vielen flauw, kleederen scheurden, velen werden gekneusd, maar de leeuw, zonder zich om de vechtende, worstelende, gillende menigte te bekommeren, maakte dat hij buiten kwam. De geheele stad kwam in rep en roer en met touwen en wapens zette men den „schrik der woestijnen" na. Men vond hem, moe van het hollen, op het strand aan de monding van do Exo uitgestrekt en hij het zich zonder veel verzet vastbinden, waa na hij op een wagen geheschen en naar het hok teruggebracht werd.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2