Gemeenteraad van Texel, I Buitenland. gisteren een overgroote menigte naar het strand. Daar werd in de muziektent bij het badpavilloen een concert gegeven door het Fanfarecorps. Heerlijke zonneschijn, schitterend over duinen en zee, vroolijke muziek daarbij, welk een vriendelijke variatie op den Vlielandschen Zondagmiddag. "Wij zullen niet dikwijls ge nieten van die muziek op die plaats, fluistert men. Hoe wenschen wij, dat de groote be langstelling gisteren betoond, de heeren doe terugkomen van dit wreede besluit. Helder. In de 11. Zaterdag gehouden ver gadering der afdeeling „Helder" der S.D.A.P. werd op voorstel van 't bestuur de volgende motie aangenomen „Hetbestuurder afd. Helder S.D.A.P enz., „van meening, dat bij de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten dient stelling te worden genomen tegen het ultra-behoudend karakter van ons kerkelijk Kabinet; „dat het aantal stemmen behoort te zijn, een graadmeter van den afkeer van het reactionair streven van dr. Kuijper en zijne partij, en dus ook ditar dient te worden ge stemd, waar niet zelfstandig wordt opge treden of geen direct gevaar dreigt; „wekt hare leden en geestverwanten op a. s. Donderdag hun stem uit te brengen op de liberale candidaten, de heeren Dikkers en J a r i n g. Als iets nieuws op het gebied van verkiezingsreclame wordt oan de „N. R. Ct medegedeeld, dat in het kiesdistrict Ridderkerk duizenden doosjes met lucifers zijn verspreid, waarop gedrukt staat een aansporing om 17 Juni a. s, de stem uit te brengen op P. F. van Slijpe en A. van der Poest Clement. Door de tram gedood Zondagvoormiddag 11 uur zou de 11-jarige Jacoba Ger. Joh. Gladaach, wonende Pola- nenstraat 38 te Amsterdam een boodschap doen op de Marnixstraat nabij het Haarlem merplein aldaar. Zij stak, uit den winkel komende, de tramrails over en bemerkte niet dat de wagen van lijn 10 in de onmiddelijke nabijheid was. Het meisje werd door den tramwagen gegrepen en geraakte onder den rand, die juist als veiligheidsmaatregel is aangebracht. Met moeite werd zij er onder uitgehaald en toen bleek dat ze zoo ernstige kwetsuren bekomen had dat de dood reeds was ingetreden. De schrik, die den wagenbestuurder trof, zal hem wel eenigen tijd beletten dienst te doen. Onschuldig aan het ongeluk, greep dit hem echter zoo aan, dat hij slechts met moeite kon worden weggeleid naar zijn woning. Oorlogsgevaar. In een Haagschen brief in de „Arnhemsche Ct." wordt vermeld Het is nu geen onbescheidenheid meer om mede te deelen, dat onze RegeeriDg enkele maanden geleden in groote onrust verkeerd heeft, zoodat zij in onze zeevesting den Helder belangrijke militaire maatregelen heeft doen nemen. Aan de bewapening van de forten aldaar is toen met grooten spoed gewerkt want men had reden tot bezorgdheid, dat een vreemde scheepsmacht—in casu een Russische ddar wel eens den noodigen voorraad steen kolen enz., desnoods gewapenderhand, kon komen halen. Dat er voorts in den aanvang van den Russisch Japansche oorlog een kritiek oogenblik is geweest, bij den twijfel of Enge land wel onzijdig zou blijven, en dat die onzijdigheid slechts door de pressie van meer dere groote mogendheden verkregen is, is nu ook geen geheim meer. Gelukkig voor den wereldvrede, en speciaal gelukkig voor Neder land, dat wegens zijn havens en vooral wegens zijn koloniën dan zeker niet buiten schot zou gebleven zijn Men schrijft aan de „Tel." Een der toongevende kiezers te Urk ontving dezer dagen een schrijven, met de vraag, of het met gunstig resultaat mogelijk zou zijn, de Urkers-kiezers-Noordzeevisschers met een stoomboot te halen