Friesche Bakklinkers. Marktberichten. Pre dikbeo r ten, ADVERTENTIE N. Door de regeering is, op het voetspoor van hetgeen in België is geschied, een Staats commissie ingesteld, waaraan wordt opge dragen de vraag te overwegen of het op den weg ligt der Regeering maatregelen te nemen in het belang van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, en bij bevestigende beantwoording van deze vraag voorstellen daartoe strekkende te doen, of, voor zoover een nader onderzoek daaraan zou behooren vooraf te gaan, de Regeering te dienen van advies omtrent de wijze waarop zulk een onderzoek zou zijn in te stellen. Geen prettige thuiskomst. Toen Maandagavond de heer P. J. Dirkse, fruit- en aardappelhandelaar te Leiden met zijn echtgenoote van een uitstapje thuis kwam, merkte hij spoedig dat blijkbaar door insluiting dieven waren binnen geweest. De linnenkast was opengebroken, de papieren uit het schrijf bureau gehaald en de brandkast die met een valschen sleutel geopend scheen, kon door den eigenaar niet worden geopend. Onder leiding van de politie opengebroken bleek dat al de geldswaarde er uit was vermist van bank papier en zilvergeld tot een waarde van f 5600. In de linnenkast had de vrouw een spaarpotje van 11 gouden "Willems, ook deze zijn ontvreemd, benevens eenig geld uit de winkellade. Maandagmiddag geraakte op den straat weg nabij de Bilt een paard, bespannen voor een victoria, op hol. De inzittenden, drie heeren en een dame uit Utrecht, deden hun best om het dier tot staan te brengen, doch dit mocht niet baten. In blinde vaart rende het dier tegen de boomen, waardoor het rijtuig aan twee stukken op straat viel en het paard te water stortte. Yan de inzittenden bleef de dame ongedeerd, evenals de jongste der drie heeren, doch de twee anderen waren er slech ter aan toe. Een hunner geraakte onder het rijtuig en kreeg verscheidene hoofdkwetsuren. De ander bekwam eveneens verwondingen aan het hoofd en wel van dien aard, dat de schedelhuid van voor tot achter vaneen gere ten werd. Hevig bloedend werd hij de naast bijzijn de villa binnengebracht en aldaar geneeskundig behandeld. Een eigenaardig quaestie doet zich voor in de gemeente Barendrecht bij Rotterdam. B. en W. weigeren een werkman op de kiezerslijst te plaatsen omdat hij niet den bij de wet bepaalden tijd in denzelfden dienst was geweest. Zijn patroon, landbouwer, was in staat van faillissement verklaard. De eigenaar van het landgoed stelde toen een bedrijfsboer aan bij wien de aspirant-kiezer werkzaam bleef. Deze bedrijf boer vertrok toen de eige naar het goed weder verhuurd had en ook bij dezen nieuwen huurder bleef de knecht werkzaam. B. en W. noemen dat verande ren van patroon niet denzelfden dienst, terwijl de werkman van oordeel is dat de dienst de zelfde is gebleven, en het veranderen van patroon niet aan hem is te wijten. De beslis sing van den rechter is thans gevraagd. Een meisje van de werkman G. S. te Gouda goot petroleum in de kachel, om haar feller te doen branden Zij schijnt evenwel wat al te dicht bij het vuur te hebben ge staan, want plotseling vatten haar kleeren vlam en stond het meisje dadelijk in lichter laaie. Hoewel spoedig personen tot blussching aanwezig waren, werd haar lichaam toch over dekt met brandwonden. In deerniswaardigen toestand werd zij naar het gasthuis gebracht. De zeldzame snuit-dolfijn die te Wester Nieland is aangespoeld, is ongeschikt gebleken om te worden opgezet. Daarom besloot de heer Yan Egmond, preparateur van het museum te Leiden, in overleg met den direc teur, het dier te skeletteeren. Bij het verwijderen der ingewanden ont dekte de preparateur, dat het dier een vol dragen jong bij zich had, van ongeveer 1 meter lengte en 80 K. G. zwaarte. Dit embryo, nog merkwaardiger dan hot moederdier, verkeert in uitstekenden staat, zoodat dan toch het museum met een wit-snuit dolfijn, hij moge dan van geringeren omvang zijn, weldra