Buitenland. Marktberichten, Predikbeurten, ADVERTENTIËN. Negen huurboeren in de Friesche ge meente Idaarderadeel hebben van hun land- heeren M. J. baron Van Pallandt te Waarden- burg en mr H. Kingma Boltjes te Rotterdam, belangrijke restitutie van de pachtsom ontvan gen wegens het groote grasverlies veroorzaakt door den ongewoon hoogen waterstand in 1903. Nestjes uithalen Te Westerwolde is bij het uithalen van kraaiennesten, een jongen uit een hoogen boom gevallen en op de plaats doodgebleven. Ter waarschuwing. Wat een buitenkansje! 1 Dezer dagen ontving de gemeenteontvan ger te Hoornaar, J. Van Asperen (gegageerd onderofficier van het O.-I. leger), een rekeniDg van het Departement Koloniën, waarin den betaalmeester te Dordrecht wordt verzocht, te voldoen aan bovengenoemd gegageerd onderofficier de somma van f 0.877j als zijn de de vergoeding van de zoekgeraakte goe deren voor den vijand in de Kampong Poeloe Lajang (Djambi) in den nacht van 15 op 16 October 1902. Leergeld betaald Een te Amsterdam vertoevend handels agent maakte in een café kennis met een Duitscher, die zich ingenieur „Von Hukken" noemde en hem wist over te halen 's avonds wat uit te gaan. Een vriend van „Von Huk ken" sloot zich bij hen aan en na den avond in eikaars gezelschap doorgebracht te hebben, kwamen zij ten slotte in een café in de buurt van de Nieuwmarkt, waar met andere personen kaart werd gespeeld. De nieuwe vrienden wisten toen den handels agent te bewegen hun 100 mark (f 60) te leenen, maar in een volgend café verdwenen zij plotseling, natuurlijk met het geleende geld. Te Gemert werd een gezin in rouw gedompeld door de ziekte en het overlijden van een 8-tal jonge kinderen. Omtrent de oorzaak van dit spoedig over lijden verdiept men zich nog in gissingen. De „Dordr. Ct." meldtde politie zakken roller. Gedurende de beide vorige weken werd bij de politie te Dordrecht door bezoek sters der weekmarkt aangifte gedaan dat zij, na daar hun inkoopen te hebben gedaan, haar portemonnaie vermisten. Er werden daarom buitengewone maatregelen genomen om zoo mogelijk, den dader te snappen, maar zonder gevolg. Een hoofdagent in burgerkleeding viel het echter op, dat verscheidene vrouwen haar portemonnaie op zoo onhandige wijze in haar japon borgen, dat het voor een zakkenroller niet de minste moeite zou kosten, zich daar van meester te maken. Om daarvan het bewijs te leveren, rolde hijzelf bij drie vrou wen onbemerkt de portemonnaie om haar die vervolgens terug te geven met de ernstige waarschuwing, in het vervolg voorzichtiger te zijn. Men meldt aan de „Leeuw. Ctt. Maandagavond werd de Groningerstraatweg onveilig gemaakt door het woeste rijden van twee motorrijwielers. Met een vaart, verre boven den voorge schreven norm, ging het van Leeuwarden naar Tietjerkvelen, die zich op den weg bevonden en de woeste rijders zagen aan komen, waren zoo wijs ruimte te geven om ongelukken te voorkomen. Enkele minuteD later kwamen de twee snelheidsmannen terug en ontwikkelden een vaart op hun stalen rossen, waarvoor men bang moest worden. Toen zij op een der bochten kwamen, tus- schen de 2e en le hooge brug, had er een botsing plaatshet dochtertje van H. H. van d. Veen uit Rijperkerk, komende op haar flets van Leeuwarden, werd aangereden en wel zoodanig, dat het motorrijwiel totaal onklaar werdde berijdster en haar fiets lagen over den weghet was een oogenblik van vreese- lijke verwarring. Spoedig waren behulpzame handen aan het werk, om na te gaan hoe groot het ongeluk was. Wonder boven wonder was het meisje oogenschijnlijk niet gekwetst, wel was zij door het plotselinge van het geval geheel versuft. De regeering zou nog deze week een ontwerp ouderdomsverzekering bij den Raad van state aanhangig maken. Vermits de Drankwet al zijn tijd vordert, zal Minister Kuyper