van de havenplaatsen z. a. IJmuiden, Nieuwediep, en wel op of vóór den dag der verkiezing, ten einde hunne kiezersplichten te vervullen. Het is echter moeielijk om den menschen aan den wal aan het verstand te brengen, dat het grootste deel der Urker kiezers hun dagelijksche werkzaamheden niet willen en kunnen laten varen voor het vervullen van dien plicht, en dat die kiezers zich niet de minste moeite, nog de geringste uitgave willen getroosten voor toekomstige belangeD. Vandaar ook, dat bedoelde vraag ontkennend zal moeten worden beantwoord, daar de dag der stemming, 16 dezer, valt op Donderdag. De visschers dienen eerst te zorgen, dien dag, 's morgens aan den wal te zijn en tweedens zouden ze die week niet meer kunnen visschen, hetgeen dus minstens hun (elk vaartuig of drieman) gn half weekgeld zou kosten. De bedoelde vraag levert intusschen het bewijs, dat al het mogelijke wordt gedaan, da gewenschte candidaten „er door" te krijgen. Eenige wenken voor de paardenfokkerij. Geef veulens in hun eerste levensjaar veel en goed voedsel. Vergeet nooit, dat een veulen in zijn eerste jaar meer moet groeien dan in de 4 daaropvolgende jaren te samen Komen de voor den groei benoodigde stoffen niet in het voedsel voor, dan lijdt de geheele ontwikkeling hieronder en wat in het eerste jaar ten achter blijft, komt later met meer terecht. Voeder uwe paarden dikwijls en regel matig. De paarden maag is klein en niet ingericht om groote hoopen moeielijk verteer baar voedsel te verwerken. Voeder uwe paarden niet alleen sterk tijdens zwaren arbeid, maar reeds dagen te voren. Een paard werkt niet op de haver van denzelfden dag, maar wel op die van vorige dagen. Slecht voeden in de jeugd en vroeg gebruiken in zwaar werk is het beste middel om de paarden op 4-jarigen leeftijd vol ge- brekeh te hebben. Te Gent heeft de politie honden in gebruik, en dat deze goede diensten kunnen bewijzen, bleek dezer dagen nog. Eenige politie-agenten konden een lawaaierigen maar zeer sterken dronkaard niet mee krijgen. Maar een hond, Mozart geheeten, bracht hulp. Hij greep het been van den dronkaard tusschen zijn voorpooten en deed hem vallen, waarna de agenten den man baas werden. Toen deze overeind was gebracht en niet meer vooruit wilde, wist Mozart er spoedig raad mede. Hij sprong met zijn voorpooten op den rug van den dronkaard en met zijn kop gaf hij hem gedurig stooten. Toen de man aaD 't marcheeren was, liep Mozart voortdurend om hen heen, en dit zonder het minste geblaf te laten hooren. De dronkaard zelf was verstomd over het vernuft van den viervoetigen politieagent. Een jaloersch echtgenoot uit een Duitsche stad van middelbare grootte is dezer dagen gearresteerd, omdat hij zijn vrouw volgde invrouwenkleeren. Hij had een vol ledig pak vrouwenkleeren met hoed en pruik klaar, dat hij aantrok om ongemerkt te kunnen zien, wat moeder de vrouw uitvoerde. Nu wilde het geval, dat de vrouw door een heer gevolgd werd en dat de man, als vrouw, dus dien heer weer volgde. Dit zag een politie agent, die de wonderlijke dame, welke heeren naliep arresteerde als „verdacht vrouwper soon." Toen het bleek, dat en waarom de heer des huizes zich zoo toegetakeld had, werd tegen hem procesverbaal opgemaakt, omdat hij zich in een onbehoorlijke verkleeding op straat vertoonde. De eigenaar van het zeiljacht. Van een beroep, dat nog zoo heel onvoordeelig niet is, verhaalt een redacteur van de „Berl. Bórsen-Zeitung." Om de veertien dagen zag hij op de binnenplaats van zijn bureau een man verschijnen, die viool speelde. Het was altijd een evenement als de arme vioolspeler