zal worden verrijkt. De politie te Alkmaar deed een goede vangst. Zij wist de hand te leggen op iemand, die verschiilende inbraken in den omtrek, o. a. te Schoorl en Callantsoog, heeft gepleegd. De man had enkele zilveren voorwerpen bij een goudsmid te gelde gemaakt, toen hij zich met gelijk doel naar een anderen goud smid begaf. Dit wekte bij den eersten achter docht. De politie werd gewaarschuwd en toen de man den winkel ging verlaten be merkte hij de aanwezigheid van den eersten opkooper en de politie; hij zette hetonmiddelijk op een loopen, doch kon het met de vlucht niet redden. Hij werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Bij het verhoor bleken bjj een caféhouder een paar koffertjes van hem te staan, die bij onderzoek tal van gouden en zilveren' voorwerpen, kleeding- stukken, een ridderorde, enz. bleken te be vatten. De aangehoudene is genaamd Revn- ders. Aau het verslag in de „L. K." wordt van de jongste vergadering van de gemeente raad van Sittard o m. het volgende ontleend De nachtwakers, die van 's avonds 11 tot 's morgens 4 uur dienst hebben en daarvoor 50 cent per nacht ontvangen, hadden om meer loon gevraagd. Bij de discussie daar over werd de vraag geopperd wie de nacht wakers controleerde. De heer Kamps zei, dat het hoofd van de politie dit moest doen, dus de burgemeester, of nu de waarnemende. De wethouder Verhegger, die als waarne mend burgemeester presideerde, antwoordde daarop „Ja zeker, de waarnemende burgemeester kan nu al werken als een keizer, en dan moest hij zeker 's nachts ook nog gaan kijken of de nachtwakers wel op hun post zijn. Dat moest er nog bij komen. Ik dauk er wel voor." Toen de vraag gesteld werd, waarom de nachtwakers niet tot onbezoldigd vel iwacbter waren aangesteld, bleek dat een van hen niet schrijven kon en dus geen proces-verbaal kon opmaken. Bengels. Te Oldenboom hebben een paar kinderen het geheele dorp in rep en roe: gebracht. Een dikke steen werd met een plomp iu het water geworpen. Groote men- schen hadden van verre den plof gehoord en dadelijk daarop een jammerend roepen hij zinkt, hij zinkt. In een oogwenk stroom de een groote menigte bijeen, met ontstelde gezichten starend naar het nog kringende water. Drie kinderen te water en reeds gezonken. Helpe dus wie ban. En weldra sprongen een drietal dappere mannen in den stroom om de drenkelingen op te duiken, en kwam men met haken en dreggen aangerend. Tevergeefs, men vond natuurlijk niets. En de kinderen lachten, de omstanders lachten en het hulpvaardig drietal ging woedend en met een nat pak naar huis. Te Amsterdam gaf een Amerikaan, ge naamd Williams, een voorstelling voor eenige genoodigden, Hij liet zich door verschillende heeren boeien met alle soorten vreemde boeien of kettingen, en maakte die voor het publiek open met geheime sleutels, die hij in zijn mond of schoenen verborgen had, zoodat men hier zien kon, hoe die truc door Houdini in zijn tentje achter de gordijnen gemaakt wordt 1 Hij liet zich in kettingen met ijzeren hals band met 10 verschillende sloten, aan handen, voeten en armen insluiten en toen op den grond vastspijkeren. Het loskomen was ver schrikkelijk om te zien 15 minuten moest hij hierover werken om zich door wringen en trekken los te werken. Een spreeuwenpaar is oorzaak geweest, dat te Midwolda van Zondag op Maandag, het zware torenuurwerk staan bleef. Het had zijn nest zoo nabij het gaande werk gebouwd, dat, toen de vijf jongen wat meer ruimte innamen, de passage niet meer vrij bleef en het uur werk vastliep. Op een boerenhoeve te Mootleth in Oost- Friesland, is dezer dagen een groot ooievaars gevecht geleverd. Zes vreemde ooievaars trachten het paar, dat daar broedde, uit zijn nest te verdrijven en ofschoon beide vogels weldra uit vele wonden bloedden, verdedigden 1 zij hun nest en hun eieren met zoo groote hardnekkigheid, dat. de aanvallers moesten aftrekken. Het merkwaardige