eerst na afloop der behandeling over gaan tot beantwoording van het Kamerver slag Hooger Onderwijswet, zoodat de Eerste Kamer eerst na de Staten-verkiezingen die voordracht zal kunnen afdoen. Aan de vergadering van het Neder- landsch Landbouw-Comitó heeft het Dage- lijksch Bestuur van dat lichaam eene toelich ting gegeven van het punt der agenda Landbouw ongevallenverzekering. Bij de overweging der vraag, hoe de ver zekering op eenvoudige en doeltreffende wijze te regelen is, heeft het bestuur geraadpleegd de statistieken der ongevallen-verzekering in Duitschland. Uit de cijfers blijkt, dat in de eerste jaren het aantal ongevallen zeer onregelmatig en steeds met groote sprongen is toegenomen. Uit nader bekend geworden opgaven over 1901 en .1902 blijkt, dat het aantal onge vallen in de landbouwbedrijven (vergeleken bij die in de andere vakken) zeer laag is. Verder blijkt dat de ongevallen, waarvoor schadevergoeding moet worden toegekend, minder voorkomen in de landbouw- dan in de andere bedrijven dat in de eerste vijf jaren dit verschil zeer aanzienlijk was, en dat vooral in den landbouw de ongelukken met doodelijken afloop gaandeweg verminderen en die met blijvende, volledige invaliditeit insgelijks zijn afgenomen. Nagegaan werd voorts, wat in ons land de vermoedelijke toestand zou worden. Onder mededeeling dat de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen ruim f 96.000.000 bedroeg, meent het Dag Bestuur, dat, wanneer hiervan 5.4 per mille werd geheven, alsdan het bedrag zou aanwezig zijn. Deze omslag, zonder eenige kosten te innen te gelijk met de grondbelasting, zou in ieder bijzonder geval in verhouding tot de belasting zóo gering zijn, dat hij ternauwernood den naam van last zou kunnen dragen. Het bestuur meent dus, dat de kosten der landbouw-ongevallenverzekering op de meest eenvoudige en tevens rationeele wijze zouden zijn geregeld, wanneer zij in dien vorm werden gedekt. Ter uitvoering van een en ander zou naar het oordeel van D. B. bij den algemeenen maatregel van bestuur een staat moet worden vastgesteld, waarin, voor de verschillende streken van het land en in de verschillende landbouwbedrijven, wellicht ook voor het winter- en zomerseizoen afzonderlijk, de som men der dagloonen voor vaste en ook voor losse werklieden als maatstaf voor de uitkee- ringen werden opgenomen. Verschillende lezingen, dezelfde zaak? Een looper van een der handelsinstellingen te Amsterdam had Zaterdagmorgen f 1800 aan bankpapier, benevens eenige brieven los in den binnenzak van zijn jas gestoken. Nadat hij een der brieven bezorgd had, kwam hij tot de ontdekking, dat de bankpapieren verdwe nen waren. Vermoedelijk heeft de man ze verloren, aldus meldt het „N. v. d. D." Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat een looper van de Nederl. Handel-Mij. voor een waarde van f 80,000 werd ontstolen, te weten: f 23,000 aan bankpapier en de rest aan kas sierspapier. De diefstal zal waarschijnlijk geschied zijn in het gebouw der Twentsche Bank. Aan „De Tel." is ook iets van den dief stal ten nadeele van een looper der Nederl. Handel-Mij. ter oore gekomen. Een oude loo per van de Nederl. Handel-Mij. zou van f21,000 waaronder een cheque van f 8000, beroofd zijn. Nader verneemt het „Hbl." omtrent het bedrag, dat is vermist, het volgende De looper Meys van de Handelmaatschappij ontving aan de Twentsche Bank een chepue op de Kasvereeniging, afgegeven door de Wester-Suikerraffinaderij, groot f 14,100, 8 biljetten van f 1000 en 3 van f 300. Een poosje, nadat de man het geld ontvan gen had kwam hij aan de Twentsche Bank terug met de mededeeling, dat hij het boven genoemd bedrag miste. Onlangs werden te Bremen de klokken geluid naar aanleiding van een brand, met zooveel geweld, dat een 44-jarige dame wakker werd. Zij had