kwam Adelen. Uit de tweede verdieping staken de daar werkende confectioneuses de hoofden uit het raam, beneden verlieten de redacteuren hun artikels, droogden zich de met zweet-beparelde voorhoofden en luisterden uit de open vensters. Natuurlijk gat ieder wat, elk naar zijn vermogen. Soms werd er gebisseerd, soms een apart wijsje besteld dat kostte nog een extra honorarium. Als de sjofele violist verdween, ging men boven en beneden weer aan den arbeid, in de over tuiging een goede daad te hebben verricht. Toen echter vernam men plotseling, dat de arme violist een zeiljacht had, doch gunt hjj zich pas die luxe, nadat andere, noodiger behoeften vervuld zijn. Zoodat de veronder stelling veroorloofd is, dat de arme straat violist een villa in Grünewald bewoont, een automobiel voor acht personen bezit en nog wel andere levensveraangenamingen kent. En dat van de penningskens van de confec- t.'oneusetjes en de journalisten 1 Vaders die niet weten wat hun zoon te laten worden, neemt dezen wenk ter harte 1 Doch men haaste zich, want zoodra de zaak ruchtbaar wordt zou de concurrentie de spoeling weer dun kunnen maken. De gemeenteraad van de stad Woodbridge in Suffolk bestaat uit praktische mannen. Op een punt van de stad komen drie straten bijeen en vormen er scherpe hoeken. Om de bestuurders van automobielen en andere voertuigen voor een botsing te behoeden heeft de gemeenteraad nu op dien gevaarlijken I hoek een spiegel zoo laten aanbrengen, dat I men, uit eene straat komende, kan zien of I er uit de twee andere iets nadert. wi i j) '■■mMawegr3—TiTrgn--nr><i »l mcuBawtnoüjjmwrira» Zaterdag 11 Juni 's morgens 10'/, uur. Voorzitter de lieer De Joncheere burgemeester. Tegenwoordig de heeren F. Kcijser, 6. Keijser P; I Keesom, Bakker, Mets, Lap, Roeper, Zijm, Dros e« I Dikkers. Afwezig met kennisgeving de beer Koning. I Secretaris de beer Hajenius. Na opening der vergadering werden de notulen del vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd I I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Hierop deelt de voorz, mede, dat voor de weldn| vacant komende betrekking van gemeente-secretaru waarvoor eene oproeping was gedaan en waarvan de termijn van aangifte op 5 Juni j.l. was gesloten, ziti| 37 sollicitanten hadden aangemeld. Eenigen van hes| 'nadden bereids een bezoek aan de gemeente gebrackil Door B. en W zou eene aanbeveling van 2 word{j| opgemaakt en den raad worden aangeboden. Ingekomen was een schrijven van Z.E. den Comissaris| der Koningin in deze provincie houdende mededeelin»| van de herbenoeming van den beer De Joncheere kl| Burgemeester dezer gemeente en bericht, dat door des de vereischte eeden waren afgelegd. Mededeelingen en ingekomen stukken worden vooi| kennisgeving aangenomen. II. Vaststelling suppletoir kohier van schoolgelden over het le kwartaal 190 4. Dit kohier slechts 2 namen bevattende werd vtó-l gesteld tot een bedrag van 30 cent. III. Begrooting onderhoudskosten van den Waaldei-| weg over 1905. De voorz. herinnert dat in de vorige vergadering! de begrooting voorwaardelijk was goedgekeurd. Volgens het bestuur der 30 Gem. Polders kan echtu aan een dier voorwaarden het lager leggen der kannt| buizen geen gevolg worden gegeven, daar deze du| volgens dat bestuur het water niet zouden kunntil loozen. Op andere wijze hoopt men echter inhetnieil voldoende afwateren van den weg aldaar te voorziesj Volgens nader bericht dacht men dat te doen doel den weg meer ronding te geven en een greppel lil graven aan den Zuidkant en die aan den Noordkasil te vergraven. Voor het paardenpad zouden beste klit-l