van het geval was echter dat een kraai die in do bunrt nestelde, de twee ooievaars, met wie hij an ders juist niet op vriendschappelijken voet leefde, te hulp kwam en dapper meevocht. Schagen, 26 Mei. Aangevoerd 6 paarden f 85 a i 350 4 Stieren f 60 a, f' 100 45 Gelde- koeien f 120 a f 200; 70 Kalfkoeien f 140, f270: 60 Nuchtere Kalveren f 10,a 30, 50 Schapen f 16 a f23: 2280 Lammeren f 10, af 16,25 Varkensfl2,— a f 15,00 42 Vette Varkens 36 a 42 cent per kg.24 Vette Koeien f 180 a f 2800 Graskalvercn f' 0,a f 100 Biggen f8,— a f 11 Boter f 1,05 a f 1,15 per KG.Kipeieron f 2,75 a f 3,25. Leiden, 27 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 326 stuks f 130 a f 309 83 Stieren f 60 a f 318Veulens 0 stuks t Oaf 0.— 157 kalfkoeien 1128 a f 298, Melkkoeien f 128 a f298: 96 Varekoeien f 116 a f 243, 326 Vette koeien f 130 a f 309 112 Vette kalveren f 38 a f 74; 124 Magere kalveren f 6,—af 20; 32 Graskalveren f 23 a f71; 816 Vette schapen f 16 a f 34.00; 396 schapen (weide) f 12 a f27.3 Paarden 190 a 1200; 254 Magere Varkens f 15 a f f 34 Vette Varkens a ct. 549 Biggen 4.00 a 14.12989 Lammeren f 6,50 a f 17.50. Zondag 2f> Mei 1994, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven ds. Schroder. Waal. Yoorm. 10 uur ds. Smits. Hen Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Num. half drie ds. Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. 11 cop. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 21 Mei tot en met 27 Mei 1904, GEBORENJohannes Anthoniüs, z. v. Gerrit Barhoret en Hendrikje Spigt, (Eierland.) Jeannette Corneliad. v. Jan Rab en Cristina Adolfina Keijser (den Burg.) ON DERTROUWD: Pieter Daalder (den Hoorn) en Jannetje Cornelia Dros (Oosterend.) GETROUWD: Aria Eelman (Oosterend) en Catharina Daalder (de Koog.) OVERLEDEN Maria Elisabetha Martina Knuijvers, oud 65 jaren, geh. met Jan Keijzer (Oudeschild.) Josefine Gatersleben, oud 87 jaren, wed. v. Engelbert Haakman (den Burg.) Isabella Petronella Krab Heumng, oud 66 jaren, geh. m. J. K. G. Möller (Oudeschild.) Bevallen van een DOCHTER J. M. KIEVIT- KUIJPEB. Eierland, Texel, 27 Mei 1904. Getrouwd ARIS EELMAN Dz. C. DAALDER, die, ook namens wederzijdsche familie, hunne.) I dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Oosterend, Mei 1904. Op den 25sten Mei 1904, overleed te Haarlem onze veel geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Vrouwe D. C. A. O E LBEC K, Douairière Jhr. W. Slrick van Linschoten, in den leeftijd van 71 jaren. Uit aller naam, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden .overleed zacht en kalm Da een langdurig lijden onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejufïr. I. P. MöLLER—Krab Ilcnniiig, in den ouderdom van 66 jaar en 6 maanden. Uit aller naam, J. K. G. MöLLER. Oudeschild Texel, 27 Mei 1904. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming! ontvangen bij het overlijden van onzcif geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, des| lieer T. TJMMER, betuigen wij onzen «lant Haarlem, 26 Mei 1904. Uit aller naam, Dr. J. TIMMER. A. M. TIMMER—LoMijl De ondergeteokendon brongen langi dezen weg hunnen liartclijkcn daul voor de vele blijken van belangstelling tijdensl do ziekte en het overlijden van hun geliefde] Vader, Zoon cn Broeder ondervonden. In I bijzonder onzen dank aan den WclEd. ZeergelJ Heer Dr. Wagomaker voor zijn onvermoeid] hulp on aan den WelEerw. Heer Ds. Kupcrtl voor de troostvolle woorden bij de teraardej bestelling gesproken, en aan Ileoren drager» en Dames klecdoplegsters, voor de laatste eer aan den overledene bewezen. ANTJE BOON. Ju. BOON Gz. Den Burg, Texel 28 Mei '04. Te koop voor directe levering .30000 Fricscl] Halt klinkers, 2e soort, staande a./d. fabriek. Brioven onder letter S, adres bureau v./d. 131®dj Doopbediening. <7^. i>-v>-rrz var "•♦'acwwr' o. i -iw.rvai ritom EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2