het gevoel eens flink den wijzer om te hebben geslapen, toen zij tot haar groote verbazing zag, dat haar geheele omgeving veranderd was. Geen wonder trou wens de 44-jarige vrouw had 17 jaar aan één stuk geslapen. Reeds voor dien langen slaap had zij her haaldelijk al vrij lange slaapperiodes gehad, totdat zij in 1886 insliep om in 1904 wakker te worden. In dien tijd heeft zij geen oog open gehad, geen woord gezegd en voortdu rend den indruk van een vast slapend individu gemaakt. Voor haar oppasseres was zij betrekkelijk een gemakkelijk patient. Natuurlijke behoefte kondigde zjj aan door een zacht steunen. In deze 17 jaar zijn der patiente de meeste tanden uitgevallen; gedeeltelijk werden zij op het hoofdkussen gevonden, gedeeltelijk heeft de vrouw ze in haar slaap doorgeslikt. Het bovenstaande is geheel ontleend aan een mededeling van dr. Hebst in de „Berliner Klinische Wochenschrift. Te Parijs is een interesante uitvinding op het gebied der chemie gepatenteerd, die van groot nut zal wezen, 't Betreft een klein toestel, dat in de okselholte van een koortsachtig mensch gelegd, een klein schel letje doet hooren, zoodra de lichaamstempe ratuur een gevaarlijke hoogte bereikt en dat dus den arts of verpleegster op den toestand van den zieke opmerkzaam maakt. Het toestelletje is eenvoudig en vernuftig en zal in gevallen van snel verwisselende lichaams warmte, zeer veel nut bewijzen. Schagen, 18 Mei. Aangevoerd5 paarden f9 Oa 1200; 12 Stieren f a 70 f 130 100 Gelde- koeien f 120 a f 200; 50 Kaltkoeien f 160, f270 45 Nuchtere Kalveren f 9 a 22, 210 Schapen 19 a 127,; 0 Lammeren f 0, a 1,0; 40 Varkens I'll,— a f 15,00 33 Vette Varkens 35 a 42 cent per kg.38 Vette Koeien t 200 a 1 3300 Gras kalveren f 0,a 1 90 Biggen f8,— a f 12 Boter 10,90 a f 1,40 per KG.Kipeieren 1,260 a 1 3,10. Leiden, 20 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 384 stuks f 130 a 1 31 2; 107 Stieren f 53 al 320: Veulens 0 stuks 1 Oaf 0.— 206 kali koeien 1 130 a f 306, Melkkoeien f 130 a 1306; 97 Varekoeien f 112 a 1238, 1075 Vette koeien f 129 a 1 297 62 Vette kalveren 1 36 a 1 104: 104 Magere kalveren 14,50 a 1 180 Grasxalveren 1 f 220 Vette schapen 1 17 a 1 30.50; 511 schapen (weide) 1 12 a 1' 18.5 Paarden 1.70 a 1110; 440 Magere Varkens f 15 a f 1 38 Vette Varkens a ct. 676 Biggen 5.50 a 13.7030 Lammeren f 6 a 1 16. Zondag 22 Mei. (1ste Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Pinkstercollecle. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds half zeven ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. van Zweden. Pinkstercollecte. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Maandag 23 Mei. (2de Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schröder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Vocrm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 14 Mei tot en met 20 Mei 1901, GEBOREN Nicolaas Willem z. v. Carl Clemens Barhorst en Maria Cornelia Puiman (Eeier- land) Antonius. z. v. Antonius van Heerwaarde (overl.) en Hendrica Witte (den Burg) ONDERTROUWD: Arie de Ridder en Pietje van der Vliet (de Koog,) Willem Pieter Laf en Klasina Daalder (den Hoorn.) GETROUWD; Klaas de Porto (den Hoorn) en Maria Wegman (Eierland Bouwe Bakker (den Burg) en Cornelia Maria Bremer (Spang.) OVERLEDENGerrit Boon, oud 41 jaren. weduwn v. Hendrikje Bruin (den Burg.) Johan Cristof Bernard de Roos, oud 27 jareti (den Burg.) Ondertrouwd: P. W. LAP Az. KLAZINA DAALDER, Johd. Huwelijksvoltrekking 2 Juni. Den Hoorn, Texel 20 Mei 1904. Getrouwd; B. BAKKER Az. C. M. BREM E R, die tevens hun hartelijken dank botui voor de vele blijken van belangstelling zoo van hier als elders bij hun huwelijk ondervond Welgelegen, Texel 19 Mei 1904. a-i/tw-fti'i'. n - - TV1Im|» EN EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2