kers worden genomen'. De heer F. Keijser op wiens voorstel de voorwaard; I van het lager leggen der buizen was gedaan zegt wil niet in te zien, dat dit niet uitvoerbaar is, doch needI cnoegen met de andere wijze van verbetering doal et polderbestuur voorgesteld De heer Lap acht een greppel beter dan een bé,| omdat de grond aldaar z. i. wel wat te vast is, onl spoedige afwatering door middel van aarden buizen («I te laten. Aangezien nader oderzock niet noodig wordt geaciil en men zich met het voorstel van 't polderbestuur will kon vereenigen werd dit aangenomen en de begrootkl dus goedgekeurd. IV. Ontslag-aanvrage van P. Daalder als klokkenis:! te den Hoorn. Eervol ontslag wordt verleend. V. Ontslag-aanvrage van Klasina Daalder als tclefonidrl te den Hoorn. Wordt eveneens eervol ontslag verleend ingaamfcl 1 Juni j.l. VI. Verzoek van Maria Johanna Daalder om Itl mogen worden benoemd tot telefoniste te den Hootil VII. Idem van S. Dogger Cz. te Den Hoorn vosrl diens dochter Cornelia Dogger. Aangezien beide verzoeken op hetzelfde betrekkin;! hebben, worden ze ook tegelijk behandeld. Door den voorzitter wordt opgemerkt, dat die benoe-l ming van meer beteekenis is, dan men oppervlakki;! zou zeggen. De telefoon aan den Hoorn is nl. ooll voor de kustwacht en aangezien door P. Daalder odl nog als hoofd der kustwacht is bedankt is het wenscheljll de benoeming van telefonist te doen, rekening houdenkl met den persoon die als kustwacht wordt benoemd. I Naar die betrekking wordt gesolliciteerd door&l Dogger Cz. postbode, C. Smit onderstrandvonder ul W. Duinker Jz. gem. veldwachter. Aangezien de waarnemende telefoniste tegenwoordi; I als telefoniste de dienst waarneemt, is het nemen ml eene beslissing nu in deze vergadering reeds niet bepuUl noodig, zoodat het wordt verdaagd tot een volgenfcl VIII. Ontslag-aanvrage van G. A. Hajenios kil Gemeente-Secretaris. Eervol ontslag wordt verleend ingaande 16 Juniarl IX. Wijziging der regeling inzake toelating «i| leerlingen op de school voor m. u. L. O. te dcnBurjl De Voorz. deelt mede dat thans het niet is de reor-l ganisatie van het onderwijs, maar slechts eene kleiitl wijziging, die naar sp-, hoopt ten goede zal komen m>| het onderwijs. De wijziging bestaat hierin, dat in plaats van na'l den leeftijd de toelating tot de school met uitgcbreül leerplan moet geschieden naar de ontwikkeling del leerlingen, en de leerlingen om te worden toegelatól tot die school minstens de 5e klasse eener gcffoail lagere school moeten hebben doorloopen of in ontribl keling minstens gelijk staan daarmhc indien zij zoo'n school niet hebben bezocht, hetwelk dan zal moeten blijkt! uit een onderzoek door het hoofd der school in lil c stellen. (1 De bepaling treedt in werking op 1 April 1905, I a Met algemeene stemmen wordt deze wijziging gori'l j] gekeurd. I J X. Af- en overschrijving van posten op de bcgroofafl voor het dienstjaar 1903. I J Een gewone administratieve regeling. Enkele posWl Cj der begrooting waren overschreden en het daarop -I veel uitgegeven moest worden overgeschreven op postal die beneden het geraamde bedrag waren gebleven. I XI. Betalingen uit den post voor onvoorziene uitga'e'l dienstjaar 1903. Eveneens weder een administratieve kwestie. Totw'l moest uit dien post worden betaald f 314,51s. I XII. Wijzigingbegrooting Algemeen ArmbestuurlW.1 Wederom van administraticven aard. Gcnocmfl Armbestuur had eon tekort en teneinde nu te to0t| komen, dat ook de begroeting dor gemeente zou moeti5! worden gewijzigd doordat eene grootere subsidie >'1

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2